Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la aia 500 mai pui 2-300 si ti-o vopsesti complet perfect Smile
Skip ads

  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma am fost si am polishat-o. Am facut-o unde imi spal masina de obicei ptr ca acolo ma cunosc baietzii si stiu ca nu ma inteapa.
Diferentele se cunosc destul de bine. Insa din pacate cele cateva zgarieturi care ma ingrijorau nu am reusit sa scap de ele. Mi-au zis sa iau un creion corector(?) si sa incerc sa le retusez.
In fine , cu spalat complet, mai putin motor, dar spaga de rigoare ca sa isi dea interesul si data viitoare, 2900000lei. E bine sau nu, nu stiu.
  • g_poturlu

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare!

Despre creioanele astea fantastice am auzit, si vazut si eu la televizor la teleshoping, dar am inteles ca se duc dupa vreo cateva spalari temeinice.
Despre pret, ce sa zic... mie mi se pare cam mult.
Am sa fac si eu aceasta operatiune spre toamna, sa vad cat m-o costa pe mine.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ce atatea creioane? Faceti ca mine:

cumperi u spray, izolezi bine cu banda zona care trebuie vopsita, si dai cu spray de 2-3 ori la 2-3 minute interval si gata!

spray cu vopsea facuta special pt tine e cam 300k
Skip ads

  • g_poturlu

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare!

4EST, creioanele se folosesc atunci cand ai o zgarietura nu foarte profunda si vrei s-o refaci fara a folosi chit. Spray-ul nu acopera zgarieturi in profunzime, deci nu prea se pot substitui.
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mi-am spalat si eu masina cu spuma activa si cu ceara si a iesit super pe viitor urmeaza shi un polish!!!!(100.000lei)

am uitat sa intreb cat costa polishu.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai nu acopera in profunzime, dar ce, creioanele acopera???

Ideea mea e ca poti folosi spray-ul la orice - daca vrei chituiesti, daca nu nu. Eu de ex m-am trezit cu o zgarietura la nivelul genunchilor cum treci pe langa masina, destul de adanca, pana la metal, dar scurta. N-avea rost sa o chituiesc, am dat de cateva ori cu spray sa nu apara rugina si sa nu se mai vada alb.
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma spray sau creion? creionul mi s-a spus ca rezista cam 20 30 spalari. Spray- e deja vopsire si asa te duci mai bine la o vopsitorie si ti-o retuseaza aia ca lumea. Cat de mult conteaza stabilirea nuantei corecte la spray? culoarea masinii mele e negru metalizat care seamana mai mult cu un gri inchis.
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai mai silviu, oricand e "mai bine" sa mergi la vopsitorie Smile

spray se face dupa codul culorii tale, teoretic iese 100% identic. Oricum iese MULT mai bine decat un marker din ala generic.

Si de vopsit e usor - cumperi banda din aia izolanta cat mai lata, nu scotch ca ala se da jos greu, si izolezi in jur. Mai lipesti o folie ceva dupa banda, gata.

daca vii la meeting iti arat zone vopsite de mine.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nice, imi spune si mie cineva in ce consta degresarea ? un gigel de la spalatorie a zis ca imi degreseaza masina ca sa scap de niste mizerii de la plop care sunt lipite temeinic pe capota, trapa si haion. vreau sa zic ca nici cu benzina nu ies...
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
va rog si eu facetzi putina ordine ca aici gasim de toate (polish, vopsire, degresa)
cine stie sau a facut sa bage la sectiunea 'cum sa', ca pana ajung la sfarsitul discutiei uit ce doream sa fac Crying or Very sad
  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
cam ai dreptate...si eu voiam sa intreb ceva, da' am uitat...
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu mai bateti campii cu spray de vopsit masina !!!! Oricat de asemanator ar fi spray-ul cu vopseaua masinii, tot sorcova iese! Sau poate vreti o masina ... cu pete!
Daca avesti zgarieturi minore, care sa fi ajuns la chit (nu latabla) si se vede 'albul' va recomand din toata inima acel creion cu vopsea. Este excelent! Eu am cumparat de la Carrefour pentru vechea masina si am spalat-o de zeci de ori si nu s-a luat!
Pentru probleme mai deosebite, recomand un vopsitor de profesie. Eu am unul excelent. Daca aveti nevoie : U2U !
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut.
Nedumerire: vreau sa aplic un polish la masina (bineinteles Very Happy ) si nu stiu exact cum se face corect, daca e simplu, ce recomandati, etc.
- de care sa cumpar?
- cu ce se aplica si cum?
- am masina gri matelizat - se foloseste ceva pigmenti?
- sau recomandati polish la spalatoriile auto specializate? merita?
- se acopera si gaurile in vopsea facute de la pietricele? am diametre goale de approx 1-3mm diametru.
Multumesc pentru opinii.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pratmin a scris:- se acopera si gaurile in vopsea facute de la pietricele? am diametre goale de approx 1-3mm diametru.

Asta sigur nu!
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dar cred ca le estompeaza Rolling Eyes
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
NU face asta singur ca nu-ti iese nimic. Mai ales daca e pentru prima data cand o facu tu. Si e pacat de materiale pe care le irsesti.

Nu te-as sfatui sa-i aplici polishul manual, ca efectele sunt mici chiar daca e mana de profesionist.

Polishul e de 2 tipuri. Abraziv si de ceara de lustruire. In functie de cum arata masina ta, sa aplica ambele, in ordinea data de mine sau doar cel de lustru.


Gaurile de pitericele nu se acopera. Daca vopseaua a patata sau e mata, atunci o sa-i dai alta fata prin polishare.
Iti recomand, un service pentru ca ti-am zis ca manual nu are rost. Se aplica cu un fel de flex care in loc de roata aia, are un burete. Dureaza cateva ore, si tre sa fie unu care stie. In acealsi timp trebuie stropita si cu apa.
Eu am facut la o masina si a iesti bine......
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Eu am frecat la o parcare un copac si cu siguranta am facut mai mult decat pot face pietricelele in vopsea. Am mers la o spalatorie auto pe Fizicienilor , unde o stiu pe fata patronului , care in 15 min. mi-a readus masina la loc cum era inainte de parcarea in pom. Intamplarea am relatat-o si la intalnirea opel de saptamana trecuta, unde am si aratat masina celor interesati si cu totii au recunoscut ca nu e nici urma de parcare de bleg cu pom cu tot .
Deci se poate , numai sa nu speri sa iti scoata masina ca noua daca tu ai ajuns dela la tabla. Din ce spui tu , se poate , du-te acolo si intreaba de Anca , numai ea se ocupa de asa ceva , retusuri cu solutii speciale etc , pretul e modic ( 50-100 mii, poate 200, in functie de suprafata care trebuie acoperita )
Daca mai vrei lamuriri , ai nr meu de telefon postat pe aici pe undeva pe forum, pot sa si merg cu tine , ca deh ..."prietenii stiu de ce !"

Corvin
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
cica am auzit ca dc vrei sa dai cu polish ca sa o lustruiesti tre sa o faci cand tabla ii rece , eu am facut treaba asta cand a stat masina la soare , tabla fierbinte si a ramas urme albe pe ea Smile care s-au dus la spalare , si apoi am incercat intro dimineata cand tabla era rece si a iesit fain de tot fara urme Smile
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da man, da la tine nu a fost polishare. Ti-a retusat-ol din cate inteleg eu.

Omu a intrabat daca urmele lasate de pietricele dispar. Su eu i-am zis ca doar cu polishare astea raman la fel, pentru ca polishul nu-ti pune vopsea acolo unde lipseste....
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR