Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
senzorii i-a cumparat un prieten de-al meu din california. era pe acolo si i-am spus ca vreau senzori....stiu ca se puteau lua si de la noi dar vroiam si pe fatza si se gasesc mai greu. am dat $130. nush cum sa va spun, dar am asa un morcov sa ma apuc sa-mi gauresc masina Smile..... tre sa am grija... Razz
Skip ads

  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
senzorii trebuie vopsiti cu spray, in nici un caz cu pensula!!, si in cel mult 2 straturi...preferabil unul daca iese bine.... asa scrie in manual....

by the way... cat costa optiunea de senzori fata spate la o masina noua? de curiozitate....
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare: cu ce ajuta niste senzori care incep sa sune de la cca. 30 cm de obstacol? dc. as avea Lamborghini sau ceva de genul asta unde tb. sa deschid usa ca sa dau cu spatele as intelege dar la o masina cum e Vectra Caravan distanta asta o percepi doar uitandu-te in oglinzi (presupunand ca ai vederea in spate obturata 100%). Basca gauritul barelor...Daca ar simti la 10 cm, as mai intelege.
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ingineru, cred ca nu esti bine informat...
senzori de parcare sau parking sensors, sau Parcking AID nu inseamna ca inlocuiesti oglinda, inseamna ca te ajuta......o data ce ii inveti cum te atentioneaza gradual, parchezi mult mai usor si mai rapid in spatii stramte, fara sa zgarii ceva. e doar un ajutor , nu un inlocuitor...... iar pt mine cel putin are sens....
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Inchipuie-ti ca am idee cam ce fac senzorii de parcare (sunt electronist totusi) si stiu ca nu inlocuiesc oglinda. Atata doar ca mi se pare cam mult 30 cm, daca ar afisa si distanta ramasa... oricum la 130$ nu poti sa ceri mai mult.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
acum citiva ani am avut o surpriza sa vad cum parcheaza parizienii... buf (e adevarat ca incet) in aia din fata , buf in aia din spate... si pe urma ma uitam cu atentie si barele - cam la toate masinile- aveau urme de imprietenire cu bordurile sau cu masinile celelalte. baietii nu-si faceau probleme...
dupa aceea a inceput si prin buc sa fie la fel... nevoia te invata...
asa ca steff vino tata prin buc si exerseaza vreo luna parcari si sa vezi ca nu mai ai nevoie de cheltuiala asta cu senzorii... Wink Laughing Laughing
ma interesa si pe mine la un moment dat chestia asta dar cind am vazut ca piuitul de "galben" incepe la 50 cm iar cel continuu, de "rosu" la 30 cm am zis ca nu merita...
sa vii sa vezi cum o vîr in spatii cu 15cm in fata si in spate.... Laughing Laughing
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
afiseza distanta de la 150 la 30 centimetri..cam cat ai nevoie cred eu...iar 30 cm este oo limita rezonabila, deja daca parchezi la 20 cm de alta masina sau un stalp e incomod sau periculos.
auzisem ca ar exista niste senzori care au acuratete pana in 10 cm , dar cred ca era doar zvon.
eu, pur si simplu am vrut senzori de parcare...nu f multe motive....as putea sa stau sa iti prezint toate argumentele, dar pe de alta parte daca nu ar fi fost eficienti nu s-ar mai fi folosit atata. Chiar daca nu am niciodata pb de parcare,mi s-a pus mie pata sa-i pun senzori....cred ca sunt cativa care ma inteleg Razz
  • steff

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: IASI
  • Masina: Vectra 2005 2.2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
zafirule, m-am invatzat si eu de curand sa parchez in frantza, la nancy....si asa e se parcheaza bara la bara. pot sa afirm ca am facut o parcare cu spatele din 4-5 miscari ce-i drept dar la 10 cm in spate si 20 in fatza......
btw vin in bucuresti vineri Smile dar cred ca mai mare pb o sa fie traficul de parca esti in stup decat parcarea....
chiar nu ma intelege nimeni cum e cand ti se pune pata sa mai adaugi ceva la masina, chiar daca e cam degeaba? Smile
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Senzorii pe care i-am gasit la adresa http://www.autoaccesorii.ro...ory.php?parent=46 din cite vad eu in pozele date de ei , afiseaza si distanta , sper sa nu ma insel , eu consider ca merita montati , nu toata lumea este expeta in a gara masina si in plus mai merg si persoane de gen feminin care nu intotdeauna apreciaza corect distanta din spatele masinii , defect feminin Very Happy
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Corect , Visse !
Asta-i si motivul pentru care vreau sa-i montez. Mai am un sofer in casa (sotia ! ).
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si tu ???? si eu care credeam ca sint singurul de pe forum cu 2 soferi in casa , da momentan soferul 2 conduce din dreapta Very Happy
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La mine chiar conduce masina Crying or Very sad
Chiar daca ea zice ca nu are nevoie si ca nu are sens sa dau banii pe senzori , eu tot o sa-i montez . O tripla si bara sunt mult mai scumpe .
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
In sfarsit am reusit sa-mi cumpar un set si l-am montat . M-a costat 230 RON si este cu patru senzori cu afisaj in oglinda interioara retrovizoare .
Treaba faina este ca nu are doar semnal acustic , ci imi indica si distanta pana la obstacol . Distanta minima sesizata este de 0.4m , iar maxima 2m .
Unitatea centrala am pus-o pe interiorul aripii spate , iar alimentarea am tras-o de la becul de marsarier de la lampa spate dreapta .
Cel mai mult mi-a luat sa trag firul de la oglinda pana in portbagaj pe sub toate ornamentele de plastic din interiorul masinii .
Din pacate la Caravan nu se poate respecta inaltimea minima de montaj fata de sol , de 50cm . Sunt doar la 40cm , sper insa sa nu fie probleme .
O sa fac niste probe minutioase zilele astea ca sa verific si exactitatea distantei indicate de afisaj .
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Confirm cele spuse de *Codrin.
Si eu mi-am cumparat (de la Selgros ~250RON) un set de 4 senzori + afisare digitala in oglinda retrovizoare + semnal acustic. Foarte COOL !!!
Prima etapa a fost organizarea senzorilor, trasarea locurilor unde urma sa dau gaurile si apoi stabilirea traseelor firelor. Cel mai greu a fost normal tragerea firului care ajunge la oglinda. Eu am demontat tot ce se poate din tavan + ceva plasticarie. O a doua problema a fost trecerea firelor de la senzori din bara din spate (care e din plastic) prin bara de fier.
Pentru operatiunea asta se cere 800mii-1mil. lei. Binenteles activarea sistemului se face cand bagi in marsalier, in plus eu montandu-mi un mic comutator in plafoniera. Senzorii sunt de mai multe culori. In caietul meu de instalare aparea si paleta de culori. Nu am gasit negrii (fiind cei mai ceruti, ci movulii, dar i-am vopsit Smile )
Per general, sunt FOARTE multumit de cum arata si de cum functioneaza. Te ajuta si in cazul in care esti experimentat, pot fi diferite obstacole care nu le observi: un copil mic, un stalp, vreun gard, ..etc.

Toate cele bune.
CristianTM.
  • alygator2000

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Focsani
  • Masina: Astra 1995 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
salutare am montat un sitem cu 4 senzori pe un ford connect si...bara spate este din metal,la conectarea finala...senzorii dau eroare,sa fie din cauza ca sunt montati direct pe bara de metal?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
senzor de parcare e greu de instalat? am un corsa b ,azi mi-am cumparat senzor de parcare...nu de parca ar fii problema la parcat..numai asa...sa fie...a fost ieftin.. Smile sau stie cineva cca cat ma ia la service sa-mi instaleze?
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Problema mare nu cred ca este si eu am postat o intrebare de genul asta,insa nu am primit nici un raspuns Smile l service nu am idee de preturi.Daca reusesti te rog sa postezi cum ai facut montarea,ma intereseaza in special pe unde ai trecut cablurile din compartinemtul motor.Multumesc anticipat.
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
http://www.daciaclub.ro/Mon...rcare-t52952.html
pe aici am gasit cate ceva..sper sa va fie de folos si voua..
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Iti trebuie 2 maini functionale, o bormasina, scule ca sa demontezi bara si manualul. Nu ai treaba cu compartimentul motor. Vad in tutorialul ala ca nu a dat jos bara, e totusi recomandabil ca sa fixezi senzorii bine si sa vezi pe unde ai gaura ca sa treci firele in portbagaj.
Daca mai e cineva interesat explic mai multe, intrebati doar

PS: pe mine m-a costat 70lei la un service de electrica
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
din pacate nu am manualul...ca"asa" mi-au aranjat baietii...pare sa fie destul de usor..adica trebuie un garaj sa nu inghet si spor la treaba...doar ca bara mea in interior deja atinge intaritura...si unde nu este intaritura nu e destul de dreapta bara..cred ca totusi apelez la cineva cine se pricepe numai sa gasesc pe cineva in mures
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR