Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai daca tot esti gigi-contra pe forumul asta ... mai gresim si noi ,inca o data cu rugamintea sa nu ma mai citezi .Nu am eu partea de onoarea asta ,ii las pe altii .

Scuze de off-topic
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Inca unii care si-au facut treaba...lor.

● Politistii de la Rutiera cercetati pentru fapte de coruptie au fost trimisi la tara ● Agentii Lucian Munteanu, Iulian Lazar si Ioan Razvan Marciuc, implicati in dosarul de coruptie de la Rutiera, au fost repartizati la posturile comunale de politie Raducaneni, Ciortesti si Letcani ● Astazi, cei trei politisti de la Rutiera si unul de la Serviciul Permise si Inmatriculari vor fi audiati la Parchetul de pe langa Tribunalul Iasi, fiind cercetati pentru trafic de influenta, abuz in serviciu si luare de mita


Sursa:
http://www.bzi.ro/Politisti...tara--A41439.html
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
excat cum ziceam cu uscaturile ... Si sa iti mai zic ceva multe cazuri cu dare si luare de mita sunt razbunari ... In fine nu zic ca sunt Fecioara Maria militieni nostri dar nu poti sa judeci pe toti dupa cateva exemplare ...
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si o actiune tipic militieneasca unui militian, dar nu orice agent, ci un comisar sef, de la care populatia are alte asteptari, dar vajnicul aparator al legii recurge la amenintari. Iata ce scrie presa prahoveana:

Comisarul sef Marin Ionel este politist la IJP Prahova. Vajnicul aparator al legii provine din randurile pompierilor (de aceea este poreclit Pompierul), a lucrat la Politia municipiului Ploiesti o perioada, ca sef Birou Judiciar parca, apoi a trecut la IJP. Politistul s-a aratat foarte deranjat de fraza "un politist bun, dar cu o reputatie nu tocmai laudabila"... continuarea aici

PS: Am votat NU, ptr ca asta e realitatea:
-Sfideaza participantii la trafic prin incalcarea legilor de circulatie(depasire coloana, intoarcere pe linia continua, deplasare sub limita de viteza legala, trecerea pe rosu la semafor, oprirea si stationarea neregulamentara, folosirea telefonului in timp ce conduc, nu iau masuri impotriva ''unora'' care merita, si exemplele sunt nenumarate)
-Unii vorbesc urat si batjocoritor, aici am sa va dau un exemplu personal: am fost depistat de aparatul radar cu 66km/h in localitate. Militianul ma opreste, cere actele, iar la intrebarea mea ce viteza am avut, imi raspunde batjocoritor: ''66km/h adica sase sase poarta in casa'' si-mi arunca un ras demn de oameni cu probleme mentale....
Cam astia sunt militienii de azi, majoritatea sunt asa, cei ce-si fac cu adevarat datoria si respecta legile ii poti numara pe degete in fiecare oras din tara.


Ultima modificare facuta de G_S_C la Mar 20 Jan, 2009 1:27 pm
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vicor_N - Vezi ca se presupune ca la inscrierea pe forum , potentialii viitori membri , au cei 7 ani de acasa . Daca nu mergi in alta parte , pt ca regulamentul forumului prezinta un vid in sensul asta .... ar fi trebuit sa fie ceva de genul : nu ai educatie si vb urat cu alti membri...pa pa pa pa . Acelasi vid legislativ pe care zici ca-l aveti voi , lucratorii de politie , pt prinderea infractorilor , cum va place sa spuneti ( in mod gresit dealtfel , voi nefiind in faza de urmarire penala ci de cercetare prealabila )

Cat despre o statistica a politistilor care si-au facut treaba la IJP Buzau in ultimii ani , precum si scandalurile in jurul acestei institutii , sa vedem :
Rutiera - fara numar de scandaluri
Inmatriculari - Permise ( care mai nou au trecut la Preferctura ) - Toti cercetati , dar cu rezultat NUP , pt afaceri dubioase . Chiar seful acestui serviciu , a avut probleme cu BMW-ul personal cand a vrut sa iasa din tara ( in sensul ca a fost confiscat fiind dat furat ) . Asta in 2002 . App. este acelasi sef de atunci
Pasapoarte - seful acestui serviciu a fost arestat , pe vremea cand inca se mai dadeau vize pt UE . Tiganii stiu de ce , ca doar erau clientii lor Laughing

Sa va mai spun ?
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ma repet ... Nu lucrez la Politie ... Cat despre cum vb , singura persoana care ma calca pe nervi este un domn de aici de pe forum ... Atat in rest nu cred ca am facut comentarii acide la altcineva (decat poate in raspuns ). Mi se pare ca prea ne pricepem sa aruncam cu noroi cand noi insine ar trebuie sa ne uitam in oglinda(unii din nou ) sa vedem cat de curati suntem . SI cu astea spuse inchei interventia mea in acest topic
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Si sa iti mai zic ceva multe cazuri cu dare si luare de mita sunt razbunari ...

Pentru prima oara cand suntem de acord! Pe cei neprinsi cu mita inca n-a vrut nimeni sa se razbune si asa au ajuns cu mita acasa, nu la parchet!


Mi-e foarte greu sa cred ca un politist e foarte corect in cariera lui si intr-o zi vine un nene la el spunandu-i: "Bah, incoruptibilule, io vreau sa ma razbun! Ia acilea verzisorii astia si zambeste spre camera aia!". Sarmanii politisti sunt tinta razbunarilor!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
E un topic "Accident" deschis astazi. Asta despre cum isi fac datoria politistii.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Alta faza legat de cum isi fac politistii treaba!


Seara pe o alee in Drumul Taberei. Doua masini de politie stau in parcare si politistii freaca menta in masini. La 30 metri mai incolo un cretin ajunge acasa si constata ca presupusul lui loc de parcare e ocupat de altcineva. Incepe sa claxoneze din greu, nepasandu-i de sutele de locatari deranjati de claxonul lui. Unul din politisti coboara din Logan, se uita spre ala si apoi se intoarce in masina. Felicitari, domnilor politisti! Va faceti treaba impecabil! Ati vegheat ca omul sa isi poata exercita dreptul democratic de a claxona cand vrea muschiul lui.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la castig..legal in cazul unui politist comparand cu media pe tara din alte domenii de activitate sunt bine.Incercarea de a stavili coruptia in randul lor a avut efect doar partial dar vizibil pentru cine are ochi sa vada in momentul in care Ministerul de Interne a facilitat pe langa acele cresteri salariale si obinerea de credite si conditii avantajoase etc,deci daca ai 2500 salariu poti lua si credit pe multi ani,ceva sporuri si banii de uniforma....te descurci binisor.Eu personal consider aceasta singura metoda care a dat roade in schimbarea atitudinii unora din cadrul Politiei fata de alternativa bani sau corectitudine.Fenomenul este mult mai complex si lipsa de rezultate are si alte radacini nu numai delasarea lor inclusiv ..interventiile de sus care sa fie vorba intre noi se poarta si se vad.Politia nu lucreaza de capul ei,sunt procurorii ,magistratii nu mai vorbim despre corectitudinea lor ...avocati si peste toti si toate politicianul roman care trage sforile.In actul de justitie politistii sunt prima veriga ca organ de cercetare dintr-un lant care se dovedeste slab si ineficient.Faptul ca Ministerul de Interne a reusit transformari vizibile dar perfectibile este de laudat ...ce ne facem in schimb cu restul?si asa stand noi stramb si judecand drept atat cat ne permite perspectiva pe care o avem cred ca ne intoarcem la zicala romaneasca PESTELE DE LA CAP SE'MPUTE deci cum facem cu cei care au in mana fraiele actului de justitie adica Politicienii ?Daca vrem rezultate clasa ,clica,bisericutele si gastile in faradelege din politica trebuie sa dispara altfel nici Robocoop nu va salva aceasta tara de la mizeria morala in care se scalda.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Rugam gaborii sa isi argumenteze voturile pozitive din chestionar!

Se pare ca oamenii nu sunt in stare de asa ceva.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sigur ca politia nu-si face treaba. Dar asta e un fapt evident care cred ca s-a discutat si rasdiscutat pe peste tot.
Daca politia si-ar fi facut treaba, astazi, noi am fi circulat in conditii mult, dar mult mai civilizate.
Nu e doar poiltia rutiera cea care nu isi face treaba, exista si politia comunitara sau cum s-or numi. Aia care consuma banii nostii degeaba, umbland pe starzi in loganuri ca niste bezmetici buni de nimic.
Ca o povestioara: Intr-o noapte de vara, cand normal dormi cu geamul deschis ca deh, e cald, niste manelisti ascultau ceva sunete infioratoare cica numite muzica la un volum deranjat. Si sun la politie. Dupa 10 min apar unii intr-un logan, dau o tura si pleaca. Sun si a doua oara si ma intreaba dispecerul daca nu a fost deja un echipaj. II spun ca da, a fost, dar au plecat asa cum au venit, pe furis ca nu care cumva sa deranjeze "linistea" ce se auzea din boxele alora. Bun, vin si a doua oara, se invart iar ca niste *** intr-o caldare, se da unu jos si il roaga frumos pe manelist sa dea zgomotul mai incet si pleaca. Pt 3 minute s-a facut liniste, eu gandindu-ma ca voi putea dormi. Dar nu! Pentru ca zgomotul a inceput iar. Si sun din nou la politie si dispecerul bla bla bla si vine alt echipaj. Dar surpriza, in acelasi timp cu sosirea echipajului manelistii plecau (ca deja era tarziu la ora 4 in dimineata), si.... deh... ce draq sa le faci, nu?

Cam asta e cu politia romana.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Intrebarea asta din titlul topicului mi se pare retorica
Mai bine am incerca sa raspundem la intrebarea: ce institutie publica din tara asta isi face treaba? poate stie vreunul din noi una...
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Problema mare nu o reprezinta politistul de pe strada(in unele cazuri) ci conducerea acelei institutii , clasa politica etc. Daca erau sefii respectivelor institutii asa incoruptibili si corecti credeti ca-si mai mai faceau bagajele dupa alegeri , ei nu sunt decat niste marionete ale clasei politice si partinitori ai marilor infractori din politica.
Chiar daca (sa presupunem prin absurd) politistul vrea sa dea o amenda la un "baron local" a doua zi sefu' respectivului gabor o sa-i frece cireasa , ca de ce a fost amendat prietenul/nasul/unchiul/fiul etc si tot gaborul care a vrut sa-si faca treaba o fura asa ca mai bine sta in banca lui si se uita nepasator.
Cat timp exista PCR(Pile/Cunostinte/Relatii)nu se va schimba nimic in tara asta.
Nu ma intelegeti gresit nu-i apar pe gabori multi merita soarta pe care o au pt ca sunt niste spagari dar mai exista si procentul ala mic care doreste sa faca ceva si nu da decat de usi inchise si suturi in posterior.
Numa' bne.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Procentul acela mic se materializeaza prin tineri politisti care pana la urma ajung parte din sistem si sfarsesc ca cei batrani.
De ce? Pentru ca fiecare tanar politist este "instruit" de catre un altul mai batran, care-l invata pe cel tanar cum "trebuie" sa faca. E un fel se scoala a mitei.
De cate ori nu am vazut echipaje de politie formate dintr-un politist tanar si unul batran....
Sa fim seriosi!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marafetule, totusi de ce acel politist care nu poate amenda baronu', nu amendeaza nici macar pe contarvenientii obisnuiti? Cu interlopii intelegem problema. Aia platesc punctual, spre deosebire de contribuabili care platesc la gramada. Asa ca nu poti scuipa mana pestelui cand iti intinde verzisorii, dar o poti scuipa pe a cetateanului care iti plateste salariul printr-un traseu un pic mai ocolit. Asa ii trebuie! Mama lui de cetatean care iti da un salariu de rahat!
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
biela-manivela a scris:Rugam gaborii sa isi argumenteze voturile pozitive din chestionar!

Se pare ca oamenii nu sunt in stare de asa ceva.


Eu am votat pentru intrucat nu am avut probleme cu asa ceva.Poate cei peste care am dat eu isi faceau treaba si voi a-ti avut parte de uscaturi Embarassed
Adevarul este ca in orase mici cum este cazul meu nu prea au cum sa nu isi faca treaba ca sunt foarte putini si daca gresesc risca sa fie trasi la raspundere(ceva de genul se rasufla imediat orice neregula)
Sa aveti parte de politisti care isi fac treaba cum trebuie.
  • corinutza77

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca politia si-ar face datoria lucrurile ar sta altfel in tara noastra draga.
Cred ca un procent de 3-5% dintre politisti nu au luat mita.(daca nu e mult spus)
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Abuzuri ale politiei? Avem:
https://www.clubopel.com/vie...p?p=412775#412775
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=accident

Ale jandarmeriei? Avem:
https://www.clubopel.com/vie...light=jandarmeria

Nu mai stau sa caut dar sunt convins ca gasim in orice domeniu. Totusi acest subiect incearca sa determine corectitudinea politistilor rutieri. Incredere? Nu mai am... si asta pentru ca sunt trecut si eu prin intamplari care nu au ajuns pe youtube.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu numai ca nu-si fac treaba o si incurca in mod deliberat, pentru a a-si putea mentine posturile sau pentru a putea sa-si ia spaga. Ganditi-va cati ar trebui sa ramana pe dinafara daca ar exista un sistem de monitorizare a traficului! Sau cati militieni ar pleca acasa daca ar exista un sistem informatizat de completare a proceselor-verbale de constatare, sau daca declaratiile ar fi luate in fata unor camere de luat vederi...cati dintre noi nu au calatorit in europa si nu au vazut picior de politai cu saptamanile, asta inseamna ca aia sunt mai putin monitorizati decat romanii!?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Credeti ca politia isi face treaba?
Da 15%
Nu 69%
Imi e greu sa ma pronunt 15%
172 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR