Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
am facut online comanda duminica si am primit-o miercuri...........
Skip ads

  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Uitandu-ma prin Selgros am vazut niste ceara cu extract de CARNABA; ce e asa special la chestia asta cu Carnaba; e adevarat ca dupa ce dai cu polish ideal ar fi sa dai cu un strat de ceara sa protejeze stratul de vopsea?
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
dupa ce am citit cam ce am gasit pe net despre polish ..asa se pare ca ceara cu extract de carnaba ar fii cea mai buna pentru `lustru`....o sa iau si eu cand ajung prin selgros....
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
edy2172 a scris:dupa ce am citit cam ce am gasit pe net despre polish ..asa se pare ca ceara cu extract de carnaba ar fii cea mai buna pentru `lustru`....o sa iau si eu cand ajung prin selgros....


Exista si polish cu carnaba, sau e doar ceara care se aplica dupa...?
Skip ads

  • gvas_2004

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am urmarit toate discutiile despre polish insa nu gasesc o informatie despre cit dureaza efectul polisharii

Intrebarea e: daca ma duc la o spalatorie sau la o firma specializata ce imi va polisha masina cu un polish la culoare pentru a estompa zgirieturile, cit va dura culoarea astfel aplicata? E "forever" sau polisharea trebuie refacuta dupa un timp?

Multumesc.
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Polish-area trebuie refacuta dupa 6 luni (indicat) sau 1an. Asta mi-au zis mie dar vreau sa zic ca si dupa 1 an efectele sunt inca bine vizibile si nu vad de ce as reface polish-area. Poate mai incolo. Very Happy
  • gvas_2004

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
merci solver.

O sa incerc in Bucuresti la o firma care se pare ca e profesionista. Intii o sa dau tircoale sa vad cum lucreaza, pt ca se pare ca sunt si scumpi.

Insa ce nu inteleg eu este, poate pun o intrebare timpita, cum o pasta abraziva poate repara zgirieturile si reda stralucirea. Fiind abraziva nu va ataca lacul, vopseaua?
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pentru un lac si o carpa poate fi abraziva !!!
Iti dai seama ca este foarte fina.
Intrebarea era la ce firma ai gasit ... ca as vrea si eu !
Skip ads

  • gvas_2004

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Mda, ai si tu dreptate, numai ca eu sunt mai speriat de felul meu si de-aia pun problemele astea Shocked

Cit despre firma, vezi expertauto.ro. Prezentarea mi se pare buna si am si auzit ca ar fi profesionisti.

Pe forum parca era cineva care fusese, insa nu sunt sigur. O sa mai caut pareri.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ati folosit vreodata asa ceva?

Un tub costa undeva pe la 10 RON si este mai mult decat suficient pentru doua aplicari. Eu am folosit aceasta pasta atat pe Opel cat si pe fosta Dacie. Mai mult, i-am vandut pontul si tatalui meu, care a folosit-o si el. Efectul este foarte bun pe vopseaua metalizata, iar pe cea nemetalizata este de-a dreptul miraculos.
Bineinteles ca nu se compara cu un polish adevarat, dar cum tot ce iti trebuie este o carpa moale, o jumatate de ora libera si putina pasiune... Iar de pret nu mai vorbim.
Am aflat insa si partea negativa. Un prieten mi-a spus ca voi avea probleme la revopsire, deoarece pasta contine printre altele un ulei siliconic, din cauza caruia se va coji vopseaua noua.
Stiti ceva despre asta, este adevarat? Daca da, prin matuirea vopselei vechi nu se indeparteaza complet acest neajuns?
Eu oricum voi continua sa folosesc aceasta pasta macar de doua ori pe an (oricum am comis-o deja) dar sunt curios daca tipul are sau nu dreptate.
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am folosit si eu si mi-a zis un vopsitor ca nu poate vopsi daca este pasta data recent pe masina.el zicea ca cel putin la o luna dupa ce am dat cu pasta sa merg sa vopseasca masina.dar cand am dus-o a vopsit-o fara probleme
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
sunt interesat de produs si am cateva intrebari:

- tine cateva spalari (cu spuma activa de ex.) macar?
- ce face pasta / cum se aplica? doar unge vopseaua sua trebuie si lustruita?
- de unde poate fi cumparata?

apropos de polish: o data ce ai facut polish vopseau este matuita?, adica dupa ce se duce polishul esti obligat sa faci din nou pt ca vopseaua este mata (mult mai mata decat era inainte de polish)?!
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
- tine cateva spalari (cu spuma activa de ex.) macar?
- ce face pasta / cum se aplica? doar unge vopseaua sua trebuie si lustruita?
- de unde poate fi cumparata?


Pasta se aplica simplu - se intinde in strat foarte subtire, se asteapta cateva secunde dupa care se lustruieste cu o carpa curata. Efectul este vizibil - luciu mai pronuntat, eliminarea zgarieturilor superficiale, suprafete fine si alunecoase, nu mai sta apa. Nu stiu sa iti spun cat dureaza efectul, dar oricum tine cateva spalari.
La vopselele nemetalizate care au devenit mate in timp (cum sunt o gramada de Dacii vechi) efectul este incredibil - dupa aplicarea pastei par recent vopsite si efectul se pastreaza mult timp.
Poate fi cumparata din magazinele de piese auto si parca si de la Metro.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
eu tot de aia folosesc, cu o mentiune, pasta trebuie lasata sa se usuce pana nu se mai prinde de mana iar dupa aia se freaca cu carpe moi pana iti ies ochii din cap si luciu pe masina. Smile
Eu asa o folosesc. Plus ca stratul trebuie sa fie destul de substantial si aplicat uniform, pt asta folosesc un burete.
La gargarita mea consum un tub jumate la un tratament, si frec la ea vreo 5 ore cu mici pauze de tigare. Dupa asta vreo 2 luni nu se mai prinde nici jegul pe masina decat foarte superficial. Acum 3 saptamani i-am facut ultima data si n-am mai spalat-o de atunci. Si acum arata bine masina, si nu e tinuta in garaj, plus ca e si alba si se vede orice pe ea.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si cat costa ? Pasta minune ... ??
Daca e gazata (am dat cu un spary undeva si s-a gazat) Stie cineva daca se duce pata ?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am mai spus - in jur de 10 RON si ajunge la cca. 2 aplicari.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Vreau si eu!!!!
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
lexxx a explicat foarte bine modul de folosire. si eu am folosit procedura respectiva, dar mi-a fost deajuns efortul numai la capota. urmarea a fost ca am fugit repede la metro si am luat o masina de lustruit cu 800 000 si nu-mi pare rau de loc, credeti-ma. eventual puteti sa va cuplati vre-o 2-3 pentru a iesi mai ieftin.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am folosit si eu la ascona, tabla ramanea lucioasa cateva zile, dupa care la fel ca inainte, deci nu prea avea mare efect.
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pasta Prevent e super oki, scoate aproape toate petele, mici zgarieturi , punctele mici de bitum sau asfalt (le devoreaza pur si simplu). Sunt foarte multumit de pasta asta, de 3 ani o folosesc si eu unul sunt multumit.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR