Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • sorin's

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am tot citit pe forum despre catalizator, insa nu m-am lamurit.
As avea cateva intrebari:
-influenteaza in vre-un fel eliminarea catalizatorului sonda lambda (1 la numar la motorul x14xe/x16xe)?
-se poate inlocui catalizatorul cu o teava simpla iar zgomotul sa ramana in limite acceptabile?
-care ar fi pretul corect pt o sonda lambda noua?

cam atat momentan, revin cu alte intrebari Confused
multumesc!
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca scoti sonda o sa castigi ceva putere ! Nu stiu pretul sincer! Dar daca te opreste RAR-ul ..ai pus-oSmile))))
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca te opreste RAR-ul oricum ai pus-o,gasesc ei ceva sa nu fi facut efortul degeaba de a da din mana. Smile
  • sorin's

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca se elimina sonda lambda, motorul va functiona defectuos (regim de avarie).
La catalizator ma refeream, daca eliminarea lui va dauna functionarii sondei lambda.
Am ajuns la solutia asta deoarece catalizatorul este spart, l-am lovit de mai multe ori de canalizari suprainaltate/borduri......(garda la sol mica)
De pretul sondei am intrebat pt ca as vrea sa o schimb, mi-se aprinde becul check engine(cam odata la 2 sau 3 zile..). Presupun ca mai bine ar fi sa merg sa o pun pe tester intai.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu aveam catalizatorul scos si inlocuit cu teava. Nu am avut probleme cu sonda lambda iar zgomotul e acceptabil pana pe la 3500-4000 ture Laughing .
De asemenea s-a vazut o diferenta la cuplu , dupa ce am pus masina pe dinamometru(dyno) , pe print out momentul de cuplu maxim era undeva la 3300-3500 , iar din "fabrica" ar trebui sa fie la 4.000.
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca nu e nimic in neregula daca inlocuiest catalizatoru cu teava directa... https://www.clubopel.com/lin...tch?v=Tomb9H45Zh0 uite am vazut si in filmuletu asta si vad ca se aude super... da si rateuri ... mie mi`a spus un mecanic cand am vrut sa dau intermediara jos ca sa nu fac asta pt ca o sa isi piarda din putere masina...tot ceva legat de sonda lamda si de gazele evacuate... nush .. zici ca la tine nu a fost nimic in neregula nu ? Question
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand sa pui alt catalizator in loc .
Ce am facut eu a fost solutia mai ieftina la momentul respectiv.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Catalizatorul nu se scoate, motorul va merge mai prost, sonda lambda trimite informatii false, ai consum mai mare.
Catalizatorul se sudeaza daca este fisurat sau se inlocuieste daca este colmatat.
  • sorin's

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
Nu vreau sa te contrazic, dar la tipul asta de motor este o singura sonda lambda. Din cate stiu aceasta sonda analizeaza doar gazele care ies din galerie, nu si cele de dupa catalizator.
Ma gandesc ca ar putea afecta scoaterea catalizatorului sonda lambda, doar la modul ca nu mai intampina gazele un obstacol pe traseu (catalizatorul) si nu are timp sonda sa le analizese, trimitand date eronate catre ECU.....
gresesc?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma gandesc ca ar putea afecta scoaterea catalizatorului sonda lambda, doar la modul ca nu mai intampina gazele un obstacol pe traseu (catalizatorul) si nu are timp sonda sa le analizese, trimitand date eronate catre ECU.....

Vezi de ce am spus ca sonda lambda trimite informatii false.
Eu ma refeream la sonda, daca spuneam lambda1 inseamna ca ai 2 ...
Cele care au 2 sonde : 1 este de monitorizare amestec si a doua pentru monitorizare eficienta catalizator, la tine nu e cazul.
  • victor_xx25

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
Ma gandesc ca ar putea afecta scoaterea catalizatorului sonda lambda, doar la modul ca nu mai intampina gazele un obstacol pe traseu (catalizatorul) si nu are timp sonda sa le analizese, trimitand date eronate catre ECU.....

Vezi de ce am spus ca sonda lambda trimite informatii false.
Eu ma refeream la sonda, daca spuneam lambda1 inseamna ca ai 2 ...
Cele care au 2 sonde : 1 este de monitorizare amestec si a doua pentru monitorizare eficienta catalizator, la tine nu e cazul.

salut
este posibil cumva daca nu ai catalizator sa mearga masina prost la cald dar nu si la rece?
eu nici nu stiu daca am catalizator...va rog daca are cineva o poza sa o ataseze aici sa vad daca am...si cam cat costa un catalizator nou!in bord nu mi se aprinde nici un martor la testul agrafa nu imi da nici o eroare! Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR