Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Petru Maricel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuuror!
Question Sunt unul dintre cei mai noi membri ai forumului fiind posesorul unui Opel Astra Caravan CDTI, motor Z17DTL, 2004, de aproximativ o luna de zile. Sunt in Spania cu acte legale (rezident) de aprox. 2 ani, iar masina am cumparat-o de aici. Ma gandesc, ca in scurt timp (3-4 luni) sa ma intorc in tara si sa-mi inmaticulez masina acolo. Pentru asta am nevoie de sfatul celor care se pricep celor sau care s-au mai aflat ca mine in aceasta situatie, din tara sau din Spania si sa-i rog sa-mi spuna urmatoarele:
- la ce norma de poluare se incadreaza acest motor?
- care sunt documentele necesare pentru a scoate masina definitiv din Spania (radiere din circulatie, unde?, de baja, sau ce anume?)
- care sunt documentele pe care trebuie sa le prezint in tara, si care sunt pasii de urmat acolo pentru inmatriculare.
In speranta ca voi primi ajutorul vostru va Multumesc anticipat.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@ mai pune pe linga aceste probleme si taxa auto
@ ca acte tb cartea masinii .certificatul masinii(originale din spania) certificat de radiere(din spania) ,numere provizorii luate din spania .actul doveditor de unde ai cumparat masina (factura sau contract de vanzare)
@ ca norma de poluare tb sa fie euro 4
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Dupa datele masinii taxa de poluare e de 910 Euro!Merita sa inmatriculezi masina in Romania?Cat e asigurarea obligatorie in Spania?
  • Petru Maricel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Asigurarea obligatorie in Spania pt. daune, furt, incendiu si geamuri e in cazul meu de 390 euro pe an; dar nu asta e important, ci faptul ca eu as vea sa ma intorc in Romania de tot si sa-mi inmatriculez acolo masina. M-am uitat pe net si am gasit diferite sit-uri (probabil mai vechi) in care se epune ceva si despre niste formalitati vamale...
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Informatiile de pe acele sit-uri sunt mult prea vechi - formalitatile vamale pt. bunuri din Spania se faceau pana la 01. jan 2007 - cand a intrat si Romania in UE / EU. De atunci nu mai este nevoie decat de bani pt. taxa de prima inmatriculare / poluare samd...depinde cine o boteaza...
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca daca poti sa-ti pastrezi rezidenta,nu are rost sa inmatriculezi masina pe Romania!Te duci in Spania macar o data la 2 ani, faci inspectia tehnica la masina,platesti asigurarea acolo si iesi mai ieftin!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR