Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • bogdan

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
DE 2 ZILE A INCEPUT SA SE AUDA MASINA CA UN DIESEL,APROPO DE ALT TOPIC DE AICI.INITIAL AM CREZUT CA E DISTRIBUTIA SAU BAT TACHETII.INTR-ADEVAR,ULTIMA VARIANTA E BUNA,NUMAI CA BATEAU DIN CAUZA CA MAI AVEAM IN MOTOR SUB 2L DE ULEI.PROBL AR FI CA IN ULTIMILE 2 ZILE DE CAND APARUSE ZGOMOTUL SUSPECT AM FACUT CAM 300KM.INSA AZI,CONDUCAND,AM OBSERVAT CA TEMPERATURA SARISE DE 100GRADE,PANA APROAPE PE ROSU,MOMENT IN CARE AM OPRIT SI AM VERIFICAT JOJA=>ERA USCATA.AM MAI LASAT-O 20MIN SA SE RACEASCA,DAR REZULTATUL A FOST ACELASI.AM OPRIT LA PRIMUL SERVICE SI AM CUMPARAT 2L DE ULEI HAVOLINE 15W40,CEL MAI IEFTIN,SA MA MAI TINA PANA ACASA.CULMEA...ACUM 1LUNA AM SCHIMBAT ULEIUL SI AM PUS MOBIL1 SINTETIC 0W40,CAM SCUMP DAR AM ZIS CA E BUN.ATAT DE BUN CA A TINUT 1LUNA,PT CA CEI DE LA SERVICE MI-AU ZIS CA NU EXISTA SCURGERI DE ULEI DAR SI CA MOTORUL NU AR TREBUI SA MANANCE ULEI PT CA NU SCOATE FUM NEGRU.ALTA CHESTIE AR FI CA NU S-A APRINS MARTORUL DE ULEI,DESI MOTORUL ERA "IN CHINURI".ORICUM SPER CA NU A AVUT URMARI F GRAVE,O SA VAD MAINE.MOBIL 1 NU MAI PUN,MI-A AJUNS...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Culmea, se pare ca uleiurile 0W40 sau 5W40 nu sunt bune pt. x16xel (am patit chestie similara minus bataile). Iti recomand ulei Aral basic tronic 10W40 sau mai bine Ecotec 10W40 (da, exista asemenea ulei, se gaseste la Opelshop si e vandut special de catre Opel pt. ecotec)
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
imi pare sincer rau.
  • aatin

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2009

  • Mesaj Privat
bogdan a scris:DE 2 ZILE A INCEPUT SA SE AUDA MASINA .....


Pai vremea mesajului tau este bine trecuta dar sa-ti spun o vorba! Vezi in garajul meu opel astra F cabrio, am cumparato! am facut masuratoarea si pe un drum dus intors Mures Cluj SI RETUR a papat 2L ulei! si cum? pai cea mai practica explicatie vezi compresia in cilindrii si o sa te apuce plansul! nu am avut deloc compresie! deci mai mers masina dar testul mecanicului a fost ca si prima la mana sa demare masina din a 3-a viteza! patina! a strans putin ambreajul a fost mai bine dar din nefericire la urmatoarea miscare sa demareze ima de de cunostinta ca masina are motorul mort!
Deci cei care aveti problema cu cautatul problemei de ulei disparut in doua zile, faceti la fel cum va zic:
pas 1 viteza a treea si de moare motorul incet atunci
pas 2 verificati compresia in cilindrii fara nici o bujie doar pe acumlator!
pas 3 daca compresie mica NU VA APUCATI sa desfaceti Veniti IN MURES si cu 250 euro cumperi motor si demari masina dupa 6 ore de service! dar dati comanda mai intai, in plus nu iti trebuie nici o modificare in carte daca pui acelasi tip de motor, in cazul meu X16SZR.
Utilizati cu incredere GOOGLE.RO si cautati depozitele de piese auto mures, aduc baietii cu camioane doar motare aduse de dincolo cu km reali foarte mici!

Va doresc un safalt uscat si multe KM cu noile motare UNSE!
Razz Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR