Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:
ps: nu se duc singure pana sus, trebuie tinut apasat pana se inchid.


Chiar daca am activat modul "impuls" ?
Surprised
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Chiar daca...
Eu il am activat (actionate din inerior fac cursa completa), dar din telecomanda trebuie tinut apasat atat pentru deschidere cat si pentru inchidere.
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Trist... foarte trist. Nu-mi vine sa cred ca masinile frantuzesti din aceeasi generatie sunt peste Opel la treaba asta.
Eh, macar imi sare-n ochi mai repede daca-l vad ca se ridica cat de cat; poate am sanse mai mici sa-l uit deschis.

Thanx for the advice.
  • Gabiana

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu conteaza...E super sa ai functia activata , este mult mai lejer sa ridici geamurile din telecomanda decat sa stai sa intri in masina si sa pui contactul si etc.Eu sunt super multumit.A meritat banutii.
Stima

P.S: Cat despre frantuzi...cred ca glumesti , sau sper ca glumesti.Alea nu sunt masini,sunt o gluma scumpa.Iti spun din experienta si cine a condus sau conduce stie despre ce vorbesc.
renault->gluma scumpa-> si scurta
Numai bine
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca vrei neaparat poti cumpara un modul pentru inchiderea automata a geamurilor sau o alarma cu functia asta. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7771
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Merci Alex, o sa ma interesez.
Mie mi-au spus colegii (din club) ca modulul respectiv functioneaza numai la Astra G, nu stiam ca exista si pentru H.

Thanx again.
  • cipi_styl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am si eu aceste valori in al6-lea ecran... poate sa-mi spuna cineva ce inseamna??? mentionez ca cateodata imi apare peste tot 00000000 iar de cateva ori mi-a aparut la STORE in loc de 4000 a fost 6000 . Sunt coduri de errori sa ce?
  • Gabiana

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La service , la maiandrei am activat eu cu tech2.Dar tre sa te uiti daca ai modulul
Skip ads

  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Functia Confort Closing se activeaza accesind modulul REC folosind OP-COM. In plus este nevoie sa fie cabluri trase din REC (XR5/10 = mufa XR5, pin 10) in X6/9 si X4/9
Mufele X4 si X6 sunt cele care ies din stalp si intra in usa pasagerului, respectiv a soferului:

Modul REC este "tabloul de sigurante" din portbagaj:

Tot din REC se mai poate activa functia Speed Depending Locking care blocheaza usile la atingerea vitezei de 12 km/h. Tot cu OP-COM se activeaza,dar se selecteaza anul de fabricatie 2005.

cipi_styl a scris:am si eu aceste valori in al6-lea ecran... poate sa-mi spuna cineva ce inseamna??? mentionez ca cateodata imi apare peste tot 00000000 iar de cateva ori mi-a aparut la STORE in loc de 4000 a fost 6000 . Sunt coduri de errori sa ce?
pe prima linie apare acel 4 cand apesi pedala de frana si indica o stare,pe ultima linie sunt stocate niste erori care o sa dispara daca au fost remediate
  • flo_speed

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sal
si mie imi arata 6000 dar la mine este din cauza becurilor de la pozitie ,am vrut sa pun leduri si nu merg se aprind 2 secunde si se sting ,maiandrei mia spus k din cauza asta am eroarea aia (6000) nu stiu cand o sa le schimb pentru k nu prea am timp sa dau iar bara jos ,in oricum acelea sunt coduri de erori
  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
flo_speed a scris:sal
si mie imi arata 6000 dar la mine este din cauza becurilor de la pozitie ,am vrut sa pun leduri si nu merg se aprind 2 secunde si se sting ,maiandrei mia spus k din cauza asta am eroarea aia (6000) nu stiu cand o sa le schimb pentru k nu prea am timp sa dau iar bara jos ,in oricum acelea sunt coduri de erori
Nu trebuie sa dai bara jos ca sa schimbi becurile de pozitie.Virezi roata la maxim si pe protectia din plastic de la roata ai o usa de vizitare care este fix in dreptul becurilor de pozitie.Iar leduri sunt cele care nu dau erori.Eu am pus si functioneaza
  • flo_speed

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ai dreptate cu ledurile dar nu toate functioneaza ,ledurile care le ai tu poate sunt facute special sa mearga ,eu am aflat despre sta dupa montarea lor . ale tale au o punte sau ceva de genu pentru a avea un consum mai mare sa le poata recunoaste calculatorul
vis a vis de clapita aceea iti multumesc eu credeam k doar becurile de la faza lunga se pot skimba pe acolo (nici nu am verificat ) oricum iti multumesc
Skip ads

  • balauflo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:@georgeleus, dupa ce schimbi termostatul ( daca-l schimbi ) vei avea surpriza sa observi ca se comporta la fel.
Este vorba de un motor diesel..se incalzeste mult mai greu, mai ales in perioada de iarna. Multi colegi mi-au relatat exact "povestea" ta, dar la niciunul nu au fost probleme cu termostatul. Daca vrei sa te convingi poti sa-l schimbi, dar sfatul meu este sa stai linistit...toul este ok Wink

Salut am si eu o intrebare la ce temperatura ar trebui sa deschida termostatul ?Eu am un opel astra de 1,9 tdci din 2007 am mers vreo 12 -14 Km am intrat in ecranele ascunse si am vazut ca temp era intre 79 si 81 am facut cam 90 km timp in care nu m-am mai uitat dupa care am vazut ca era la 90 de grade. Este bine sau nu ?multumesc
  • flo_speed

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
la mine termostatul deskide pe la 97-98 de grade ,motoarele diesel functioneaza la temperaturi mai mari decat cele pe benzina.
opel astra h 1.9 cdti ( balauflo tot cdti ai si tu nu tdci )2007
90 de grade este o temperatura destul de normala
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Termosatul de pe motorul de 1.9, dechide la 88 °C.
  • balauflo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
flo_speed a scris:la mine termostatul deskide pe la 97-98 de grade ,motoarele diesel functioneaza la temperaturi mai mari decat cele pe benzina.
opel astra h 1.9 cdti ( balauflo tot cdti ai si tu nu tdci )2007
90 de grade este o temperatura destul de normala


multumesc , dar totusi mai am o intrebare, dupa ce deschide cam unde se stabilizeaza?pentru ca am fost plecat la Sovata si cand am ajuns acasa, la primul semafor m-am uitat la temperatura, era 82 grade dupa 150 km, intrebarea mea este daca este normala aceasta temperatura?
multumesc inca o data
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Foarte normal balauflo.
  • astrafun10

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salutare,daca tot ati adus problema asta ....eu mi-am schimbat casetofonul original si mi-am altul....ma rog rugamintea mea este ,,...cum se face sa imi setez ora si data de pe ecranul de pe bord din mijloc?pentru ca a trebuit sa ii scot si partea cu BC impreuna cu casetofonul.
  • tazythereaper

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sal sunt nou pe aici...am mai postat acum o luna cand mi-am luat masina si era in topicul pt gps....in fine...voi sunteti mai documentati si mai priceputi...am o astra h sw model 2009 cu motor de 1.3 diesel ecoflex si putere 66kw filtru particole...nedumerirea mea este la BC pentru ca mi se pare prea saracacios....in afara de meniul de radio,navigatie si bc nu mai arata nimic....nu stiu....am mai auzit de la altii ca tre sa apara si viteza si alte chesti....recunosc ca sunt "bata" la asa ceva...are si alte functii ce trebuiesc activate?
sper ca am atasat pozele corect....multumesc!

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Citeste de la inceput si vei afla Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR