Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • danulos

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 1992 2.3DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De parca n-as avea destule probleme astazi a mai aparut una
Am fost la mecanic pentru un control de rutina si am observat cu surprindere ca doua dintre arcurile de pe dreapta spate sint rupte undeva pe la mijloc si nu-mi amintesc sa fi luat vreo groapa ceva.

Intrebarea este : pot circula asa in continuare?
Afecteaza cu ceva masina sau trebuie neaparat inlocuite ?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai depine care din foi s-au rupt, pentru ca ultimile doua (cele care se prind pe sasiu) sunt vitale. Daca s-au rupt pe la mijloc sau spre punte, poti circula pana le inlocuiesti, dar sa le verifici sa nu plece de la locul lor. Eu am mers cateva vreo 2000 - 3000 de km cu foi rupte (la ARO 320D), dar la un moment dat o bucata dintr-o foaie care era rupta in mai multe bucati, a iesit din pachet si mi-a intrat in cauciuc si l-a taiat.
Poti incerca sa vezi daca le poti inlocui cu ceva autohton (daca la pret e convenabil) Eu la ARO, le-am inlocuit cu unele de ROCAR, dar am pastrat ultimile doua foi de la ARO pentru a le putea prinde pe sasiu (cele de ROCAR nu se adaptau la sistemul de prindere pe sasiu la ARO).
  • dan70

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 2.3dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am avut aceeasi problema si am mers mai mult de 3000 de km (fara sa-mi dau seama ) se pot face foile de arc .eu le-am facut la un atelier din bucuresti care se ocupa numai cu asa ceva .intreaba in oras pe cei care au camioane unde le repara si iti vor spune unde sa mergi,te va costa mai putin decit daca le cumperi s.h.,pretul variaza in functie de foaia de arc care iti trebuie (oberlag-ul sau unterlag-ul sunt mai mari,iar primului trebuie trebuie sa-i faca locasul de bucsa ). Din proprie experienta iti spun ca inainte de a merge la atelier, sa-ti cumperi bucsile pt. arcuri(preferabil pt. ambele parti) si ai face bine sa spingluiesti (sper ca este bine scris) toate foile.
  • danulos

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Frontera 1992 2.3DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Rezolvat : Am gasit foi de arc de la un mini autobuz Iveco
Le-am taiat ca erau mai lungi latimea fiind aceeasi
Cost total manopera + 3 foi ---- 150 ron
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR