Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Cafelutz

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salutare sunt convins ca undeva exista un astfel de topic cu aceeasi problema;din cate am scotocit eu pe aici nu am gasit fix problema mea.


Cu 2 luni in urma cumpar un Opel astra H 2011,1.7 CDTI 110 CP;problema este cum am spus si in titlu consumul.Am cumparat-o la 101.000 km primii 4500 km i-am facut mai mult exterior (3 drumuri de Braila Brasov) cam 1800 exterior restu interior...media consumului 6.4,cel mult 6.6,cam de 1500 km masinuta mea nu scade neam sub 7.8;cel mai bun 7.6(intr-o saptamana in care am mers... cu motoru chiar subturat...constient ca pot strica altele,aam vrut sa vad cat poate scade.
Problema e ca "treaba" asta a venit de o zi pe alta.... brusc a inceput sa creasca de la acel 6.5.... pana la 7.8.


Si inca un anumatu,are toane cand in timpul mersului pentru 3 4 km inregistreaza consum instant si de 23,24... in accelerare si in mers constant 14-15,apoi brusc revine la acel 7.8 al ei.Specific ca masina nu are niciun comportament ciudat gen smucituri,sau mers intrerupt,motorul merge rotund,niciun sunet ciudat.Pe tester nicio eroare.

Astept raspunsurile voastre!

Va multumesc!
  • Marius Mezei

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Nu ai incercat sa resetezi inainte de un drum mai lung consumul mediu si sa vezi cat inregistreaza atunci?
  • Cafelutz

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Daca resetez la drum lung(am incercat) intradevar inregistreaza putin....6.3-6.5)


Revin cu un amanunt!Am fost acum la ea sa ii dau o cheie...sa se uite cineva,am un ticait metalic in zona EGR-ului.
  • Cafelutz

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Nicio pãrere ?
  • boaba

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Atunci cand creste consumul instant la mers constant isi face regenerare la dpf si nu trebuie oprit motorul pana nu isi revine la un consum normal
dupa parerea mea posesor de astra j tot cu acelasi motor doar ca ca este de 125 cp 7.6L/100km la mers combinat oras si exterior mi se pare ok
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR