Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Arnautu Vasile

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1.9 - 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In data de 07.12.2008 mi-a sosit masina, Opel Astra GTC, 1.9, 150 cp.
Am luat-o cu echiparea SPORT, jante pe 17'' etc...
Am si eu o intrebare: ce rol are butonul Sport ?
Multumesc anticipat pt raspunsuri.


Vasi.
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
din cite stiu eu .. ceva pe la suspensi si volanul devine mai greu de manevrat.... poate altcineva te lamureste mai in detaliu..
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu scrie in manual? Iei un "OZN" de masina si nu stii pe ce ai dat banii?
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iti da un boost de putere odata apasat si intareste suspensiile.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
le intareste doar daca ai ids+

ids - interactive dinamic suspension . Au toate astrele cu sasiu sport si buton sport
ids+ - in plus fata de ce e mai sus este o chestie numita cdc ( continuos dumping control ) . La apasarea butonului sport se intaresc si suspensiile ( atentie nu coboara sau mai stiu eu ce balarii ) !
  • ionutcatalin_bic

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si un consum mai mare de combustibil....
  • Arnautu Vasile

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1.9 - 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am citit undeva ca doar cand apesi butonul sport ai 150 cp.

in restul timpului (cu butonul sport "off") ar avea doar 120 cp. ESTE ADEVARAT ?

asta ma intereseaza cel mai mult.

Multumesc.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Merci bertone de lamurire.Si eu am buton sport la Astra mea,cand decuplez clima... Laughing


On-Topic : Nu cred ca e adevarat,faza ca ai 150 cai doar cand apesi butonul sport.Un prieten are un Astra H Caravan 1.9CDTi 150 cai-putere,fara buton sport.
Skip ads

  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris:le intareste doar daca ai ids+

ids - interactive dinamic suspension . Au toate astrele cu sasiu sport si buton sport
ids+ - in plus fata de ce e mai sus este o chestie numita cdc ( continuos dumping control ) . La apasarea butonului sport se intaresc si suspensiile ( atentie nu coboara sau mai stiu eu ce balarii ) !

Nu toate astrele H cu buton sport, au ids. Am avut astra gtc 1.9 cdti, 150 cp, sasiu sport, buton sport si suspensii normale. Masina fabricatie 2005, cumparata din ITALIA.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Butonul sport a fost montat de Opel in special pentru posesorii de burta si chelie .
Cind se apasa butonul sport posesorul masinii este aruncat automat afara din masina si fugarit de masina pina ce ii scade burta respectiv podoaba capilara ii repopuleaza crestetul ... ! Laughing

Laughing La multi ani si tot ce va doriti in noul an ! ... mai putin butonul sport ! Laughing
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
OPELTUNING a scris:
bertone a scris:le intareste doar daca ai ids+

ids - interactive dinamic suspension . Au toate astrele cu sasiu sport si buton sport
ids+ - in plus fata de ce e mai sus este o chestie numita cdc ( continuos dumping control ) . La apasarea butonului sport se intaresc si suspensiile ( atentie nu coboara sau mai stiu eu ce balarii ) !

Nu toate astrele H cu buton sport, au ids. Am avut astra gtc 1.9 cdti, 150 cp, sasiu sport, buton sport si suspensii normale. Masina fabricatie 2005, cumparata din ITALIA.


Opel astra si vectra cu sasiu sport si buton sport , au toate ids simplu ( adica fara plus ) . Informeaza-te ca-s o gramada de surse pe net , inclusiv linkuri ale producatorului in care se descrie exact componenta ids-ului.
Acum , optional se pune ids+ care in plus fata de ids are cdc-ul care intareste amortizoarele in functie de mai multi parametrii . De ex. daca-ti bate vantul rau dintr-o parte si ai sportul on , atunci amortizoarele pe partea respectiva vor fi mai tari decat celelalte doua , asta daca mergi in drum drept .
Concluzie :
a) astrele cu sasiu sport(ids) cand ai butonul on :rigidizeaza cursa servo directiei , elimina lag-ul de la turbo si face acceleratia super sensibila
b) astrele cu ids+ cand ai sport on : pe langa cele de mai sus se adauga intarirea suspensiei


Completare : zicea cineva ca va creste puterea pe sport on . Deci nu conteaza daca ai ids sau ids+ , la apasarea butonului nu creste puterea ci numai cuplul motor . Deasemenea cand am intrebat un inginer de la un dealer opel , mi-a zis ca in conditiile exploatarii masinii in moid normal consumul nu creste .
  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bertone, spune mi te rog doua lucruri, din ce sti tu de pe net
1 un gtc, an 2005, 1,9 cdti, 150cp, cu buton si sasiu sport, dar cu amortizoare normale fata spate are ids?
2 cum se traduce ids?
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
2 - Interactive Driving System
  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris:le intareste doar daca ai ids+

ids - interactive dinamic suspension . Au toate astrele cu sasiu sport si buton sport
ids+ - in plus fata de ce e mai sus este o chestie numita cdc ( continuos dumping control ) . La apasarea butonului sport se intaresc si suspensiile ( atentie nu coboara sau mai stiu eu ce balarii ) !

Bertone se pare ca sursele tale de pe net te informeaza gresit. Se pare ca ids inseamna ce spune thrill Twisted Evil
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
opel tuning - n-ai inteles nimic si observatiile tale sunt departe de a ajuta la dezvoltarea informatiei pe acest forum
Deci pt TINE , daca deschizi ochelarii , am zis ca ids+ inglobeaza si cdc ( pe langa esp+ si alte bull shituri ) . N-am zis ca se traduce prin continous dumping control.....ce se intampla ? a picat vinul rau in capsorul tau ? Laughing

thrill - asta am zis si eu mai jos . ma refer la traducere

all - intrati pe site-ul sachs ( care a dezvoltat sistemul pt opel ) pt informatii despre ids+ si la opel.ro pt deosebirile dintre sasiul sport cu ids ai sasiul sport cu ids+

Ai inteles opel tuning ? Vezi ca n-a fost greu ? Google si search fac minuni mosulica Laughing
Deci : IDS nu e tot una cu IDS+ ....e chestie de marketing , see ? Adica IDS + are ceva IN PLUS fata de IDS ... Si daca intri pe sachs.com te lamuresti ce are si cat costa
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@bertone
Butonul SPORT intareste si amortizoarele. Diferenta fata de IDS+ este ca IDS nu adapteaza dinamic fermitatea amortizoarelor la conditiile de drum, ci le mentine la fel de tari tot timpul. Oricum, dupa cum au aratat si baietii pe sait la topgear, IDS+ se descurca prost pe drumuri denivelate rau, deci nu e o optiune pentru majoritatea drumurilor din Romania. Ca o curiozitate, Astra VXR vine cu alt soft decat Astra OPC, un soft desenat special pentru Anglia unde au probleme de acest fel pe drumurile secundare.

@iso
Chelia e o dereglare genetica si se pare ca si tendinta de ingrasare e la fel. Si nu e frumos sa radem de cei bolnavi, nu?
  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Concluzie:
Bertone care se informeaza din surse de pe net, adica Google + search, traduce
ids=interactive dinamic suspension Very Happy au toate astrele cu sasiu si buton sport?
thrill spune ca
ids=interactive driving system. Deci am inteles.
Atunci intreb si eu
Un gtc cu buton sport si telescoape normale are sau nu ids. Lamureste oamenii Bertone daca tu te stii. Daca nu sa ne spuna altcineva care chiar stie. Twisted Evil
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ce va place ciondaneala..... pina una alta : rid da fac manual... pe romaneste. fiecare masina este personalizata, asa ca citeste , sau intreaba dupa serie.....vin, pin bin...sau ce doriti... subiect incheiat.
  • Arnautu Vasile

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1.9 - 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am citit toate raspunsurile si am tras urmatoarele concluzii:

- apasarea butonului SPORT nu iti da mai multi cai (masina are 150 de cai tot timpul)
- apasarea butonului SPORT creste cuplul motorului, acceleratie devenind mai sensibila
- apasarea butonului SPORT suspensia devine mai rigida, in conditiile in care toate ASTRA GTC (echiparea Sport) sunt echipate IDS
- apasarea butonului SPORT creste (dupa unii, cica nu ar creste) consumul de combustibil

Multumesc tuturor celor care au raspuns.
  • naku

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu era mai simplu sa apesi pe buton si sa vezi ce se intampla ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR