Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Va salut
Am auzit mai multe legende despre atentionarea de nepurtare a centurii de siguranta la Astra G. Eu am Astra G de cca 3 ani si la mine nu face niciun sunet daca plec cu masina fara centura, lucru care dealtfel se intampla extrem de rar (a devenit obisnuinta). cineva spunea ca masina mea are avertizor dar ca e dezactivat. De asemenea, spunea ca undeva pe bord trebuie sa am un bec care sa ma anunte ca o usa sau potrbagajul nu sunt inchise corespunzator. Eu unul ma indoiesc ca persoana are dreptate insa nu bag mana in foc. Voi ce stiti? Are Astra G avertizor de centuri/ usi?
Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.
Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La centuri Astra G nu are avertizor decat cele vandute in Japonia (s-a mai discutat acest lucru).
La usi, nu am auzit de asa ceva, de accea nu cred ca are (nici bordul nu are indicator luminos).
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
multumesc frumos pentru raspuns.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dar parca indicator luminos pt centura este ... sau ma insel ? (cumva primul din stanga?)
LE: se pare ca m-am inselat... era indicatorul pt airbag Neutral

Skip ads

  • RYLA

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2007 17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu are nimik din ce zici u
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dupa cum stiu eu astra g are in bord locas de avertizare nepurtare centura siguranta, ca in poza de mai sus . nu este insa facuta nici o legatura la centura si nici nu are bec in bord. a fost prevazuta avertizarea , dar nu a fost ..finalizata. sandu a zis bine ... pe de alta parte se poate incerca punerea in functiune daca se trage fir la centura si se pune bec in bord.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Este posibil sa fie suficienta montarea unui LED si a rezistorilor aferenti iar apoi martorul sa devina functional . LED'ul este conectat direct la un microprocesor care se mai "ocupa" si de alti martori luminosi . Cu prima ocazie am sa incerc sa activez martorul respectiv sa vedem daca este suficienta numai montarea LED .
  • kofescu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
la modelele echipate full, adica cu piele, au in scaun senzor de greutate si are zgomot enervant de usa deschisa timp d 30-40 de sec. dar nu la acelasi volum..., ceva mai incet

si se aprinde martorul din bord, ala cu centura din poza lui cipiotul
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
kofescu a scris:la modelele echipate full, adica cu piele, au in scaun senzor de greutate si are zgomot enervant de usa deschisa timp d 30-40 de sec. dar nu la acelasi volum..., ceva mai incet

si se aprinde martorul din bord, ala cu centura din poza lui cipiotul

Te contrazic! A mea este full din fabrica, are si piele cum ai spus dar nu are aceasta optiune. Sigur nu!
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
a incercat cineva priceput sa monteze led sa vedem daca functioneaza avertizarea?
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nici eu nu stiu sa existe asa cv pe astra g , am mai multi amici posesori si nu au asa cv
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
AdryanX a scris:nici eu nu stiu sa existe asa cv pe astra g , am mai multi amici posesori si nu au asa cv

asa este , nu au, dar locasul de led exista.. deci poate se rezolva ceva de cineva priceput, daca are timp.
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
LED-ul din bord se apronde doar daca este prevazuta aceasta functionalitate in Computer-ul de Airbag. Functia se numeste "Seat Belt reminder" sau "Buckle Switch". Degeaba conectezi LED-ul in bord, acesta nu se va aprinde daca computerul de airbag nu-i va spune sa faca acest lucru.
Din cate stiu la Astra G nu s-a activat functia asta pe nici o varianta de echipare.

Legat de senzorul din scaun, acesta este un senzor de prezenta si toate AstraG il au. Rolul lui este de a activa sau dezactiva airbag-ul de la pasager. Daca nu ai pasager, in caz de impact, airbag-ul frontal de la pasager (si cele laterale daca ai) nu se vor detona.

Locasul in bord exista deoarece aceste "borduri" se fac sa poata fi folosite la mai mule variante/generatii, si probabil s-au gandit ca pe viitor de s-ar putea sa introduca functionalitati in plus. E mai simplu sa ai instrument cluster-ul (denumirea corecta a bordului) pregatit ptr echiparea maxima, si sa nu pui toate componentele, decat sa ai un instrument cluster minim ca dotari si sa vrei sa adaugi mai tarziu functionalitati noi.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
aceasta functie a fost activata pentru japonia si ar fi interesant sa o facem sa mearga si la noi.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pe langa LED+sigurante+fire in bord mai trebuie sa aveti si versiunea de soft corecta din computerul de airbag (care sa permita activarea acestei functii).
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:
Legat de senzorul din scaun, acesta este un senzor de prezenta si toate AstraG il au.


E optional si putine Astra G au.



  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
vladf - nu inteleg nimic din poza aceea, nu citesc si nici nu vorbesc engleza....
pe de alta parte ,flores s a gindit la ceva de genul: tras fir de la - ( sau+, nu mai stiu sigur) la mufa centuri de siguranta si la cuplare sa dezactiveze circuitul si becul se va stinge...... nu merge?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se specifica faptul ca masinile echipate cu senzor de recunoastere a ocuparii scaunului au acel sticker pe scaunul fata dreapta.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am inteles....
dar tot cred ca se poate face ceva....
cu tech2 ,nu se poate activa aceasta optiune din calculatorul de airbag?
  • Blanka2all

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Vad ca s-au sistat discutiile de ceva timp. Chiar nu mai este nimeni interesat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR