Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Dupa amintirile mele de cand aveam Astra F... exista DOUA grosimi SI DOUA diametre (la a mea, de ex. nu se puteau monta pe fata genti de 13"). Oricum (tot din amintiri) trebuie schimbati si etrierii, in plus s-ar putea ce si pompa de frana sa fie de alt diametru... Evil or Very Mad
Cat despre luatul la strung... de ce nu Question daca aveti un strungar bun Rolling Eyes... Asa ca mine... Rolling Eyes
Skip ads

  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Inainte de a merge la strungar cu discurile ar trebui verificate pentru a se vedea daca mai are ce sa ia strungarul din ele pentru a le aduce la un nivel acceptabil sau o sa ramana doar ventilatia de la discuri.Eu la cele care l-am dat jos aveau si buza aceea la exterior, la baza discului spre butuc erau in forma de Y intors si plus de asta erau numai scari toata suprafata de frecare a discului.Nu stiu ce se mai putea lua la strung asa ca le-am schimbat.
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
gata..rezolvat...scartaitul de fier pe fier era din cauza ca mi se uzasera placutele de frana pe fata si cand viram de tot dreapta o clema de fixare de la placute atingea discul...i se vede un colt tocit:) deci..nu mai e nevoie sa imi "chinui " discurile Smile
am schimbat si cureaua de alternator....conteaza f mult sa fie in conditii bune si aia, ca pana acum auzeam o neregularitate la motor,daca ridicam capota si ascultam , de mai aveam putin si imi schimbam alternatorul:)(neregularitate ce venea din zona alternator-role) dar saracul nu avea nimik Smile ;masina mea..ca noua acum Smile
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
peter a scris:"vion" eu am cumparat discurile de frana de la mine din oras eu sunt din judetul Caras-Severin si firma se numeste S.C. Agata S.R.L.Nu stiu de unde esti tu ,ce sa zic.
\

Mangalia!
Oricum mersi pentru bune intentii! Le iau de pe la noi!
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ni si am fost super multumit
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am schimbat placutele+discurile de frana spate acum vreo 10 zile.
Originale, GM. Problema e ca dupa schimbare, la viteze de peste 135-140 km/h, masina parca are o usoara trepidatie.
S-ar putea sa necesite vreun reglaj?
Spunea cineva de o operatie de "cementare" a discurilor. Ce inseamna asta si cam cat costa?
  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Verifica daca ai rotile echilibrate. La discuri GM nu poate fi vorba de nici o cementare...
  • senatorC30SE

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: ARAD
  • Masina: Omega 2002 y32se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut.La orice schimbare de discuri de frina si placute in primi200 de km nu frinati violent,trebuie facut un mic rodaj.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
turatii a scris:Bd. Titulescu, intersectia de la pasajul Basarab, e un service acolo, au si strung, frezeaza chiulase si fac si discuri de frana.

Am vrut sa imi schimb uleiul de la cutia de viteze acolo, iar un mecanic mi-a spus ca nu imi trebuie nici o garnitura.....se da cu silicon si nu mai am probleme(nu o sa curga).
Eu nu mi-as duce masina acolo. Poate doar daca am nevoie sa imi faca o piesa (fara sa las masina acolo ).
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu placutele, insa acum frina este foarte elastica, desi nu coboara pina jos.

Daca incerc sa pun frina brusc, nu reusesc sa blochez rotile.

E nevoie de o aerisire ? sau e din cauza gradului care era pe disc la exterior (1 mm)
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dar chiar nu va zice nimeni acolo unde schimbati placutele... au si ele o perioada de rodaj de cam 100-200 de km nu de drum liber ci drum normal in care franezi normal: nu brusc , nu ca sa blochezi rotile.

Daca se franeaza brusc , pana la asezarea placutelor pe disc poate sa apara efectul de lustruire a lor si atunci frane ioc , sau degeaba l-ai schimbat. In acest caz trebuie date jos si luate la smirghel pana dispare lustrul.

Deci franare usoara pana la rodaj.
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de LPR discuri + placute?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR