Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pe masina jantele pe 16 din fabrica. Cand am cumparat-o nu m-am uitat la asta in CIV la dimesniuni anvelope, ulterior am vazut ca erau trecute doar cele de 15. In documentele originale apareau si cele pe 16.
Am si roti de iarna pe 15 si nu mi-am batut capul vreo 2 ani.
Anul asta mi-am luat anvelope All Season, pe 16 si cum peste tot s-a vehiculat ca o sa fie controale si o sa masoare si marimea la pantof mi-am zis sa rezolv si eu problema asta. Dai 100 de lei si apoi dormi mai linistit ca nu te opreste si iti baga cateva sute amenda.
Am scris la mai multe reprezentate cerand astestatul respectiv si mi-a raspuns doar Erebus. In mesaj scria ca daca masina e luata de afara sa merg la RAR ca au acolo cataloage. Daca era luata din tara imi dadeau si hartie.

Am fost azi la RAR fara patalama. . A venit un inginer sa ma intrebe ce vreau. I-am explicat ca am jante de 16 din fabrica si nu apar in documente. A zis ca nu ma crede a plecat si a stat vreo 20 de minute pe calculator.
S-a intors pana la urma si mi-a dat dreptate. Am platit 89.90 lei. Mi-au scris si dimensiunile in CIV. Am pierdut vreo 2 ore acolo. Era cam aglomerat.

Am plecat apoi la Biroul Documente sau cum s-o chema din Pipera sa depun hartiile sa-mi fac talon nou. M-am dus la informatii sa aflu ce documente in trebuie si fetele de acolo mi-au zis sa stau linistit ca nu trebuie sa schimb talonul. Voi l-ati schimbat?


Ultima modificare facuta de peddro la Mar 08 Nov, 2011 9:24 pm
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu are treaba...
modelele care se elibereaza acum de certificate de inmatriculare nu mai au mentionate si dimensiunile de anvelope
atentie insa ca cartile de identitate ale masinilor sunt online si accesibile de oriunde pentru agentii RAR
asa ca mai bine va treceti in CI toate dimeniunile de anvelope si gata...
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Pe masina am 195/60/R15,iar pe CI am trecute doar dimensiuni pe 14.Luni trebuie sa ajug la RAR pt autentificare.Ce ziceti,am sanse sa obtin certificatul ala,sau o sa ma repinga?
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
N-ar trebui sa aiba treaba decat cu autentificarea: verificare serii caroserie si motor.
Aveam pe 16 din fabrica si in carte doar 15. N-am avut nici problema la autentificare.
Ar fi un moment bun insa sa iti treci in carte si alte dimensiuni dat fiind ca daca vrei sa faci asta ulterior vei plati din nou autentificare plus deranjul de a ajunge din nou la RAR.
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Merci pentru raspuns.Pai as face chestia asta,dar nu am timp astazi sa ma duc la reprezentanta sa-mi dea hartia aia cu dimensiunile acceptate de producator,iar luni la 8 dimineata am programarea.O sa va zic ce am rezolvat.Numai bine!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Inginerii de la RAR stiu exact ce dimensiuni se pot pune pe masina ta, trebuie doar sa dai peste unul "binevoitor".
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
O sa incerc,poate reusesc!Oare cat de "binevoitor" sa fiu cu el?100 o fii de ajuns?!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu la asta ma refeream, dar poti incerca si asa. Oricum, 100 pare mult.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Binevoitor fara stimulent nu o sa fie niciunul..Stii ce e extrem de ciudat?Am decodat VIN-ul masinii si ea a iesit din fabrica cu anvelope cum am acum pe ea,195/60/R15.De unde mama naibii au gasit aia care au completat CI romaneasca dimensiunile care le-au trecut in ea(175/85/R14),omitand fix dimensiunile cu care a iesit pe poarta fabricii?!?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In aceeasi situatie am fost si eu, in 5 ani cat am tinut masina nu m-am obosit sa trec dimensiunile in civ si nici n-am avut vreodata probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR