Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E nasol atunci, daca ii montezi in sau aproape de intaritura s-ar putea sa nu functioneze corect. Ai putea sa ii montezi unde nu e dreapta bara, dar sa ii pui drept
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Nu ai treaba cu compartimentul motor.

Dar firele de la senzorii de pe fata cum ajungi cu ele in ²modulul² in care vin firele de la toti senzorii?Este unul pt senzorii din fata si unul pentru spate?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:
denisCT a scris:Nu ai treaba cu compartimentul motor.

Dar firele de la senzorii de pe fata cum ajungi cu ele in ²modulul² in care vin firele de la toti senzorii?Este unul pt senzorii din fata si unul pentru spate?


nu nu aste e senzor de parcare compus din 4 senzori 1 display si 1 unitate centrala se leaga la marsarier si se pune in spate in portbagaj scuze ca nu a fost specificat de mai inainte...
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
zi/mi cum s-e numesc si incerc sa iti trimit eu un manual de instalare . Cu respect!
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vorbeam strict de senzorii de pe spate, ar fi culmea sa pui senzori pe fata la o corsa b..
Manualul e important doar sa iti zica senzorii de pe mijloc cum sa ii pui, de obicei M1 si M2, la restul e destul de logic, L-stanga si R=dreapta, mufa display si alimentare
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
din pacate nu-mi dau seama ce marca este va pun o poza....pe senzori fiecare scrie a b c d si scrie si pe consola centrala sau unitate sau ce este...deci stiu unde si ce trebuie infipt doar cu bara din spate nu ma descurc ...si cum ajung firele in portbagaj...am mai intrebat un meserias dar el spunea ca nu a facut niciodata la o masina asemanatoare....e normal ,e mica dar in ziua de azi..la cat e de plina strada cu masini de multe ori trebuie sa parchezi in anumite locuri unde in mod normal nici nu imaginai.



Cool
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cunosc foarte bine tipul , am montat pe vectra identic dar cu lcd , da-mi pe pm adresa ta de mess si scanez carticica sa ti=o trimit , vezi ca modelul ala care il ai tu cu ecran led au tendinta sa inghete senzorii , mai apare problema la numerotarea conectorilor de la senzori . uite si nr meu de tel. 0721090405 Sandu . Ca fapt divers eu am dat 80 ron plus tva ( am luat prin firma ) .
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sandu_race a scris:cunosc foarte bine tipul , am montat pe vectra identic dar cu lcd , da-mi pe pm adresa ta de mess si scanez carticica sa ti=o trimit , vezi ca modelul ala care il ai tu cu ecran led au tendinta sa inghete senzorii , mai apare problema la numerotarea conectorilor de la senzori . uite si nr meu de tel. 0721090405 Sandu . Ca fapt divers eu am dat 80 ron plus tva ( am luat prin firma ) .


deci sunt cu probleme?Sad asta e le-am luat asa la ocazie,eu asa am cumparat de la "baietii buni" 2seturi complete noi cu 100ron
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce dai bara jos uita-te dupa o gaura care face legatura cu portbagajul, toate masinile la care m-am uitat au asa ceva, e pt a se egala presiunea de aer in portbagaj cand inchizi. La mine la astra este exact pe mijloc in dreptul cuiului de la yala. Cand ii montezi, leaga in primul rand alimentarea de la becul de marsarier si pe urca verifica senzorii inainte sa ii montezi
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
l-am legat la bricheta si mege displayul, bipuie , afiseaza distanta...cat de cat l-am testat deci e functionabil...caut un garaj incalzit sa pot lucra normal ca in fata blocului pe vremea asta inghet...sau poate ma decid si duc la un service..au zis ca imi ia 60ron sa-l puna ei...
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
du-te la service, dar fii atent cand trag firele sa iti aranjeze plasticele si sa nu le rupa
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
te-ai descurcat cu manualul ala ? este identic pt toate tipurile fabricate de acest producator , difera doar display-ul .
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vezi ca unde incepe portbagajul trebuie sa ai niste dopuri de cauciuc.in colturi.le vezi sigur.sunt lasate acolo pt cablare carlig remorca.orice masina le are.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Si eu montati astfel de senzori : multe alarme false. Am decis ca in primavara sa imi iau senzori cu camera TFT , preturile sunt acceptabile .
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ddf@ la ce pret ajunge un astfel de sistem?Comunicarea intre camera si display se face prin cablu sa wireless?Eu am gasit un astfel de pachet la 100e cu transmisie prin cablu.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Preturile variaza intr 4 - 7 mil . Depinde de calitate. Da o cautare pe net. Legatura intre modul si camera e prin cablu.
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
okazii.ro gasiti si mai ieftin si exista si wireless
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
astazi a fost instalata ... ce sa va spun...bara...e super groasa nici nu ma gandeam ca e asa de groasa..are 2 intarituri parca..la cat e de mica masina e asa de complicata.nu am reusit sa dau jos bara ca imi era frica ca nu-l mai pun la loc...asa ca am scos soclul de la becul care ilumineaza nr de inmatriculare si am tras toate cablurile acolo afara.( de o sarma plina m-am folosit) dupa care am dat o gaura din interiorul portbagajului spre exterior chiar acolo unde erau adunate cablurile si de acolo asa am ajuns in interior.Alimentarea s-a facut de la becul de marsarier..cu mare chin..dupa care am incercat sa ascund cablul de la display care e lipit pe oglinda de retrovizoare..c-am atat..a durat circa 2 ore...
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am montat pe astra g si nu trebuie data bara jos banuiesc ca si la corsa este la fel.
Aveti mare grija cu inaltimea la care ii montati (scrie in instructiunile de montaj inaltimea exacta daca nu o respectati ve-ti pati precum colegul care zicea mai sus ca are multe alarme false)
Cuiul de inchidere portbagaj este exact pe centrul masinii (astra g).
Legati o ata cu o greutate de el si lasati-o sa atarne peste bara si astfel veti avea centrul barii dupa care ve-ti masura pozitia gaurilor pentru senzori.
Masurati de mai multe unde ve-ti da gaura, aveti o singura sansa sa o dati unde trebuie Smile
Senzorii au o inclinatie de cateva grade tocmai pentru a se aseja in pozitie de 90 grade fata de asfalt, pe bara care este semirotunda.
Se dau gaurile, se fixeaza senzorii iar firele se trec in portbagaj pe langa stopul stanga.
Se alimenteaza la becul marsalier.
Daca respectati instructiunile de montaj nu ve-ti avea probleme cu ei. Eu ii am de 3 ani si nu imi dau alarme false.
O sa imi montez si pe fata.La primavara ca e frig rau afara. Very Happy
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
putin offtopic: vad o gramada de lume cum tot zice "ve-ti face aia", "ve-ti face ailalta". CORECT ESTE VETI, nu se pune liniuta NICIODATA.
Veti este verb auxiliar "veti putea" "veti face" etc si nu are DE CE sa fie scris ve-ti.
Am vazut scris in multe locuri ve-ti. Este GRESIT. Una este "v-ati dus..." (v forma neaccentuata a pronumelui personal voi) si alta este "veti masura".

On-topic: senzorii nu sunt centrati in interior anume pentru a putea rezolva situatia in care nu sunt montati perfect. Altfel spus, pe ei exista o crestatura (sau chiar scris UP) pentru a usura montarea. DACA indica fals, ei trebuie rotiti pana cand vor indica corect. Normal ca e indicat a se roti inainte de a fi bagati complet in bara.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR