Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@io
esti un veritabil capitalist.
nu cred ca dictatura banului este singura solutie asa cum zici tu.
un plan de urbanism bine pus la punct, ceva ratiune si bun simt pentru
capetele de la primarii ar rezolva foarte multe probleme.
sa-ti dau un exemplu. eu stau in colentina la o statie de noul kaufland.

m-au apucat dracii cand am vazut ce mare rahat au facut cu kauflandu asta.
au pus refugii, semafoare (de parca nu erau suficiente pe colentina).
intr-un cuvant evitati sos colentina intre 8 si 21, doar daca nu vreti la
kaufland.

daca insa primaria nu aproba proiectul kaufland si facea o parcare acolo?
eu ma chinui cu 2 masini in fata blocului si as fi dus cu placere una acolo, chiar daca e la o statie de tramvai de casa.

de sincronizare a semafoarelor si adaptare la debitul de masini nu mai zic.
sunt unele semafoare unde se sta efectiv degeaba.

parcari subterane? in paris, deasupra unei parcari subterane se construieste cate un mic parc, deci ar mai rezolva o problema.

nu cred ca solutia este sa-i lovesti tocmai pe cei care si asa sunt loviti de soarta. sunt de acord ca cei care-si tin rablele in parcare trebuie intr-un fel convinsi/fortati sa si le radieze si caseze, dar nu ne putem lua de toti cei care au o dacie < '90. asta isi permit oamenii.
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu cred ca e vorba de dictatura banului. solutia nu e suficienta, mai trebuie rezolvat si urbanismul, banii publici nu mai trebuie sa se scurga printre proiecte, etc. totusi in felul asta descurajeaza pe cei care tin masinile numai ca sa aiba masina. e evident ca cei cu masini mai noi merg mult mai mult decat cei cu masini f. vechi. iar la cat consuma si polueaza masinile alea...
daca tii masina ca sa mergi 1000 km pe an oricum iesi mai ieftin cu taxiul si acum.
nu zic ca e 100% justa solutia dar ca societatea sa functioneze trebuie sa aiba niste reguli juste pentru marea majoritate.

p.s. mi se pare ca anul asta e mult mai aglomerat bucurestiul decat anul trecut... and counting.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
E imposibil sa fie corect pentru toata lumea.

Dar mi se pare de neconceput ideea ca 'domnule daca ai bani, n-ai decat sa fii stresat'.

Cei cu o situatie buna in general fac munci stresante, iau decizii peste decizii, platesc impozite de li se rupe inima, si unora li s-ar parea super normal ca pe langa toate astea sa adoarma in fiecare seara cu grija masinii parcata la 3 blocuri, pentru ca nea costica, care oricum n-are nici o grija in afara de cati bani are vecinu, sa isi poata parca harbul pe care nu da doi bani pe locul mostenit de la bunicul sau.

Eu aici nu fac diferentiere intre cei care au harburi sau masini tari. Vorbesc de cei la care li se rupe de masina lor si de cei care o iubesc. Deci va rog nu ma intelegeti gresit. Cum spuneam mai sus, si eu am avut masini mai vechi la care tineam. Dar chiar ieri vorbeam cu unul care avea o Dacie din 2000(cu 15 ani mai noua decat era a mea) si i se rupea exact in 14 de cauciucurile gaurite de 5 ori (cinci) de un maniac, la fel si de stergatoare si altele. 'Heheheh lasa ca merge...'. Ei bine, atunci normal ca eu cred ca merit mai mult decat el un loc sub geam, pe care as plati oricat.

@Gaby cred ca te-am inteles gresit. Glumesti, nu?
  • nicku

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Scandal... Rolling Eyes
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si eu sunt unul care am loc de parcare platit la Primarie.
Nu e o suma mare, dar nu va spun cat am alegat pt. a primi autorizatia pt. organizarea unei parcari de resedinta.
Locurile ni le "rezervam" cu niste capre de metal, pe care le punem in locul masinilor atunci cand plecam.
Stau langa Unirea si nu va spun de cate ori gasesc capra data deoparte si parcata pe locul meu o alta masina, al carei proprietar s-a dus la cumparaturi.
Si vreau sa spun ca parcarea are semne de identificare, e marcata, pe fiecare capra e trecut nr. masinii, dar e mai simplu sa pui masina, cu nesimtire, pe locul altuia decat sa platesti sa intri in parcarea supraetajata.



@ 8IMISTIQ
Hai, mai, n-o lua si tu asa, mecanic!!!
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
bag de seama ca mai sunt si altii care isi platesc locurile de parcare. anul trecut am facut nu stiu catre drumuri intre ADP si asoc de locatari/proprietari. in conditiile in care pe 2004 se platea ~125 mii eu am cheltuit pe benzina cel putin 3 sute. atunci aveam cielo si papa nu gluma...

ce fac daca imi gasesc locul de parcare ocupat?
destul de rar se intampla, dar procedez astfel:
1. cateva claxoane - asa am invatat de la vecini ca se procedeaza, ca tot vorbeam de cutume Smile
2. in caz ca nu apare trec la pasul 3; inainte aveam loc sa-l blochez pe "vizitator" fara sa deranjez si pe altii, iar daca pleca inaintea mea avea si el grija sa claxoneze (am vederea spre parcare si ma deplasez destul de repede)
3. caut un alt loc, lucru aproape imposibil de realizat in parcarea mea
4. daca insista sa foloseasca parcarea mea gaseste biletele politicoase spre nervoase Evil or Very Mad
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@Gaby - ai dreptate, iertare, eram 'usor agitat' cand am aflat ce metode au unii cand isi gasesc locul ocupat Smile...

Voi incerca sa nu o mai iau asa, mecanic Smile.
  • remusnrs

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nah ia ca va dau si eu o spetza .. ca sa ma expim mai elevat Rolling Eyes
eu am curte interioara cu garaje so ... mai mult nici nu-mi pot dori Laughing
TOTUSI intrarea in curte e printr-un gang cu o poarta imensa de metal pe care scrie "Garaj nu parcati - sparg roti"
Deci cat de idiot poti sa fii sa parchezi in fata portii. E, se mai gasesc meseriasi.
Acum vine faza - ce le face astora unul dintre posesorii de masina din aceasta curte:
1. le desumfla o roata .. nu de tot si apoi scrie cu permanent pe geam - GARAJ - daca nu stii sa citesti ia de umfla !
2. Ia toate geamurile si scrie pe ele GARAJ ! cu acelasi permanent.
P.S. In curte sunt aprox 10 masini
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Consider un lucru lipsit de bun simt sa se vanda locuri de parcare de catre ADP fara nici o garantie sau amenajare. Unde locuiesc eu nu mai sunt locuri libere dupa ora 17.00 si nici in apropiere. Sunt o gramada de t-uri cu lacat si epave de masini care sunt capcane noaptea. Locurile astfel blocate raman ne ocupate nici pana a doua zi.Cred ca nu intra in discutie posibilitatea de plata a acelui loc si este binecunoscuta purtarea mafiota a pensionarilor si proprietarilor de epave atunci cand se intocmesc liste cu potentiali "proprietari parcare de resedinta" .....Ce vreau sa zic ca prostii suntem noi cei cu locuri platite sau neplatite castigatorii sunt cei de la primarie care au castigat bani fara stres si munca. Credeti ca e vrunul de la primarie interesat de problema locurilor de parcare si ca cetateni cu scaun la cap i-si dau in cap si-isi blocheaza sau zgarie masinile???. Asiguratorii au si ei de castigat si ce ramane de facut??? O sa-i pun bretele masini si o sa o urc la etaj,o parchez la intrarea in Bucuresti sau mai bine renunt la ea!!!
E IMPOSIBIL SA FIE CORECT PENTRU TOATA LUMEA!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
fiara - ai dreptate cu ce susti despre Kaufland pentru Colentina este un blestem.
io - ai dreptate te citez pentru ca susti o idee valabila pentru RO: "In acest caz, singura solutie pare sa fie "civilizarea" cu forta. Si pt asta sunt cateva masuri pe care tarile vestice le-au adoptat de mult:
taxe mari pentru masini, si in special pentru cele mai mari si cele mai poluante: impozit, loc de parcare, accize pe carburant, etc. Un impozit de 5-6 mil pe an pentru o masina fara nici un fel de euro sau 3-4 mil pentru euro 1, i-ar linisti pe cei cu harburi de 30 ani care valoreaza 5 mil cu totul.
sistem de supraveghere a traficului eficient. Sa fie cate o cutie din aia in fiecare intersectie, daca ai trecut aiurea nici nu stii ce te-a lovit.
Morala: iti iei masina daca iti permiti si circuli daca ai intra-devar nevoie. "
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:
Morala: iti iei masina daca iti permiti si circuli daca ai intra-devar nevoie. "

Daca asta-i morala ta tine-o pentru tine. Twisted Evil Eu cred ca masina nu e un lux ci o necesitate in lumea in care traim si in plus ai masina tocmai pentru ca sa circuli ( servici, afaceri, cumparaturi,concediu,etc.). Ce deranjeaza este lipsa de respect in trafic, in parcari, intersectii (chiar semaforizate) din partea unor "colegi" de trafic. Deci "ai masina circula cu responsabilitate"
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
doru
nu-i iau apararea lui zafira Laughing dar vino si stai vreo 3-4 zile prin buc.
mergi prin centru , la orice ora si cind o sa vezi ca ai medie orara de 9-10Km/h Shocked o sa-ti schimbi usor pararea... nu e numai responsabilitatea...
un amic care e plecat de mult in SUA mi-a zis ca in New York ziua e plin de taxiuri si NU SINT prea multe masini, multa lume merge cu metroul... multa lume chiar munceste Smile ... am avut treaba cu o decorare in Carrefour Orhideea si intr-o joi la ora 11 nu mi-a venit sa cred cite persoane cascau gura sau erau la cumparaturi... si crede-ma am fost in multe tari dar la ore d-astea lumea e la treaba..

spun toate astea pt ca e un fenomen straniu in RO, toata lumea tipa, face greve ca nu-s bani dar vino prin toate supermarketurile sa vezi ce nebunie este...in orice zi a saptaminii si la orice ora!!!
Carrefour inchide magazine in tari din vest si deschide in RO pt ca romanii cumpara ca turbatii

toata lumea tipa ca e benzina scumpa dar vino sa vezi cite amarite de dacii care abia se tin (la care benzina e mai scumpa decit la noi astia fara plumb) sint pe strazi... da, probabil ca un anume procent chiar au nevoie sa fie pe strada dar sincer cred ca acest procent e f.mic

si ca sa revin on topic, aseara vroiam sa scot bateria sa o incarc dar n-am putut pt ca mi-a ocupat unul locul de parcare si n-am gasit altul decit f. departe si f. intunecos...(nu vroiam sa ramin descoperit in ce priveste alarma..)
tipul avea numere de MH... ce puteam sa-i fac... poate venise omu in vizita la cineva...

uf, scuze de topicu asta lung...
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
on topic - off topic :e o reclama la televizor cu unul care isi gaseste locul de parcare ocupat - poate o stiti.face el ce face la masina aluia si cand intra in casa ii zice nevasta-sa ca a venit viitorul ginere la ei si a parcat pe locul lui ... asa ca pana nu stiti ce rude va vin in vizita ... nu mai le "distrugeti " masinile Smile
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"zafirul" te cred si ai dreptate stiu ce inseamna sa circuli in Bucuresti mai ales sa ai alt numar in afara de B-XX-XXX. Insa nu am nimic cu cel care poate nu are bani de o masina mai dotata, ca poate nu e vina lui si poate chiar depinde de masina aia pe care si-o permite.Daca judecam soferii dupa masinile care le au atunci insamna ca cei cu Mercedes sunt cei mai buni si cei cu Dacia cei mai prosti, nu? In legatura cu parcarile in Bucuresti de ani de zile se promit parcari etajate, firme private interesate sa rezolve problema, etc. Ma mir ca la asa aglomeratie nu ia nimeni o initiativa.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"zafirul" In sprijinul afirmatiilor de mai sus iata ce zic ziarele;
http://www3.ziare.ro/articol.php/1134205306
Oare chiar nu sunt lucruri mai importante in Buc. de facut decat o pista de F1 si alte proiecte futuriste care nu se vor realiza nici in alti 15 ani. Sa nu se inteleaga ca aici in Deva nu sunt probleme cu parcarile. Pana acum s-au schimbat nu stiu cate firme a caror angajati se posteaza langa masina imediat ce parchezi sa-ti ceara banii de parcare dar nu investesc in nimic. Iarna trecuta nici macar n-au curatat zapada din parcari si se facusera mormane pe care era trebuia sa le incaleci cu masina sa poti parca.Hotie pe fata!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
doru_a sa sti ca nu e vorba de sustinere intre Zafire si orice capitala are probleme cu traficul. Am avut ocazia sa vad si in alte orase din lumea asta cum se circula si stiu ca avem o gramada de epave parcate pe strazi si nu in ultimul rand o lipsa "grasa" de civilizatie datorita asezarii geografice. Crezi ca sunt din Bucuresti si circul cu o masina cu numere de DJ de la firma unde lucrez de 3 ani si e distractiv pentru ca toti co-nationali mei ma injura pentru stilul de mers "capitalist".
Deva frumos si linistit oras dar nu mai puneti radarul acela de pe strada de tranzit(viteza) catre Arad.....
Despre posibilitatea de a cumpara si avea o masina ai dreptate, dar nu-ti doresc sa te loveasca o epava de peste 20 ani si sa-ti rada in nas ca are asigurare totusi sau sa cauti un loc de parcare, ocupat de aceasta, seara dupa ora 18.00. Vezi preturi Dacia super vechi si compara cu pretul barii tale fata sau spate nu mai zic portiera...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
doru_a morala subliniata mai sus nu-mi apartine, citeste de la inceput subiectul.EU DOAR O SUSTIN.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
de obicei nu citesc ziarele... azi insa am fost la spalatorie si aveau evenimentul zilei... Jonathan Scheele a zis azi ca n-avem capitala care sa merite sa intre in UE... unul din motive este traficul...
n-am nimic cu daciile, am condus si eu o gramada, si oltcituri...
ceea ce spun eu esta ca in comparatie cu tari vecine la noi sint ENORM de multe masini care n-au ce cauta pe sosele...
de "n" ori am vazut iarna niste dacii care aveau toate geamurile inghetate si doar un "hublou" prin care inconstientul de sofer vedea cite ceva...
eu sint de opinia "sa vezi si sa fii vazut" d-aia merg ca in Ungaria cu farurile aprinse si d-aia am in portbagaj 2 bidoane de 5 l de zeama de curatat parbrizul, pt ca vreau sa vad!!!
e, si nu e normal sa-mi pun intrebarea ce mama naibii cauta nea ala pe sosea?
nu ar fi mai comod si pt el si pt noi sa mearga cu autobuzul?
eu din nefericire chiar tb sa ma deplasez ca asta e natura muncii mele dar -sincer- nu crezi ca 20-30% din masinile care circula acum ar putea sa n-o faca???
ca-s dacii sau altceva... n-are importanta...
zic de dacii pt ca sint vechi, poluante, un real pericol, dac-ar fi transformate cu o bagheta magica toate in loganuri ar fi minunat dpdv al sigurantei lor si a celorlalti dar tot ar fi o groaza de taietori de frunza la ciini care sa se plimbe "asa ca chestie"...
am un amic care lucreaza la primaTV si vorbeam despre subiectul asta si mi-a zis ca 90% din aia care sint filmati la "tradati din dragoste" sint d-astia care o freaca toata ziua -fie ca pietoni fie ca soferi- exact o chestie in sprijinul afirmatiei mele...

P.S
nenea ala din Mehedinti de ieri a venit si azi si s-a pus pe locul unui tip care il are platit la ADP... asta nu-i nesimtire????
Eu cind m-am dus la socrii cumnatului meu in Rm Valcea, primul lucru pe care l-am intrebat a fost unde pot sa parchez ca sa nu deranjez pe cineva...
ieri, desi era pe "locul" meu n-am reactionat dar azi parca as cobori sa-i desumflu cauciucurile... Twisted Evil
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nenea ala din Mehedinti de ieri a venit si azi si s-a pus pe locul unui tip care il are platit la ADP... asta nu-i nesimtire????
Si daca nu era nici un loc liber ce ai face??? Eu sant in situatia asta f. des si nu ar fi fost nici o problema sa platesc un loc de parcare la ADP.Dar bineinteles nu am avut loc de smecheriiele celorlalti vecini cand au fost disponibile locuri.Eventual nu ar fi mai bine sa insistam(militam) la primarie, sa acorde mai multa atentie subiectului nu doar cand sunt alegeri???.Cred ca ar fi mai corect ca toate locurile de parcare sa aiba un aparat de taxare cu ora care nu ar mai fi favoriza pe nimeni . Platesti perioada de parcare, ai plecat poate altul sa foloseasca acel loc...cred ca se numeste domeniu public respectivul teren ..Sant curios in ce tara se mai practica acest sistem de plata a locului de parcare si ce lege reglementeaza problema??? Crezi ca poti sa-i vandalizezi masina si in instanta ai putea castiga? [/url][/list][/quote]
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@zafira
E o diferenta intre locurile publice de parcare si parcarile de resedinta care exista in toate tarile. La noi nu exista aparate de taxat pentru locurile publice, ce sa mai zicem de alte cazuri. Sau poate vrei sa te astepte doamna de la Dalli sa te dai jos din masina, cand ai ajuns acasa rupt de la munca cu vreo 3 plase cu mancare, ca sa-ti ceara vreo 50000. Nu ar fi in regula.
Problema nu este ca unii isi inchiriaza locuri de parcare de la primarie, problema e ca nu sunt destule.
Eu nu cred ca solutia este sa ne apucam sa concuram pe locurile de parcare ci sa insistam (militam, cum ai zis tu) pentru marirea numarului de locuri de parcari de resedinta disponibile. La urma urmei, fiecare dintre noi trebuie sa-si parcheze masina undeva.
Poate ne ajuta si pe noi cineva (si ma gandesc la Juristu) cu niste sfaturi referitoare la cadrul juridic sub care putem face o petitie la primarie si ce sa ne asteptam de la ea Exclamation
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR