Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
georgeleus a scris:Chiar nu-i nimeni cu AutoData sau vreun alt soft special instalat pe-aici sa-i raspunda omului ?

Nu sunt explicate nicaieri ! Am rascolit netul cu susul in jos si nu am gasit nimic decat intrebari, intrebari, screenshoturi si nici un raspuns. Nici macar cei de la Opel nu au info si nu stiu sa le explice .

CristianTM.


Eventual, ce ce pot sa ajut:
Din ceea ce vad in formatul sirurilor, se pare ca e o succesiune de cifre hexa
Probabil fiecare bit/cifra hexa are semnificatia ei.
Poate ar fi bine sa se faca niste experimente: ce afiseaza BUS/WARN/ACK/STORE, si ce probleme se gasesc cu tech2.
Skip ads

  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ma ajuta si pe mine cineva cum pot reseta range-ul si tot ce se mai poate din bc la astra h ?
Stiu ca nu e locul potrivit dar nu ma descurc deloc cu inregistrarea posturilor radio pe butoanele de la 1 la 6 ,poate ma ajuta cineva cu un sfat.Multumesc anticipat
  • gr3go

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
gabby_ a scris:Ma ajuta si pe mine cineva cum pot reseta range-ul si tot ce se mai poate din bc la astra h ?
Stiu ca nu e locul potrivit dar nu ma descurc deloc cu inregistrarea posturilor radio pe butoanele de la 1 la 6 ,poate ma ajuta cineva cu un sfat.Multumesc anticipat


Range nu poti reseta, iti indica cati km mai poti efectua cu carburantul din rezervor.
Daca te referi la BC1, BC2, ai acolo optiune de reset (reset all values, daca tin bine minte). Dai pe BC1, si selectezi aceasta optiune.

La radio, pe cd50mp3, intregistrez prin apasare lunga a butonului 1-9 (la cd50 e pana la 9, probabil ai cd30...)
  • topgunrulz

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.6 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mergea si la mine pana cand am facut UPDATE la soft la reprezentanta! mai bine era inainte de update,la vreo 5-10k km de la update mi s-a stricat si bobina de aprindere....Sad
Skip ads

  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
gr3go a scris:
La radio, pe cd50mp3, intregistrez prin apasare lunga a butonului 1-9 (la cd50 e pana la 9, probabil ai cd30...)


Si la modelele mai noi de CD30MP3 tot pana la 9 ai
  • ovyducu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare ! asa imi apare si mie la zafira b/2006.
As vrea sa stiu dak e cineva care sa fi tradus toate aceste valori?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca citesti atent toate paginile acestui topic vei gasi si explicatia pentru informatiile din "ecranele ascunse" Wink
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am Astra h 2006 si nu am pe BC functii cum ar fi consumul,distanta parcursa,etc.am numaiun cronometru ora si...se poate pune si celelalte functii?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, se poate. Trebuie activat BC cu Tech2 GM. Numai bine.
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
merci!ce service anume imi indicati in Cluj si ceva preturi informative?
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la reprezentanta pt actvare BC cu Tech 2 si sau codit sa faca,cica s-ar putea sa nu mearga,dar eu tot trebuia sa platesc interventia.In alta parte ?
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai drum prin Arad aici sunt sigur ca se poate:

https://www.clubopel.com/vie...12856&start=0

Da un telefon ca poate au ei drum prin zona. Daca ajungi uite aici alte optiuni ce se pot activa:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=51839
Skip ads

  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
referitor la functiile ascunse, cei de la reprezentanta mi-au spus ca pentru a seta modul de inchidere a geamului, dupa ce se inchide geamul complet tineti de clapitza pe pozitia inchidere geam timp de 20 secunde si ar aparea un meniu pentru a seta modul de inchidere. sunt doua moduri de inchidere a geamului: geamul urca si coboara DOAR cat timp tineti ridicata sau coborata clapitza de pe portiera, sau apasand/tragand clapitza timp de o secunda geamul coboara/urca in continuare dupa eliberarea clapitzei.
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu tare am senzatia ca daca tin apasat atata timp pe clapitza aia pun in scurt rotorul la motorasul de pe macara prin urmare stricand-u-l...
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
georgeleus a scris:Eu tare am senzatia ca daca tin apasat atata timp pe clapitza aia pun in scurt rotorul la motorasul de pe macara prin urmare stricand-u-l...

sincer de asta mi-e teama si mie si probabil de asta nu mi-a iesit pt ca am tinut cu frica si nu cred ca am tinut 20 secunde
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu trebuie tinut 20 secunde. Trebuie tinut atat timp cat geamul face o cursa completa (o data in sus si o data in jos). (asta pentru a memora modul "impuls")
Poti sa-l ti apasat si 20000 de secunde, alimentarea se "taie" automat cand geamul opune o anumita rezistenta.
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:(...) alimentarea se "taie" automat cand geamul opune o anumita rezistenta.

Stii tu sigur ?
... eu dupa ce-am ars siguranta la motorasul pompei de parbrizol tinand doar 3 secunde apasat nedandu-mi seama ca-mi inghetase lichidul (era 90% de iarna, 10% de vara) nu ma risc la astea... oricum nici nu stiu daca au sigurante dedicate motorasele de la geam.
Daca zici ca la astea le taie alimentarea de ce n-ar fi facut o protectie similara pentru ce-am zis mai devreme ?... it's just unfair.
Confused
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Atunci cand au "proiectat" masina s-a tinut cont - printre multe altele - de 2 lucruri.
1.Se poate intampla ca atunci cand se ridica geamul sa intalneasa un obstacol ( mana, capul unui copil etc ) si pentru evitarea unui accident s-a "implementat" acesta masura de protectie: se taie alimentarea motorasului la intalnirea unui obsatcol.
2. Masina va avea intotdeauna lichid de spalare parbriz adecvat ( fara riscul de a ingheta ), deci nu era nevoie de o masura asemanatoare ( cu cea de la geamuri ). Ai auzit tu pe cineva in Germania sa se planga ca a inghetat lichidul de spalare parbriz ( cel pentru iarna ) ? Din pacate la noi s-a auzit: se vindea lichidul de spalare parbriz cu temperatura de inghet -25 grade celsius si a inghetat la -15 grade celsius Rolling Eyes Cu ce sunt de vina cei care au construit masina? Rolling Eyes
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
georgeleus a scris:
alexx1402 a scris:(...) alimentarea se "taie" automat cand geamul opune o anumita rezistenta.

Stii tu sigur ?

Daca zici ca la astea le taie alimentarea de ce n-ar fi facut o protectie similara pentru ce-am zis mai devreme ?... it's just unfair.
Confused

Da, stiu foarte sigur!
Nu stiu de ce nu au facut, dar nu cred ca are rost...
Daca ti neaparat iti poti contrui tu o protectie, relativ simplu...
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sa revenim la functii ascunse, cine mai stie poate ne afiseaza si noua, eu am auzit ca ar mai fi cateva!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR