Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare. In curand voi ramane fara pejolet si va trebui sa-mi iau alta masina. Cum in familie s-a mers pe Opel (pejoletul meu este de la serviciu), m-am decis sa iau tot Opel. Astra. Am vorbit cu un prieten care imi poate aduce din Germania masina insa as vrea sa-i dau cat mai multe informatii despre masina pe care mi-o doresc. In mare parte stiu ce vreau, ramane problema motorului. As dori un diesel, dar de care? Am vazut ca sunt tot felul de versiuni DTI, DTL, CDTI etc. Mai sunt si literele alea dupa capacitatea motorului c14NZ sau c20LET. Care ar fi cea mai buna varianta la un diesel?
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
c14nz, c20let sau cele cu XE, XEP sunt pe benzina
Recomandat CDTi pt ca este ultima generatie diesel.


Ultima modificare facuta de Mikki la Mar 01 Nov, 2005 11:05 pm
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Depinde si de cati bani dispui... motoarele CDTI sunt din generatia noua si au mai multi cai la aceeasi cilindree... tipul motoarelor la Diesel, din cate stiu eu incep numai cu Y sau X si se termina in DTL sau DTH, la mijloc gasesti 17 sau 20 care inseamna cilindreea...
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pai si cum inmatriculezi un c14nz sau c20let ??
trebuie cu euro 3 sau 4 adica o parte din x-uri sau toate z-urile, ex x16se, z14xe, etc...
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@ Johnny- C14Nz am eu pe masina, Astra F si reprezinta codul unui motor de 1.4, benzina , ce are EURO 2, C20Let est codul motorului de pe Calibra Turbo...care de asemenea este EURO 2 Wink

Sfatul meu, este daca gasesti un motor pe o Astra G, de ex. un 1.6 16V care are cat de cat putere si nu e foarte gurmand sau motorul de 2.0 Dth. Wink In rest.....cauta topicuri de pe aici...sunt foarte multe cu ce masini se aduc de afara si ce coduri de motoare sunt acceptate la noi la RAR. Smile

Multa bafta la alegerea ta !!! Laughing
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pana la urma eu am facut o alegere buna si ti-o recomand cu caldura... motorul Y20DTH, 2000 cmc diesel, 101 CP si lant de distributie pentru mine au fost hotaratoare ca achizitie in domeniul Astra G
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
depinde ce vrei sa faci cu ea...daca vrei acasa->munca si invers, odata pe luna la munte si la cumparaturi cu nevasta in carrefour, ia-tzi diesel, daca vrei sa razi de prostii cu m3-uri din oras, si ai o manie cu liniutele pe 400 m, ia-ti C20LET Smile
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
OK. Multumesc pentru raspunsuri. Am cam 8000 de euro toti banii. Masina as dori sa fie diesel. Va fi folosita in Bucuresti pentru mers la serviciu, cumparaturi, gratare, munte etc. nu liniute sau spart in figuri ca nu ma tine buzunarul. Stiu a CDTI este cel mai nou diesel, are tata, insa eu nu ma pot apropia de asa ceva. Pana acum am inteles ca Y20DTH ar fi o optiune buna. Si eu tot la asta ma gandeam. Cele de 1,7 cum sunt?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR