Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cognac

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Dupa o perioada in care nu am folosit masina , am montat bateria si am constatat ca semnalizarea pe partea stanga , luminile de mers inapoi si stopul de ceata stau aprise permanent. La fel si martorii corespunzatori din bord.
Releul de semnalizare cred ca este bun pentru ca semnalizarea merge daca este actionata din maneta . Becurile de semnalizare de pe aceasta parte stau aprinse la o intensitate mai scazuta si atunci cand semnalizarea este activa nu se sting complet .
Sa fie oare de la condens ? S-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare?
Va multumesc!
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu ai masa la unul din becuri posibil pe spate ,
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Confirm spusele colegului, verifica firele, mufa, circuitul cu becuri sa nu fie corodat ceva, si nu face masa bine! Bafta!
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Verifica te rog releele de semnalizare in panoul de sigurante .Sunt 2 galbene .Sa nu fie vre-unul blocat . Eventual poti sa le interschimbi .Sa nu ramana cu vre-un contact blocat .Ceata e tot pe un releu , iar luminile de mers inapoi se activeaza cu contactul de pe cutie . Cauta in panoul de siguranta releele sa nu fie oxidate in contacte ceva . Daca a mers inainte si nu ai facut nimic , nu ar trebui sa fie ceva grav .

Bafta ,
Skip ads

  • cognac

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Fiind pe inserate am reusit sa verific in graba releele de ceata si semnalizare(am un singur releu de semnalizare pentru ambele parti). Becurile raman aprinse si cu ele scoase . M-am uitat apoi la becurile de pe spate si l-am gasit pe cel de pozitie/frana pe dreapta cu un singur filament bun. Voi verifica mai pe indelete la lumina zilei. Va multumesc pentru raspunsuri!
  • cognac

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat mai atent si nu am vazut nimic suspect. Am dat chiar si cu spray pentru contacte si nici un rezultat. Am schimbat becul ars , am schimbat becurile intre ele , am curatat contactele si nimic.
Nu cred ca e de la relee pt ca semnalizarea si avariile merg plus ca daca scot releele aceleasi lumini raman aprinse.
  • alin assu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema am patit si eu acum ....cum ai rezolvato tu ?de la ce ar putea fi
  • MOlteanu525

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Salut
Am și eu o problema la un golf 5 ,când aprind luminile de întâlnire se aprind și becurile de la semnalizãri decât pe fata ,vechiul proprietar a spus cã sunt din calculatorul de bord fãcute ca in America 😂😂nustiu ce sa cred .
Știți dacã poate fi o alta cauza ?
Mulțumesc!
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,287
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pare a fi modul US style instalat de vechiul proprietar; intreaba pe vwforum.ro, te rog.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Exact cum ti s-a spus deja.
Este vorba de "Long Coding" pe modulul de confort (Electronica Centrala).
Se poate rezolva cu o interfata de diagnoza dedicata VW, de genul VCDS sau chiar si Carista (cred).
  • MOlteanu525

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Am rezolvat ,mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR