Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mi-am cumparat niste senzori de parcare, un sistem cu 4 pe spate si 2 in fata. Acum stau si ma gandesc daca sa-i instalez de unul singur sau sa ma duc la un service ceva? A mai facut cineva asta? Stiu ca e relativ simplu dar ma impiedic de niste detalii de genul : cum trag firele prin toata masina si unde ar trebui sa montez firul resu care tre sa vina,dupa cum scrie in manual, "connected to the "on" block when ignition is switched on" .

Presupun ca si cine si-a instalat singur o alarma s-ar pricepe Razz
Skip ads

  • dragos_itd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alexandria
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2004

  • Mesaj Privat
mergi mai bine la un service si zi-mi si mie cat sunt de buni ca vreau si eu sa-mi iau
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cat te-au costat si de unde i-ai luat? Ca ma intereseaza si pe mine.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In Constanta cam 100 euro cu montaj inclus, cam pe aici este pretul...
Skip ads

  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
m-au costat $130 , pachet de 6 senzori cu display VFD, spre deosebire de poza ai mei sunt negri.


pana la urma montajul cat e? si cat ma costa sa-i vopsesc la culoare? ca doar nu o sa aplic buline negre pe spoilere.... Wink
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Distanta minima de sesizare a unui obstacol cat este , ca stiu ca era undeva la vreo 30-40 cm.
Eu caut unii cu distanta mai mica (cca 10 cm), dar nu am gasit inca.
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Gaby a scris:Distanta minima de sesizare a unui obstacol cat este , ca stiu ca era undeva la vreo 30-40 cm.
Eu caut unii cu distanta mai mica (cca 10 cm), dar nu am gasit inca.


Nici nu vei gasi.Incep sa piuie incontinuu la 25 de cm de obstacol.Mai poti da inapoi (sau inainte) citiva cm dupa caz si simt.Dar nu pina face poc ca atunci degeaba iai cumparat ... Laughing Laughing
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pentru Codrin , gasesti senzori de parcare ceva mai ieftini dar numai cu 4 senzori la adresa asta :http://www.autoaccesorii.ro/category.php?parent=46 cred ca cu putin efort , indemanare si minim cunostinte de parte electrica , pot fi montati si acasa , am vazut ca o data cu senzorii se da si o freza cu care se pot da gauri in bara Smile
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu te duce la service ca e usor de instalat ....si nu poti gresii...ai schema si asta spune tot......sau daca nu ai ce face cu bani ....nop......tre sa tii cont de pozitia lor in bara spate sa mufezi in asa fel sa-ti arate si bine pe display adica daca senzorul 1 din spate prinde tie sa-ti arate in display tot 1 (cum privesti bara spate se numara 1,2,3,4 de la stanga la dreapta) ca sa ma fac inteles.apoi 2 ,3 si 4.....sper ca m-ai inteles....la fel si in fata.... apropo.....cam 50-100 ron montaj .......
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
edy >> care e procedeul? dau jos barele fata spate? apoi dau gauri in ele? firele pe unde le trag spre cutia de comanda? pt senzori din fata chiar nu-mi dau seama ce traseu ar trebui sa aleg sa ascund firele pana la cutia din portbagaj. spun ca nu-mi dau seama in sensul ca nu ma pricep sa dau jos plastice,bare protectie samd.
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu trebuie dat jos barele ....ai in pachetul cu senzorii o freza cu care dai gaurile in locurile unde se instaleaza senzorii (vezi documentatia ptr.pozitionare a senzorilor) si mai trebuie sa faci o gaura pe unde tragi firele de la senzorii bara spate sa-ti ajunga in portbagaj...deci dupa ce-ti masori si trasezi cu un creion pozitia la senzori te apuci si dai gaura cu freza din pachet pusa pe o masina de gaurit cu acuumulator sau electrica daca ai curent aproape.....apoi montezi senzorii in gaurile respective tinand cont si de cum trebuie sa-ti apara pe display sa nu detecteze spate stanga si pe display sa apara spate dreapta ......(ca o verificare dupa ce l-ai instalat fa o proba cu un asistent si-l pui sa tina mana pe rind la 25cm pe fiecare senzor si in display sa-ti apara corect daca nu merge bine schimba in mufa modulului)... asa dupa ce ai bagat senzorii in gaurile lor tragei printr-o gaura in portbagaj unde gasesti un loc sa-ti montezi modulul ...(daca ai numai un bec care se aprinde pentru mers inapoi probabil e pe dreapta spate atunci cauta un loc in portbagaj pe dreapta spate ca-ci modulul are un fir nu prea lung care trebuie sa-l legi la becul de mers inapoi sau daca ai 2 becuri de mers inapoi poti gasi locul unde-l vrei ).......display-ul ti-l montezi in bord pe bord etc.de unde vii cu firele in modulul de comanda senzori.....eu i pun ori prin plasticele de la prag sau prin chederele de cauciuc de pe la usi....cum vrei...ai mufe si nu poti gresii ....si in fata aia 2 senzori la fel.....nu e mare scofala si te poti descurca .....daca nu poate vre-un prieten care stie sa citeasca schema de instalare te poate ajuta.....sau daca nu hai la mine si ti-o montez ....loool...
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
edy >> mersi! ma pricep f bine la scheme si la fire....stiu practic ce si cum trebuie montat... dar ce nu stiu chiar de loc e pe unde o sa fac traseu pt firele de la senzorii din fatza pana la modul...si cablul ala ce trebuie conectat la afisaj. presupun ca trebuie bagat prin bord sau pe undeva.....imi dau seama ca nu pot fi frumos ascunse firele fara sa dai jos ceva initial, asta e...ca nu stiu ce si pe unde Smile . la pozitionarea senzorilor nu pot da gresh pt ca sunt notati A B C D si E F .
deasemenea, cum am intrebat si cand am inceput postul, unde conectez firul rosu pt senzorii din fata? in carte spune ca se conecteaza la "ON block", nu stiu care si unde e ala (o fi contactul?)...
Gauri stiu sa dau si am cu ce, dar presupun ca trebuie urcata masina pe rampa ca sa pot baga mana prin spatele barei si sa trag firele de la senzori inspre modulul din portbagaj.


Ultima modificare facuta de steff la Dum 19 Feb, 2006 1:36 pm
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@visse Multam fain . o sa ma bag si eu la asa ceva .
Dar vorba lui steff , s-or gasi de culoare gri , sau sunt doar negri ?
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@steff Cred ca firul rosu de care spui trebuie legat la blocul de sigurante . Vezi pe care siguranta ai tensiune dupa ce pui contactul la motor. Din cate am inteles , senzorii de pe spate se alimenteaza de la lampa de marsarier , asta cel putin la modelul cu patru senzori (doar pe spate) .
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
da asa este, rosu pt spate la becul de marsarier - simplu....cel rosu pt fata...stii sigur ca la sigurantza sau e la ghici ? Smile
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
pai daca-l legi la sigurante o sa ai tot timpul senzorii din fata alimentati.....cea ce nu deranjeaza.....dar initial in timpul mersului eu nu le vad rostul ...doar in caz ca vrei sa te parchezi sunt utili.....poate gasesti o solutie sa-i folosesti doar la parcare nu tot timpul in general....acum bafta si gaseste solutia ideala pentru a ascunde firele...
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Codrin , cauta sa iei legatura cu cei ce le vand , daca numa insel spun ca inainte de a comanda senzorii sa fie sunati sa li se comunice culoarea masinii ca senzorii sa aibe aceeasi culoare , sfatul meu este sa faci asa cum te-a invatat edy2172 , eu consider ca nu este mare lucru sa le montezi singur , tu decizi .
Bafta multa
  • Edy

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Buna Steff.
Eu am montat un asemenea sett. Pentru cei din spate este clar unde-i legi .
Pentru cei din fata ca sa nu lucreze toata ziulica poti sa-i legi la farurile de ceata . Cnd intri cu fata sa parchezi atunci aprinzi si f.de ceata si ai sensori .
Firele pana la port bagaj le poti trage in paralel ,sau pe teava care vine benzina la motor pe sub masina . Fierele se pot fixa de acesta teava cu ajutorul unor benzi de plastic cu auto inchidere.
Sensorii, dute cu ei la un vopsitor si tii vopseste cum vrei. Vopseaua nu influienteaza functionarea .
In final cat ai dat pe set ? Unde l-ai procurat? Succes la montat !!!!!
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@visse Multumesc de sfaturi , asa o sa fac si o sa-i sun inainte .
Stiu ca nu-i complicat sa-i montezi , dureaza mai mult sa tragi firele prin masina prin aparatorile de praguri , pe sub bord etc. , daca vrei sa iasa ceva ca lumea .
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Vopsitul nu este o problema.Cauti un spray de culoare apropiata sau chiar identica cu cea a masini si ii vopsesti.
Preferabil inainte de ai monta in bara ... Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR