Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
As vrea sa aflu si parerile altor soferi legat de activitatea politiei. Credeti ca politia isi face treaba pentru care e platita din banii contribuabililor? Daca postati v-as ruga sa argumentati cu exemple concrete, nu cu chestii gen "tata e un gabor profesionist" sau "fratele meu e la bulau din cauza cretinilor de politisti care l-au luat de pe baba pe care o viola"!
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
da, isi face datoria. cum spunea si colegul youtube..

e posibil sa se fi intamplat si altceva inainte, in sensul ca cel care filma nu era tocmai usa... dar totusi.. politistul is facea treaba Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am sa raspund cu o intrebare:

Isi face vreun bugetar treaba in tara asta, potrivit fisei postului si conduitei morale?
  • traian_p

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu-si fac treaba ( eu i-am solicitat o data datorita faptului ca un rarat si-a parcat masina pe strada unde locuiesc fix in mislocul drumului, iar eu am ramas practic bloca...strada e f ingusta.
am sunat la politie (112) de 3 ori si am asteptat mai bine de o ora jumate, dupa care mi-am chemat niste prieteni si i-am luat masina lu ala pe sus...intr-un stil brutal ...)
+ ca sunt plini de ei de parca ar fi miezul din dodoasca, avand o lipsa acuta de respect fata de contribuabil.
mi s-a intamplat sa ma opreasca pentru nimic, sa imi spuna sa suflu in fiola fara sa imi de chestie dinaia de plastic noua, sa refuze sa imi arate proba video prin care eu cica depasisem limita de viteza etc. In toate situatiile eu am fost ferm pe pozitie, iar rezultatele au fost cat se poate de bune.
daca taci in fata lor si esti speriat ratatii astea de militieni te calca in picioare.

politia e de maro, cat de poate de maro...
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Am sa raspund cu o intrebare:

Isi face vreun bugetar treaba in tara asta, potrivit fisei postului si conduitei morale?


Am sa raspund cu alta intrebare :
Isi face ORICINE treaba in tara asta, potrivit fisei postului si conduitei morale?

De la toti angajatii cu care vorbesc aud acelasi lucru. Toti cauta cum sa munceasca cat mai putin sa stea pe mess sau sa faca siretlicuri si cer salarii cat mai mari vor telefon si masina de la firma pe care o rup pentru ca "e masina de firma".
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu e acelasi lucru.

In sectorul privat exista parghii prin care se pot dirija angajatii. De ce se folosesc parghii? Pentru ca patronul are tot interesul sa-i mearga afacerea. Si daca nu ii merge afacerea din cauza angajatilor, a caror munca duce la nemultumirea clientilor, pierde cel mult banii lui nu si pe ai mei.

In sectorul de stat nu exista parghii decat teoretice. De aceea, angajatii statului roman isi permit sa faca orice altceva decat treaba pentru care sunt platiti. Si aici sufera clientul, adica eu, platitor de taxe si impozite. Dar interesul patronului nu are de suferit? Nu, pentru ca patronul este statul, iar statul nu pierde niciodata pentru ca eu ii voi fi mereu client.
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ce am vrut sa zic este ca daca romanul nici la patron nu munceste, pai ce sa faca functionarul de stat daca nu-l controleaza nimeni ?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca angajatul nu munceste la patron, e pentru ca patronul este slab si nu stie sa-l motiveze. Este exact ca la copilul tau: daca vrei sa performeze, investesti in el, il supraveghezi, il corectezi, nu ii spui ca e prost si lenes si apoi te duci in bar cu amicii. Evident, cand ai o mie de copii e o problema, dar de asta s-a inventat structura ierarhica.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 16 Jan, 2009 5:46 pm
Skip ads

  • pretor77

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cititi cu atentie, iar timp de 10 secunde puneti-va in locul persoanei care a scris.eu am incercat si nu pot sa-mi mai revin.in secolul 21 intr-o capiatala europeana in centru' sau buricul targului cum se mai spune.este socant.da-ti pe google cautare si o sa vedeti o gramada de asemenea incidente.
o singura intrebare mai am:noi platitorii de taxe suntem obligati sa suportam si sa inchidem ochii la astfel de grozavii pe care le fac niste lumpeni sau lombrozieni.trebuie sa luam atitudine si mai ales sa ne facem simtita prezenta.fara violenta ca astfel am fi ca ei.


"20 decembrie 2005 seara: Eliza, sora mea si Gabita, fetita ei, in masina surorii mele, veneau din Pajura in Berceni sa facem planurile de Craciun. In fata liceului Caragiale, in buricul capitalei europene, un Porche intra in mare viteza pe contrasens. Eliza a fost ucisa pe loc. Gabita a rezistat conectata la aparate in stare de inconstienta timp de 3 zile. Apoi si-a urmat mama in cer. Dupa cele crestinesti, am inceput sa facem demersurile necesare in justitie, in ianuarie 2006. Documentele constatatoare spun clar ca singurul vinovat pentru acest accident este NEACSU FLORIN, 25 de ani, care locuieste pe strada Bucegi si care conducea automobilul Porche. La momentul accidentului, Neacsu Florin avea carnetul auto suspendat - cu o luna in urma fusese prins conducand cu 131 km/h. Cu toate acestea, primim amanari peste amanari, incat inceperea urmaririi penale are loc de-abia in octombrie 2006 (la 10 luni de la accident!). Prima sentinta - iulie 2007: 2 ani si jumatate cu executare. Apel - octombrie 2007: o exprimare de specialitate, ceva gen cu suspendare, oricum, fara privare de libertate. Recurs - februarie 2008: 2 ani si jumatate cu executare. In 24 de ore ar trebui sa fie inchis. Neacsu Florin, care locuieste pe strada Bucegi, nu s'a prezentat la proces. Martie 2008: suntem citati la proces din nou - Neacsu Florin a depus "contestatie in anulare". Mama s-a preocupat de acest proces mai bine de doi ani de zile. Full time job. De atatea ori dosarul a fost directionat la instanta gresita, de atatea ori nu a gasit dosarul acolo, de atatea ori a fost tratata cu indiferenta, sfidata in tribunal de Neacsu si avocatul lui (nu va ganditi ca s-a comportat ca un om cu remuscari..), de atatea ori a asteptat in conditii grele afara, sau pe la usile justitiei. Mama - o femeie bolnava, singura dintre noi care a avut timpul fizic necesar si taria psihica de a merge mai departe in orice conditii. 27 mai 2008 Am aflat ca soferul ucigas Neacsu Florin a primit o pedeapsa cu suspendare. e liber ca pasarea cerului. nu trebuie sa faca nici o zi de inchisoare pentru ca a luat vietile Elizei si Gabrielei."
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aici e vorba de magistratura, nu de politie. Oricum, tipic pentru statul roman. Eu atat stiu, as plati pe cineva sa il omoare pe ala. De preferinta, pe cineva din afara tarii, specializat in asa ceva. Cred ca cu 10mii de euro gasesc un raclet sa faca treaba.
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
acesta dicutie e putin "deplasata", titulul "credeti ca politia isi face treaba?" poate fi sinonim cu "parlamentarii isi fac treaba?" sau "primarii isi fac treaba?". politia incorporeaza mai multe structuri, fiecare cu specificul ei, si bineinteles intre atatia oameni (ca si in orice loc) exista atat uscaciuni cat si valori, deci mai bine sa nu generalizam si cine vrea sa prezinte cazuri concrete (de bine sau de rau), asa e mai corect, parerea mea.
  • pretor77

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
http://www.nefservice.ro/index.html
un mic imperiu.asta este firma ratatului, mai bine zis a lu tasu'.
va dati seama daca becali avea banii lui bill gates.
Skip ads

  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
va spun sincer .............chiar daca vrei sa-ti faci serviciul conform fisei postului, ti se pun bete in roate, apar amenintari "de sus", apare cate un carnat de avocat care speculeaza legea in favoarea infractorului si toata munca ta va fi data peste cap .......si cum legile sunt facute de hoti....................eu va intreb CUM POTI LUCRA CONFORM FISEI POSTULUI? Legile au portite................asta e Romania in care traim, pacat, "PESTELE DE LA CAP SE-MPUTE" Sad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pretor77 a scris:http://www.nefservice.ro/index.html
un mic imperiu.asta este firma ratatului, mai bine zis a lu tasu'.
va dati seama daca becali avea banii lui bill gates.


Se poate rezolva la Curtea Europeana a Drepturilor Omului. Chiar daca nu ii mai face nimic lu ala, statul va plati de il va ustura in fund. Banii nu o sa inlocuiasca pe cei morti, dar cu ei se poate face o fundatie pentru asistarea financiara si juridica a celor aflati in situatii similare.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Ce am vrut sa zic este ca daca romanul nici la patron nu munceste, pai ce sa faca functionarul de stat daca nu-l controleaza nimeni ?

Am lucrat la patron, acum lucrez la stat. Credeti-ma, functionarul de la stat are mult mai multe organisme de control pe cap decat are un angajat la o firma privata, are mult mai mare raspunderea. In afara de acele controale ierarhice mai este si publicul (presa) care il supravegheaza. Toate astea pentru un salariu de nimic.
Sunt totusi categorii de functionari in care si eu as arunca cu pietre. As mai arunca cu pietre in politicienii care arunca povesti frumoase alegatorilor, apoi, daca sunt alesi, promisiunile catre electorat si multe alte treburi le duc la indeplinire prin ocolisuri ale legii, interpretari, polite platite in interes personal sau al grupului care l-a propulsat in functia publica.
@mascatu:
Iti dau dreptate.

In concluzie, intr-o mica sau mare masura, tota lumea isi face treaba. Evil or Very Mad
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sunt politai care isi fac treaba si sunt si politai care nu isi fac treaba.
Exemple sunt foarte multe de dat.Eu consider ca 80% nu isi fac treaba,20% isi fac treaba.
Voi ce ziceti de politaii astia?Isi fac treaba sau nu?

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
DA si NU, sunt politisti care isi fac treaba dar sunt si uscaturi care nu stiu cum sa faca sa nu plece cu buzunarul gol acasa dupa o tura.
Si apropo de politisti, hai sa vedeti un filmulet ... deszapezire cu Toareg-ul din dotare ... Laughing

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Am sa raspund cu o intrebare:
Isi face vreun bugetar treaba in tara asta, potrivit fisei postului si conduitei morale?


Ai fi tare surprins daca ai afla ca si bugetarii muncesc?
Ai surprins daca ai afla ca in tara asta sunt si oameni care isi fac treaba constiincios, potrivit "fisei postului si conduitei morale"?
In mod sigur, nu exista padure fara uscaturi, dar daca tu ai intalnit in ultima vreme doar "lepre", nu generaliza.
Afirmatiile tale ma deranjeaza.
In plus, pot sa-ti spun ca destule companii private din Romania au diferite practici de lucru care nu au nimic in comun cu morala sau chiar te duc cu gandul la Codul Penal.

Subiectul acestei discutii era despre politistii rutieri care isi fac sau nu treaba.
Consider ca si la Politia Rutiera exista atat oameni care isi fac treaba, cat si oameni care nu isi merita locul (ca sa fiu elegant). In mod cert, reglementarile legale in domeiu ar trebui revazute. Dar asta ar fi o alta discutie.
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cateva video cu Politia Romana in actiune https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=38024 .
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pretor77 a scris:http://www.nefservice.ro/index.html
un mic imperiu.asta este firma ratatului, mai bine zis a lu tasu'..


Tatal respectivului a fost securist. Din pacate la astfel de oameni nu o sa gasesti remuscari. (Oarecum cunosc firma pe care o detine.)

Ca sa revenim la problema cu cine isi face treaba si cine nu, in Politie la fel ca in orice alt sector de bugetari, muncesc cativa proaspat angajati pana se desteapta si apoi fac doar ce trebuie, de exemplu eu, aici unde lucrez la inceput i-mi dadeam interesul, dar dupa ce am vazut ca doar eu ma interesam, fiind inconjurat de colegi cu varste de 40-70 de ani care se misca mai mult decat greu, chiar daca as vrea sa i-mi fac treaba nu prea as fi lasat. Ar mai trebui tinut seama ca pe langa un angajat la privat, eu ca informatician am multe pe cap (informatician, profesor, contabil, secretar, administrator, adica sunt nevoit sa fac din toate cate putin, ramanad prea putin timp pt ce am fost angajat - informatician, in vreme ce la privat, altfel sta treaba).
In politie a fost la un moment dat o modificare radicala de imagine, toti militenii au fost pensionati cu ordonanta, insa din pacate s-a oprit la maxim gradul de agent principal, ca daca dadea si in ofiteri......... Probabil asta este o explicatie in toate sectoarele bugetare.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Credeti ca politia isi face treaba?
Da 15%
Nu 69%
Imi e greu sa ma pronunt 15%
172 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR