Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Chriss Tee

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2013 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2004

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:As vrea sa iau o masina din Suedia....


Nu te-as sfatui sa cumperi masina SH (iar noua nici atat !) din Scandinavia in general fin'ca sunt mult mai scumpe (cu 50%-300%) decat in Germania de pilda si sunt mult mai uzate ca o masina similara din Germania, datorita distantelor mult mai mari, iernile mult mai lungi, folosesc pneuri cu cuie frecvent iarna, service-ul e foarte scump si nu se face decat daca nu au de ales... etc.

In plus, din Germania e mult mai apropape (pt. Romania), masinile sunt mult mai bine intretinute si mult mai ieftine... Parerea mea...
Situatia se schimba radical daca esti rezident in Scandinavia, caz in care e de preferat sa iei masina noua, in rate...
Skip ads

  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mda, e si cazul meu.
Statul ma obliga sa imi inmatriculez masina sau sa n-o mai folosesc aici daca am de gand sa stau mai mult de un an sau doi.
Asa ca o sa fiu nevoit sa-mi cumpar si eu una, cel mai probabil SH.
Sad
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut.Vreu sa fac si eu drumul Bucuresti-Ungaria-Austria-Germania-Danemarca-Norvegia pana in Oslo.Daca avti alte date recente despre drum mi-ar fi de folos.(taxe,zone de evitat pe drum..)Ma intreseaza exact daca vin cu masina in Norvegia ce si cat trebuie sa platesc-sper sa stau minim un an acolo si sa circul cu masina unde e cazul.Am de facut cam 3300 km dintre care 600 Buc-Arad, pe drumurile patriei.
Ma bucur sa sunt club-opelisti in Norvegia.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut
SIngurul lucru care trebuie evitat este Slovacia, sunt hoti care jefuiesc in parcari, sparg roti ca sa te opresti pe margine drumului....
Taxe:
-vigneta in Ungaria ~10 euro
-vigneta Austria ~ 14 euro
-feribot Danemarca - Norvegia (sa-ti faci rezervare inainte ca sa nu ai surprize si e mai ieftin) ~100 euro un drum www.colorline.com , www.fjordline.no
-taxe de drum in Norvegia (cam 2 euro la fiecare) Toll road. www.autopass.no

Prin Cehia-Slovacia e mai aproape cu 2-300 km, dar e mai rau drumul.

Odata ajuns in Norvegia e bine sa-ti iei un AutoPass incarcat cu bani ca iesi mai ieftin si sunt unele Toll pass unde doar cu ala poti plati.
Asta se poate procura de la benzinarii unde vezi semnul "kr service".
Apoi poti circula fara grija prin Norvegia.
Dupa un an tre sa inmatriculezi masina sau nu mai poti circula cu ea (amenzi ft mari) www.toll.no

Drum bun!
Skip ads

  • zburake

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Nu speram intr-un astfel de topic. Mi-am luat vectra sport de vreo doua saptamani, e din 2001, cu motor de 1,8 si 125 de cai. Am prieteni foarte buni in Bergen si cam tot ce vreau cu masina e sa-mi pot face concediul la Bergen si in Norvegia. deci, ca sa nu o mai lungesc, care este varianta optima de drum pina la Bergen? Sau poate piana la Oslo si de acolo inca vreo 300 km, parca... Mi-ar fi de mare ajutor sa stiu traseul, la vara chiar as vrea sa merg intre fiorduri, am mai fost si Norvegia ramane ceva de vis...Astept sfaturi de la voi, multam anticipat
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut si bun venit in club.
Eu nu mai am Opel acuma, dar raman in club. Smile

Cel mai bun drum e prin Ungaria - Austria - Germania - Danemarca la Hirtshals - trecul cu feribotul la Kristiansand in Norvegia.
De acolo o iei spre Stavanger 230km, si de acolo mai departe spre Bergen inca 200 km.
Intre Stavanger si Bergen o sa fii nevoit sa mai iei inca 2 feriboturi regionale ca sa ajungi la Bergen.
Informatii pe www.Tide.no .
Drumul de la Kristiansand pana la Bergen e ft spectaculos si recomand sa-l parcurgi ziua.
Multe tuneluri prin munti si pe sub ape, si poduri peste fiorduri.

Daca vrei sa ajungi si pe la Oslo, atunci iei feribotul pana la Larvik, dar faci putin ocol. Distanta nu e cu mult mai mare, dar drumul dureaza mai mult.

Daca mai pot ajuta cu ceva....
Smile
  • zburake

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Iti multumesc, Adrian:D ! Am cautat ieri preturi de feribot din Hirtshals, nu a fost chip sa aflu ceva. Ai idee cam cit costa traversarea dus intors Hirtshals Kristiansand pentru turism cu doua persoane? Si celelalte taxe in afara benzinei, inclusiv feriboturile regionale de care spuneai? Ai facut rezervari la feribot inainte de plecare? Orice informatie e binevenita, inclusiv cazari convenabile pe drum etc. Am vazut linie de feribot direct intre Hirtshals si Bergen. Stii ceva de preturi?

Takk!
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da trebuie facuta rezervare inainte, se face pe site si se pateste cu cardul.
Pretul normal este 850kr de Luni pana Joi si 1120kr in weekend un drum.
Pretul include o masina normala (pana in 5 metrii lungime si 2 inaltime) si pana la 5 persoane.

Feribotul regional costa in jur de 300kr.
8,5 kr = 1 euro

Despre cazare nu stiu nimic, eu doar in Germania am innoptat pentru ca acolo era jumatatea drumului. Pret hotel intre 45-70 euro/noapte camera cu pat dublu.
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Adrian80 multumesc sincer de sfaturi, sunt pertinente.Urmaresc cu atentie discutia pentru ca la vara vreau sa fac concediul in Danemarca si intentionez sa vizitez 2-3 zile si Norvegia.Asa ca orice recomandare este binevenita.Ruta va fi prin Austria-Germania, insa in Norvegia nu m-am decis la un traseu.Mai studiez...
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Merg pana in Germania: Berlin prin Ungaria Slovacia Cehia. Va rog sa-mi spuneti cum se taxeaza autostrazile in Slovacia si Cehia (cat si de unde se iau eventuale vignete)
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ungaria - 9 euro
Cehia - 8 euro
Slovacia - 7 euro

Se pot cumpara din prima benzinarie, sunt semne afisate cu Vigneta/Matrica.

Preturi estimative.
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!
Pt vara asta si eu ma gandesc la o vizita in nord (Danemarca, Norvegia, Suedia) si mi-ar fi de folos, ca si lui Tiby si zburake, orice fel de info (in special preturi feriboturi si cazari "mai ieftine" , adik un dus si un pat, ca mergem sa vedem si sa admiram; precum si zone ce merita vazute, cum a spus Adrian80 despre "Drumul de la Kristiansand pana la Bergen e ft spectaculos si recomand sa-l parcurgi ziua. Multe tuneluri prin munti si pe sub ape, si poduri peste fiorduri."
Si totusi ca sa vin si eu cu ceva informatii, in Germania sunt pe langa Berlin si chiar Hamburg hoteluri F1, unde camera e 29-31 Eur/noapte Smile si clar alegeti ruta prin Austria-Germania, nu prin Cehia ca sunt drumuri mai bune si Germania o parcurgeti mai repede (NO SPEED LIMIT) Twisted Evil

Astept cat de multe sugestii si informatii,
Numai bine!
Skip ads

  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare din Norvegia
Am ajuns dpa 4 zile de mers cu masina.Am condus numai ziua pentru ca am avut si pe bebe cu mine care noatea trebuia sa doarma.
Traseul a fost cam asa:
1.Bucuresti Arad -600 km.Am oprit la un hotel de 3* cu pretul pe camera dubla de 80 ron.Din arad am luat vineta pentru Austria de la niste tarabe de pe drum spre Seghet.Pret 35 ron .Vinieta este in format electronic la ei.Tu cand platestiprimesti decat un bon.
2.Arad-Austria-Germania(Nurnberg) 1000km-Viniata in Austria a fost de 7.9 euro si am luat-o de la primul Shell de pe drepata.De cand am iesit in Austraia-Germania totul s-a schimbat.Am mers cu maxim 150 km/h iar viteza medie a foste de 130hm/h.In Nurnberg am ratat prima iesire de pe autostrada dar am iesit la a doua care m-a scos fix la hotel.Pret hotel 3* 48euro cu cazarea facuta cu o seara inainte.Conditii excelente aici...ca la germani..
3.Germania(Nurnberg)-Danemarca(Nyborg)-1100 km.Drumul din Damemarca pana in Nyborg nu este asa de stralucit ca in Germania.La granita nu ma oprit deloc.Am stat la un hotel de 2* destul de cunoscut in oras care avea si mic dejun inclus.Camera dubla a costat 705 coroane suedeze -aproximatv 100 euro.A fost cel mai ieftin hotel.
4.Danemarca(Nyborg)-Suedia-Norvegia(Oslo)-780 km.Dupa atat drum am zis ca nu mai ajung.Din Nyborg am tracut mai multe poduri foarte lungi.Am platit pe primul 39 euro si pe altul 31 euro.De la limita de viteza din danemarca de 110 km am ajuns la 100 km in Suedia si Norvegia.Aici se merge incet si toata lumea respecta limita.Sincer dupa ce am mers in Gremania mi-a fost greus a ma abtin.Am mers cu 110-120 km MAx.Aproape de granita cu Norvegia,in Suedia se lucraza la o noua autostrada si mergi pe un drum secundar cu limita de 80km/h cam 30 km.
Facand un total am ajuns cam la 500 euro 2 persoane +un bebe un drum de 4 zile ,aproximativ 3300 km...aaa si trebuie sa fac revizia la masina deja..
O sa revin si cu cateva poze mai tarziu.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu ai luat feribotul din Danemarca pana in Norvegia?
3 ore si 100 euro te costa.
Wink
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
AM incercat sa fac o rezervare si mi-a iesit un pret de 400 euro pt 2 persoane un bebe si o cabina-cea mai ieftina... si de aceea am ales sa merg cu masina.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am gasit asa:

kl. 18:00 Hirtshals kl. 20:15 Kristiansand 2t 15m HSC Fjord Cat 419 kr (50 euro) www.fjordline.com

Iar la Colorline exista pachet cu 100 euro tur (o masina si pana la 5 persoane incluse) sau 149 euro tur-retur - Hirtshals-Larvik

Si pentru 2-3 ore de stat pe feribot, la ce-ti trebuie cabina? Sunt canapele ft confortabile pe feribot.
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salautari din Romania.Eu am revenit in tara zilele trecute dupa un drum Oslo-Bucuresti.Pentru mine si pentru familie momentan mi se pare mai bine in Bucuresti.Drumul a fost bun;in prima parte Oslo-Kiel 1000 km 99% din drum a plouat.A doua parte a fost putin mai grea Kiel-Viena 1200 km,dar mersul pe autobanda m-a facut sa uit de oboseala.Dupa accea de cand am intrat in tara am fost intampinat la benzinarie de baietii care vroiau sa imi spele parbrizul(uitasem de ei).In afara de motorina si cazare am cheltuit in Danemarca taxa de pod 32 si 39 euro,in Austria 7.5 euro vinieta, in Ungaria echivalentul a 1500 HUF pentru vinieta.
In Norvegia nu am mai platit autopass-urile pentru iesire..sper sa nu vina de plata in tara am lasat acolo cam 4 passuri de plata 26KR/buc cred ca ar veni cam 50 ron.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca mai vin alea sa le platesti.
A trecut si nevasta-mea peste 2 in Kristiansand acum un an, si nu am primit nimic de atunci.

Daca chiar ai fi vrut sa le platesti, te opreai la o benzinarie care se ocupa cu autopass-urile (marcate cu "kr service") si le spuneai ora si locul autopassurilor pe care nu le-ai platit, si ei te gaseau in calculator, si le puteai plati acolo.
Smile
Dar nu e nici o grija. Wink

La cat ai gasit cazare in Viena?
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cat am stat acolo am platit la esso cateva passuri.La Viena am gasit la 39 euro camera single la hotel 3*.Am avut rezervarea facuta cu o zi inainte de pe un site de rezervari on line pentru ca pretul la receptie e de 59 euro/single.Am stat la hotel Carina; dar pretul nu include si mic dejun.Am inteles ca e cam 9 euro dar nu este foarte bogat.Sincer sa fiu hotelul este bine asezat-aproape de centru si poti ajunge usor cu autouzul in cenrul vechi.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe ce site ti-ai facut rezervarea la hotel?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR