Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@m.nyck cum ai reusit sa faci cu tamponul ala de polistiren dintre bara si tabla fara sa dai bara jos? La mine s-a decupat si din ala putin ca sa intre bine senzorii.
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu am avut treaba cu el. Unde am dat gaurile (la inaltimea din instructiuni) nu am dat de acel tampon. Probabil tu i-ai montat mai sus decat mine.La mine unde vin senzorii este un spatiu gol intre bara si caroserie.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
MI-am cumparat un set de senzori spate Digitaldinamic tip Question (cine mai stie?) Important pentru mine e ca afiseaza independent/individual cei 4 senzori ! Cost senzori 230 RON. Montajul pe Caravanul meu H realizat in 3 ore in fata blocului. Locurile de montaj se vad,bara are din fabrica stantate locurile-se vad pe dedesubt. Gaurit bara,montat senzorii cu excentricii,prins si ghidat toate cele 4 cabluri spre centrul barei. Am scos pragul de tabla din portbagaj si dopul de cauciuc de acces in masina. (Acesta este exact in dreptul cuiului) Tras cu o sarma de remorca cele 4 cabluri inauntru,ghidandu-le apoi pe sub tapiterie pana la lampa din stanga. Am alimentat modulul cu + printr-o rigleta de la becul de mers inapoi si cu - de la surubul de masa al lampii spate. A urmat mascarea cablului pe sub plasticele pragurilor,urcarea prin cheder pana pe bord di lipirea cu banda dublu adeziva a display-ului in zona grilei de dezaburire pentru oglinda din stanga.
Atentie! Costul montajului era de 120 RON. Exclamation
  • catalan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
niste poze cu bara dupa ce s-au montat senzorii nu pune nimeni?
Skip ads

  • Lion1921

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si de la mine o poza! In afara de faptul ca sunt foarte precisi ca afisare distanta, senzorii marginali sunt activi si in lateralele masinii la un unghi de 25-30 grade! Daca se respecta inaltimea fata de sol si distanta dintre ei, vor fi satisfactii depline!


  • sorynel65

  • Mesaje scrise: 475
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 2007 z1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Iata-i si pe ai mei...

Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poze cu ai mei:
  • catalan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
multumesc tuturor pentru poze!
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Acum doua zile mi-am montat si pe fata senzori Digitaldinamic. Sunt identici cu cei de pe spate montati anterior,acum am retinut si tipul:PS 411. Montaj dificil (s-a lasat chiar cu o taietura urata a unui deget prin zona pedalierului) datorita lipsei spatiului. Senzorii exteriori montati sub capacele spalatoarelor de faruri iar cei centrali putin mai sus decat deflectorul de pietre la colturile grilei centrale. Cablurile din stanga au fost urcate printr-o gaura de langa acumulator,cele din dreapta printr-o gaura de langa filtrul de aer. Toate cablurile introduse in habitaclu printr-o gaura ce se afla deasupra pedalei de acceleratie care in mod normal este astupata cu un mare dop de cauciuc. Acolo mi-am montat unitatea centrala. Cablul de la display urcat prin cheder pe dreapta,apoi pe grila de la parbriz pana pe centrul bordului iar alimentarea tot prin dreapta de la priza de accesorii portbagaj pe sub plastice. Ramane acum doar reglarea senzorilor (sus-jos,stanga-dreapta) si am terminat si fata. Repet: montaj dificil datorita lipsei spatiului si a cablurilor de la senzori care au ajuns doar pana deasupra pedalei de acceleratie. Nu se compara cu montajul celor de pe spate!
  • Lion1921

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Niste poze ar fi minunate
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Facem si poze! Senzorii pe bara,trasee cabluri pe la motor,display-ul pe bord,butonul de activare... Nu pozez si unitatea centrala pentru ca nu vreau sa mai umblu iar pe la pedalierul unde m-am taiat.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Iata si pozele promise: Senzorii pe bara,display spate si cablul pentru GPS,masutele,twin-audio si butonul de pe dreapta pentru senzori fata (pe stanga pentru GPS),display-ul senzorilor fata,traseu cabluri dreapta + gaura de intrare cabluri in habitaclu.
  • Florin I

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sorynel65 a scris:Iata-i si pe ai mei...


salut. am o vectra c 2003 ( Z16XE ) si doresc sa-i montez senzori de parcare pe bara din spate dar nu stiu exact pe unde sa trag firele de la senzori in portbagaj. tot citesc ca este o supapa ce echilibreaza presiunea de aer la inchidere , dar nu as trage tot interiorul din portbagaj ptr a o gasi, de aceea vin cu aceasta rugaminte daca poate cineva sa ma ajute sa o localizez mai usor. multumesc si o zi buna tuturor.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Florin, chiar sub stopul stanga, ai un dop de cauciuc prin care poti scoate firele pentru senzori. Problema e cã accesul in acea zonã este foarte "anevoios" ( nu prea iti incape mâna ) dacã nu dai bara jos. Succes.
  • zamfirica

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut ma poate ajuta cineva? am cumparat senzori de parcare cu proiectie pe parbriz si trebuie legat un fir la CABLU SENZOR DE KILOMETRAJ si nu stiu unde il gasesc si cum. multumesc 0727533365
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De ce trebuie sa legi senzorii la cablu de viteza ?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
zamfirica a scris:salut ma poate ajuta cineva? am cumparat senzori de parcare cu proiectie pe parbriz si trebuie legat un fir la CABLU SENZOR DE KILOMETRAJ si nu stiu unde il gasesc si cum. multumesc 0727533365

Se poate face daca ai bord electric si nu cu spirala,firul ai in bord, la ceasuri.Trebuie sa identifici la mufa de la ceasuri care-i, de acolo poti sa iei semnalul,mai mult ca sigur ca senzorul care proiecteaza poate sa proiecteze pe parbriz si viteza cu care se deplaseaza masina de aceea sa ai tu nevoie de el...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@zamfirica
in soclul mufei instrumentelor, pinul 27, firul rosu-albastru. Sau, daca-ti e mai usor, in mufa radioului, tot firul albastru-rosu.
Sunt insa curios ce viteza va indica afisajul, avand in vedere ca numarul de impulsuri pe km difera.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR