Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Al meu tata a patit-o acum 3 saptamani. Sta in sectorul 3 si pt ca nu mai incapeau masinile pe strada, primaria a multat gardul viu mai spre bloc , astfel incat sa se poata parca masinile in diagonala, apoi au asfaltat, toate bune si frumoase, numai ca tata pleaca la tara vreo zece zile , timp in care Primaria distribuie noile locuri. Cand se intoarce, pe locul lui trona frumos o Toyata. A doua zi vazand ca ala a plecat, isi trage masina unde o parca de 20 ani, numai ca seara se trezeste cu Politia la usa ca a parcat in locul altuia, ca omul a platit parcarea, bla,bla
Colac peste pupaza, ala care parcase acolo nu era din blocul lui, ci de la alt bloc.
Omul sunase ori la politie ori la primarie, asa ca al meu tata isi parcheaza masina unde apuca.
Nu stiu daca mai este valabil dar eu am un numar unde se suna in caz ca ai parcarea ocupata : 0219854
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Din punct de veder legal aveti optiunea:
-daca locul este platit/inchiriat/concesionat sa sunati la unitatea competenta ADP/Politia de sector/sectia politie de care apartineti darNU INAINTE DE A FACE POZE PENTRU DOVEZI
-daca nu e locul dvs. ci e al primariei dar acolo parcati de 20 ani iar acum a venit unul din alt judet si a parcat acolo = ciocu mic si cautati alt loc de parcare

Din punct de vedere ilegal... lista e lunga si nu vreau sa va dau idei.

P.S.la mine la bloc s-a discutat un loc de parcare al unuia care parcheaza masina de 20 ani acolo dar care nu era al lui ci al primariei, reprezentand spatiu verde. Omul a pus 2 saci de ciment si facea scandal cat casa daca parca cineva acolo, ca el are pile la politie (avea rude politisti). A incercat si cu desumflari de roti si nu i-a mers - aveam o dacie 1300 cu care nu mergeam si am parcat-o acolo numai asa, de draci! In sfarsit, povestea e lunga - concluzia, facut sezizare la primarie, la domenii publice/spatii verzi si in cateva zile au venit baietii si spargeau cimentul cu tarnacopul. Sa fi vazut pe domana cum statea pe geam si tipa la ei sa nu mai sparga betonul ca ala ea a muncit sa il niveleze si era scump sacul... Laughing Azi nu ma mai saluta ca banuieste ea ceva... si uite asa pilele la politie fac ZERO.
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cand imi gasesc locul ocopat (cea ce nu prea se intampla) il clacsonez pana coboara sau o blochez. mi sa intamplat de cateva ori sa gasesc locul ocupat dar am constatat cand am vazut numarul ca erea o ruda de a mea in rest nu imi ocupa nimeni locul chiar daca plec si in concediu. la noi sun omeni civilizati fiecare cu locul lui. mai vin din alte parti si parcheaza aiurea si sunt mai incapatanati da ii calmam repede
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la mien la bloc ... am un lco doar al meu si dc spun asta ? Locul unde parchez eo era f f f spart asfaltul si nu parca nimeni. Eu cu manutele mele am umplut gaura cu pietris si am facut loc parcabil. Acolo nu parcheaza lumea stiind ca e crapat, doar eo care am muncit pentru o palma de glie cum spune romanu nostru.
Skip ads

  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu ma "razboiesc " cu un vecin Smile... care vine primu.. are noroc... e chiar distractiv. =))
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
danutz_geo a scris:cand imi gasesc locul ocopat il clacsonez pana coboara sau o blochez.

Poate sunt mai slabi de ingeri de vin sa o mute. Shocked Daca nu au blocat cai de acces sau alta masina nu sunt vinovati. Tu, in schimb, oricum ai pune problema se pot intampla 3-4 lucruri, iar la primele 2 tu iesi vinovat 100%.
1. claxonezi pana cand se supara un vecin si face plangere la politie pentru conturbarea linistii publice (fereste-te de vecinii cu copii mici si de pensionari ca aia sunt fani politie cand vine vorba de liniste Evil or Very Mad )
2. il blochezi, iar omul cand coboara vede masina blocata. suna la politie si in 10 minute iti muti TU masina si semnezi un proces verbal. Am un prieten care a facut ca si tine. Ba mai mult, el era in fata portii lui cand a blocat pe altul, dar cum celalalt i-a facut sezizarea, a picat el sa plateasca si amenda. Daca vrea omul sa fie sigur ca nu scapi iti face si o poza sau doua.
3. iasa o matahala la tine si da cu tine de pamant si te mai faci si de ras. Mai rau poti sa iesi vinovat (ca te-ai invinetit in urma altercatiei Laughing ) daca ala e si cu pile sus puse!
4. ultima varianta (pe care nu o iau in considerare) e aia copilareasca cu zgariat masina, desumflat rotile, vopsit cu spray, spart faruri, guma de mestecat/poxipol la yale, etc

danutz_geo a scris: la noi sun omeni civilizati fiecare cu locul lui.

Eu nu am vazut intr-un bloc de 4 etaje din care jumatate au masini sa fie toti civilizati. Cu atat mai mult la voi in Bucuresti...

Uita-te la devils, el se distreaza! E mult mai sanatos. E adevarat ca daca ajungi seara/noaptea acasa (eu sunt ala) nu mai e asa de distractiv, dar am 2 baieti la mine in bloc cu care ma inteleg f. bine si pe care daca ii blochez nu se intampla nimic, ma suna si vin sa mut masina. Chestia e de cum te faci inteles... iar violenta nu rezolva intotdeauna problemele. Langa blocul meu am un hotel cu restaurant si tot tacamul... cand vin baietii la nunti se aduna masini de nu mai stii cum sa treci cu bicicleta. La aia ce sa le fac? Sa ii claxonez? Sa ii blochez? Ajung din nou la punctul 1 si 2.

Conluzie!
Poate sa vina John din America si sa parcheze in locul tau de parcare. Daca nu ai locul platit/terenul concesionat e domeniu public si poate sa parcheze oricine.
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cand gasesc locul ocupat , il blochez pur si simplu si ii dau alarma si daca nu vine intr-o ora chem pe aia dl primarie sa-i ridice masina.(am loc platit )
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la noi ii ca in vestul salbatic fiecare cum gaseste un loc de parcare se "napusteste" si-l ocupa... iar daca este loc de doua masini parcheaza in mijloc in asa fel incat sa nu mai poata parca nimeni si el sa ocupe 2 locuri... sincer nu-i inteleg... eu cum vin, aproape de fiecare data seara acasa nu gasesc loc decat printr-o minune... ca pensionarii (vreo 4-5) care stau toata ziua acasa urmaresc si cum se elibereaza 2 locuri apropiate, coboara si isi pun rablele in mijloc... i-am vazut de mai multe ori si daca le-am atras atentia mi-au raspuns ca am halucinatii... cred ca o sa adopt un plan diabolic, inca nu m-am hotarat care dintre cele de mai sus...
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Kmc0smin
eee, altcumva suna cand esti boier pe mosia ta! Laughing

@zapartanioan86
sper ca nu EU ti-am dat idei. Very Happy Nu de alta dar mai sunt...
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mah legea asta zice k pana la ora 6 seara parcarea este publica dar dupa numai yo am voie sa parchez
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sa imi spui si mie pe nr. lege, art., aliniat ca eu nu am auzit de asa ceva. Domeniul public ramane public 24/24. Iar public inseamna deschis la toata lumea!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
se refera la cea platita probabil.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
a, nu cred... daca platesti un loc e al tau 24/24, pana la expirarea contractului, nu?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
parcarea platita se mai numeste si parcare de resedinta. ai dreptul la acel loc noapte ( de pe la 7 seara parca). in rest poate parca oricine daca e liber.
ar fi total aiurea sa il ai rezervat 24 din 24. tu cand pleci cu masina, nu ocupi in alta parte un loc de parcare...? asa ce facem, avem unul acasa rezervat si mai ocupam inca unul pe unde ne plimbam.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
adica eu platesc un loc de parcare dar daca vin la ora 17 acasa trebuie sa las masina la colt si sa astept ora 19 cand ar trebui sa se elibereze locul meu?

Stau cu ochii pe ceas si dupa ora 19 cobor din 5 in 5 minute Very Happy
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cam asa e, vezi ca s-a discutat pe apginile anterioare.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Atunci da-mi voie sa iti spun ca nu merita sa platesti locul. Macar de ar asigura primaria paza pe locurile pe care le inchiriaza...
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sincer eu consider ca merita....dar nu la sumele pe care le dam. Eu cel putin am platit 100 ron pentru locul de parcare la ADP sectorul 1. insa acestia nici macar nu au utilaj de tractat sau de ridicat masini, asa ca daca se pune cineva pe locul "meu" de parcare trebuie sa sun la Politia comunitara, care nu face altceva decat sa ii lase un bilet omului, lucru care il fac si eu. Cica abia dupa 2 sau 3 zile dupa ce si-a lasat omu masina pe un loc de parcare platit, timp in care trebuie sa dau tururi in jurul blocului sa gasesc alt loc sa imi las masina, o sa ii dea omului amenda.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da-mi voie sa ma repet. Sunt atat de multe masini (nu numai in capitala) incat inevitabil altcineva va parca pe locul tau. E o chestie sigura.
Concluzia e aceeasi: locul de parcare nu merita platit.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Daca locul nu este platit, este de utilitate publica, si atunci nu mai conteaza ca omul parca acolo de 20 de ani; este locul cui vine primul
Zau ca ma bate gandul sa iau o dacie de 10 mil ca sa imi tina locul ocupat, dar numai sa fac in ciuda unor specimene care cred ca e locul lor, daca stau pe el de 20 de ani;
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR