Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pentru cei din Constanta ma adresez : de unde pot sa cumpar din Constanta ulei opel 5w 30 ca sa imi fac singur schimbul ( mai putin reprezentanta opel unde litrul este 500k). Am inteles ca pretul ar fi la 330k dar nu stiu unde.
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
denilson2160 a scris:Pentru cei din Constanta ma adresez : de unde pot sa cumpar din Constanta ulei opel 5w 30 ca sa imi fac singur schimbul ( mai putin reprezentanta opel unde litrul este 500k). Am inteles ca pretul ar fi la 330k dar nu stiu unde.

vezi in oferta de la Metro valabila din 03.11 ca au o oferta pentru ulei Opel 5W30 undeva pe la 1000k la bidon de 4 l. Eu sper sa mai fie si saptamana viitoare ca vreau sa fac schimbul.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am inteles de la cineva dintr-un service opel ca uleiul Opel e de fapt ulei mobil
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am fost la metro C-ta pe varianta in oferta 03.11-16.11 apare ulei opel bidon la 4 l 15W-40(475K), 10W-40(475K), 5W-30 (1000K), dar astepta sa aduca zilele astea.
In ceea ce priveste uleiul mobil nu cunosc daca ar fi opel. Am inteles ca mai multi producatori de uleiuri fac si opel nu stiu care,ce si cum.
Va tin la curent daca aduce si cum este.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu auzisem altceva, si anume ca e ARAL...
oricum am mai si postat, nu am fost multumit de el, in 5000 de km mi-a mincat cam 1,5 l in conditiile in care pina la acest schimb cu 5w30 am avut aral 5w40 (95000km) si nu mi-a papat gram...
a mai scris inca cineva (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3386&highlight=5w30) care avea aceeasi problema, motor z18xe ca al meu si ulei 5w30 care disparea (la el cam 2 litri...)
  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu folosesc 5w30 de doua schimburi incoace si nu consuma deloc in primi 10000 km, doar pe la 12000 a inceput sa ciupeasca un pic. L-am cumparat de la Erebus o data si a doua oara de la Augsburg. Asa ca parerile sunt impartite.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:am inteles de la cineva dintr-un service opel ca uleiul Opel e de fapt ulei mobil


Ala original Opel e facut de Aral.Dar de exemplu la GTT e un standulet de mobil chiar in incinta.Ceea ce ma face sa cred ca este posibil sa existe un parteneriat , ceva.

Si inca ceva.Mi s-a parut extrem de ieftin.Mi s-a cerut 800 de rol pe ulei la un schimb Shocked Adica tot atat cat imi cereau pentru un filtru.Care filtru l-am luat de la Augsburg cu 318k.Original GM.
Poftim de mai intelege ceva...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
stefan, mai poate fi o diferenta,
tu ai diesel(atentie, temperaturile din motor sint mai mici decit la benzinare), ai MULT mai putini km (si uzura conteaza) (tipul celalat avea peste 100K; eu aproape 100)
eu l-am schimbat pe la inceputul lui iulie si se pare ca nu i-a placut caldura...
pur si simplu se evapora!!!
repet, n-am avut si nici nu am picatura de ulei pe/sub motor si cu toate astea prin august eram disperat pe autostrada ca imi afisa "check oil level" cam la 100 km, dupa ce completam 3-400 ml...
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:ai MULT mai putini km (si uzura conteaza) (tipul celalat avea peste 100K; eu aproape 100)


Adica Stefan are o masina din 2002 care are doar 12000 Shocked Shocked
Daca am inteles eu gresit , scuzati.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
si eu tot asa am inteles... ar trebui sa aiba 15-20K cf. rationamentului....
se poa'.... Laughing
chiar si asa daca ar avea mai multi, repet, temperatura intr-un diesel e mult mai jos... la mine fiind si vara (35-40 afara), autostrada=forja... deh...
cifra 30 semnifica viscozitatea "vara"
btw, cind l-am schimbat, curgea ca apa.....si la un mom dat cind a deschis cineva usa atelierului suvoiul si-a schimbat directia ca batea curentul... Laughing
ori la nici un ulei n-am mai vazut asa...
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am cumparat ulei opel 5W30 super sintetic de la metro 1000k bidon 4 l si inca doua bidoane de 1 l la 285k/l . Mie imi trebuie 5,5 l , am motor de 2.0 . Preturile mi se par destul de convenabile fata de reprezentanta unde este 500k/l si service auto unde am schimbat ultima data si mi-a cerut pe litru 330k .Trebuie sa mai gasesec cheie de baie pentru buson si ma apuc sa-l schimb.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
denilson2160 a scris:Am cumparat ulei opel 5W30 super sintetic de la metro 1000k bidon 4 l ....

Beau o bere la vara cand vin la mare... pentru informatie Laughing Laughing Laughing
"Zafirul" si eu stiu ca uleiul OPEL este de fapt ulei ARAL, insa am aflat ca exista uleiuri 5W30 multigrad (A) si uleiuri subtiri ( B) care sunt tot multigrad dar au in plus un diminuator al coeficientului de frecare cu ajutorul caruia se diminueaza frecarea in interiorul motorului, acestea din urma au la baza uleiuri sintetice. In oferta de la metro este vorba de ulei sintetic de care folosesc si eu si sunt foarte multumit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR