Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salutare. Am mai spus problema asta pe undeva, dar nimeni nu mi-a raspuns atunci.
Cand trec cu AMBELE roti peste o denivelare (gen alea de reducere a vitezei), cand se ridica masina si cand se lasa se aude un huruit scartait. Am fost la service, mi-a verificat rotile, bieletele si totul e ok. Atunci cand iau denivelarea cu O SINGURA roata ... nu se aude absolut nimic.
Mentionez ca mai am o mica bataie in volan, cand il tin in pozitia de roti drepte si misc usor stanga dreapta la viteza mica se aude ca si cum ar lovi in ceva la rotile fata. Cand maresc viteza sau am schimbat pozitia, nu se mai aude nimic.
Daca aveti vreo idee, spuneti-mi va rog... unii ziceau ca-s flansele, ce parere aveti?
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ar putea fi mai multe dar pana nu da un mecanic verdictul ... degeaba ... incearca sa verifici bieletele antiruliu, pivotii si era cineva pe aici care chiar a avur o problema asemanatoare din cauza ca nu erau prezoanele stranse si se auzea doar la viteza mica ...
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi problema o am si eu, si sambata ma duc in service sa o remediez. Au inghetat bucsile de la bara stabilizatoare.Pana sa dea frigul auzeam zgomotul respectiv cand ploua, si numai la limitatoarele de viteza.Acum se aud destul de des, cam la orice denivelare mai sanatoasa pe care o iau cu amandoua rotile. Piesele costa 40 de lei (2x20).Bataia in volan probabil e din alta cauza, cu asta nu stiu sa te ajut.
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sa-mi spui si mie de unde ai cumparat bucsele alea .. sau eventual codul piesei .. mersi
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sa verifici si flansele de la amortizoare.poate ele sunt de vina
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@fristei: ai PM
  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu si am fost la un mecanic care a verificat si a zis ca sunt flansele de la amortizoare duse.va spun ce se mai intampla dupa ce le schimb
  • kodruc28

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aceasi problema si la mine
este vorba de bucsile la bara de torsiune
ma duc maine sa le schimb si sa vedem ce rezultate sunt
Skip ads

  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
ca sa fiu sigur, cred ca o sa le comand pe amandoua Smile si flanse si bucse ... astept raspuns sa-mi ziceti ce-ati facut fiecare la service...
Claudiu_ .. n-am primit PM
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu!
dupa o verificare am constatat ca rulmentul de la flansa amortizorului din stanga este gripat, ramane blocat cateodata!
deci ... foarte posibil flansele!
  • adrian 26

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sunt bucsele de la bara stabilizatoare,am avut aceasi problema,sunt si ieftine Very Happy
  • adrian 26

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sigur sunt bucsile de la bara stabilizatoare,eu le-am schimbat si nu mai face nimic
Skip ads

  • kodruc28

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut
am schimbat astazi bucsele de la bara de torsiune
si surprizaaa
nu se mai aude nimik
toata munca m-a costat 800 de mii
  • rcostache

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
de unde ai cumparat bucsele de la bara de torsiune ?
  • andrei_rsb

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2009

  • Mesaj Privat
fristei a scris:Salutare. Am mai spus problema asta pe undeva, dar nimeni nu mi-a raspuns atunci.
Cand trec cu AMBELE roti peste o denivelare (gen alea de reducere a vitezei), cand se ridica masina si cand se lasa se aude un huruit scartait. Am fost la service, mi-a verificat rotile, bieletele si totul e ok. Atunci cand iau denivelarea cu O SINGURA roata ... nu se aude absolut nimic.
Mentionez ca mai am o mica bataie in volan, cand il tin in pozitia de roti drepte si misc usor stanga dreapta la viteza mica se aude ca si cum ar lovi in ceva la rotile fata. Cand maresc viteza sau am schimbat pozitia, nu se mai aude nimic.
Daca aveti vreo idee, spuneti-mi va rog... unii ziceau ca-s flansele, ce parere aveti?




Exact aceeasi problema am avut-o cca. un an la Vectra C-2005
mi-am schimbat bucsile de la bara, dar nici o schimbare... dupa un an am fost la un meserias si mi-a bagat ulei cu seringa la bucsi, si nu mai am nici o problema cu hopurile. Deci daca schimbi bucsile, spune-le de ulei. bafta
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema am si eu la denivelari foarte mari se aude scartait huruit ceva (cauciuc) si am fost la un mecanic gen nea vasile si a spus ca e dusa bucsa punte spate stanga voi ce spuneti sa fie bucsa de la punte sau de la bara stabilizatoare masina din semnatura
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cand sunt duse bucsele de la bara stabilizatoare(una sau amandoua) face zgomot doar cand treci cu ambele roti de pe puntea care face scandal prin groapa/peste denivelare/etc. Daca se aude ceva si cand treci doar cu cate o roata, atunci s-ar putea sa aiba ceva dreptate si mecanicul tau.
@rcostache-gasesti bucsele la orice magazin. Sunt vreo cateva despre care s-a tot discutat pe forum(autoa, autokarma, etc)
  • rcostache

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu am rezolvat problema cu huruitul, era de la bucsile de la bara stabilizatoare. Le-am schimbat si acum nu se mai aude nimic, parca e alta masina
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
fristei a scris:Mentionez ca mai am o mica bataie in volan, cand il tin in pozitia de roti drepte si misc usor stanga dreapta la viteza mica se aude ca si cum ar lovi in ceva la rotile fata.


Si a mea face la fel. Pune pe cineva sa miste de volan si uita-te la arc,jos unde vine pe flansa de la amortizor.
O sa vezi ca scapa arcul de pe acea flansa.
Nu stiu care ar fi rezolvarea.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sal!
am si eu o problema .. clnd merg pe un drum cu denivelari se aude un huruit (parca vine de la usile din fata ) se aude parca se umfla ceva pe acolo , ca un ciolofan de sera..zici ca se dezintegreaza masina..
mai are cineva probleme asemanatoare?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR