Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vreau sa cumpar un ventilator de aeroterma pt Kadett D la un pret convenabil Very Happy
cred ca zic bine, in orice caz ceea ce se afla in cutia aia:


Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ai o poza cu el scos ? ca poate se potriveste si de la altceva.
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
inca nu am reusit sa-l scot. urmeaza. dar ai dreptate. Embarassed
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mare problema ce am avut cu asta si nu se potriveste de la altceva decat daca vrei sa faci tu modificari
Skip ads

  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Andrei_gsi, ai desfacut ventilatorul ala cumva? cum e prins? sa ma astept sa pice ceva cand il dau jos?
eu cand am dat jos capacul ala am vazut vreo 3 suruburi cu care parea sa fie prins ventilatorul.
dar nu am vazut prea multe.
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Gata, l-am dat jos. dar nu am nici cea mai vaga idee cum sa desfac motorasul de palele ventilatorului (chestia aia in forma de oala).
Stie cineva cum? Embarassed
Rog un moderator sa schimbe titlul in "Reparatie Ventilator Aeroterma".
Multumesc
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pune cateva picaturi de ulei de mecanisme fine pe bucsele de alama cu o seringa si repara electric motorul daca se poate ca merge si fara rezistenta de putere ,aia ii pt turatia joasa da la masini asa vechi bucsele si greaua functionare cauzata de trecerea vremii o va defecta in scurt timp lasa-l sa mearga pe turatia mare toata treaba e ca motorasul sa mearga chiar de merge greu il ungi si tre sa o ia.
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Asa am facut. Era un fir rupt, am reusit sa-l lipesc. rezistenta de trepte e ok. doar ca are joc in axul motorasului si merge descentrat. si face ca avionul din cauza asta.
Skip ads

  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si chiar nu seamana ventilatorul aerotermei cu al altei masini? chiar si cu mici adaptari? ma gandesc ca de exemplu de astra f ar fi mai usor de gasit.
ca asta reparat se aude mai tare decat motorul. se uita lumea ciudat la mine. Embarassed
  • poope

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema doar ca e din bord...parca de acolo se aude sunetul ala urat nu de la capota de unde ai tu poza.......astept si eu o sugestie... am fost azi la dezmembrari si cica nu merge de pe kadett E.....eu nu am dezaburire din cauza asta ca mi frica sa dau drumju la ventilator....in bord nu mai are nimic la tine? doar ala de la compartimentul motor exista>?
  • poope

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ady_marinescu a scris:Asa am facut. Era un fir rupt, am reusit sa-l lipesc. rezistenta de trepte e ok. doar ca are joc in axul motorasului si merge descentrat. si face ca avionul din cauza asta.


si care e faza cu rezistenta aia de trepte? la mine cand merge merge numai pe treapta aia mare...in rest nu il aud deloc....si nici nu se vede la parbriz....
  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai din bord nu vad de ce sa se auda galagie. in bord e schimbatorul de caldura (pe centru -jos) si ala e de fapt ca un calorifer (deci nu a are piese in miscare). ce am incercuit eu acolo e de fapt un ventilator in cutia aia+rezistenta de trepte si o mufa.
rezistenta aia e impartita in 2 buc ( parca ). cand cuplezi treapta 1 motorul ventilatorului se alimenteaza prin toata rezistenta si merge mai incet. la fel pentru treapta a 2-a, merge pe o bucata a rezistentei (mai repede), iar pe treapta a 3-a trece printr-o bucata mai mica de rezistenta rez si merge la viteza max. daca nu gresesc eu. in orice caz ventilatorul se alimenteaza prin rezistenta aia (variabila, in principiu, in trepte). daca o dai jos de tot va merge pe viteza maxima. sunt curios daca gasesc un potentiometru de putere (rez variabila pe tot domeniul) o sa pot sa reglez de la buton ceva de genul volum la casetofon.(liniar, nu in trepte) Question
si nu ma asteptam sa se potriveasca de la alta masina fara adaptari. eu as vrea sa pun alt ventilator cu cutia lui si sa o leg cumva de traseul de aer actual. eventual cu fibra de sticla (cand oi invata cum se foloseste fibra). Embarassed ma gandeam la unu' de cielo (ca forma si pozitie de montaj e tot p-acolo) ca e mai nou (dezmembrari).
Skip ads

  • poope

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ady_marinescu a scris:pai din bord nu vad de ce sa se auda galagie. in bord e schimbatorul de caldura (pe centru -jos) si ala e de fapt ca un calorifer (deci nu a are piese in miscare). ce am incercuit eu acolo e de fapt un ventilator in cutia aia+rezistenta de trepte si o mufa.
rezistenta aia e impartita in 2 buc ( parca ). cand cuplezi treapta 1 motorul ventilatorului se alimenteaza prin toata rezistenta si merge mai incet. la fel pentru treapta a 2-a, merge pe o bucata a rezistentei (mai repede), iar pe treapta a 3-a trece printr-o bucata mai mica de rezistenta rez si merge la viteza max. daca nu gresesc eu. in orice caz ventilatorul se alimenteaza prin rezistenta aia (variabila, in principiu, in trepte). daca o dai jos de tot va merge pe viteza maxima. sunt curios daca gasesc un potentiometru de putere (rez variabila pe tot domeniul) o sa pot sa reglez de la buton ceva de genul volum la casetofon.(liniar, nu in trepte) Question
si nu ma asteptam sa se potriveasca de la alta masina fara adaptari. eu as vrea sa pun alt ventilator cu cutia lui si sa o leg cumva de traseul de aer actual. eventual cu fibra de sticla (cand oi invata cum se foloseste fibra). Embarassed ma gandeam la unu' de cielo (ca forma si pozitie de montaj e tot p-acolo) ca e mai nou (dezmembrari).



complicat......si resistenta aia in trepte unde se afla? la mufa din bord? sau care e pozitia ei mai exact?
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
atasez niste pagini din manual, poate sunt utile.





  • ady_marinescu

  • Mesaje scrise: 208
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pentru rezistenta aia in trepte: vezi ventilatorul propriu-zis (palele) - chestia aia de plastic in forma de oala. rezistenta e in interiorul ei, langa motoras. in cazul meu e verde. o sa-ti dai seama ca altceva p-acolo oricum nu e. dai jos ventilatorul de acolo conform desenelor din paginile postate de White Tzuly.
si in pagina aia a 2-a in dreapta jos ai ventilatorul cu motorasul si cu suportul de prindere. rezistenta aia e langa motoras

Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR