Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Azi dimineata am avut drum spre deva, de la bacia pana la intersectie pe sosea nu era aruncat nici un material anti-derapanta, motiv pentru care drum care il faci in mai putin de 20 de minute l-am facut intr-o ora... masina la 20-30 de km la ora aluneca parca era sanie in curbe, tot pe acel drum cum e in reparatii sunt acele denivelari de straturi de asfalt, la ce gheata era pe drum camionul nu a putu urca un hop de 2 centimetrii, aluneca trailerul inspre sensul opus de mers, intr-un final am ajuns la intersectie unde poti merge inspre deva sau sebes... acolo fiind trafic, poleiul nu mai exista era doar apa, era dat si cu material anti-derapant...toate bune si frumoase mersul incet, cum intrii in deva pe centura poti face la stanga sa mergi prin centru sau poti sa continui mersul inainte pe dn7 (adica centura devei), avand treaba in deva am virat la stanga in fata mea la 10 metrii era o alta masina si pe marginea drumului un om facea semne disperate sa oprim...am incetinit si cu 10 km la ora am continuat mersul, cand eu eram in frana, dacia 1310 din spatele meu a pus frana si sa facut saniuta,pana sa oprit in mine, viteza era mica toate acestea rezultand doar cu bara din spate sparta si portbagajul infundat un pic, vreau sa spun ca dupa ce sa oprit in mine a putut sa plece pe margine pana atunci nu putea frana (aici adaug un plus, spun eu la sistemul de franare si cauciucurile good year grip 6), cum dn7 era circulabil vine un baiat cu o dacie logan rosie cu viteza, toti ii faceam semne sa incetineasca, cum a piscat frana sa dus ca sania, facea zig-zaguri pe drum la 100 la ora cam atata a avut, de aici a inceput groaza pe acea portiune de drum, deznodamantul daciei oprirea intr-un stalp, sa facut potcoava, bine ca nu a agatat ceva de pe margine la cum mergea in zig-zag...aceasta a fost a -7-a masina busita pe acel drum, dupa aceea vine un opel vectra nu prea mare viteza 50-60, dar gheata de pe drum a amplificat viteza si din instinc soferul a tras dreapta si a iesit cu masina pe camp unde sa oprit, daca nu .... cine stie unde sfarsea (a agatat si ceva panouri de circulatie cand a intrat pe camp), dupa acesta alte doua masini sau tamponat dar usor, ca mai apoi sa vina cineva cu un nissan terano tot asa cu viteza si nu stiu ce sa cred, sistemele de siguranta au facut ca maina sa asculte de comanda soferului si aceea de a lua stanga, pe stanga drumului era un versant de 3-4 metrii masina fiind suv a dat sa urce pe versant si a fost aruncata intr-o parte si apoi cu spatele intrun copac pe acel versant (la viteza aceea masina zubra ca mingea de pinpong, masina de 2 tone cred), toate acestea sau intamplat in mai putin de 5 minute, m-am dus la intersectie sa dau din maini sa incetineasca oamenii sa nu mai fie si alte accidente, multi dintre ei au priceput, dar fara voia lor au alunecat si busituri usoare, masca de la numar picata cam atata, intamplarea a facut ca langa mine sa fie un stalp gros de tensiune cred, dau din maini la o camioneta si vad ca tot vine cand intra pe portiunea cu gheata pune frana si se indreapta spre mine cu viteza, fara sa mai fac alt gest am fugit in spatele stalpului, norc cu acesta ca masina sa oprit in stalp, cam doi metrii am apucat sa fug, in aceea atmosfera toti oamenii zbierau, scrancenitul masinilor care se loveau de copaci si intre ele, franele era ceva infernal.

Pun mai jos niste poze de la dacie , se pot observa pe drum urmele de franare si la pozele mai apropiate ,pe stalp zgarieturi cum a intrat, masina dupa ce a intrat in stalp la viteza ce o avea a dat in sant si sa intors dupa stalp (pozitia masinii e intradevar inselatoare dar directia de mers era invers cum era plantata dacia), iar a patra poza e facuta la un opel este a doua masina care a intrat intr-un mercedes care la randul lui sa oprit in zidul de sustinere al viaductului tot in aceasta poza se poate vedea versantul pe dreapta cat era de abruct (cand povesteam de nissan)










Pe antena 1 puteti vedea doar o parte din ce sa intamplat acolo, au venit destul de tarziu au apucat doar accidentul cu nissanul sa se vada cat de cat . in timp ce eram la politia rutiera, accidente usoare suna cineva acolo pe un cunoscut care anunta ca au fost morti in judet pe mai multe drumuri. Dupa toate acestea pot sa spun ca ma simt norocos !
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La naiba! Grava situatia, din ce zici.
Asta este, neglijenta la volan se plateste, si cu un pik de ajutor din partea drumarilor, fiecare cotizeaza cu cate un pic. Bine ca din ce ai zis tu nu au fost victime. Ca tabla se repara ea ...
  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cel cu opelul avea o mica julitura pe frunte, dar in rest nimic... pe cel din dacie nu l-am vazut si nici salvarea nu a trecut pe acolo
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Concluzia? din nou...viteza....NEADAPTATA la conditiile de trafic si distanta fata de cel din fata.
Skip ads

  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
se mai poate spune si faptul ca: politia a trecut pe acolo, putea oprii traficul pe acea parte si nu se intamplau atatea accidente
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ca de obicei autoritatile vesnic impotente sint luate prin surprindere ... problema trebuia rezolvata prin impartierea materialului antiderapant de catre firmele platite din bani publici sa faca treaba asta . Tocmai acestia trebuiesc dati in judecata !
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Maine voi merge si eu pe acelasi drum...plec incolo la ora 13...temperaturile fiind si azi peste 0 grade sper sa nu mai fie asemenea probleme.
Am auzit ca nu s-ar aplica Casco daca nu ai cauciucuri de iarna si patesti asa ceva?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Maine voi merge si eu pe acelasi drum...plec incolo la ora 13...temperaturile fiind si azi peste 0 grade sper sa nu mai fie asemenea probleme.
Am auzit ca nu s-ar aplica Casco daca nu ai cauciucuri de iarna si patesti asa ceva?


destul de posibil...depinde de ceea ce scrie in contract, de aceea trebuie citit foarte atent de la un capat la altul...difera de la un asigurator la altul si de la un tip de asigurare la altul...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Casco fara cauciucuri de iarna probabil ca nu se aplica , dar asta in Finlanda , nu in Romania .
Dat in judecata drumarii ? C'monnn Laughing .. Li se rupe la baieti de judecata voastra .
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Asta cu cauciucurile de iarna nu are nici o treaba aici la noi.ce mai conteaza daca am sau nu.
casco tre sa plateasca ca si eu la randul meu cand vine ziua de rata la ei ma duc si platesc. de ce s-au mai facut asiguratori daca fac din astea?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dupa logica asta, asigurarile nu ar trebui sa se lege nici de alcool! Sa plateasca, da-i dracu! Ca doar au incasat atatia bani!

Ideea anvelopelor consta in faptul ca pe timp de iarna cu anvelope neadaptate creste considerabil riscul de accident, iar in situatia asta riscul trebuie sa-l preia soferul. E ca si cum ai incerca sa faci o asigurare medicala unui om legat de aparate.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca in general politia trebuie sa avertizeze ca exista portiuni cu polei sau cel putin ar trebui sa fie semne cu drum alunecos. Dar ce sa mai zicem daca la americani se intampla asa ceva la noi nu se mai pune problema.
Sa fim seiosi cu cauciucurile de iarna ..... nu cred ca au existat cauciucuri de iarna pana acum 2 ani cand doar jmecherii cu masini mai bengoase isi puneau, asta e o fita. Da, am cauciucuri de iarna pot sa ii dau in goarna, eu pe fosta Dacia aveam de vara si am mers si iarna si vara fara probleme, viteza redusa, frana de motor, fara bruscari de masina si rabdare si treci iarna cu cele de vara. Nu zic ca nu sunt bune dar nu sunt vitale (asta in cazul in care nu te duci la munte unde sunt recomandate).
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Casco fara cauciucuri de iarna probabil ca nu se aplica , dar asta in Finlanda , nu in Romania .
Dat in judecata drumarii ? C'monnn Laughing .. Li se rupe la baieti de judecata voastra .


Te inseli. Nu pot sa-ti dau detalii dar eu stiu 2 astfel de dosare numai in anul 2008.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Exista doua posbilitati :
a) ori in legislatie este prevazuta obligativitatea gumelor de iarna , intervalul si contraventia aplicata ( asa cum e in Suedia sau Finlanda ) - Deci la noi nu !
b) Ori in contractul de CASCO este stipulata o astfel de clauza ( iar daca clientul n-a belit ochii sa fie sanatos ) .


Nu numai smecherii aveau gume de iarna pana acu 2 ani . In 2002 aveam la Espero si nu eram vreun smecher , in 2004 aveam la bertone inca un set de roti . De ce ? Pt ca circulam mult iarna , n-aveam bani de 4X4 si m-au scos din niste troiene de m-am convins de utilitatea lor
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pana la primul balet pe sosea majoritatea sustin ca iarna merg cu grija si le ajung si cauciucurile de vara. Dupaceea uni-si cumpara...altii nu mai au pentru ce sa cumpere.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Celor care afirma ca se descurca foarte bine fara anvelope de iarna pe timpul iernii, le recomand sa faca doua teste:

1. Cand e ceva zapada pe jos sa faca o parcare laterala intr-un spatiu mai mare cu 50 cm decat lungimea masinii.

2. Sa incerce sa urce niste sleauri de zapada pentru a face loc sa treaca si cel care vine din fata pe o alee ingusta.



Sigur vor pica ambele teste!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR