Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Recomand tuturor vizionarea ambelor serii: Zeitgeist - The Movie si in special Zeitgeist - Addendum . Se gasesc pe net la o simpla googaluire si sint disponibile pentru download for free .
Va astept apoi la comentarii, cai de actiune si de ce nu la "exercitii" de elevare a constiintei . Wink

Enjoy !
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa stii ca pe cat de real pare Zeitgeist exista si parti false, cum ar fi potrivrirea datelor cu ale lui Iisus. (25,12..bl bla).
in rest..interesant...si adevarat.(in mare)
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... dar nu poti sa negi ca religia ramine cea mai mare gogorita a tuturor timpurilor . Dupa cum arata pretinsele relicvele ale timpului si datarea exacta facuta in ultimii ani, acestea sint falsuri fabricate pentru "intarirea" credintei . Daca mai stai sa numeri cite religii crestine/necrestine exista pe planeta iti dai seama ca avem de'aface cu o manea religioasa "cintata" de fiecare cult in parte dupa ureche ... pina la urma bani, proprietati si influenta sa iasa ! Cind ii vad si pe milogii nostri de pochi care vin sa faca matzu gros, cu orice ocazie religioasa, tot de la saraci tragind foloasele pe turta lor dintr'o religie in care nici ei nu cred, atunci chiar ca ma umplu de toata lehamitea ...

Zeitgeist 1, intr'adevar are o abordare mai extremista cu erorile si adevarul lui dar per total dupa parerea mea ideea, mesajul documentarului este demn de a fi luat in seama .
Zeigeist 2, e mai placut si mai digerabil decit primul si se ofera solutii pentru depasirea impasului monetar si de mentalitate in care ne zbatem .
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
L-am vazut si eu pe primul .
M-am cam saturat de teoria conspiratiei . Sunt convins si cred in existenta acelor lucruri , insa :
a) Religia ( si aici ma refer la credinta in Dumnezeu personala , nu in institutiile religiei ) mi-a fost inoculata de la inceput si e greu sa mai cred in soare , numere , zodiac , etc.

b)Mi s-a parut putin deplasata inregistrarea aia cu Rothschild si prietenul ala bun al lui , care "s-a lepadat" de el cand a auzit de ororile pe care le pregateste asta . Adica nu zic ca nu exista new world order , insa ala n-arfi avut niciodata sansa sa dea pe post inregistrarea , daca aceasta era reala ... Pt ca baietii( Rothschild&co) inchideau postul , fie ca era el CNN sau Al Jazeera
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca cele mai multe informatii cuprinse sunt adevarate.
Ce a fost a fost. Ce este se vede, se aude, se traieste.
Ce va fi insa... merita o meditatie serioasa.
Desigur, pertinenta asupra acestei din urma afirmatie mi-o asum doar personal.

Un an mai bun va doresc.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cat despre faptul ca religia e practic cea mai longeviva escrocherie sunt si eu de acord (nu ma bagati in seamna cei care sunteti de alta parere Very Happy),
Cel putin eu vad altfel lucrurile, si nu as fi deacord(defapt nu sunt) ca se dau bani de la stat pentru Biserici, Catedrale... hoti, pardon...Popi.
Chestie interesanta... din cei vreo 3 preoti pe care-i cunosc(unul din ei fiindu-mi apropiat) cam toti sunt plini(de bani, dar si fizic..doar mananca bine pe seama enoriasilor).
Unul are vreo 3 masini, are un S-klasse, Land Rover si un Passat, ca nevasta nu poate merge pe jos.
Unul are un Q7 si un A6 Avant(2004+ ambele) iar fiul un A4.
Oare rugaciunea se plateste chiar asa bine?
Nu au muncit nimic in viata lor, dar cumpara totusi fara TVA de peste tot...

Acum astept doar ca vreun adept sa-mi sparga geamurile.
  • krueger

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
l-am vazut de mult,este un film genial.Este interzis prin State, Germania,Franta etc. asta ar trebui sa ne dea de gandit
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
de vazut si I.O.U.S.A.
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Iata si o adresa utila : http://thezeitgeistmovement.com/

vladf de acord cu tine, cel mai prapadit popa conduce Octavia, au citeva case, terenuri si cel putin citiva fraieri care au grija de gospadarie si toate astea dintr'un salariu de bugetar ... si atunci ma intreb, cum poate un simplu om-vezi popa-lacom, parsiv, escroc si ghiftuit sa ma indrume pe mine pe calea catre mintuire . Asta in cazul in care ar exista mintuire si as avea nevoie de chestia asta ...

krueger vezi si partea a doua, Zeitgeist-Addendum, mi s'a parut mai buna, mai bine structurata si gindita . In cazul in care nu ai vazut'o deja, a aparut in decembrie 2008 .

denisCT merci pentru recomandare .
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Asa cum ziceam si in topicul celalalt, Zeitgeist trebuie verificat idee cu idee.
Pentru inceput, vizitati:
http://www.conspiracyscienc...ticles/zeitgeist/
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mmmm cred ca o polemica pe marginea povestii din Zeitgeist si 9/11 ar dura chiar mai mult decat topicul Benzina vs Motorina .
Linkul lui @Maiandrei mi-a adus aminte de inca o chestie care mi s-a parut absurda in film si anume , aia cu microcipurile . Cand am vazut in film , am zis Ma ma lasi ! In puii mei , in Romania nu avem 10 km de strada impecabila , inca se moare dupa o banala operatie de apendicita daca medicul e putin dobitoc si vor ajunge astia sa-mi bage mie microcipul....Sa fim seriosi ..

A si inca o chestie care ma pune pe ganduri este primul presedinte afro american ales din istoria Americii . Daca asta nu e asasinat acu pe 20 cand nu stiu la ce manifestatie participa sau daca nu o mierleste in primul an de mandat , Zeitgeist ramane un documentar scris bine si vandut la fel de bine .
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Au inceput sa bage microcipuri in pasapoarte; nu avem strazi impecabile pt ca cineva acolo unde conteaza nu vrea, sau e impiedicat sa faca asta
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Religia
In ceea ce priveste religia toate partile implicate folosesc infimele si mult prea alteratele, de trecerea timpului, izvoare istorice in a'si sustine concluzia finala si interesul .
Daca privim in timpul nostru si la felul in care sint manipulate informatiile in functie de interesul fiecarui trust media, respectiv interesul sustinatorilor financiari, nu ma mai mir de nimic . O stire poate sa aiba citeva interpretari si face ca stirea "originala" sa nu aiba aproape nicio legatura cu interpretarile servite maselor .
Acum citiva ani imi amintesc ca a fost canonizat "marele" Stefan cel Mare si transformat in sfint . In versiunea oficiala stim cine a fost Stefan cel Mare: mare conducator de osti si domnitor . Dar undeva acolo in subsolul istoriei consemnate de altii acesta a fost si mare curvar, petrecaret si betivan dar pentru ca a fost si mare bataus pe zona lui, a construit biserici, manastiri si a dat apa la moara bisericii, toate aceste defecte de caracter au fost sterse cu buretele . "Fanica Babanu" a mai fost folosit inca odata pentru a consolida imaginea institutiei bisericesti . Sa vedem ce face biserica pentru noi . Te toaca de bani cu orice ocazie fie ea fericita sau nefericita si te consoleaza - prostindu'te oferindu'ti acelasi motiv universal: "...a fost voia Domnului", atunci cind treci prin clipe triste "ferindu'te" de adevratul motiv al nenorocirii tale .
Concluzia mea:
Atita timp cit izvoarele scrise, istoria vor servi unui interes de imagine, financiar pentru a se crea influenta, acestea vor fi manipulate/interpretate in folosul orinduitorului, oricare va fi acesta: stat, biserica ... Daca ma uit si la opulenta afisata de slujitorii bisericii, atunci convingerea ca ei isi servesc interesul lor, prostindu'ne "pre" noi, nu poate fi tagaduita ...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... sorry pentru postul consecutiv .

bertone de ce te miri ca ti'ar putea introduce un cip in pasaport sau buletin ? Acum doi ani Bill Gates n'a facut degeaba vizita oficiala in RO ... Si apoi ai uitat ca toate miscarile financiare si nu numai, iti sint monitorizate indeaproape cu ajutorul cardului ? Ce repede uita omul suturile in fund ... Eu nici acum nu sint convins de utilitatea cardului, cu atit mai mult cu cit furtul din cont de la ATM este mult mai frecvent decit furtul din buzunar ... de gogorita cu cardul ce mai ziceti ? Cui ii foloseste ? Nu era indeajuns ca mijloc de plata -moneda, bancnota- de ce a fost creat un alt mijloc suplimentar de plata -cardul- care sa mijloceasca plata ? ... interese, interese ... Nu cumva si existenta banilor "electronici" a ajutat la declansarea crizei monetare ?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
iso a scris:Acum citiva ani imi amintesc ca a fost canonizat "marele" Stefan cel Mare si transformat in sfint .


Grigore Ureche - Letopisetul Tarii Moldovei a scris:,,Fostau acest ªtefan Vodã om nu mare la stat, mînios ºi degrabã vãrsãtor de sînge nevinovat; de multe ori la ospeþe omora fãrã judeþ."

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
iso a scris:... sorry pentru postul consecutiv .

bertone de ce te miri ca ti'ar putea introduce un cip in pasaport sau buletin ? Acum doi ani Bill Gates n'a facut degeaba vizita oficiala in RO ... Si apoi ai uitat ca toate miscarile financiare si nu numai, iti sint monitorizate indeaproape cu ajutorul cardului ? Ce repede uita omul suturile in fund ... Eu nici acum nu sint convins de utilitatea cardului, cu atit mai mult cu cit furtul din cont de la ATM este mult mai frecvent decit furtul din buzunar ... de gogorita cu cardul ce mai ziceti ? Cui ii foloseste ? Nu era indeajuns ca mijloc de plata -moneda, bancnota- de ce a fost creat un alt mijloc suplimentar de plata -cardul- care sa mijloceasca plata ? ... interese, interese ... Nu cumva si existenta banilor "electronici" a ajutat la declansarea crizei monetare ?


Unii ar spune ca , cacofonie cardul bancar mijloceste si inlesneste anumite operatiuni care erau greoaie ( luatul banului din salariu de la casierie , umblatul in calatorie cu banul in buzunar , etc. )
Unii ar spune ca este un mijloc de a te controla ( globalizarea deh )
Altii ar spune ca a fost un prilej bun pt banci de a mai gasi un instrument de creditare

Si nu ma miram ca-mi baga cipul la buletin , ci sub piele ca-n Zeitgeist Laughing ... Not with my skin ..

Oricum daca se va ajunge la asa viitor sumbru eu voi pleca in munti unde probabil ca voi deveni un nou Che Guevarra al lumii , ascuns undeva in muntii Fagaras sau Retezat ( nu va spun la toti ) Laughing , de unde voi participa cu fratii mei la razboiul de guerila impotriva asupritorului capitalist , insetat de banii nostri , de sangele nostru care in ultima instanta vrea sa ne fure visele si sufletele noastre .... Ei v-a placut ? Laughing

Hasta siempre Comandante !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Chestia cu religia este 90% adevarata, restul de 10% e infloritura dar asta tot timpul va fi.
Daca Iisus a fost asa o persoana de importanta la vremea respectiva de ce nu apar date scrise si clare despre el, nastere etc. ? Altii din vremea respectiva apar mentionati dar la el e mister, povestea spusa frumos in biblie si alte scrieri ramine poveste si atit. La vremea respectiva (chiar contemporani) au fost multi oracoli si facatori de minuni, multi filozofi, fiecare vindea credinta si mintuirea lui. Acum de ce a prins El ? Simplu: el s-a adresat maselor sarace cu o cultura minima. Imperiul roman, cea mai mare putere si civilizatie a contribuit la raspindirea noii credinte sub diverse forme datorita organizarii lui sociale, majoritatea erau sclavi. Acum a aparut problema lor, imperiul nu mai putea fi tinut in friu asa ca au scos asul din mineca (crestinismul) si dupa o mica sedinta (Niceea) au gasit solutia mascata de a controla masele. Pina atunci a mers cu piine si circ dar moda se mai schimba... O mica problema mai era, El a alungat din templu camatarii si cei care cereau bani pentru spalat picioarele, aveau o mica problema cu finantele dar solutia s-a gasit imediat (crucea care si acum este pe un drapel). Rezolvata problema cu dobinda (a noua forma de sclavie), masele stapinite prin religie (tinuti in prostie) tot nu erau multumiti, inca mai erau bani asa ca au inceput sa vinda iertarea pacatelor si mintuirea. E cea mai buna afacere posibila, faci bani vinzind cai verzi pe pereti. Tot cu sabia intr-o mina si crucea in cealalta au facut ravagii in America. Sa nu ucizi ! vrajeala, au facut macel pina au ramas fara mina de lucru de au adus sclavi din Africa, se pare ca numai cea din Egipt nu le-a placut.
Ce s-a intimplat cind crestinii au recucerit toata peninsula Iberica ? Macel evident dar au ars si toate cartile. Cind cruciatii au intrat in Ierusalim iar macel...
Cine spunea ca pamintul e rotund ce patea ? Cine a murit pe rug ... "si totusi se invirte"... ?
Biserica a fost o frina in dezvoltarea civilizatiei. Noi ii spunem Evul Mediu si restul Dark Age, de ce ? Pai e cam intunecat... De ce se numeste Renasterea ? Pai .... interesant nu ?
Romanii cunosteau cimentul, aveau bai publice, aveau apa si canalizare, pina si wc cu plutitor...in Dark Age se facea baie o data pe an dar imbracat, se cacau la colt sau aruncau pe geam.
Ce a facut Biserica bun societatii ? NIMIC !
Stai ca ne-a invatat care e binele si raul !
Cine ? Ei ? Cei care au fost o frina in calea cunoasterii, au ucis, au tinut popoarele in mizerie, au adunat averi imense, au facut sclavie cu acte, vind cai verzi pe pereti ?

Sa ne intoarcem putin la inceputuri, a fost Iisus si crestinismul asul din mineca pentru romani ? Nu ! De fapt era o problema printre multe altele pentru ei dar abil folosita s-a intors exact impotriva celor care credeau in crestinism datorita ei au scapat si de restul batailor de cap.
Cum a inceput problema problema cu crestinii in Imperiul Roman, pai iar simplu, au fost unde nu trebuia, cind nu trebuia si au facut o singura greseala batind cuie cui nu trebuia. La vremea respectiva era o moda cu tot felul de oracoli, efectiv era plin de ei. Unul singur a jenat pe conducatorii evrei, un oracol dintre cei multi dar care a stricat afacerile si banul e mai presus de orice. Asa ca evreii l-au facut pachet si l-au pus in brate la romani impreuna cu un mic bandit revolutionar ca sa-i scape de bataie de cap. Acum guvernatorul nu a vrut sa-l judece ca nu era problema lui dar evreii au insistat ca altfel nu o sa fie pace in provincie si alte abureli jidanesti. Odata crucificat povestea putea fi plimbata, inflorita, virusul a fost livrat imperiului. Virusul odata intrat a inceput inmultirea dar si mutatiile (cam multe evanghlelii). De ce sa lupti contra lui cind deja ai destule probleme, il pui sa lucreze pentru tine. Asa ca se face din el religia unica din imperiu. Fiind inca nedigerabil incepe ajustarea pe masura nevoilor, se scrie si se aproba o poveste unica si se mai ajusteaza numarul si continutul evangheliilor. Din acest moment biserica incepe ascensiunea, sa fie mai presus de stat dar si vinatoarea pentru a fi o singura poveste, cea scrisa de ei. A fost pina la urma asul din mineca pentru romani in incercarea lor de a mentine imperiul ? Se pare ca nu, a mers la inceput dar ulterior tot el i-a scos din joc. Romanii stateau la rugaciune in loc sa munceasca, daca munceau atunci o faceau pentru biserica, statul nu mai avea bani ca ei se duceau evident tot la biserica...cum sa reziste un imperiu fara finante ? Asa a aparut o noua clasa sociala clerul care avea restul poporului drept forta de munca.

Imi place afacerea popilor, bani din nimic. Altii trebuie sa tipareasca ceva hirtii sa imprumute pe fraieri, macar au o investitie...
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
cam multe "oi ratacite" p-aici..glumesc
daca vreti sa va mai imbunati parerea despre religie si biserica mai ascultati si cititi si alti oameni - petre tutea, parintele galeriu, mai nou actorul dan puric si altii - oameni cu reala valoare si de "origine controlata", nu mai "puneti botul" la toti anonimii de pe lume care vor sa se faca remarcati prin toate miljoacele. eu unul sunt satul de aceste combinatii de rationamente adevarate si false care, prin constructia lor, au rolul de a a capta atentia (partile adevarate) si dupa aceea de a suci mintile (partile false).
deschideti ochii mari, ca e plina lumea de astfel de indivizi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Petre Tutea - tatal preot
Constantin Galeriu - preot, parinti tarani
Chiar ce vroiai de la ei ?
De 200 de ani popii au dat-o la intors ca le fugea pamintul de sub picioare.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ktapet decit o oaie prostita de dogma si ritzi-pitzi'ul popesc mai bine o oaie ratacita in marea de informatii generatoare de progres pentru omenire . La fel ca si pentru politicieni si pentru popi, noi, marea masa a populatiei nu reprezentam altceva decit prostimea, cei ce punem botu' la vrajeala lor si le intretinem bunastarea . N'ai cumva un deja'vu ?

Sa trecem mai departe, la capitolul 9/11 .
Daca revedem scena in care B'ush-Boschet primeste vestea despre atacarea turnurilor gemene se observa o reactie cel putin suspecta din partea lui . Ca si cind s'ar fi asteptat la acel eveniment acesta isi pastreaza calmul si in loc sa sara in avion sa mearga sa vada despre ce este vorba isi vede de treaba in continuare ... are acea reactie a criminalului care incearca sa fuga, sa nu se apropie de locul crimei in primele momente de dupa ce a savirsit'o . Privind retrospectiv cariera de presedinte a lui b'ush putem spune ca si'a servit sefii-corporatisti cu mare sirg generind pe timpul madatului sau numai nenorociri, crize si razboaie aducatoare de profit desigur .

Si uite asa incet, incet sistemul de orinduire statal dimpreuna cu clerul isi dovedesc din ce in ce mai des ineficienta in fata problemelor relativ simple ce i se aduc spre rezolvare . Multe dintre aceste probleme fiind generate chiar de el, stat, de sistem . "Interesant" cum cele doua puteri joaca ping-pong cu destinele a milioane de oameni, unu lanseaza/genereaza o criza monetara cu propagare planetara, altul raspunde pe masura cu o criza energetica ce pune in genunchi Europa . Fiecare dupa puteri, desi imi pare din ce in ce mai orchestrat ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR