Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Am cumparat un Opel Astra H din Germania. Masina are si brief model vechi (Fahrzeugbrief), unde e trecut numele fostului proprietarului din Germania si cand s-au luat nr de export in Germania i s-a facut si brief modelul nou (Zulassungsbecheinigung) pe numele celui ce mi-a adus-o.

Problema cu anvelopele e ca in brieful vechi apar 2 tipuri de anvelope (205/55/R16 si 195/65/R15) dar in brieful model nou apare numai unul (195/65/R15), la fel si in Certificatul European de Conformitate. Masina a venit cu anvelope de tipul (205/55/R16), inclusiv roata de rezerva, care era nou-nouta, nu a fost folosita deloc.

Este posibil sa am probleme la RAR din aceasta cauza? Sper ca cei de la RAR sa fie de acord sa treaca in cartea de identitate romaneasca amandoua dimensiunile.

Merci.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
mergi la dealerul opel de la tine din oras si ceri o instiintare catre RAR ca pe astra h cu motorizarea ... se pot monta si roti de dimensiunea...
si o sa ai si jantele de 16 trecute in CI si certif
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca cei de la opel te rezolva dupa cum zice 34KLA? e bine...
daca nu... la RAR trec exact ce este trecut in brief..
asa am patit si eu.. pe masina am jenti de 17..dar in brief-ul nou au trecut in Germania numai de 15 si 16..
asa ca la rar au trecut 15 si 16..
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mariani, tu aveai si brief model vechi la masina? In brieful vechi aveai trecute si jantele de 17? Daca da, cei de la RAR, nu au luat in considereare ce scria in brieful vechi?
Ai trecut cu bine RAR-ul cu jantele de 17? Sau a trebuit sa le schimbi?
Skip ads

  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@mariani - te rog fumos sa dai cat mai multe detalii(ce acte trebuie, procedeul e ca la o verificare normala, etc) ca mi-am montat si eu roti pe 17 si as vrea sa intru in legalitate cu ele. Embarassed
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
gfx..
da! am avut si brieful vechi..dar cei de la RAR nu au luat in considerare ce era trecut acolo..
acolo erau trecute mai multe chesti,dar inginerul de la RAR nici nu ma ascultat cind am aratat brieful vechi..
cei de la RAR nici nu se uita la jenti,cel putin la mine asa sa-intimplat...
ceea ce nu cred ca nici tu sa ai probleme...

Ady_...

ptr.. a face ce doresti tu tre sa faci ceea ce a trecut 34KLA mai sus ..
dar asta se face contra cost ..

nu doar mergi la rep..opel! ei lti elibereaza adeverinta,, mergi la RAR cu ea si gata...
eu nu am intrat in legalitate cu jentile..deci..nici nu le-am schimbat, nici nu am fost la RAR..
dar pe voi va sfatuiesc sa rezolvati problema...
toate bune..
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
dealerul elibereaza acea hartie fara bani (cel putin asa trebuie)
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
34KLA a scris:dealerul elibereaza acea hartie fara bani (cel putin asa trebuie)



da..da.. dar RAR-ul te taxeaza cu aproximativ 80 sau 100 lei, din cite am auzit..
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pai el inca nu a ajuns la RAR si nu are CI deci poate rezolva inainte ma gandesc
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Umbla vorba prin targ ca in taloanele noi nu se mai trec dimensiunile rotilor.
Asta pt masinile noi inmatriculate.
Ar fi frumos daca ai talon vechi si il declari distrus/pierdut sa iti elibereze talon nou si sa nu ai treaba cu dimensiunile Wink
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vorba din targ e adevarata.
am avut in mana cateva taloane noi si pe nici unul nu scria dimensiunea rotilor.
doar la observatii cele optionale.
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca ar fi mai in regula ca sa am in cartea de identitate amandoua dimensiunile chiar daca in talon nu se mai trec. Ma gandesc ca asa ar fi mai in regula la viitoarele ITP-uri.

mariani a scris:
34KLA a scris:dealerul elibereaza acea hartie fara bani (cel putin asa trebuie)



da..da.. dar RAR-ul te taxeaza cu aproximativ 80 sau 100 lei, din cite am auzit..


Nu am facut inca RAR-ul, saptamana viitoare urmeaza. Daca reusesc sa rezolv hartia respectiva de la dealerul Opel din CJ ar mai trebui sa platesc ceva in plus la RAR numai ca sa-mi treaca amandoua dimensiunile?

Si inca o intrebare. La RAR am nevoie de alte chestii inafara de actele germane ale masinii, contractul de V-C, buletinul meu? Trebuie cumva traduceri legalizate de pe ceva acte? Pot sa trimit pe altcineva sa mearga la RAR cu masina, cu toate actele?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu cand faci programarea la RAR erau cateva rubrici cu datele celui ce va veni la RAR cu masina... din ce reiese de pe site-ul lor :

Conditii de eliberare C.I.V. pentru vehiculele care au fost inmatriculate in UE
Pentru vehiculele utilizate care au fost inmatriculate ultima data intr-un Stat membru al Uniunii Europene, aflate insa la prima inmatriculare in Romania, R.A.R. va elibera cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.), va efectua inspectia tehnica periodica si va certifica autenticitatea vehiculului.

Actele necesare:
- act de identitate solicitant;
- cerere activitate RAR;
- documentul de inmatriculare in UE.

Mentionam ca pentru efectuarea acestei activitati este necesara obtinerea in prealabil a unei programari.

  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am facut programare telefonic, si nu m-a intrebat cine va veni cu masina la RAR, ci numai seria de sasiu, modelul, culoarea.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asa este, in talonul nou nu se mai trec dimensiuni de anvelope insa in CI se trec, iar RAR-ul face notari in CI nu in talon. Iata cum am facut eu: am fost la Huber, am asteptat vreo 10 minute pentru eliberarea adeverintei cu dimensiunile anvelopelor pe care le recomanda constructorul pentru tipul de Opel pentru care ceri acea adeverinta. Urmatorul pas a fost programarea la RAR pentru modificare in CI. Aici m-a costat in jur de 80 de RON deoarece a fost inclusa si identificare pe langa modificare (asta este procedura), identificare care intr-adevar a avut loc, mai putin verificarea in hala (controlat serie sasiu, dimensiuni anvelope, stare generala, etc). Actele ies in aceeasi zi sau cel tarziu in urmatoarea zi lucratoare. Cu CI modificata am fost la Prefectura pentru complectare talon insa acolo surpriza: domnul de la ghiseu imi spune ca nu trebuiesc trecute dimensiunile anvelopelor in talon insa ATENTIE- obligatoriu sa am asupra mea o copie a CI in care sa fie trecuta dimensiunea anvelopelor pe care le recomanda constructorul deci implicit cele cu care este echipata masina in momentul controlului organelor abilitate.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pai daca il declari pierdut talonu, noul talon va respecta datele din CI Smile
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
gfx8 a scris:(...) Pot sa trimit pe altcineva sa mearga la RAR cu masina, cu toate actele?


raspunsul celor de la rar:
Roxana P. cãtre mine [aratã detaliile 10:05 (acum 11 minute)]
da, poate veni oricine.

  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul,

Merci mult pentru raspuns.

Poti afla cumva daca si daca am nevoie de alte chestii inafara de actele germane ale masinii, contractul de V-C, buletinul meu? Trebuie cumva traduceri legalizate de pe ceva acte?

De asemenea daca cunosti pe cineva de la RAR, Very Happy nu ai putea afla mai multe detalii despre aceasta problema cu dimensiunea anvelopelor, pe care am expus-o in primul post de pe acest topic?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la RAR nu cunosc pe nimeni. am avut o problema mai demult si-am gasit un mail de contact pe site-ul lor ... www.rarom.ro ... le-am scris si in cateva zile (nu-mi aduc aminte exact) mi-a raspuns acea d-na/d-soara Roxana. azi am intrebat-o iar problema si mi-a raspuns chiar imediat Smile)
deci ... trimite mail la info@rarom.ro si o sa primesti raspuns Smile
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am rezolvat si eu foarte bine la RAR pana la urma. Am luat o hartie stampilata de catre dealerul Opel din Cluj cu toate dimensiunile de anvelope posibile pentru Opel Astra H. La RAR mi-a trecut toate aceste dimensiuni, vreo 4 in total, in cartea de identitate romaneasca.

Multumesc lui 34KLA pentru acest sfat.


L.E. Trimisesem mail la info@rarom.ro sa intreb despre aceasta problema, si au trecut 2 saptamani si nici acum nu mi-au raspuns. Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR