Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
intrebare: in carte de identitate am trecute 18 si 19

daca iarna rulez 17" cu dimensiunile aferente aceluiasi diametru exista probleme?
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
34KLA, daca te adresai direct lui lucian, sigur stia raspunsul
oricum, asteapta sa intrea iar, sigur iti va raspunde
meserias baiatul, dupa cate vad!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Meserias la vanat posturi sau la ce? Laughing
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu intrebam serios, cazul particular masina mea Smile
Skip ads

  • deleted-12027

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:vedeti ca ARR-ul si RAR-ul si militienii cand ies in trafic la oprit masini au conexiune la internet
tot e online acum...
cand am fost marti sa fac ITP-ul pur si simplu nu a putut sa mi-l dea pentru ca in CI aveam 215/55R16 iar pe masina aveam 205/55R16
am zis sa dau o atentie sa trec de ITP, dar nenea ala mi-a zis ca mai bine imi scriu in CI toate cele si scap de griji...
am fost la RAR si am intrebat cat costa sa mi se treaca toate dimensiunile de anvelope pe masina si mi-au zis ca costa 82 RON
nu a zis nimic de 82 RON / dimensiune...
82 RON costa modificarea cartii de identitate, indiferent de ce modificare faci...
cand am auzit asta fuguta la dealer > obtinut gratis hartie cu toate dimsnsiunile (printre care se afla si 205/55R16-le meu), luni ma duc la RAR sa mi le treaca in carte si miercuri la ITP, unde decartez 10 lei (revenire cu chitanta) si primesc ITP-u in 5 minute...
hartia am primit-o in 15 minute... a durat cat au cautat printre hartzoagele lor si cat au scris in word dimensiunile alea...

am facut si o copie dupa hartia de la dealer si o tin in masina in cazul in care comenteaza capetele de creta ceva...
nu recomand nimanui sa tina copie dupa CI in masina
se pot falsifica foarte usor in cazul in care ti se fura masina...

in masina nu se lasa certificat de inmatriculare, carte de identitate, nici original nici copie...


Salut. Am si eu o vectra C din 2003 motor Y20DTH. Aceeasi problema o am si eu cu anvelopele. In carte am trecut 215/55/16, pe masina am 205/55/16. Am fost la opel si la Cluj si la Sibiu si am cerut hartia cu dimensiunile, dar au zis ca pentru acest model si aceasta motorizare nu este dimensiunea 205/55/16, desi in cartea masinii (varianta de pe net ca nu am originalul) apare trecuta si dimensiunea asta. Tie ti-au dat cei de la opel si dimensiunea 205/55/16?
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pocris a scris:Un mic update:

Am aceiasi problema. In CIV sunt trecute doar 195/65/R15 desi masina a iesit pe poarta dealerului cu 205/55/R16. Cum vechiul proprietar nu a facut nimic in privinta asta si se apropie ITP-ul am zis sa va urmez sfaturile si la le trec in CIV.

Am sunat la RAR in Bucuresti -
- mi-au confirmat ca o hartie de la dealer in care sa se specifice dimensiunile de anvelope omologate pe masina in cauza ar trebui sa ajunga.
- costul este in jur de 150 RON [nu a stiut sa imi spuna exact, probabil intra si alte elemente in calcul]
- Pretul este pentru toata operatiunea! Nu se plateste 150 X numarul de dimensiuni anvelope adaugate.


Update la update:

Am luat azi hartia de la Erebus [dealerul ce a vandut masina] dupa ce am fost tratat cu un sictir major de o voce feminina de la GTT [desi pe CIV apare GTT ca reprezentant] .
Este un duplicat dupa Certificatul de Conformitate valabil pentru masina mea, avind trecute in el VIN-ul si seria de motor.
Nu este stampilat, sper sa nu am probleme la RAR.

Legat de RAR Bucuresti, am programare maine in Voluntari [nu se poate face la sediul de pe Grivitei]
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@gonzales scuze ca raspund tarziu dar nu am observat topic-ul
da, mie mi-au dat si 205/55 R16 in hartie insa eu am alta motorizare (Z19DT)
cu toate ca nu cred ca are vreo importanta motorul cu dimensiunea anvelopelor ci mai degraba tipul cutiei de viteze...
incearca sa-i servesti tipului de la casa o berica sa vezi ca iti baga si 155/85 R13 la vectra ta...


@pocris daca nu e stampilata cred ca cei de la RAR or sa-ti ceara niscaiva completare salariala (aka spaga)
stilul romanesc
mie la reprezentanta mi-au dat o hartie (A4) scoasa la imprimanta in care era mentionat VIN-ul si toate dimensiunile de anvelope posibile, stampilata si semnata de casier... sau ce era el acolo...
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
am in certificat 225/40/18 si 235/35/19 daca folosesc 225/45/17 exista probleme?
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@34KLA
Problemele ce pot aparea:

1. ITP - sanse mari sa nu il treci fara spaga.
2. Talon ridicat daca ai ghinionul sa fi oprit in trafic de cei de la RAR.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
imi pare stupid sa folosesc gume de iarna pe 18, o sa vad daca se pot trece in CI prin metoda de mai sus (downgrade la roti)
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Hai c-am rezolvat!

Am ajuns la RAR Voluntari pe la 7:15 [a cincea masina ]. La ora 8 am intrat si pe la 8:45 aveam CIV modificat.
Nu mi-au zis nimic de stampila pe hartia de la dealer. De fapt am avut impresia ca se putea si fara, mi-a cerut-o doar dupa ce a vazut ca o am printre acte.
Omul a fost de treaba, chiar a mai facut un drum sa vada daca poate sa imi treaca si de 17 [desi nu aveam asa ceva trecut in hartia de la dealer | nu s-a putut pentru ca se pare ca nu sunt omologate pentru Astra H].
Fata de cele deja trecute in CIV, 195/65/15 acum am trecute si 205/55/16 si 185/65/15.
Cat despre completare salariala am fost refuzat categoric de 2 ori.
Costul a fost de 83 RON si este format din identificare ~60 RON si ~23 modificare CIV.
A, si se poate plati cu cardul!

L.E.

@cj79raa - La mine cea mai mare dimensiune trecuta pe Certificatul de Conformitate primit de la dealer a fost 205/55/16. Poate are legatura si cu anul fabricatiei, la mine fiind 2005. Oricum, la cat e scorul pentru anvelopele de 17" nu am nici un regret ca nu s-a putut! Smile


Ultima modificare facuta de pocris la Mar 22 Mar, 2011 4:58 pm, modificat de 2 ori in total
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pocris a scris:Hai c-am rezolvat!

felicitari
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pocris a scris:
Omul a fost de treaba, chiar a mai facut un drum sa vada daca poate sa imi treaca si de 17 [desi nu aveam asa ceva trecut in hartia de la dealer | nu s-a putut pentru ca se pare ca nu sunt omologate pentru Astra H].

se pot omologa pe H si 17" si 18", conform hartiei care o am si eu de la dealer.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
deci e o nebunie totala ce se intampla in romainia...
la galati cand i-am intrebat daca se poate plati cu cardul mi s-a zis: institutie de stat deci nu Shocked
la el am patit si la finante cand am vrut sa platesc impozitul pe anul trecut...
a trebuit sa caut un bancomat functional pentru a plati aproximativ 40 RON...

cat despre dimensiunile de anvelope...
unii zic ca si la reprezentanta iti cer bani pentru fiecare dimensiune pe care ti-o dau
la mine fara hartia de la reprezentanta nu-mi modificau CI
hartia de la reprezentanta = moca
eu pot sa pun (dar nu sunt nebun sa o si fac) anvelope de la 15" pana la 18"
mi-au trecut la RAR toate dimensiunile posibile, exact ce scria pe hartia de la reprezentanta, mai putin cele care erau deja trecute in CI
programarea e doar pentru ziua respectiva nu si pentru ora...
aveam programare la 1:30 si am intrat pe la 2:30, stand la rand ca celelalte masini care aveau de facut si ITP-ul...
  • geo24_frb

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si masina mea,astra g are rotipe 14" dar in talon scrie 15" si a fosta dusa din germania si a trecut si rarul la fostul proprietar si identificarea la mine,depinde si de sectia de RAR si de bunavointa lor,eu am facut totul la Ploiesti.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la identificare nu se verifica decat seria caroseriei, seria motorului si masina sa fie intreaga
in rest ii doare la basca...
daca insa masina are itp expirat trebuie sa faci si ITP si atunci or sa-ti respinga masina pe tema anvelopelor...
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e la voi,eu pe 29.04 am facut ITP-ul.Adevarat ca nu la RAR,dar e autorizat de RAR,si va zic ca nici nu s-a uitat la dimensiunea rotilor.
  • sultanu_mihai

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Stiti cumva de ce este recomandat 185/55/15 iarna si 195/50/15 vara ?
Am gasit niste anvelope de iarna foarte bune second hand dar sunt 195/50 iar in carte in dreptul dimensiuni 185/55 este scris M+S

Spuneti-mi si mie daca sa le folosesc sa nu
Stima
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intrebare: am gasit pe net cum ca ar fi acceptate legal si alte dimensiuni de anvelope (in afara celor trecute in CIV) cu conditia ca perimetrul lor sa nu depaseasca o anumita abatere. Ce nu am gasit e insa cat poate fi acea abatere (unii ziceau de 3%, altii de 2.5%) si care e documentul care stipuleaza acest lucru...
Are cineva vreo idee?

Sultanu_mihai, pentru corsa C intrebi? din cate stiu, la corsa C e o singura dimensiune pe 15, si aia cu indicatie "numai vara"
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca ar fi asa, nu era suficient sa-mi treaca in CI doar 215/55R16 si sa-mi accepte la ITP masina cu anvelopele 205/55R16?
diferenta de perimetru era fix 1.74%

singura problema pe care o avea masina la ITP era dimensiunea anvelopelor...
poate sunt eu ghinionist...

cand te opreste ARR-ul pe strada si vede alta dimensiune decat ai in CI iti zice ca ai o dimensiune neomologata pe masina si iti arde amenda...
nici nu stau la discutii cu tine...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR