Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In ziua de 6 dec.2008 un camion mi-a aruncat un bolovan dintre rotile spate si mi-a spart parbrizul. Am mers impreuna dupa lungi discutii cu soferul de la camion la politie. Am intocmit toate hartiile si am primit o dovada de la politie. Pe 8 Dec.2008 m-am prezentat la biroul de daune al ARDAF, asiguratorul celui cu camionul, cu toate hartiile necesare. Mi-au intocmit dosarul de daune si mi-a spus sa merg la Gimarom cu care au acord de plata directa si sa intocmesc devizul.
La Gimarom mi-a intocmit devizul tot pe 8 dec.2008, si l-a tranmis prin fax la ARDAF, spunand ca dupa ce primesc acceptul de plata de la ARDAF, de regula au zis ei in 2 sau 3 zile, ma anunta sa imi schimbe parbrizul.
De atunci, adica de o luna, tot astept acceptul lor de plata si sun la ARDAF in zadar, spunandu-mi ca trebuie sa obtina de la firma cu camionul copia dupa foaia de parcurs. Ce treaba am eu cu asta nu stiu.
Cum pot fi fortati cei de la ARDAF sa trimita acceptul de plata?
Exista un termen legal maximal de despagubire prevazut intr-o lege?
Unde trebuie reclamati cei astia de la ARDAF?
Astept sfaturi!

cenzurat de jE. S-au scos anumite cuvinte
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Reclamatie la CSA http://csa-isc.ro/index.php...=12&Itemid=78
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu poti sa-l astepti mult si bine...Dovada de la Politie te ajuta doar daca ai CASCO,altfel nu.Faptul ca ti-a aruncat roata camionului o piatra DE PE STRADA,nu arunca vina asupra soferului.Daca iti cadea,sa zicem din bena,o piatra saui ceva ce era incarcat in camion,atunci putea sa fie vina lui pt ca nu a asigurat incarcatura.
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
superdragos : aici nu ai dreptate. se considera vina celui din fata daca sare piatra la ala din spate (doar daca recunoaste) - mai cunosc cazuri
Skip ads

  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mentonez ca pe dovada de reparatie, politia l-a pus pe soferul camionului sa scrie si sa semneze ca piatra a fost aruncata de rotile camionului si ca este de acord cu plata daunelor din polita RCA. Deci nu vad de ce tergiverseaza ARDAF?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
de jmecheri. Suna la CSA.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
"politia l-a pus pe soferul camionului sa scrie si sa semneze ca piatra a fost aruncata de rotile camionului si ca este de acord cu plata daunelor din polita RCA."
O fi soferul de acord,dar asigurarile dau acceptul ..si nu cred ca vor fi impresionati prea tare de ce a zis politia sau soferul.Iti spun din proprie experienta..
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
robytza a scris:superdragos : aici nu ai dreptate. se considera vina celui din fata daca sare piatra la ala din spate (doar daca recunoaste) - mai cunosc cazuri


Salut, nu faceti afirmatii fara a cunoaste legalitatea. Nici o firma de asigurari din Ro NU accepta la plata inlocuirea unui parebrise , luneta sau geam lateral prin acoperirea daunelor in baza RCA. Singura modalitate de plata este prin asigurarea CASCO. Acelasi raspuns il vei primi si de la CSA.
Nu are rost de polemici, dar vreau si eu sa cunosc robytza macar unul din cazurile pe care le stii si a fost despagubit in baza RCA.
Asa ca laurentiu19, nu mai astepta pt ca de la firma de asigurari nu vei primi nici un ban.
Cu bine si succes
Skip ads

  • chuckye2005

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Omega 1996 X30XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a lovit unu care era asigurat la Ardaf.Am fost la politie toate bune frumoase, am facut dosarul la Ardaf cu tot ce trebuie cu deviz din service si mi-au spus ca mai dureaza cam vreo 3 saptamani pana imi vireaza banii ( un ford sierra din 93 evaluat la 1900e daca mi-l fac eu cu dauna totala). M-au mai tinut la vrajeala pana am inceput sa- amenint cu CSA-ul.Eram hotarat sa ma duc cu un prieten avocat la vrajeala peste ei.In final la apr 2 luni dupa accident mi-au virat banii si mi-am luat omega.Fordul il am la un prieten astept sa dea caldura sa-l fac si pe ala.Incearca si cum am facut eu.
Multa bafta si nu mai sta cu telefonul in mana du-te zilnic peste ei si fa taraboi, eu am fost de vreo 5 ori si inca ceva a doua zi dupa accident imi expirau si nr rosii pe ford Smile
Tine-ne la curent cu ce ai rezolvat.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Acelasi Ordin 20 / 2008 CSA , privind prejudiciile produse prin accidente de vehicule

TITLUL III
Plata despagubirilor

Art. 64. - (1) Dupa acceptarea ofertei de despagubire, persoana prejudiciata va preciza modalitatea de plata: in numerar sau prin ordin de plata, in contul bancar personal ori in contul bancar al unitatii de specialitate care a efectuat reparatia.
(2) In cazul in care in drepturile persoanei prejudiciate s-a subrogat asiguratorul acesteia, conform prevederilor art. 22 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, asiguratorul RCA efectueaza plata despagubirilor astfel:
a) daca nu exista obiectii asupra sumelor solicitate, acestea se vor achita in cel mult 15 zile calendaristice de la data avizarii scrise, efectuata de asiguratorul subrogat in drepturile persoanei pagubite, insotita de documentele justificative. Avizarea de plata poate fi facuta la sediul social sau la oricare dintre unitatile teritoriale ale asiguratorului RCA care desfasoara activitati de constatare, de lichidare a daunelor auto si de efectuare a platilor de despagubiri. Actiunea in justitie impotriva asiguratorului RCA poate fi exercitata, in mod alternativ, la oricare dintre sediile asiguratorului, respectiv sediul social ori sucursala care a emis polita de asigurare RCA sau sucursala care a lichidat dauna;
b) daca exista obiectii intemeiate asupra sumelor solicitate, acestea se vor comunica asiguratorului CASCO in termenul prevazut la lit. a), urmand ca in termen de cel mult 30 de zile calendaristice de la solutionarea obiectiilor sa se efectueze plata.
(3) In cazul neformularii obiectiilor in termen de 30 de zile, asiguratorul RCA nu mai poate emite obiectii, datoria devenind scadenta.
(4) Daca asiguratorul RCA nu isi indeplineste obligatiile in termenele prevazute la alin. (2) si (3) sau si le indeplineste defectuos, la suma solicitata pentru plata asiguratorului RCA se aplica o penalizare de 0,1%, calculata pentru fiecare zi de intarziere.
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am facut sesizare la CSA pe 8 ian 2009 (adica fix la 30 zile de la intocmirea dosarului de daune la ARDAF si deschiderea devizului de lucrari la GIMAROM) si pe data de 15 ian. i-am sunat pe cei de la CSA sa-i intreb care este stadiul reclamatiei si care este parerea lor.Au zis ca s-a intocmit un dosar de analiza si ca sa astept raspunsul in termenul legal de 30 zile. DECI INCA 30 ZILE IN PLUS!.
Nu stiu ce raspuns imi vor da, dar daca nu primesc despagubirea, voi apela la fondul de asigurari si daca nici acela nu va rezolva nimic ma adresez direct la Comisia UE pentru supravegherea asigurarilor. Nu-i voi lasa pe cei de la ARDAF in pace pana nu imi voi recupera banii si voi merge cu ei pana in panzele albe. Este a doua magarie in decurs de cativa ani pe care o patesc cu ARDAF!

NU INCHEIATI ASIGURARI LA ARDAF!
VETI FI AMAGITI LA PLATA DESPAGUBIRILOR!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Problema e ca tu inchei RCA pt. celalalt si, de obicei, toti se duc unde e mai ieftin. Daca faci CASCO, atunci DA, conteaza unde o faci.
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Problema e ca tu inchei RCA pt. celalalt si, de obicei, toti se duc unde e mai ieftin. Daca faci CASCO, atunci DA, conteaza unde o faci.
pa treaba sta cam asa;daca tu nu ai asigurare casco,e cam greu cu despagubirea,daca ai dute si rezolva problema prin casco,apoi fi sigur ca asiguratorul tau isi va recupera banii,dar acum ,de vreme ce ai contactat,CSA-ul nu ai decit de asteptat!sa ai succes!
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am fost pagubit la Opelul meu Astra de un asigurat al ARDAF si dupa 102 zile de asteptare am primit un plic de la ARDAF ca nu plateste daunele.
FITI ATENTI CU ASIGURARILE LA ARDAF SA NU PATITI LA FEL!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dezvolta intamplarea ta
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
102 zile? Atat le-a trebuit sa-ti dea un raspuns?
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In ziua de 6 dec.2008 un camion mi-a aruncat dintre rotile spate un bolovan si mi-a spart parbrizul. Am mers impreuna cu soferul de la camion la politie.
Am intocmit toate hartiile solicitate si am primit o dovada de la politie.
Pe data de 8 Dec.2008 m-am prezentat la biroul de daune al ARDAF din strada Tepes Voda nr.51. sect.2, care este asiguratorul celui cu camionul, cu toate hartiile necesare. Mi-au intocmit dosarul de daune, mi-au dat o nota de constatare a daunelor, mi-au oprit documentul in original dat de Politie si mi-au spus sa merg la Gimarom cu care au acord de plata directa si sa intocmesc devizul.
M-am prezentat, tot pe 8 dec.2008, la Gimarom (zona trafic greu) unde mi-au intocmit devizul si receptionera de la Gimarom l-a tranmis prin fax in fata mea la ARDAF, spunand ca dupa ce primesc acceptul de plata de la ARDAF, de regula au zis ei in 2 sau 3 zile, ma anunta sa imi schimbe parbrizul.
Am asteptat trecerea celor 102 zile adica pentru o asa zisa "ancheta"" a asiguratorului desi toate faptele sunt mai mult decat clare, dupa care am primit adresa 4010 din 04.03.2009, expediata la posta abia in 12.03.2009 prin care ARDAF refuza plata daunei.
Sunt hotarat indiferent cat voi cheltui sa nu-i iert, mai ales ca am mai patit o magarie similara cu ARDAF si la fostul meu Opel!


Ultima modificare facuta de laurentiu19 la Vin 20 Mar, 2009 9:38 pm
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
O.P.C.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
o intamplare in genul asta a avut si matusa mea si s-a ales cu amenda pentru nerespectarea distantei fata de masina din fata Shocked
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
stelea a scris:O.P.C.


Am la activ trei reclamatii facute pana acum la OPC din diverse cauze imputabile vanzatorului sau producatorului. Rezultatul este ZERO! Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul zice Badea. Incep sa-i dau dreptate din ce in ce mai mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR