Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Dan Borcea

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut clubopel ...am facut greseala de a lasa masina sub un plop si pe capota sa matuit vopseaua ... ce solutii imi recomandati ...un spray sau sa ma duc la o spalatorie ...sau sa iau niste ceara ? caut alte variante inafara de mersul cu masina la un service si sa o polisheze sa ma arda la pret Smile
Skip ads

  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu unul nu iti pot da sfaturi orbeste! Pune macar niste poze!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Depinde cum s-a matuit.
S-a matuit ca ai incercat cu cu ceva substante sa indepartezi seva sau s-a matuit de la seva cursa din plop?
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cam asta iese din mainile mele...
Folosesc produse de la Menzerna, Chemical Guys, Finish Kare, Mafra, Lake Country, etc..

Pt anumite sfaturi/pareri poztati aici ce aveti nevoie, dar in principiu puneti si poze...

Capota Audi A4 Before-After


Cupola Astra G


Far astra G before-after


Bancheta spate astra G Before-after


Capota Cielo


Far astra G


Far Astra H


Far opel Vectra


Far Opel Corsa


Eliminare zgarieturi


Corectie zgarietura capatata in parcare pe bara spate Astra G OPC


Zona test inainte de polisare


Stopuri cielo



Mai am multe poze, voi mai pune cand o sa mai am timp
Skip ads

  • Ionut.G

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 GTS. y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut,azi am incercat sa indepartez o zgarietura facuta de un "binevoitor" cu ceva ascutit(briceag cred) si dupa matuire a aparut o pata neagra ce pare a fii sub atratul de lac. Mentinez ca masina este gri inchis si am ramas cu o pata neagra pe usa...stratul de lac nu a fost afectat.zgarietura fiind tot acolo,deci nu am insistat cu hartia abraziva decat20-30 de sec dupa care m-am oprit sa verific si am constatat beleaua..procesul l-am facut manual...mai pot sa repar ceva oare? Multumesc!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
un meserias in polisat rezolva fara emotii problema! cred ca inca se poate rezolva!
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu va mai ganditi la ,,polish''ca la o minune! Un ,,meserias" stie ce are de facut !Nimeni nu o sa va spuna toate ,,secretele"meseriei pe nici-un forum!Pierde clienti!
  • sirboby

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
PS Si nici-un meserias nu iti poate spune fara sa vada masina si zgarietura!Pe viu nu din poze! O seara buna!
Skip ads

  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor stie cineva de unde as putea sa achizitonez ceva asemanator..pasla pentru slefuirea metalelor..gen jante..?
  • valykpt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z22XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
aveti grija ce produse folositi, eu lucrez in domeniu de 7 ani..nu asta e ideea ...si ca am depistat tot felul de produse contrafacute si expirate cu etichetele schimbate..etc...multe persoane vin cu ele distruse din cauza ca nu si dau seama de produse cum pana sa intalnesc asa ceva nu credeam nici eu...
  • deas2

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
As vrea un tutorial despre polisare faruri,daca are cineva !
Multumesc !
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
farurile le faci doar cu smirghel si xerapol sau si cu polish?
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat




am doua pete pe vopsea, presupun ca de la polish, asa a fost cand am cumparat masina nu stiu cauza....fostul proprietar mi a spus ca a avut ceva zgarieturi si ca a dat polish la masina.....zgarieturi nu mai are dar au ramas ceva pete roz....

am atasat o poza, am vreo sansa sa scap de ele fara sa vopsesc masina, am una p aripa spate si una mai micuta p aripa fata
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Acolo a dat cu polisul ca sundu-n toba, si a ajuns mai departe decat era cazul, iremediabil as spune din ce vad, deci doar prin revopsire se poate rezolva
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
uskt2005 vrei sa spui ca a ars lacul ? oare nu se exfolia pana acum? colegul cu petele pana nu vedem acele pete pe viu nu ne putem da seama.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
se vedeau ceva urme de pasta roz cand am luat masina, dar in zonele respective e intrata in vopsea, cand e curata masina se vede si d la distanta....nu s ar putea retusa doar local?
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
inseamna ca cel care a polishato nu a curatat zona ori a ars lacul dar in niciun caz nu se face roz...
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa fiu mai explicit, a tinut masina de polisat prea mult intr-un loc si a subtiat atat de mult stratul de lac-vopsea incat a ajuns aproape la filler/grund/protectie atirugina cum vrei sa-i spui.
Din pacate nu se poate face retus local, se va vedea si mai rau, trebuie vopsit tot elementul pt a fi ok
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vopsit tot elementul e o solutie dar doar daca ai meserias adevarat sa iasa aceeasi nuanta.
Local se poate si am vazut lucrare de exceptie facuta de supermeserias. La o Honda gri metalizat dar nuanta ciudata si cameleon indreptat capota, putin chit, vopsit numai zona aia si lac pe toata capota. Am ochi, era lumina afara, m-am uitat din toate unghiurile, se schimba nuanta dupa cum te uiti dar zona aia nu se putea depista. Masina era la un geambas respectabil, din aia care vand numai masini bune, eu bibileam alta tigaie de-a lui (Honda e masina) in care mai bine baga bani seriosi decat sa-si dea cu firma in cap.
Ulterior am auzit si din alte surse de incredere ca personajul exista, lucreaza la un dealer de masini pe langa care Opel face tarabonte. Este lasat sa faca ciubucareala numai sa nu plece, cand lucreaza se inchide inauntru si nimeni nu are acces. A fost imprumutat pentru o lucrare la un altul si aia chiar supermasini, vopseaua cu nustiu ce cristale in ea, scumpa de cazi jos, a venit in lada frigorifica si blabla de la producator cu avionul.

Pentru o pata un supermeserie nu se baga la o tigaie ca el face bani frumosi in acel timp, un meserias mai bun refuza si vrea sa faca tot elementul.
Multi au textul lor clasic: decat sa lucrez la tine 10 ore mai bine la o masina scumpa unde iau de 5 ori mai mult in acelasi timp. Nu am de gand sa-ti jignesc masina sau pe dumneata dar prefer sa stau deoparte de tigai care azi pica una , maine alta si ma scoti pe mine vinovat ca nu merge vechitura si asta pentru doi bani castigati.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:se vedeau ceva urme de pasta roz cand am luat masina, dar in zonele respective e intrata in vopsea, cand e curata masina se vede si d la distanta....nu s ar putea retusa doar local?



am rezolvat problema, doar cu o revopsire..era ars lacul de la polish..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR