Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
"zafira 2.0" faptul ca ai nr. de DJ poate e un avantaj pentru tine in Bucuresti , dar eu cu HD in 4 ore am luat 3 amenzi si o luam si pe 4-a dar cand i-am dat actele la militian i-am aratat ca mai am 3 amenzi de platit l-a umflat rasul si mi-a dat drumul sa plec.Nu stiu cum draq ma gasea pe mine din toata coloana sa ma traga pe dreapta.
"Ati calcat linia de tramvai!"
"Pai eram in coloana, cei din fata mea procedau la fel de ce nu-i amendati si pe ei!"
" Da pe tine te-am vazut!" etc.
In legatura cu epavele care zac in parcari de ani de zile de nu mai stie nimeni daca au sau nu stapani, exista cadru legal si primaria daca e sesizata o ridica. Am auzit chiar ca de la anu' masina care nu are RCA si e gasita in trafic se radiaza de catre politie. Iar daca sunt lovit de unul cu o masina ( la pret de scuter) si RCA-ul nu-mi acopera dauna cred ca diferenta se poate acoperii prin actiune in justitie. Si iti garantez ca daca taxele cresc pentru masinile poluante si dupa ce apar cateva cazuri din astea cu daune neacoperite de RCA si in media n-ai sa mai vezi multe epave pe drum.
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
in legatura cu radarul pus pe soseaua spre Arad nu stiu ce sa zic daca e un lucru rau sau nu ca si uit cateodata de el, dar... Cand iti moare un coleg la 36 de ani pe trecerea de pietoni din acea zona si raman in urma familie cu 2 copii minori...parca nu-i pus degeaba radarul acolo.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
zafira, nenea din MH a parcat pe locul unuia care plateste la ADP si cu o seara in urma pe - asa zisul loc al meu Very Happy - in conditiile in care exista cam 2 locuri in no man's land dar care sint mai departe... eu aici vad nesimtirea...
si repet, eu am intrebat intotdeauna cind m-am dus in vizita pe la prieteni prin tara: "unde pot parca pe un loc mai putin utilizat a.i. sa nu deranjez??"
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
zafirul :da ai dreptate atunci cand erau locuri libere mai departe dar nu uita ca romanul a fost facut de masa cu masina la scara....
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
doru_a sper sa ai dreptate cu radiatu' dar e cale lunga pana sa iasa legea.E cu nr de Dolj e altceva nu cred ca e la suflet nimanui, nu stiu de ce, probabil in istoria Ro...

Despre amenzile din Bucuresti sa sti ca e un record. Eu stiu aproape toate orasele din Ro si niciodata nu mi sa intamplat asa ceva.Crede-ma ca circul in disperare in toata Ro si numai o data am luat 2 radare succesive pe Moldova la Racaciuni si Piatra Neamt atunci cand Politia Romana si-a schimbat radarele cu cele de azi performante care te iau si noaptea. De, era o nautate si nu-mi explicam, cum de ma ia, ca le stiam chioare noaptea pe cele vechi.

Sti cumva cat timp e necesar sa faci Buc-Baia Mare circuland "sportiv" sau legal???????????
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
11 ore cu 3 - 4 opriri - sportiv si mai mult legal - cu dacie diesel pe ruta
buc - pitesti - rm valcea - sibiu - alba iulia - cluj - dej - baia mare
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Intamplare
Azi pe la zece fara ceva, seara, vroiam sa plec cu masina. Ma uit intamplator pe geam si vad un mertan S500 ca parcheaza in fata mea blocandu-ma.

Politicos, ii spun ca vreau sa plec si el zice ca sta doar 5 minute si daca e mai mult sa dau un claxon si el coboara. Zic in regula. Cobor, mertanu tot acolo.

Dau un claxon scurt, stau 5 min si nimic. Mai dau unul. 3 min - nimic. Dau cateva mai lungi (suna tare claxonu de Astra Twisted Evil ) iarasi nimic. Nu vedeam nici un semn, poate doar cativa vecini care ieseau curiosi la balcon sa vada. Ma apropii de mertan, il zgaltai, ii dau sututi in roti, n-avea alarma.

Trecusera 20 de min. Inceapea sa-mi fie frig. Ma gandeam ca inca mai pot prinde RATB, dar m-am ofticat. M-am saturat de dominatia nesimtirii care se plimba in mertane. Sun la 955. Pauza. Nu raspunde nimeni. Sun la 112. Cica sa ma duc eu la politie ca ei nu pot face nimic. Insist si imi zice sa sunt la 9544, Politia Rutiera, apel taxabil, cu prefix in fata. Ma-sa in cur, eram ofticat asa ca sun.

Ma intreaba ce masina are. Ii zic mertan si numarul. Ma intreaba ce masina am eu. Ii zic Opel si numarul. Sta putin, probabil era masina vreunui barosan, si ma intreaba daca am locul platit. Ii zic ca nu, ce importanta are?? Sunt la blocul meu pe locul meu si unu ma blocheaza. "Dahh, sa vedem ce putem face". In regula. Mai stau 10 minute si iese nesimtitu cu o panarama din blocul de vis-a-vis. E prima oara cand politia actioneaza si in interesul meu.

Ei: "Vreti sa iesiti??"
Eu: "Acum nici nu mai stiu, ca de juma de ora de cand claxonez a inghetat si vointa in mine"
Ei: "Pai n-am auzit nimic."
Eu: "Pacat, restul vecinilor au facut-o si mi-a fost mila sa fortez nota pe urechile lor din cauza nesimtirii voastre." Si in gandul meu, e cam greu sa auzi cand ai chilotii la urechi.

Pana la urma si-a miscat balena intr-un loc care era de la inceput liber. Barosan, nebarosan trebuie sa-i respecte pe ceilalti. Si daca nu o face, nu cred ca o sa-i placa sa-l sune politia, cand e cu chilotii in vine, pentru a-i cere sa-si mute masina.
O noapte buna si voua.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
interesanta experienta cred ca trebuia s ii spui ca pleci in momentul ala ca unii is chiar nesimtiti...
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:doru_a sper sa ai dreptate cu radiatu' dar e cale lunga pana sa iasa legea.???????????

ia baga un ochi aici Shocked :
http://www.informatiiauto.r...i_det&prom=45
zafira 2.0 automatic a scris:Despre amenzile din Bucuresti sa sti ca e un record. Eu stiu aproape toate orasele din Ro si niciodata nu mi sa intamplat asa ceva.

e adevarat ca nu le-am luat toate 3 in Bucuresti ci numai 2; una a fost in Pitesti , una la intrare in Bucuresti (radar) si alta pentru neacordare de prioritate si asta se intampla acum 3 ani si ceva.
In legatura cu locurile de parcare, am observat un fenomen; sunt firme (de taxi, maxi-taxi si nu numai) care si-au alocat dreptul de a parca in parcarile publice si care deranjeaza f.mult accesul la un loc de parcare. Am parcat intamplator intr-o astfel de zona si m-am trezit ca atunci cand am revenit la masina aveam 3 taxi-uri care imi blocau iesirea ( in fata, in spate si lateral cu masina mea). I-am rugat sa-mi permita sa ies din parcare si mi-au zis ca n-am vazut ca e parcare de taxi ,ei nu consuma benzina sa-mi faca mie loc.I-am spus ca parcarea de taxi e la 50m mai in sus (era un indicator dar eu eram in afara zonei) si i-am intrebat pentru ce zona platesc ei parcarea.Mi-au spus ca nu-i treaba mea si ca sa astept pana pleaca ei in cursa, cica sa ma invat minte sa mai parchez in zona cu taxi. Atunci am scos telefonul sa sun la politie sa vad daca si politia e de acord cu ce zic ei si daca nu cumva ce fac ei e sechestrare de persoane.Nici n-am apucat bine sa sun ca mi-au facut loc sa pot sa ies din parcare. Am plecat destul; de nervos si cred ca nesimtirea unora chiar trebuie sanctionata
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-a amuzat teribile ce a povestit Fiara!A zis ca sta 5 min,iti dai seama "barbat" era!Oricum s-a autodepasit in ziua aceea!Si macar puteai sa iei si tu adresa pitipoancei!Nu de altceva,dar sa stii unde sa il cauti altadata. Laughing Lasand gluma la o parte,destul de enervanta faza!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu credeti ca lipseste la toti soferii din Ro ceva ce se numeste respect pentru celalalt participant la trafic.Partea proasta este ca nici un instructor de soferie nu-ti spune nimic despre asta pentru ca nici ei nu au habar.Nu exista nici o emisiune TV de educatie rutiera ci doar manele. Doresc tuturor de pe forum sa circule macar o zi in Ungaria, nu zic Germania si comparativ tot o zi in Bulgaria sau Ukraina. Asa se poate vedea efectele "vantului" care bate dinspre apus.Cred ca se numeste civilizatie si nu sunt prea mandru pentru cum se manifesta la noi.Oare stie cineva ce inseamna inscriere in trafic tip fermoar, cedare de prioritate la intrarea in trafic,parcare exact in perimetrul marcat si nu dublare,parcare pentru handicapati la supermarket,respectarea celor opriti in coloana si nu depasirea lor,blocarea de intersectii, etc... Vrea cineva sa dezvolte "visul" acesta?
Un alt subiect interesant ar fi ce se va intampla cu traficul din Bucuresti in urmatorii 2 ani?
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
la cu apar masini in oras parerea mea este ca vom folosi strazile ca parcari si vom merge pe jos sau cu bicicleta......
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu si pe mine a inceput sa ma sperie traficul din Bucuresti. Cand mi-am luat masina, in urma cu max. 1 an in fata blocului erau destule locuri libere si o parcam pe locul pe care o parchez acuma doar de frica de a nu fi zgariata sau lovita de vreo masina. Acuma .....sunt masini care sunt puse direct pe trotuar , masini care dubleaza partea din dreapta si blocheaza pe altii incat nu poti trece pe acolo decat daca ai masina mica.....nici o duba nu cred ca ar incapea.

Nu stiu unde se va ajunge dar in conditiile in care romanii se plang ca nu au bani si apar cu 2 3 masini in fata blocului....ceva e suspect...Incep sa cred ca era mai bine sa se faca benzina 60000 litrul....in felul asta circulai mai in siguranta pe drumuri .....cred ca jumatate din masinile care se fataie acum dispareau...sau ieseau foarte rar
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
pai ar trebui sa limiteze importurile de autoturisme Very Happy
asa se intampla in China, nu au voie sa intre in tara mai mult de vreo 3 mil autoturisme pe an din motive de poluare si aglomeratie.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai bine ar fi sa fie revizia tehnica, revizie si sa radieze din circulatie toate ciurucurile de pe strazi care sunt pericol real pentru toata lumea indiferent daca sunt soferi sau pietoni.
Primaria sa lateasca drumurile acolo unde e posibil si sa amenajeze noi locuri de parcare cu taxa pe ora.
Prost este ca a disparut politia de circulatie de pe strazi si indisciplina se manifesta din ce in ce mai mult.Vezi exemplul cu DN 1 camere video.
AMENZI LA GREU PENTRU PARCARE NEPERMISA SI INDISCIPLINA RUTIERA
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la mine in spatele blocului inca mai sunt locuri libere. dar unul de la giurgiu, de cate ori vine la cineva in blocul vecin, numai unde o parchez eu o pune si el. cum nu-i masina mea acolo, hop si el. stie ca eu parchez mereu acolo dar nu conteaza. si mai are zi o fata de aia acra de zici ca-i cel putin miliardar in dolari. imi vine uneori sa-i sparg capul. dar...ma abtin ca nu-i bine sa te pui cu prostul...
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ca are mintea odihnita Smile
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:la mine in spatele blocului inca mai sunt locuri libere. dar unul de la giurgiu, de cate ori vine la cineva in blocul vecin, numai unde o parchez eu o pune si el. cum nu-i masina mea acolo, hop si el. stie ca eu parchez mereu acolo dar nu conteaza. si mai are zi o fata de aia acra de zici ca-i cel putin miliardar in dolari. imi vine uneori sa-i sparg capul. dar...ma abtin ca nu-i bine sa te pui cu prostul...


Atata vreme cat nu platesti locul de parcare si e domeniu public ...poate sa parcheze. Parcheaz-o si tu in alta parte pana cand pleaca.
  • dragoshel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ghinionul meu nu are limite.Zilele trecute cand am coborat din bloc,,,,la ora 12 noaptea am avut nemaipomenita surpiza sa imi gasesc cele 2 cauciucuri pe fata,,,taiate,,,in cel mai barbar mod cu putiinta.Cate 3 intepaturi de cate 2 cm fiecare,,ca sa fie omul sigur ca nu mai scapa nici unul.\ghinionul lui face ca sa stiu cine este,,si JUR va fi un matiz mai putin in bucurestiul asta.Am inceput sa refulez , dar idee este ca nu mai suport.\este al 3-lea set de cauciucuri pe care le gasesc taiate in parcare.Toate gandurile , sfaturile, sugestiiile si ticaloseniile voastre sunt luate in considerare si vor fi apliate.\\\\\\\\\\

VA VOI TINE LA CURENT
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Marian79: era vorba de bunul simt. stie ca acolo o pun eu. si el se baga ca ....
sunt locuri goale carca. de ce oare nu o pune acolo...?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR