Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da, m-am gandit si eu la treaba asta... am dat un exemplu in al 2-lea post de pe pagina cealalta. Dar ca imi fac de lucru si cu Dacia aia...
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la mine e simplu..un vecin o cumparat o fasie dintre blocuri..are un papuc care il tine in fata blocului fix in geam la mine..iar eu am un loc pe partea de pamant proprietatea lui..bine cand nu sunt si imi ocupa un alt vecin locu..vecin "sarac"cu 5 masini cu garaj,da care e el greu si de ce sa parcheze in fata garajului sau..vine si parcheaza la mine pe loc..culmea..cu cat e mai bogat e mai nesimtzit..ii pun masina pe lung in spatele lui..ar loc sa iasa dar faza dura ma claxona sa ies sa dau masina ca se chinuie domnule sa iasa:)) tare de tot nu?de-al naibii nu m-am dus,a dat cu fata a iesit apoi cu spatele,dar nici ca a mai parcat pe locul ala..deci..daca e magar clar tre sa fii magar...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
departe, nu am inteles... ce face omul ala cu 5 masini? le parcheaza pe casa scarilor... or something?
Incearca sa pui si tu un semn de punctuatie, o virgula, acolo, sa inteleaga lumea ce vrei sa exprimi...
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da frate,deci omu e greu...are garaj,dar in fata garajului sau nu parcheaza...ca il blocheaza pe taticu sau mamica care are deja o masina in garaj bagata ,asa ca mai bine vine si o pune pe locu meu..ca na..eu tre sa il suport..ca de eu nu am banii lui.Are asa..un Audi A6 botit recent si bagat kit cat cuprinde,un Logan alb tunning folie neagra si spoiler culoarea caroseriei..de vis...un renault clio-masina mamai,un jeep masina lu taticu si un renault megan,prima masina a lu taticu!Nu e frumos..Deci nu stiu cum is pe la voi,dar la mine esti sarac cu o masina..si cand spun o masina ma refer la ceva din 2008 incoace si nu autohtona...majoritatea au cate 3..2..gen Audi A6,Golf 5...sau Golf 4 si Scoda..si no..daca is grei nu tin cont ca ai si tu un amarat de opel corsa sau doar o masina sa iti lase loc acolo...il ocupa si pe ala.
Skip ads

  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
In Romania simtul proprietatii este foarte prost interpretat. La mine la bloc nu si-a concesionat nimeni locul de parcare. Parcam fiecare cum apucam, pana acum nu au fost probleme, cam stim fiecare pe unde parcheaza si incercam sa ne respectam cand se poate. S-a intamplat de mai multe ori sa nu gasesc un loc de parcare liber in toata parcarea. Ce am facut? Nu am ridicat stergatoare, nu am intepat cauciucuri, nici macar nu m-am uitat urat la vecini. Am parcat in alta parte. Din cele 10 secunde pe care le faceam din parcare pana la intrarea in bloc, am facut 30. Este chiar o perioada asa mare? Chiar asa am ajuns, sa ne pice picioarele daca mergem 50 de metri pe jos? Alt vecin, ajunge acasa numai pe la 2-3 noaptea. Blocheaza cum BMW-ul vreo 3 masini. Oare este mai relaxant pentru el sa fie trezit in fiecare dimineata la ora 7 ca sa isi mute masina?
In parcarea de la firma la care lucrez se isca mereu scandaluri. Am rugat vecinii care tipa sus si tare ca au locuri de parcare de 40 de ani sa-mi prezinte un contract de concesiune. Ni s-a spus ca ne vom trezi cu masinile vandalizate. Legea junglei.

Chestia cu numarul de locuri de parcare raportat la numarul autoturismelor este o prostie. Se refera la locuri de parcare, in parcari amenajate, nu locuri in care stationatul este permis, asa cum sunt majoritatea parcarilor de printre blocuri sau de pe marginea drumului.

Daca vrei musai sa ai locul tau, du-te la Primarie, concesioneaza si plateste chiria anuala, marcheaza locul cu numarul masinii si delimitare. Pana atunci, am acelasi drepturi cu tine, indiferent ca parchezi acolo de 40 de ani, iar eu de doar o zi.
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sa vedeti ce mi sa intamplat mie .ma duc la munca si parchez si eu unde pot ,pe trotuar .dupa vreo ora ,ce imi vine sa ma duc sa fumez o tigare in fata magazinului .stau , fumez ,ma uit la masina de la departare (vreo 50 metri)si ce credeti ca se intampla ?una imi ridica stergatorul .ma duc la ea si si o intreb respectos "de ce gatu mati fa ,pui mana pe masina mea "si deabea mam tinut sa nu ii dau una in mufa
ea tare in gura ca iam pus masina in fata casei .si am intrebat-o daca ala e locul ei ,si ea foarte hotarata (fara sa stie ce o sa ii zic ) a zis ca da
Si eu ca un om politicos iam zis ca locurile cele mai sigure sunt doar la cimitir ,daca vrea sa se duca acolo sa isi ia cate vrea
la cate locuri de parcare si la cate masini sunt in bucale ,cam jumate din ele ar trb parcate in afara orasului .
acasa nu ma laud dar parcarea o am asigurata .un mic garajel Very Happy
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bandreyi9 a scris:... respectos ...."de ce gatu mati fa ,........"si deabea mam tinut sa nu ii dau una in mufa
Si eu ca un om politicos iam zis ca ......

Hmmmm.... Confused

Poti sa-i explici , frumos, ca atita timp cit trotuarul din fata casei ei este domeniu public, acolo poate parca cine vrea. Cind o sa aiba placuta d-aia de la ADP atunci se schimba socoteala
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@gojira masinile de la firma trebuie sa stea in parcarea firmei, iar firma daca are parc auto sau una doua masini este obligata sa isi amenajeze parcare.
In ceea ce priveste parcarile de resedinta sunt doar pentru masinile personale, daca primaria incheie contracte cu cetateanu pentru parcare o face numai pe un interval orar, de la ora 22 la ora 6 in restul timpului in locul lui de parcare poate parca oricine de la 6 la 22 si nu are ce sa ii faca, in cazul in care primaria nu incheie astfel de contracte regula e simpla, primul venit primul servit (ma refer strict la parcarile amenajate de primarie si celelalte locuri in care se poate parca, in cazul celor care si-au amenajat cu forte proprii parcarea Si au hartie la mana e alta mancare de peste) DAR in Romania dreptul de proprietate precum si indatoririle civice nu sunt inteles sau sunt intelese gresit, este o vorba "Ce tara frumoasa si bogata, pacat ca e locuita!"
Skip ads

  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@Catalln - masinile de care am vorbit, sunt masinile noastre personale, la firma avem o singura masina, care oricum, nu prea apuca sa stea prin parcare. Parcarea este parcare in spatele blocului, normala, spatiu public, nu este incheiat nici un contract intre primarie si locatari, ar trebui sa fie amenajate placute cu numere de inmatriculare in cazul acesta, dar este conceptia de genul "parchez de 10 ani, e locul meu!".
Eu spre exemplu nu am Casco. Daca se trezeste un idiot sa imi zgarie masina sau sa-mi sparga rotile, trebuie sa o repar pe cheltuiala proprie, chiar daca as fi sigur cine a fost, nu pot demonstra.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Catalln a scris:In ceea ce priveste parcarile de resedinta sunt doar pentru masinile personale, daca primaria incheie contracte cu cetateanu pentru parcare o face numai pe un interval orar, de la ora 22 la ora 6 in restul timpului in locul lui de parcare poate parca oricine de la 6 la 22 si nu are ce sa ii faca.


nu generaliza chestia asta. fiecare primarie are deciziile proprii legate de intervalul orar in care poti folosi parcarea. de exemplu in cluj, indiferent daca este parcare amenajata de primarie sau nu, cat timp ai contract de inchiriere pe locul respectiv il poti folosi 24 din 24. si tot in intervalul asta orar se pot aplica amenzi daca parcheaza altcineva pe locul respectiv.
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@bobo32 intr-adevar intervalul orar respectiv nu este acelasi in toate orasele (in cazul celor in care se aplica o asemenea hotarare) dar exista cred ca in cazul Clujului este o exceptie care confirma o regula, plus ca nici nu ai voie sa blochezi locul de parcare cu T-uri si alte tampenii de genu, de exemplu in Suceava nu exista asa ceva este regula primului venit, majoritatea inteleg acest lucru dar mai sunt si "bizoni" care nu inteleg, ba din contra daca exista loc de doua masini ei parcheaza in asa fel incat sa le blocheze pe ambele.
In zona in care stau eu seara dupa orele 20 21 e un infern sa gasesti loc de parcare orice spatiu este fructificat.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
corect, exista regula cu t-uri. eu personal pun o bucata de bordura destul de mare la inceputul parcarii... cine considera ca trebuie mutata bordura ca sa-si parcheze masina -> ghinionul lui Twisted Evil

la subiectul cu "bizonii" nu ma bag, ca-i prea mult de povestit Laughing
Skip ads

  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:
bandreyi9 a scris:... respectos ...."de ce gatu mati fa ,........"si deabea mam tinut sa nu ii dau una in mufa
Si eu ca un om politicos iam zis ca ......

Hmmmm.... Confused

Poti sa-i explici , frumos, ca atita timp cit trotuarul din fata casei ei este domeniu public, acolo poate parca cine vrea. Cind o sa aiba placuta d-aia de la ADP atunci se schimba socoteala



daca vedeai cum tragea de stergator, mai sa il rupa ,nu mai erai tu asa amabil pe cat pretinzi ca esti
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
PArchezi langa Rolling Eyes
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
gojira a scris: S-a intamplat de mai multe ori sa nu gasesc un loc de parcare liber in toata parcarea. Ce am facut? Nu am ridicat stergatoare, nu am intepat cauciucuri, nici macar nu m-am uitat urat la vecini. Am parcat in alta parte. Din cele 10 secunde pe care le faceam din parcare pana la intrarea in bloc, am facut 30. Este chiar o perioada asa mare?


Da. Masina este prea departe ca sa mai auda vreunul din vecini ceva (aia angajati la SRI) in caz de spargere. Mai mult, cum mie nu imi place sa parchez la blocul altuia, nici altul nu imi place sa parcheze la blocul meu... mai ales cand vad ca la blocul lui sunt 2-3 locuri libere iar la al meu nici unul. Legal, are tot dreptul... insa corect, e altceva.
Primaria? Aia stiu sa ia banu' pe impozite si din nou sa ia banu' ca deh, ai parcat pe spatiul verde sau nu ai platit ADP-ul... sa creeze locuri de parcare... cer prea mult.
In momentul asta masina mea e parcata pe trotuar si la mai putin de 10 centimetrii de un zid. Trotuarul se termina exact la jumatea masinii (pe lungul ei) si ca latime Smile e mai lata masina decat trotuarul.

bobo32, pe voi astia care puneti borduri si lazi de bere ca sa va tineti locurile de parcare ocupate, v-as muta la topicul ala cu spanzurati. 800 ron e amenda si crede-ma ca mi-e simplu sa formez un numar din 3 cifre, astept 10 minute si e libeeeeer locul de parcare. Ce dracu' mai, e loc de parcare in egala masura al tau ca locuitor al Clujului cat si ca al meu ca locuitor al Timisoarei care sunt in vizita la un vecin de la tine din bloc.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:bobo32, pe voi astia care puneti borduri si lazi de bere ca sa va tineti locurile de parcare ocupate, v-as muta la topicul ala cu spanzurati. 800 ron e amenda si crede-ma ca mi-e simplu sa formez un numar din 3 cifre, astept 10 minute si e libeeeeer locul de parcare. Ce dracu' mai, e loc de parcare in egala masura al tau ca locuitor al Clujului cat si ca al meu ca locuitor al Timisoarei care sunt in vizita la un vecin de la tine din bloc.


nu, e locul de parcare pentru care eu platesc chirie sa-l folosesc 24 din 24, respectiv cand vrea neuronul meu plictisit. stai linistit si eu stiu sa formez un numar scurt si in 15 minute iti cauti masina la centrul de ridicari in celalalt capat de cluj.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
n-ar fi mai bine sa se inteleaga amiabil ambele parti? adica cel care ocupa, temporar si sporadic, sa lase un bilet in geam cu cscuze, cu anuntul ca nu sta zile intregi si ca daca chiar arde poate fi gasit la un numar de telefon? si cel caruia i-a fost ocupat locul, sa fie deschis sa accepte asa ceva, mergand pe presupozitia de buna-credinta mai intai? cine stie doar de frica isi demonstreaza mari lipsuri la nivelul scoartei cerebrale...
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bobo32, in cazul in care e concesionat mi se pare normal sa suni dupa baietii care vin sa imi ridice masina dar mi se pare normal sa pui si un insemn acolo ca sa stie omu' ca bucata aia e concesionata.

Eu credeam ca esti unul dintr-aia de pe langa piete (in TM sunt o gramada) care isi rezerva locul de parcare cu lazi de bere, borduri, caramizi, si chiar scaune. Bineineteles ca omul de rand nu va gasi niciodata loc de parcare pentru ca acesti "oameni importanti" vor sa aibe loc de parcare in fata magazinului lor... gratis, normal.
Daca ai curajul sa te duci sa iei obiectul si sa parchezi acolo incep amenintarile si parca iti vine sa lasi pe cineva la masina ca sa nu ai surprize... dar ce te faci daca esti singur? Daca ai un pic de timp dai un mic telefon si urmaresti spectacolul. Smile

indy, noi romanii mai avem mult pana sa ajungem la stagiul asta... sunt prea multi cocalari/smecheri/barosani printre noi.
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Eu credeam ca esti unul dintr-aia de pe langa piete (in TM sunt o gramada) care isi rezerva locul de parcare cu lazi de bere, borduri, caramizi, si chiar scaune. Bineineteles ca omul de rand nu va gasi niciodata loc de parcare pentru ca acesti "oameni importanti" vor sa aibe loc de parcare in fata magazinului lor... gratis, normal.
Daca ai curajul sa te duci sa iei obiectul si sa parchezi acolo incep amenintarile si parca iti vine sa lasi pe cineva la masina ca sa nu ai surprize... dar ce te faci daca esti singur? Daca ai un pic de timp dai un mic telefon si urmaresti spectacolul. Smile


niciodata n-am zis ca vin si-mi pun piatra pe "tarlaua statului" ca sa am loc de parcare in fatza birtului personal. ma refeream la o simpla parcare inchiriata, la care daca macar un sfert din aia care se fac ca ploua si parcheaza acolo ar proceda cum sugereaza colegul @indy, n-ar mai trebui sa stau in fata blocului la ora 23 claxonand.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:
indy, noi romanii mai avem mult pana sa ajungem la stagiul asta... sunt prea multi cocalari/smecheri/barosani printre noi.



pai...asta e ideea, sa incepem prin a da noi exemplu...schimbarea se face din interior mai intai....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR