Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca sunt oameni atinsi de vorbele mele, dar mi se pare incorect sa rupem din context cazul cu politia. Iar contextul general este acesta: suntem pe un loc fruntas in ceea ce priveste coruptia. Mai pe romaneste, exceptiile sunt cazurile de oameni corecti, nu cazurile de oameni incorecti. Cat despre cazurile de firme private aflate la limita legii, acestea nu ar fi putut exista fara coruptia din sistemul bugetar.

Recunosc, vorbesc de pe o pozitie privilegiata, nu am fost niciodata "fortat" de situatie sa lucrez in sectorul de stat. Dar poate tocmai pozitia asta imi da un pic mai multa obiectivitate. Ba chiar mai mult, avand in vedere ca de vreo 8 ani aduc statului roman din taxe si impozite mult mai mult decat primesc, cred ca mi-am castigat dreptul sa studiez si sa iau pozitie in ceea ce priveste modul in care sunt cheltuiti banii mei.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sa citam pe Dodo : avand in vedere ca de vreo 8 ani aduc statului roman din taxe si impozite mult mai mult decat primesc, cred ca mi-am castigat dreptul sa studiez si sa iau pozitie in ceea ce priveste modul in care sunt cheltuiti banii mei.

K , am intalnit un bizon , caruia vreau sa-i fac reclamatie , care cica este subcomisar la Pol. Economica , sectia 5 , Bucuresti . Prietenul cu care eram , avand rulaje lunare foarte mari , plateste o gramada de bani la stat : pt cei 60 de angajati , TVA-uri , impozite pe profit ..... o gramada de bani .
Tov subcomisar , care dupa ce ca e prost , mai are si pana-n 35 de ani , adica e din generatia de dupa 89 , a baut si el o bere in plus si a inceput sa scoata legitimatia in locul public in care ne aflam , sa urle ca el face razii in Ferentari cu mascatii si salta patronache din astia , care ii stie el.....toti sunt niste evazionisti nenorociti ... Ca el ii mananca pe paine , infractorii dracu si patroni de cacat ...Si ca daca vrea cineva de acolo sa invete putina economie sa se duca la bizon ca ne arata el la toti economie ...

Atentie : Cele de mai sus sunt exact cuvintele lui . Precizez ca nu ne cunoasteam , pur si simplu omul a tras cu urechea la discutia dintre mine si prietenul meu si a zis sa se umfle si el putin sa vedem cine-i el .

Aceasta este atitudinea Politiei in Romania si aceasta este educatia care li se da . Arde-i pe fraieri , ca sigur is infractori ! Imi pare rau ca nu l-am filmat pe jegos , insa sunt in curs sa-i fac o plangere penala pt calomnie , ca se aflau mai multi care erau patroni acolo si unii priveau stupefiati , oamenii fiind in concediu la relaxare nu sa asculte frustrarile purulentului de la Politia Economica .
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Inainte sa ne intrebam daca politia-si face treaba ar fi bine sa ne punem intrebarea: Eu imi fac treaba?
Si multi probabil ar realiza ca nu.
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Intotdeaua va fi mai simplu sa cautam vinovati in probleme noastre decat sa vedem partea noastra de vina.
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
saionut a scris:Intotdeaua va fi mai simplu sa cautam vinovati in probleme noastre decat sa vedem partea noastra de vina.



Ai o bere cand vii la Constanta Smile
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai exista "Politia Economica " .Garda Financiara este la putere !
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Te contrazic . Ala a fost un prouect de lege dar care n-a fost materializat niciodata . Si a fost propus de Tariuceanu
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salariile functionarilor publici: http://www.contractdemunca..../aaa_02081131.htm

Cei din politie au alte drepturi care nu sunt specificate in Ordonanta 9/2008, dar poate vreti sa le vedeti pe ale celor care nu au grade pe umeri.

LE: Decat pt Referenti nu trebuie studii superioare...
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat


Uite unu care isi face datoria, a lesinat cat de mult a muncit! Mr. Green Mr. Green Mr. Green
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:
saionut a scris:Intotdeaua va fi mai simplu sa cautam vinovati in probleme noastre decat sa vedem partea noastra de vina.



Ai o bere cand vii la Constanta Smile

Laughing Te-ai identificat in citat! Laughing
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Lasa-l domle ca acu ne trimite Politia Economica pe cap Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Rugam gaborii sa isi argumenteze voturile pozitive din chestionar!
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cum se spnea eu sunt de parere ca nu sunt lasati sa isi faca treaba, cum naiba sa mai opresti tu o masina stiind ca iti poti pierde slujba daca opresti senator/duputat/comandant etc. asa ca mai opresti si tu o Dacie un Opel ca in alaea ai mai putine sanse sa gasesti asa ceva. Plus de alta am vazut la televizor multe situatii in care politistii care si-au facut traba au fost trasi al raspundere. Un ex elste cazul judecatoarei care a prinsa sub influenta alcoolului la volan. Tot politia a iesit sifonata din acest caz. Un caz mai recent a fost cel al spargatorilor opriti in vama din care cica unu sufera de diabet si din cauza ca politia a tipat la el s-a speriat saracu si i-a crescut glicemia iar superiorii s-au autosesizat ca au actionat prea dur.....cand vezi asa ceva parca iti vine sa nu mai faci nimic ca oricum, ei ii baga la parnaie iar avocatii ii elibereaza. Asa ca mai bine isi vede de "treaba" si trece cu vederea. Bine mai sunt si lepre care sunt puse pe spagi pe magarii si alte alea aia sunt curuptii care ar merita impuscati.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
victor_n a scris:
saionut a scris:Intotdeaua va fi mai simplu sa cautam vinovati in probleme noastre decat sa vedem partea noastra de vina.



Ai o bere cand vii la Constanta

Laughing Te-ai identificat in citat! Laughing


Gigele evita sa ma citezi Wink Noi doi aici pe forumul asta nu avem ce discuta ...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am votat nu, desi cum am mai spus nu cred ca sunt singurii care nu-si fac treaba.

Despre:

"Credeti ca profesorii isi fac treaba?",
"Credeti ca vanzatorii isi fac treaba?",
"Credeti ca fotbalistii mai isi fac meseria ca pe vremuri?",
"Credeti ca politicienii nostrii fac ceva pentru stat?",
"Credeti ca preotii chiar nu fura?",
"Credeti ca amanta face bine treaba?"
ce credeti?
Si multe alte topicuri care ar putea deschise...

Apropo si profesorii sunt platiti de stat, din banii nostrii si 60%(poate am fost cam indulgent, nu?) nu-si fac treaba. (acum profesorii va rog sa-mi sariti in cap).

Sa stiti ca nici politistilor nu le e usor, ririnel ce ai pus tu acol sunt salarii aberante care nu au oricum legatura prea mare cu topicul.
De exemplu un politist "incepator" adica Agent are cam 1200-1300 lei salariul, lucreaza in strada: in frig, pe ploaie, pe caldura si mai nou e umilit de tot smecherul care are relatii, care e avocat, judecator, senator, deputat, ceva patron mai mare sau oricaruia dintre prietenii celor enumarati.

P.S: n-am nici mea mai mica legatura cu politia, dar se intampla sa cunosc cate ceva.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si da eu zic ca isi fac treaba .Problema nu este la ei asa cum am mai zis ,problema este ca ei sunt "legati de niste legi " (il citez pe un prieten ).Se vrea ca militianul sa fie si o persoana extrem de calma ,sa nu se enerveze din nimic , sa fie injurat scuipat ,poate si lovit .El sa nu utilizeze armamentul din dotare decat in poligon , sa nu se apare cand este agresat .
Imi sare in minte cazul acelei doamne cu SUV care mai avea putin calca vreo 2-3 militieni .In alte tari aceea doamna era scoasa din masina incatusata ,si direct la arest.Din pacate ea este protejata in Romania de anumite legi care sunt facute complet aiurea .
Nu sunt militian ,am zis-o si ma repet ,dar eu ii apreciez pentru orele in care ei stau in frig ,pentru curajul de a suna pe ruda unui decedat in urma unui accident auto ,pentru multe altele .

salariile agentilor se invart undeva intre 1300 si 2300 ,incepand de la debutanti pana la oameni cu ani de vechime si experienta .Mie unul nu mi se pare mult
Multi de aici nu au avut contact decat cu Politia Rutiera,asa cum am mai spus-o uscaturi au si ei nimic de zis ,dar sunt curios cine imi va spune ca in locul unde lucreaza nu sunt uscaturi ...
Consider ca multi se refuleaza prin ura aceasta de uniforma ,deoarece pe vremea lui impuscatu nu comenta nimeni la militieni .Eu fiind mai tinerel nu am de unde sa stiu asta .


edit un exemplu : http://www.telegrafonline.r...ie_de_130mgl.html


Ultima modificare facuta de victor_n la Mar 20 Jan, 2009 11:19 am
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca NU isi fac treaba. Chestia astea cu lipsa mijloacelor legale este doar o scuza pentru lipsa de coloana vertebrala. Eu asa stiu: daca sunt angajat undeva si simt ca ard gazul degeaba, plec. Nu salariul este cel care ma motiveaza ci ceea ce fac. Si cum vorbim si de salarii de rahat, chiar ca nu inteleg. Mai bine s-ar face detectivi particulari, agenti de paza sau ar emigra in Australia. Evident, pentru toate astea iti trebuie CURAJ, ceea ce un politist roman nu are. In schimba, are vesnica scuza: "am copii de hranit acasa"...
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Uimitor dar sunt si oameni care isi fac treaba .Putini dar sunt nu stau sa dau exemple ,doar din simplul motiv ca noi cautam numai exemplele negative .Cat despre coloana iti zic eu , au mai multa coloana decat multi alti care se apuc de acuzat doar dupa ce au savarsit o contraventie su au avut probleme cu vreun militian si gata "aia nu isi face treaba" . Eu zic ca acest forum a devenit un pic ca balacareala ,eu zic ca adevaratele probleme sunt aici :
http://www.realitatea.net/c...ntati_440472.html
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aici sa vorbeste de cazul general, nu de cativa politisti care isi fac treaba. Tocmai aseara a murit un politist comunitar, la datorie. E drept ca daca ar fi avut conditie fizica nu ar fi cazut ca galusca cu capul de o piatra, la o simpla lovitura de picior. Dar stii vorba aia, cu o floare nu se face primavara. In politie e iarna si, ca sa te convingi, da un search pe youtube cu "politia romana" si ai sa vezi de ce. Si mai am o intrebare: cati politisti au murit sau au fost raniti la datorie anul trecut? Sa indraznim sa comparam cu alte mortalitati inregistrate in Romania? Statistic vorbind, se justifica sporul ala de periculozitate? Eu nu cred.

Cat despre inregistrat si ascultat, nu vad nici o problema atat cat sunt cinstit si nimic din ceea ce FAC nu incalca legile in vigoare. Mi se pare un subiect minor pe langa lipsa de spirit civic si de coloana vertebrala a societatii romanesti. Acum na, sunt persoane care isi aranjeaza afaceri semi-legale sau cocheteaza cu colega de servici prin messenger si prin telefon. Dar si astia tre sa invete ca nimic in viata nu e gratis si ca totul se plateste.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mar 20 Jan, 2009 11:38 am
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Gigele evita sa ma citezi Wink Noi doi aici pe forumul asta nu avem ce discuta ...

Adresarea asta cu "Gigele" pastreaz-o in sanu' familiei tale! In societate se discuta altfel, dar nu e vina ta ca in aia 7 ani, parintii erau preocupati cu altele!

victor_n a scris:Si da eu zic ca isi fac treaba

E normal sa sustii ca va faceti treaba, insa realitatea ne demonstreaza altceva. In ceea ce priveste coloana, eu nu am vazut la politisti decat coloana pe care o depaseau. Alta nu aveau!

P.S.: Incearca sa nu mai deturnezi acest topic catre inregistrarea telefoanelor. Despre aia se poate discuta in alt topic dedicat, nu aici, chiar daca vrei sa ascunzi mizeria sub pres si apoi presul sa il acoperi cu mizeria altora!


Ultima modificare facuta de biela-manivela la Mar 20 Jan, 2009 11:42 am
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Credeti ca politia isi face treaba?
Da 15%
Nu 69%
Imi e greu sa ma pronunt 15%
172 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR