Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
doktorwagen a scris:
bertone a scris:Salut .
Imi permit sa-ti raspund eu mai repede decat reprezentantul Erebus

1. turbina cu geometrie variabila nu exista la Opel , poate peste 30 de ani .
2. pistoanele sunt forjate
3. servo e asistata electronic
4. memoria geamurilor daca se pierde , poate fi din cauza deconectarii bateriei .
5. daca trage dreapta volanul si masina ai condus-o doar tu , incearca o echilibrare a rotilor + verificarea presiunii in ele ( eventual baga azot ca sa fii mai sigur )
6. kilometrajul mic se reseteaza la implinirea a 2000 de km . E un ciclu

In general e bine sa citesti cu incredere manualul de utilizare primit cu masina


Apropo, turbina cu geometrie variabila exista pe automobilele Opel cam de vreo 4ani. In acest moment exista pe cateva motoare pe benzina in 4cil, pe alte cateva diesel in 4cil si pe un V6 diesel (nu mai intru in amanunte sa enumar exact tipul motoarelor, nu cred ca este relevant).


Adica 2.0 turbo benzina ( LEL , LER si LEH ) au geometrie variabila ? Sau 1.6 turbo ? Nu ma lasa cu ochii in soare , te rog Laughing


Si eu sunt curios sa vad turbina cu geometrie variabila pe benzina Very Happy
(si nu ma refer la twin scroll turbo de pe 2.8 )
Skip ads

  • daimon

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2013 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pentru DoktorWagen

Buna Seara D-nule Panait!
Exista statie ITP in Service.ul EREBUS? Mentionez ca masina mea are o motorizare diesel, in plus si filtru de particule.
In cazul unui raspuns afirmativ voi suna pentru o programare.
Va multumesc
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@ Cristian Panait

Pentru un Astra Classic cu 38.000 km care ar fi costul celei de-a treia revizie?
  • doktorwagen

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daimon a scris:Pentru DoktorWagen

Buna Seara D-nule Panait!
Exista statie ITP in Service.ul EREBUS? Mentionez ca masina mea are o motorizare diesel, in plus si filtru de particule.
In cazul unui raspuns afirmativ voi suna pentru o programare.
Va multumesc

Da exista si ma puteti suna pentru programare la orice ora. Pretul este de 119 ron.
Skip ads

  • doktorwagen

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ombly a scris:@ Cristian Panait

Pentru un Astra Classic cu 38.000 km care ar fi costul celei de-a treia revizie?


Nu stiu ce fel de motor aveti, dar fara alte date, pretul variaza intre 800 si 950 roni. Daca mai aveti de inlocuit si alte elemente, placute, bucsi etc, discountul merge pana la 45%.
Daca doriti sa efectuati revizia va rog sa m sunati direct.
Va doresc o zi buna si va asteptam.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mikki a scris:
bertone a scris:
doktorwagen a scris:
bertone a scris:Salut .
Imi permit sa-ti raspund eu mai repede decat reprezentantul Erebus

1. turbina cu geometrie variabila nu exista la Opel , poate peste 30 de ani .
2. pistoanele sunt forjate
3. servo e asistata electronic
4. memoria geamurilor daca se pierde , poate fi din cauza deconectarii bateriei .
5. daca trage dreapta volanul si masina ai condus-o doar tu , incearca o echilibrare a rotilor + verificarea presiunii in ele ( eventual baga azot ca sa fii mai sigur )
6. kilometrajul mic se reseteaza la implinirea a 2000 de km . E un ciclu

In general e bine sa citesti cu incredere manualul de utilizare primit cu masina


Apropo, turbina cu geometrie variabila exista pe automobilele Opel cam de vreo 4ani. In acest moment exista pe cateva motoare pe benzina in 4cil, pe alte cateva diesel in 4cil si pe un V6 diesel (nu mai intru in amanunte sa enumar exact tipul motoarelor, nu cred ca este relevant).


Adica 2.0 turbo benzina ( LEL , LER si LEH ) au geometrie variabila ? Sau 1.6 turbo ? Nu ma lasa cu ochii in soare , te rog Laughing


Si eu sunt curios sa vad turbina cu geometrie variabila pe benzina Very Happy
(si nu ma refer la twin scroll turbo de pe 2.8 )



Rolling Eyes
  • doktorwagen

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
doktorwagen a scris:
ombly a scris:@ Cristian Panait

Pentru un Astra Classic cu 38.000 km care ar fi costul celei de-a treia revizie?


Nu stiu ce fel de motor aveti, dar fara alte date, pretul variaza intre 800 si 950 roni. Daca mai aveti de inlocuit si alte elemente, placute, bucsi etc, discountul merge pana la 45%.
Daca doriti sa efectuati revizia va rog sa m sunati direct.
Va doresc o zi buna si va asteptam.


Dealtfel incepand cu data de 16.03, toate piesele montate in service indifererent de situatie vor avea un discount de 40%. ( am aflat dupa ce am asteptat mesajul anterior ).
  • David K8

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua dl. Panait.
Doresc sa fac o verificare a instalatie de climatizare la o Vectra B din '01 si mai mult ca sigur o schimbare de freon.(masina este cea din semnatura).
Cat costa aceasta operatiune?
Skip ads

  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare,

Am achizitionat de curand o astra classic II cu motor de 1.6, am luat-o la 40.000km si acum am 43.Masina o am de la un cunoscut,deci nu am emotii ca ar fi vre-o tzeapa,dar as vrea sa fac revizia de 45 acum la 43 doar ca sa stau linistit. as dori un pret si sa stiu daca se lucreaza si sambata.

Multumesc
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Sunt bucuros ca au inceput sa se indrepte lucrurile la Erebus .Asta-mi da sperante ca revizia de 2 ani sa o fac acolo de unde am luat masina -Erebus Bucuresti . Sper cu prima ocazie sa simt si eu ca lucrurile s-au schimbat cu adevarat .

Multumesc.
  • doktorwagen

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sergiu_sergiu a scris:Am si eu o intrebare,

Am achizitionat de curand o astra classic II cu motor de 1.6, am luat-o la 40.000km si acum am 43.Masina o am de la un cunoscut,deci nu am emotii ca ar fi vre-o tzeapa,dar as vrea sa fac revizia de 45 acum la 43 doar ca sa stau linistit. as dori un pret si sa stiu daca se lucreaza si sambata.

Multumesc


Stimati Domni

In luna aprilie, Erebus practica discounturi de 40% la piese si 5% la manopera, asa ca momentul este prielnic pentru reparatii. Ca sa nu ne pierdem in amanunte, deoarece preturile sunt diferite in functie de dotare( climatronic sau AC) ori tipul de motor, va rog sa-l contactati pe colegul meu, dl Daniel Gheorghe (sef receptie, tel 0727.772.444) si dinsul va v-a da toate amanuntele si eventual daca ve-ti dori va face si programarea, care se poate face si pentru ziua de sambata. Va rog sa ma scuzati daca am intarziat cu raspunsul si daca am fost laconic dar nu prea am timp.

Va doresc toate cele bune.
  • David K8

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Acum 2 secunde l-am sunat pe dl Daniel Gh.,i-am spus ca il sun in legatura cu o schimbare de freon si mi-a spus direct 180 lei.
Nu stiu de ce mai spunea dl. Panait de acele diferente de preturi,ca difera motoarele, eu cred ca opel le face pe toate la fel.
Acelasi profesionalism l-am intalnit si acum 3 saptamani cand am fost sa schimb bucsele oscilante pe spate si i-am spus celui la care urma sa fac programarea ce doresc sa fac si mi-a spus ca nu stie despre ce bucse vorbesc dar ca ne putem uita la o masina pe care o are in service.Mentionez ca am precizat ce masina posed si am fost intrebat si a doua oara despre tipul masinii.
Cand am ajuns in spate erau desfacute o Vectra C si o Astra,i-am spus ca nici una nu e Vectra B si parea mirat...
Skip ads

  • doktorwagen

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
David K8 a scris:Acum 2 secunde l-am sunat pe dl Daniel Gh.,i-am spus ca il sun in legatura cu o schimbare de freon si mi-a spus direct 180 lei.
Nu stiu de ce mai spunea dl. Panait de acele diferente de preturi,ca difera motoarele, eu cred ca opel le face pe toate la fel.
Acelasi profesionalism l-am intalnit si acum 3 saptamani cand am fost sa schimb bucsele oscilante pe spate si i-am spus celui la care urma sa fac programarea ce doresc sa fac si mi-a spus ca nu stie despre ce bucse vorbesc dar ca ne putem uita la o masina pe care o are in service.Mentionez ca am precizat ce masina posed si am fost intrebat si a doua oara despre tipul masinii.
Cand am ajuns in spate erau desfacute o Vectra C si o Astra,i-am spus ca nici una nu e Vectra B si parea mirat...


Va cer scuze daca v-am creat nemultumiri. Cu siguranta este o neintelegere, in privinta motoarelor ma adresam d-lui Sergiu-Sergiu, iar la dumneavoastra am inteles ca doriti sa diagnosticati si partea de comanda a aerului conditionat. Daca este vorba doar de sistemul periferic, atunci intradevar nu sunt nici un fel de diferente.
Cat ce priveste cealalta scapare, bineinteles ca nu este normala, dar sper ca o puteti scuza( uneori pentru a veni in ajutorul dv numarul de masini servisate intr-o zi este prea mare si mai apar confuzii) . Chiar am sa deschid un topic in care am sa cer parerea si ajutorul tuturor despre cum vad ei ca ar trebui sa functioneze un service.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la EREBUS pentru car pass, stiam ca trebuie sa astept 10 zile dar mi s-a dat pe loc si pretul era cel mai mic din oras (70 lei atunci).
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la daniel gheorghe am efectuat si eu cateva operatii la masina. Un om cu bun simt si foarte corect. Eu unul sunt tare multumit
  • ekaterin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
...am reusit sa schimb si eu uleiul la OPEL ... mi-a bagat 5 litri{ Smile }, nu-mi place cum trage, e mai zgomotoasa si a inceput sa-mi arunce ulei pe la mansonul de la intrarea in turbina ...ma astept sa inceapa si pe la simeringuri
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din curiozitate, cat cereti pentru vopsirea unui element de caroserie? Intreb, dat fiindca aplicati reduceri, mai nou.

De ce acea politica pentru verificarea caroseriei? Ma refer la faptul ca nu se poate efectua inspectia periodica a caroseriei in afara acelui plan de service. Posesorul de Opel trebuie sa efectueze revizia la dvs pentru a i se oferi acea garantie de 12 ani anticoroziune. Nu dau cu parul, doar intreb. Bag de seama, indicatii primite direct de la Opel. Nu vad ce treaba are schimbul unui filtru, cu o problema la caroserie. Alta decat de ordin finaciar, prin efectuarea reviziilor pe canalul oficial.

Referitor la revizii. Cu riscul de a nu avea stampilata cartea de service, prefer sa efectuez reviziile in regim propriu. Ulei mai bun (Mobil1 0W40), aceleasi filtre, insa la preturi mai mici, un minim de atentie si interes la efectuarea schimbului. Toate sunt cumparate cu factura, de la magazinele de cartier, si totusi sunt mai ieftine (in general, nu numai Erebus). Cat despre atentie si interes, va dau un exemplu: la revizia de 30.000km, cel care a schimbat filtrul de aer nu s-a sinchisit sa scuture de nisip cutia filtrului. Era chiar atat de greu? Sau punea compresorul de aer, daca ii era lene sa o scoata.
Desigur ca pe factura erau taxate aproximativ patru ore de manopera, in conditiile in care in doua ore eu deja ridicam masina din service. Sa nu-mi spuneti ca schimbul filtrului de ulei, de aer, de polen, de benzina, schimbul uleiului si a bujiilor, necesita atat de mult timp. Sa fim seriosi.
Asa ca prefer sa le fac in regim propriu, mai ieftin si mai bine. Rasfoiti forumul dupa discutii despre schimbul distributiei la Z12XE/P, sa va minunati.
Ei bine, daca lucrati la acest capitol, poate reusiti sa recastigati o parte din clientii pierduti. Sunt destui pe acest forum. Eu va urez succes.

In alta ordine de idei, acum 2 ani la o revizie: "pe asta o faci bine" - consultantul de la service, catre inginer. Eu, venind acolo printr-o cunostinta. Oare la ce s-o fi referit? Smile E o intrebare retorica.

Si ca sa inchei, apreciati aceasta comunitate. Regasiti aici atat de multe informatii si directii de imbunatatire a serviciilor, incat nu aveti idee. Timp sa aveti sa il rasfoiti, sa vedeti ce probleme avem si ceea ce ne doare mai tare.

---------------------------
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13040
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=42678
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12854
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor!

As avea si eu o intrebare pentru @doktorwagen.
Am un Opel Omega B, fabricatie decembrie 2000, motor 2.6 V6 Y26SE.As dori sa imi spuneti cat costa schimbarea dstributiei la aceasta masina (piesele + manopera).
Va multumesc anticipat!
  • David K8

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Erebus n-are scule sa-ti schimbe distributia,am fost eu la ei acum 3 sapt cu a mea.
Pentru mine costul era de 3400 ron
Am vb cu mecanicul lor care mi-a zis ca el n-a facut asa ceva niciodata da ca se descurca el...
In fine eu am cautat vreo luna pana am gasit pe un baiat care e pasionat de masini si detine si un service unde am ramas uimit sa vad numai seria 5 sau e-classe.Oamenii stiu ce fac,nu e mare service-ul si lucreaza f bine.iti pot da pe cineva si pt piese,l-am gas aici pe site.
Daca vrei detalii da-mi un PM si te indrum,m-a costat 1400 cu totul si piesele sunt originale. Iti sugerez sa schimbi si cureaua de accesorii si rola intinzatoare ca daca tot desfaci acolo e pacat nu o faci.Aia te mai duce inca 350 ron.
  • GTC Black

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am avut si eu de curand o problema la masina, am apelat la serviciile domnului Panait de la Erebus, dupa ce am citit atatea comentarii la care si dansul a raspuns....

Un om de nota 10++, acestia sunt oameni de care avem nevoie.

Tin sa-i multumesc pe aceasta cale si mergeti cu incredere la el!

Numai Bine
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR