Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • chepuiu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutare. in perioada asta rece am tot evitat sa folosesc frana de mana, pt a nu avea probleme, insa dimineata, cand am parcat masina, am tras frana de mana, am decuplat-o, dra dupa aceea, cand merg, se aude un croncait gros la roata dreapta spate. ce-i drept ca nu am mers mult cu croncaitul ala, decat cateva manevre, dar am observat ca masina trage mai greu, ca si cum as avea ceva dupa mine. exista posibilitatea sa-si dea drumul dupa un nr de km, sau trebuie ajutata in vreun fel. mentionez ca am un astra g, z16se, si pana acum nu am mai avut probleme de genul asta. va multumesc
Skip ads

  • botic78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2006

  • Mesaj Privat
o sa-si dea drumul pana la urma dar tre sa mergi un pic cu ea
evita sa mai tragi frana de mana pe frigul asta
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa tragi frana de mana putin mai sus decat o aveai initial, poate isi va da drumul. Asta cu evitatul trasului franei de mana e solutie pentru dacii, daca mai ingheata inseamna ca trebuie sa schimbi cablul. La mine de exemplu nu a inghetat nici pe -25 grade. (am tamburi pe spate)
  • ekkemu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris: La mine de exemplu nu a inghetat nici pe -25 grade. (am tamburi pe spate)


Crezi ca din cauza ca ai tamburi nu ai avut problema? Intreb pentru ca si la mine apare problema asta. Se blocheaza frana de mana de fiecare data daca o trag, dar numai acuma pe frig. Am discuri pe spate, Astra 2.0 DTH 2000. Am fost cu ea la service sapt trecuta si imi era blocat mecanismul care actioneaza pistonasele, pe o parte, deci acolo de fapt era blocata ... decuplata. Mi-au dat aia cu ceva spray si acum se cupleaza, dar ramane blocata.
Are rost sa-mi cumpar cabluri noi sau voi avea aceeasi problema? Ma gandesc ca se pot curata si astea cumva.

Orice sfaturi in acest sens sunt binevenite.


Multumesc,
Adi
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu, mai repede ingheata frana de mana la o masina care are tamburi decat la una care are discuri. Nu stiu daca trebuie sa iti cumperi alt cablu, asta doar un mecanic ti-o poate spune, se vede daca te bagi sub masina daca are protectia crapata si intra apa in ea.
  • ekkemu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Nu, mai repede ingheata frana de mana la o masina care are tamburi decat la una care are discuri. Nu stiu daca trebuie sa iti cumperi alt cablu, asta doar un mecanic ti-o poate spune, se vede daca te bagi sub masina daca are protectia crapata si intra apa in ea.


Mecanicii de la Opel asa mi-o zis dupa ce o uns-o, ca daca tot ramane blocata, tre schimbate cablurile. Dar ei evident ca ma sfatuiesc sa schimb in loc sa curat, pt ca e in interesul lor. De crapat n-am vazut asa cu ochiul liber sa fie crapat, dar nici nu m-am uitat f atent, ce-i drept.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa mergi la un service mai "de cartier " sa ceri si acolo o parere, de multe ori astia sunt mai cinstiti decat reprezentantele.
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aceasi problema am avut si eu sambata cand am venit la intalnire. Cat am stat acolo am facut prostia sa trag frana de mana. Si la intoarcere nu stiam ce miroase asa a incins... Am zis ca nu e de la mine, si am mers. Am ajuns acasa si cand am coborat din masina mirosea puternic a incins. Ce sa fie? (citisem discutia asta deja) Am pus mana pe jenti si am constatat ca frigea ca intr-o zi de vara. Rolling Eyes (doat roata de pe stanga).
PS:Eu am mers cu masina si nu s-a deblocat.
M-am uitat sub masina la roti si am gasit unde vine cablul de la frana de mana (se gaseste usor)si l-am deblocat manual! Confused
Asa ca aveti grija! Very Happy
Skip ads

  • ekkemu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Incearca sa mergi la un service mai "de cartier " sa ceri si acolo o parere, de multe ori astia sunt mai cinstiti decat reprezentantele.


Mda, asa o sa fac pana la urma. Pana una alta, daca se blocheaza se trage cu mana de cabluri, in ambele parti, si isi da drumul. Acuma s-a mai incalzit deja (de la -10 la -1) si se simte, nu mai ramane blocata.

Papa
Adi
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca se blocheaza iarna pe frig in cazul cand mansonul de cauciuc este fisurat sau rup, caz in care poate patrunde apa care ingheata si formeaza un dop ce nu mai permite eliberarea cablului (miscarea lui inapoi). De aceea o posibila solutie este sa tragi frana si mai tare, astfel se produce o impingere fortata a dopului de gheata din manson si poate cedeaza. E bine pe frig nu sa nu tragi frana de mana ci sa o tragi mai putin, lasand o rezerva de 3-4 dinti in caz ca ingheata. Si e cel mai bine sa se verifice mansonul acela de cauciuc la intrarea in iarna. Schimbatul lui nu costa mult (la unele masini e posibil sa nu poata fi schimbat decat cu tot cu cablul...nu ma pricep bine...)
  • Dannnny
  • **
  • 53 mesaje
  • din 25 Jul 2008
  • Astra 2007 1.6 TWINPORT Z16 XEP
  • Bucuresti
  • Dannnny

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.6 TWINPORT Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu am obiceiul de a trage frana de mana in orice situatie si nu am avut nici o problema,mai mult cred ca daca nu este folosita se blocheaza mai repede...
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu este dupa cat de mult este sau nu folosita, ci dupa cata apa intra sau nu intre cablu si camasa lui.
De exemplu, dupa ce ai mers pe drumuri inzapezite pe care s-a dat cu apa cu sare sau sare simpla, zeama aia iti poate bloca lejer cablul peste noapte.
Skip ads

  • konnypac

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mie mi-a rams blocata si iarna trecuta si iarna asta la fel si trebuie sa schimb cablurile ca alea nu prea merg unse nu ai cum sa le ungi bine, si costa vro 70 lei asa k nu e mult
si dak iti mai ramane blocata baga un patent pe langa roata si trage de cablu. eu asa fac de un an
  • ekkemu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Da, s-o incalzit afara si nu mai ramane blocata, deci singura concluzie pe care o trag este ca o intrat apa. Cost 130 RON tot sistemul, in afara de maneta din masina, deci nu-i mult de schimbat. Dar eu am ajuns la concluzia ca nu o trag iarna, iar daca e musai si se blocheaza, se poate trage si cu mana, nu-i musai patent, de cabluri, si isi revine.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Si eu am patit-o de cateva ori,iarna asta,obisnuiesc sa trag frana ori de cate ori opresc si parasesc masina(in viteza +frana de mana trasa).
Am observat (cand a fost zapada)ca se blocheaza mai ales partea dreapta.Cablul nu are camasa decat catre maneta de actionare cca. 50 cm;in rest este ghidat catre tamburi prin niste profile[U] captusite cu plastic(stanga=1,dreapta=1) fixate pe puntea spate.
Este destul de enervant,mai ales cand mergi innapoi,sa observi cum se ridica masina de spate cate 10-15 cm,pana se deblocheaza roata(rotile).
Aveti idee cum poate fi rezolvata problema?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
In principiu, prin schimbarea cablului de frana de mana.
Sau prin ungerea acestuia in masura in care ai acces sub mansonul de protectie...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu daca e problema dar vreau un sfat ... sau mai bine zis o lamurire...
am tradus azi hartiile de la ultima inspectie facuta de neamt ... pe una din hartii am gasit scris asta la constatari:
"La activarea franei de mana s-a ajuns la limita de blocare" ...
intrebare: e problema ? sau ce inseamna de fapt ce-au zis nemtii acolo ?
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Adica sa ajuns la limita de unde nu se mai face frinarea.Deci in consecinta ar trebui sa schimbi cablul,deoarece nu mai poti regla cablul pentru a avea o frinare perfecta.
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Iarna nu se trage frana de mana, daca ajunge apa la el si ingheata, adio...vb...de perioadele in care este multa umiditate...
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
frana de mana se foloseste indiferent de anotimp , daca ai cablul bun . restul sunt baliverne ,gen nu folositi frana de mana iarna sau iarna nu se trage frana de mana .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR