Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Ca exista un deficit de locuri de parcare, stim toti. O statistica recenta arata ca ar fi 14 masini pe un loc (oficial) de parcare.

Fiecare dintre noi si-a rezolvat cum a putut aceasta problema. De la norocosii care au garaje pana la cei care in fiecare seara isi lasa masina pe unde apuca cred ca aproape toti au avut ceva necazuri cu locul lor de parcare.

Eu si cu cativa vecini am transformat o veche gradina in care cresteau buruieni intr-o mica parcare. Cu toate ca am investit ceva in acest loc, nu pot sa-l revendic legal pentru ca in actele primariei el apare ca spatiu verde.

Asa se face ca il gasesc de multe ori ocupat. De regula le ridic stergatoarele si le las un mesaj pe un ton cat de cat politicos. Nu pot sa parchez Opelu in fata lor pentru ca e prea aproape de strada si risca sa fie zgariat. Niciodata n-am apelat insa la metode agresive, insa sunt curios cum ati procedat voi.

Fie ca vreti sa ne impartasiti o povestire amuzanta sau doar sa va varsati nervii pe diversi vecini care va poarta sambetele, o puteti face aici.


Ultima modificare facuta de fiara la Dum 30 Oct, 2005 3:41 pm
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
aaaa ,...
Pai stai asa ...
1-Blocat masina
2-Zgariat portiere , ce mai vine la-ndemana
3-dezumflat roti
4-luat stergatoare
5-spart oglinzi
6- Just kidding Twisted Evil
7- Te duci frumusel si iti gasesti in alta parte.
Pana la urma daca nu poti sa-l revendici nu prea ai cum sa faci. Asa o patesc si eu. Am langa blok 2 magazine care din locurile de parcare ( pe trouar)tin vreo 8 ocupate ca vezi doamne e loc de adus marfa sau de venit clientii. Cum nu pot sa le revendic .. e destul de greu sa ma cert cu ei. Eu am doar 1 masina, ei au vreo 3-4 ( alte locuri de parcare ocupate). Dar asa e tzaranul roman(fie el si cu magazin) Evil or Very Mad . PS astia chiar merita pasii 1-5.
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ai uitat de cartoful in teava de esapament Twisted Evil
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
bun subiect..........asa mai patesc eu si ma enerveaza la culme...dupa ce mi-am aranjat parcarea linga blok vine altul si-mi ocupa locul care-l am de 14ani..lucru care ma scoate din sarite si eu fain frumos le amplasez masina mea in spatele lor sa vedem cum se descurca sa o scoata ca de zgariat nu poate pentru ca stie ca-mi dau seama ca numai ei au facut-o daca dezumfla rotile sa o mute ai atunci pe sus si nu ramane decat sa caute dupa mine ....chestia este ca in parcare mai sunt multe locuri si tocmai in al meu se baga ....ce le-o fi placand in al meu ca doar mai sunt goale destule .....chestia e ca vecinii mei de parcare nu prea umbla cu masina si atunci al meu ramane gol toata ziua pana ajung eu seara acasa.......asa i-am facut la un tip ....am ajuns dimineatza pe la 5 de la o nunta si ghinion locul ocupat....am lasat masina in spatele lui si am plecat la culcare ala inebunit nu stia pe unde sa ma gaseasca si trebuia sa plece urgent intr-un final pe la ora 14 am tras masina de acolo si omu ` s-a carat de atunci ala nu mai baga masina ....daca a fost nesimtit am fost si eu ca stia ca locul ala e ocupat.......cu un altul care s-a mutat de curand in blokul unde tin eu masina si are apartament la parter ce s-a gandit el sa puna matizul in locul meu ca deh e in fata geamului la el cu toate ca dupa vecinul din dreapta era loc gol de vreo 5 masini i-am plasat masina la cativa centimetri de usa soferului si nu a mai putut intra in masina sa-l vedeti ce disperat era ca trebuia sa ajunga la serviciu eu i-l vedeam de pe balkon pana la urma m-am dus si am l-am lasat sa plece dar de atunci nu mai pune in lokul meu......asa faza cu nesimtiti trebuie sa te porti ca atare...........tot ca nesimtitul........asta e fratilor .......taranul tot taran ...
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
apropo de parcare....sambata trecuta am fost la timisoara si am mers si la praktiker..unde am intrat in parcare sa caut un loc si tocmai am vazut un tip ce dadea cu spatele dintr-un loc de parcare ....eu am intrat frumos in locul respectiv pana am oprit motorul deja un alt tip care voia sa intre in lokul respectiv si venea din sensul opus mie a sarit la mine dar mai ales nevasta-sa care a venit la usa mea si m-a facut in fel si chip ca m-am bagat in locul lui si ca sunt taran din alba (era un opel astra hachback de hunedoara si nu-i mai retin numarul), ca cica ei si-au facut semn cu ala care a iesit cu intelesul ca se baga ei ....eu de unde draqu sa stiu ca si respsctivul vroia sa se bage acolo ....dar disperata aia m-a infuriat ca zbiera de se uita lumea la noi mai mult la ea ,ca daca vb frumos plecam de acolo si lasam sa se bage ei dar daca a fost ``taran`` cum m-a facut ea am facut pe prostul si nu am bagt-o in seama .....si-mi venea sai trag vreo doua dar era prea multa lume si ma vedea si copilul meu......asa ca cat am stat in praktiker am fost tot cu gandul ca sa nu-mi faca aia ceva la masina asa ca razbunare...........no fratilor cine era mai `` taran`` eu sau ea????
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@edy

exista riscul sa cheme politia daca-l blochezi. si asa te oftici si mai tare
pentru ca el ti-a ocupat tie locul si tu platesti amenda.
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
tot ce se poate dar ``taranu`` tot ``taran`` ramane si daca face asta sper sa nu-l mai vad ca o sa io intorc cu varf si indesat.........
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...si ce faci cand se trezeste cate unul mai cu mot si iti blocheaza iesirea din garaj ? eu sunt la un pas de a exploda ! nu de alta dar se poate intampla sa ai o urgenta (spital, etc) si sa nu poti iesi din cauza unui nesimtit iresponsabil....
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Luciani67 a scris:...si ce faci cand se trezeste cate unul mai cu mot si iti blocheaza iesirea din garaj ? eu sunt la un pas de a exploda ! nu de alta dar se poate intampla sa ai o urgenta (spital, etc) si sa nu poti iesi din cauza unui nesimtit iresponsabil....


iei fain frumos tirul si il tractezi Laughing daca nu ai tir imprumuti de pe la vecini, tatal meu era cat pe ce sa procedeze odata asa numai noroc ca era acasa doamna cu pricina(asta era pe cand plateai abonament la parcare). Atunci era moda , fiecare isi infingea in parcarea lui un tzarus din metal cu lacat si nu se baga nimeni, dar mai erau si orbi care treceau peste ele Very Happy. De la o vreme incoace parchez pe unde apuc , mai mult pe trotuar unde deranjez pe toata lumea pana sa ajung in fata scarii.

Am vazut un panou in fata unei scari , scria ceva de genul : Nu blocati intrarea in scara , riscati sa aveti pana la toate rotile Smile si ce-i drept nimeni nu parcheaza acolo , poate de frica
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
parchez in alta parte ce draq sa fac? teoretic daca locul de parcare il ai platit la primarie totul e in regula dar daca ai o masina la care tii, si nu vrei sa o gasesti zgariata mai bine cedezi tu. Oricum cel mai destept cedeaza
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ce inseamna ca e in regula? cred ca stii ca nu poti sa pui tarus pe locul de parcare chiar daca e platit la primarie.

singurul lucru care poti sa-l faci e sa chemi politia.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am tras o placuta cu numarul de inmatriculare pe gardul din fata locului meu de parcare. Suntem doi care parcam paralel, la 45 de grade fata de gard. Daca cineva vine si isi lasa masina ocazional, pur si simplu imi caut alt loc, dar ma enerveaza cand cineva isi stabileste permanent locul de parcare in locul meu. Ce e drept de investit nu am investit in el, singurele lucruri pe care le fac sunt sa tai vara iarba din jur, iar iarna sa curat zapada. Un alt lucru care ma enerveaza este cand se trezeste cate unu' sa parcheze paralel cu gardul, ocupand ambele locuri de parcare. Si cel mai nasol e cand masina e un Matiz (spatiul e destul de mare si langa o masina mica ne putem inghesui amandoi).
In cei patru ani de cand parchez acolo (inainte era o gramada de gunoi) am avut doua show-uri. Primul cu un Renault 11 - eu aveam o Dacie din 82 - care se uita cu scarba la jaful meu. Dupa o serie de parcari cu spatele la 5 cm de usa lui am reusit sa il surprind exact cand isi parca masina. I-am vorbit frumos explicandu-i ca eu parchez de cand lumea acolo si ca nu ma deranjeaza ca mai parcheaza si el, dar sa isi gaseasca si alte locuri (venea cred in vizita la cineva ca nu statea mai mult de o ora). Tipul insa ofensat mi-a spus ca daca e locul meu sa imi pun o placuta cu numarul, ceea ce am si facut.
Si de atunci n-am mai avut probleme, pana cand un destept de la mine din scara si-a luat si el un harb de Dacie si si-a tras-o sub geam. Nu stiam a cui e, am inceput parcarile in usa lui. Apoi biletele la stergatoare (pe ton politicos). Intr-un final i-am lipit un A4 cu "TE ROG MUTA-TI MASINA" pe luneta, moment in care a aparut nevasta-sa spunandu-mi ca sotul e sofer de TIR si e plecat in cursa. Nu avea permis, dar mi-a dat cheile sa i-o mut eu. Totul in regula, pana a venit TIR-istul. Care si-a pus iar masina iar in locul meu si nu a mutat-o vreo doua saptamani. Intr-o zi mi-am iesit din pepeni si i-am facut un scandal cat casa, promitandu-i ca o sa il constrang sa si-o mute. Bineinteles ca nu si-a mutat-o imediat, si m-am decis sa i-o coc. Nu ma pot abtine si va povestesc ce am vrut sa-i fac (pana la urma a fost mai destept - a cedat).
Locul meu de parcare este chiar la intrarea pe o strada infundata. Pe strada asta se parcheaza o gramada de masini de la un capat la altul. Strada are cam 180 m (e in spatele blocului, care are 6 scari de aprox 30 m fiecare). Socotiti voi cate masini incap parcate la 45 de grade, cu mici intreruperi (langa mine este o ghereta, mai sunt vreo trei pomi etc). Am vorbit cu un prieten care trece pe acolo aproape in fiecare noapte ca intr-o dimineata sa deschida usa sa o scoata din viteza si sa o impinga in mijlocul drumului (blocand astfel iesirea tuturor) dupa care sa o incuie la loc si sa plece (de cheie nu se punea problema Wink ). Eram curios cum ar fi reactionat toti la 7 dimineata...
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
mie nu prea imi ia nimeni locul, dar daca ar fi cazul, as tranti un "t-eu" sau un lant (atentie:numai daca as avea locul platit la primarie).
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si daca ai locul platit nu ai voie cu teu sau lant. Iti trebuie autorizatie de constructie. Asta mi-au spus mie. Eu si niste vecini de-ai mei ne-am pus lant si ne-au pus somatie sa-l dam jos Evil or Very Mad
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Frate nu se mai poate !!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
M-am saturat!
Am parcat in gradina dinb fata blocului . Si acolo am gasit locul ocupat.
Cred ca ii mut masina in strada.
O sa-mi fac parcare cu gard din sarma ghimpata !
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
bai... macar voi avetzi (loc de parcare)... eu trebuie sa caut de fiecare data Smile iar cand nu e (shi de cele mai multe ori nu e)... parchez la n'shpe sute de metri de-mi creshte barba doar cand ma gandesc unde am lasat-o
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nesimtirea e mare in tara asta, si nu e numai vona oamenilor ci si a conditiilor. oricum eu condamn pe oricine blocheaza o masina parcata sau taie cauciuce sau mai stiu eu ce atata timp cat locul respectiv de parcare nu e amenajat de primarie si platit.
atentie, nu e vorba doar taxa de parcare pe care oricum o platesc toti ci si parcare amenajata pt blocul X, etc.
imi pare rau pt cei care au parcat masina timp de 15 ani in acelasi loc si nu se incadreaza in cele de mai sus dar eu chiar daca stau de jumate de an in blocul respectiv am aceleasi drepturi.
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
io, cred ca gresesti un pic.
sa-ti dau un exemplu - de cand m-am mutat, mi-am platit locul din parcarea din fata blocului (pe care, apropo, de ceva timp mi-am pus un teu din cauza nesimtirilor patite de-a lungul timpului).
vecinii care s-au mutat mai decurand s-au dus la primarie, dar din pacate parcarea e acum ocupata 100%.
crezi ca ar fi normal ca in virtutea a ceea ce sustii tu (ca avem drepturi egale) sa-mi ocupe locul?

si da, blochez masina care imi ocupa locul (la teu nu pun lacat, doar il tin ridicat pentru ca exista fie urgente, fie berbeci care dau cu spatele fara sa se uite si prefer sa-l doboare decat sa-si lase bara p-acolo)
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pai daca-ti platesti locul, e ok, ai dreptate.
dar daca tu nu ai locul platit, oricine are aceleasi drepturi pe locul tau
si mai e o faza: locul ala e al tau incepand cu ora 20 da 22. pana la ora aia, daca il blochezi pe unul, poate sa ti-o traga...
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@ daniel

ce inseamna ca e al tau incepand cu ora 20 ?
si ce inseamna ca poate sa ti-o traga? la drept vorbind, oricine poate sa
ti-o traga, dar de ce pana la ora 20. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR