Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Rezervorul de Astra G cu spalator de faruri. Intra intre 4 si 5 L in el.
Daca nu iti faci si instalatia de spalat faruri, ai o gaura de astupat...
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dic a scris:.....La alte masini intra 2.5-3L fara probleme, aici cred ca am sub 1L (sau 600ml cum se spunea mai sus).
Intrebare: ce bidon(rezervor) este compatibil ca sa il pot monta in locul acestuia mic?

Exista rezervor mai mare , cauta pe la dezmembrari sau da comanda intr-un magazin de piese.
Eu am de gand sa-l modific pe cel existent , prin lipire cu pistol de lipit plasticul. Asta asa de hobby. Laughing
  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ha-ha, spor la treaba! Ma gandesc ca vei munci ceva sa lipesti 2 bidoane Very Happy
In alta ordine de idei, chiar asa de scump e un bidon de 2-3L incat au facut economie la Astra G Classic? Am impresia ca l-au pus asa de forma, ca sa fie.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dica , nu le lipesc , le cuplez . Ai auzit de principiul vaselor comunicante ? Wink
Practic o sa trebuiasca 2 furtune : unul jos pentru scurgerea lichidului si unul sus pentru a iesi aerul .
Skip ads

  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
sunt un nou membru pe forum opel,deci un proaspat posesor al unei astre H,masina am cumparat-o acum 4 zile sunt f mandru de achizitie,masina merge f bine la achizitionare am facut test,verificare amanuntita masina nu are absolut nici o problema,functioneaza tot pe ea,acum vine problema mea nu am verificat lichidul de parbriz probabil este sau a fost de vara si a inghetat am dat de maneta o singura data si nimic nu vreau s aard motorasul..cum procedez sa il dezghet?va multumesc
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca trebuie sa dau roata jos si sa incerc sa torn apa fiarata pt al dezgheta?un service pe unde unde se poate face asta?as fi recunoscator.este rau sa speli parbrizul cu apa sa opresti in trafic este cam jenant.multumesc frumos
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
apropo mai prin sectorul 4 sa nu ma plimb prin tot bucurestiu.ms frumos
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,082
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sper ca ai rezolvat astazi pentru ca a fost mai cald. Data viitoare nu te mai gandi la apa fierbinte, incearca cu ceva alcool sau sare.
Skip ads

  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
da ririnel am rezolvat astazi,vad lumea altfel prin parbriz.salut
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
I-a crãpat lui tai-miu rezervorul de lichid parbriz la Zafira A. A mai fãcut cineva înlocuirea acestui vas / de la ce alte mașini s-ar putea potrivi pe Zafira?
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Picura si la mine perin dreptul bazinului si pierde lichidul in cateva zile. Zicea cineva ca a dat cotraaripa jos sau aparatoarea de noroi , cum se face? are o gramada de clipsuri , se mai pot refolosi? Rog indrumari.
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu instalatia de sprituitoare la un Opel Astra G. De cateva zile am observat ca se face balta de apa in partea stanga fata si pierd lichidul de parbriz. Azi am scos plasticul acela de sub aripa si am tot facut teste (am luat-o babeste): rezervorul nu curge, garnitura de pe rezervor nu curge cu pompa bagata in el, furtunele nu curg. Cu acuratete de 99% zic ca apa se prelinge din pompa (din partea de jos a ei). E posibil asa ceva? A desfacut cineva o pompa din aceasta? Are ceva garnitura inauntru? Eu am bagat surubelnita/briceagul si am incercat sa ii scot partea de jos dar nu s-a miscat.
Mi-e groaza sa dau 100 de lei pe o pompa noua si sa nu fie totusi pompa de vina.
Skip ads

  • iulica1978

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2012

  • Mesaj Privat
cum ai scos plasticul de sub aripa ? si eu am aceleasi simptome dupa ce am dat pompa jos pierd lichid si nu pot sa vad pe unde ?
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
E prins in cateva suruburi, apoi il tragi pur si simplu de sub buza barei. La mine intr-adevar a fost pompa de vina (dupa ce am schimbat-o nu mai curge deloc). Nu inteleg de la ce se putea strica pompa, ca a fost foarte putin folosita, niciodata iarna ca sa inghete si intotdeauna am pus lichid de calitate. Am luat cea mai ieftina pompa (vreo 35 de lei) ca sa o testez (pe original era vreo 140 de lei). Deocamdata merge, daca stiam sigur ca ea era de vina cumparam de la inceput ceva de calitate, ca sa nu mai desfac inca o data totul.
  • robilove21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2019

  • Mesaj Privat
salut , azi am vazut ca picura lichidul de parbriz , dupa ce s-a golit tot , am mai pus putina apa sa vad daca intradevar e problema de acolo , si s-a adeverit , sa fie spart rezervorul sau s-a miscat vreun furtun?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,450
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Una din ele...pânã nu vizionezi problema numai mama Omida te poate ajuta...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Este prea protejat ca sa se sparga. dai jos bara din fata si ai acces la vas, vezi ce este dus.
  • pUiUtZu2009

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salutare! Imi poate spune cineva daca vasul lichidului de parbriz are supraplin? Daca umplu pana in buza incepe si picura pe la roata. Daca era spart nu mai ramanea nimic in vas dar am lichid. Am opel astra h caravan. Multumesc frumos!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu stiu de supraplin, nici nu vad de ce l-ar fi proiectat cineva cu supraplin, nu ar avea sens costurile.
Se poate sa ai o fisura in vas, sau o imbinare șubredã la pompe si cand pui lichid pana sus, presiunea pe partile de jos ale vasului fiind mai mare sã forteaze acea imperfectiune.


Ultima modificare facuta de sebage la Mie 22 Jul, 2020 3:05 pm
  • pUiUtZu2009

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Mda...in concluzie trebuie sa-i dau bara jos si sa vad unde e problema. Multumesc de reply! O zi faina!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR