Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
a scris cineva mai demult pe forum ca locul de resedinta ( platit la primarie) e al tau si nu are voie nimeni sa ti-l ocupe incepand cu ora 20 sau 22 ( nu mai stiu exact) pana pe la ora 8 dimineata . s-a interesat la primarie de chestia asta.
daca cineva parcheaza pe el, tu-l blochezi, el suna la politie, tu iei amenda. simplu. ca asa-i la noi.
plus ca nu poti sa-ti platesti 2 locuri de parcare CHIAR daca exista multe locuri goale ( neplatite de nimeni). ai dreptul la un singur loc - asta daca exista.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pe mine ma lasa fix rece perspectiva cu sunatul la pol sunt prea ocupati oamenii Smile ca sa se deranjeze, trist dar adevarat langa blocul meu s-a infiintat de cativa ani un birt de atunci am inceput sa avem probleme cu parcarea, nu va mai zic ce scenarii facusem pentru a extermina orice auto parcat pe locul meu insa am considerat ca este mai bine sa nu o fac nu de alta dar mi-a zgariat un animal paros maisna de la cap la coada anul trecut (de era sa fac Hepatita) pentru ca probabil parcasem pe locul lui...
ar trebui pusa strada Giacomo Puccini la "locuri de care sa te feresti"
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca exista o taxa (foarte mica ce-i drept) care se plateste anual pt parcare pe care o platesc toti posesorii de masini. Ideea e ca daca vorbim depsre parcari amenajate de primarie pentru X sau Y e clar alt lucru. Eu ma refer la cei care considera ca daca si-au parcat de mult timp masina pe un anumit loc (de ex. sub geam...) locul ala le apartine.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu ma incadrez aici. Normal ca legal locul nu imi apartine, dar chiar si in drept sunt acceptate cutumele. Iar daca in parcarea blocului in care locuiesc exista aceasta cutuma (pe care si eu o respect), normal ca ma deranjeaza cand cineva asteapta sa plec pentru a-si muta masina pe locul meu. Nu ma deranjeaza cei care parcheaza ocazional pe locul meu dar cei care fac asta regulat ma enerveaza la culme.
Skip ads

  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
in spatele blocului meu era un teren de joaca pentru copii, de forma unui teren de handbal. de vreo 10-12 ani se parcheaza masini acolo, inclusiv eu.de curand am facut o adresa la primarie si s-au facut locuri de parcare, taxa e de ~720.000/an.
din pacate acolo exista si niste batatoare de covoare iar locul meu e chiar in spatele unui batator. marea mea problema nu e cu cei care parcheaza in locul meu ci mai mult cu cei care isi bat covoarele acolo, chiar daca alte batatoare sunt libere si fara masini pe langa ele.
celor care imi ocupa locul le blochez iesirea. Smile
mai am alte probleme cu pustii care joaca fotbal pe langa masini (am cel putin 3 urme de minge pe capota)
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu sunt adeptul "do it the hard way". Orice ar zice oricine. Am o placuta cu "Nu parcati, parcare platita" si totusi cand vin mai tarziu de la serviciu de multe ori am locul ocupat. Timp de aprox. 1 an le ridicam cate un stergator, le lasam bilet civilizat in parbriz etc.
Pana acum 2 ierni cand dupa ce am dat la lopata vreo 2 ore sa curat locul si am mai chemat si pe cei de la Parcuri sa taie din pomii din dreptul parcarii (unii erau periculos de lasati) s-a gasit un bu....giu care si-a lasat masina pe locul meu 2 saptamani. Nu cred ca trebuie sa va mai spun ca dupa 3 zile m-am apucat si in fiecare zi ii spargeam ceva Twisted Evil Laughing
Ei bine, de atunci, cum il prind cum 2-3 chei + cauciucurile dezumflate.
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@eu

daca ai parcarea platita de ce nu chemi politia, in loc sa le spargi cauciucurile?
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu le sparg, le desumflu si nu chem politia ca trebuie sa fac declaratie si la 1-2 noaptea (de obicei cand vin la ora aia gasesc ocupat) nu prea am chef. In plus ma distrez si eu nu? Twisted Evil

Glumeam... motivul e cel din prima fraza.
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
eu a scris:Ei bine, de atunci, cum il prind cum 2-3 chei + cauciucurile dezumflate.


trist, daca tu nu tolerezi si nu ii spui omului frumos ca nu are voie, eventual chemi politia ca sa-l sanctioneze, nici el nu o sa fie civilizat mai departe, samd.
e drept ca in tara asta daca nu raspunzi la insulte esti considerat fraier dar parca mai e o urma de speranta.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am "mostenit" un loc in parcarea blocului, in sensul ca dupa un an de cand m-am mutat in blocul asta mosii din partea locului mi-au zis ca "locul lui cutare e acum liber, parcati masina acolo". Si asa am facut.

Sunt cutume mutual acceptate de toata lumea, caci asa e la bloc. Numai ca sunt unii nesimtiti care ignora aceste cutume.

Intre timp a venit primaria si a largit parcarea, locul meu de parcare disparand, pentru ca era pe coltul fostei parcari. Vreo 3 saptamani am dus lupte de strada cu oricine incerca sa isi lase masina pe locul care corespundea cu pozitia vechiului loc de parcare, la 3 metri mai incolo. Mai ales ca a doua zi dupa ce au inceput sa lucreze la parcare, m-am infiintat la primarie cu cerere pentru locul respectiv.

Ideea e ca un nesimtit cu o supernova hotarase ca e timpul sa ia el in posesie locul respectiv. Fara cerere, fara nimic. Eu plec zilnic cu masina, el si-a lasat-o acolo 10 zile. Cand a plecat, mi-am lasat-o eu 10 zile Very Happy

Cand parcheaza altcineva, il blochez - dar fara scandal, ci pur si simplu cu sictir, adica parchez fix in spatele lui, si las un biletel in parbriz cu numarul meu de telefon si rugamintea frumos scrisa de a-si muta masina de acolo.

S-a intamplat sa ma sune oamenii dupa 10 min, am venit, am dat masina la o parte si cu asta basta.

Treptat s-a inteles ca nu glumesc, caci atunci cand unu' a facut pe smecherul si si-a lasat masina acolo mai multe zile, cand a vrut sa plece n-a mai putut. Nu m-am atins de rotile lui (urasc faza asta!), dar mi-am lasat masina in spatele lui. Si am ignorat incercarile sale disperate de a iesi din parcare.

Dupa ce a fiert 2 ore, (nu stia la ce etaj stau) m-am coborit in sictir sa-l las sa plece. Fara scandal, desi individul era montat. "De ce n-ati lasat-o scoasa din viteza, ca s-o pot impinge?!" a intrebat mucea.
"Io-teee, adica cum? Sa-mi impingi dumneata masina?! Nu inteleg. V-am scris ca acest loc de parcare este ocupat, v-am rugat sa v-o mutati, n-ati facut-o, asta e!"
A inteles pana la urma ca asa ceva nu se face. Mai ales ca nu e parcare stradala, este parcare de resedinta.

Si atunci cand vizitez pe cineva, intotdeauna sunt atent unde parchez.

Apropo de asta: m-au sunat astia de la Primarie, dupa 5 luni de la depunerea cererii, sa-mi zica sa fiu prezent la marcarea parcarii, si sa-mi aloce loc, contra cost, in sfarsit! Very Happy

De-abia astept, caci o sa am in sfarsit si tidula necesara pentru a face pe nebunul!

ps.
Cred ca problema locurilor de parcare s-ar rezolva daca taxa anuala de parcare in locurile amenajate n-ar mai fi de 360k/an ci de trei-patru ori mai mare.

Asta i-ar obliga pe toti bosorogii care isi tin masinile antebelice cu pomisori si radacini cu tot in parcare sa si le dea in sfarsit la casat. Si s-ar elibera cel putin 30% din locurile de parcare rezidentiale. Adica taman alea civilizate, la care noi cei cu masini luate in ultimul timp n-avem acces, si suntem nevoiti sa le parcam cine stie pe unde.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@maddan tocmai ai dat un exemplu negativ privind mentalitatea romanilor.
Daca te-ai fi mutat undeva unde omul nu avea masina, ce ai fi facut?
Legea nu se aplica diferentiat, toti platim aceleasi taxe. mi se pare foarte simplu si clar: ai loc platit si marcat de catre primarie, bine, daca nu, nu parchezi acolo.
Taxa de 360k/an ti se pare prea mica? Nu crezi ca sunt destule taxe pentru posesorii de autovehicule? E dreptul omului sa decida daca merita sa plateasca taxele pt o masina, pana la urma se impoziteaza ca un lux la noi. Din ce spui tu, numai cei cu bani au dreptul la parcari.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
io, nu ai inteles: parcarea rezidentiala are 18 locuri, da? Ei bine, 8 dintre acestea sunt ocupate de harburi care nu se misca de acolo..
Sunt antichitati care nu mai sunt folosite, care trebuiau casate de mult, si care sunt lasate in parcare de niste bosorogi decrepiti care, cand am incercat sa stau de vorba si sa-i conving sa ia 3-4 milioane pe ele au refuzat. I-am intrebat ce vor sa faca cu masinile respective (carcase, mai degraba). Au zis ca e treaba lor - desi este evident pentru toata lumea ca ei au 80 de ani si masinile cel putin 20, absolut inutilizabile!! (au crescut copacei prin ele, da-o-ncolo de treaba!).

Am intrebat Primaria ce se poate face, si au dat din umeri. Tie ti se pare normal ca parcarile din Bucuresti sa fie PLINE de astfel de harburi, in timp ce masinile care merg zi de zi sa fie parcate pe strazi?

Mie nu.

Cat despre parcare: legea este una, cutumele sunt altele.
Skip ads

  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
vazusem la stiri vara asta cum le lipeau niste somatii pe geamul rablelor.
nu stiu ce contineau respectivele somatii dar stiu ca dupa un anumit termen venea un serviciu al primariei si ridica ligheanele si le spuneau proprietarilor ca le pot recupera daca achita 20 de mil.

stie cineva mai mult?
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@ maddan
Incearca sa faci o sesizare SCRISA la primaria sectorului tau, eventual anexezi si niste fotografii ale "monumentelor", in care sa se vada clar ca sunt niste ruine si ca blocheazã locurile de parcare.
Au obligatia legala sa iti raspunda in 30 de zile de la inregistrarea sesizarii.
Daca zici ca e de resedinta, mai poti sa te interesezi daca sunt achitate la zi taxele pentru acele locuri.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sunt curios cati din cei cu 'i-am lasat civilizat un bilet pe stergatoare' chiar nu au facut nimic in plus.

Cineva recunostea ca desumfla roti, si trage dungi; nu stiu daca e de admirat ca recunoaste sau de acuzat ca o face.

Probabil ca si eu m-as oftica sa nu am unde sa imi parchez masina, asa ca nu am de unde stiu cum as reactiona daca mi-ar ocupa cineva locul.

Dar din postura asta in care eu sunt un simplu vizitator la cineva si imi gasesc masina blocata, zgariata sau cu afise de genul 'nu mai parcati aici!' vad putin altfel lucrurile. Mentionez ca niciodata nu am blocat pe nimeni si de asemenea niciodata nu am parcat pe un loc marcat in orice fel.

Indiferent ce s-ar spune cu desteptii cedeaza, daca s-ar intampla asa ceva, as fi dispus sa ii fac viata un calvar la cel care a facut-o. (direct proportional cu avariile aduse masinii mele).

Eu oricum am casco, dar in general cine face asa ceva (ma refer in mod special la avariat masini) e un nenorocit prost crescut care cu siguranta va primi o lovitura adanca in buget cand se va trezi cu masina lui periodic 'tunata'.

Asa ca, ce pot sa spun, poate mai sunt si altii care gandesc ca mine, drept pentru care imi permit sa le sugerez celor din peshtera sa se trezeasca la realitate si sa incerce mai intai cu diplomatia.

Desigur asta spun eu, care din fericire am avut tot timpul loc de parcare...
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Iar referitor la cutume...

E absolut normal sa existe, atat timp cat nu exista o forma legala.

Dar in situatia in care locurile de parcare se pot plati, mi se pare total anormal ca un om care nu isi plateste taxa sa aiba prioritate in fata unui vecin nou mutat de ex (care ar vrea sa plateasca oricat pentru un loc), doar asa ... pentru ca el sta acolo de mai mult timp.

Smile desigur, poate vorbesc in necunostinta de cauza, cum spuneam si mai devreme!
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@io,

Acum cred ca putem sa o spunem pe cea dreapta.

Intr-adevar suna aiurea 'doar oamenii cu bani sa isi parcheze masina'.

Dar daca ne gandim putin vom vedea ca cei cu o situatie mai putin buna nu prea isi fac griji de ce li se intampla masinii lor. Mai mult decat atat, auzi la tot pasul 'Las ca merge si asa dupa ce am julit-o in parcari hehehehe Am zgariat un BMW azi ehehhee'.

Ori da, acum sistemul e nedrept pentru cei cu bani. In general banii aia nu sunt furati, si astfel proprietarii 'cu bani' cam tin la masinile lor. Si da, mi se pare normal sa fie o taxa mai mare, pentru ca atunci cei cu o dacie din 80(no offense si eu am avut una) probabil nu ar mai parca in usa blocului, 'doar asa' pentru 'asa vrea muschiu lor de shmecheri suparati pe vecinu cu BMW'.

Stim foarte bine ca la noi majoritatea se gandesc mai mult 'la vecin' decat la ei. Iar printr-o taxa mai mare probabil ar avea un motiv in plus sa isi doreasca sa devina ei insasi 'vecini' (si asta chiar daca doar pentru un loc de parcare mai langa bloc Smile ).

In fond nu asta ne dorim cu totii? Sa o ducem cu totii bine? LOL Normal ca nu, cine ar mai admira BMWul, nu?!?! Laughing
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Desigur, exista si o gramada de exceptii de la regula...
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@ 8IMISTIQ
Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar crezi ca ai putea spune tot ce ai de spus o singura data, sau, eventual, sa iti editezi primul post ?
(Sper ca nu alergi si tu dupa stelute!?)
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
problema e ca si in trafic si cand vine vorba de parcari, oamenii nu sunt toleranti si sunt nesimtiti. e drept ca nici nu prea poti sa mai fii la ce aglomeratii avem zilnic. Din pacate parcul auto continua sa creasca iar solutiile tehnice din planul de urbanism al capitalei tind spre 0.
In acest caz, singura solutie pare sa fie "civilizarea" cu forta. Si pt asta sunt cateva masuri pe care tarile vestice le-au adoptat de mult:
taxe mari pentru masini, si in special pentru cele mai mari si cele mai poluante: impozit, loc de parcare, accize pe carburant, etc. Un impozit de 5-6 mil pe an pentru o masina fara nici un fel de euro sau 3-4 mil pentru euro 1, i-ar linisti pe cei cu harburi de 30 ani care valoreaza 5 mil cu totul.
sistem de supraveghere a traficului eficient. Sa fie cate o cutie din aia in fiecare intersectie, daca ai trecut aiurea nici nu stii ce te-a lovit.
Morala: iti iei masina daca iti permiti si circuli daca ai intra-devar nevoie.

Stiu ca sunt colegi forumisti cu masini mai vechi care nu sunt de acord cu mine dar nu e alta solutie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR