Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mai intati cu inceputul, sunt un proaspat membru al opel club iar pe 2 dec 2008 am reusit sa imi inmatriculez (pe vechea taxa) o vectra b2 din 2001 cu motorul y20dth .... Toate bune si frumoase pana ieri cand un pustan beat (0.53mg/l in aer) a "pierdut" directia de mers si ma acrosat ( eu stationand) zgariindu-mi usa soferului si aripa spate iar usa spate stanga este putin infundata, nu pot sa exprim in cuvinte ce am simtit cand am vazut paguba in conditiile in care am masina de 1.5 luni si nu avea nici cea mai mica zgarietura.
Intrebarea mea este (pentru cei din Bucuresti) unde imi recomandati sa sa fac reparatia, sa imi iasa culoarea. (eu sunt din Tulcea si studiez in Bucuresti).
Am sa adaug si poze cand fac rost de ele.
PS: Am ramas trasnit cand am aflat ca era posibil sa imi fac reparatia pe banii mei, daca soferul betiv nu isi dadea consimtamantul.
Daca s-a mai discutat si nu am gasit topicul imi cer scuze si rog moderatorii sa stearga acest topic.
Multumesc
Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu am un service unde imi fac diverse (ex pleoape far, montat toba etc) shi se afla pe sos. giurgiului. despre preturi- sunt accesibile ptr ca nici pe mine nu ma dau banii afara deci daca te intereseaza da-mi un pm.

nu se pune problema sa nu iasa culoarea la service-ul asta.
succes.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
slickest : ms de raspuns .. ideea e ca nu conteaza banii pentru ca fac masina pe asigurarea lui .... numai sa iasa treaba buna si sa nu stau prea mult.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In cazul asta la un service pe care il agreaza RCA-ul lui si cu care are decontare directa.
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca tot am deschis topicul asta ... credeti ca voi avea probleme la asigurator pentru ca soferul avea 0.53?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca asiguratorul nu mai plateste daca soferul avea alcool in sange.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul de vedere al asiguratorului, soferul fiind baut nu indeplineste conditiile de a conduce o masina, implicit nu va deconta factura. Asa ca ar fi bine sa incerci sa te intelegi direct cu cel ce tea lovit, daca nu vei fi nevoit sa-l dai in judecata.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:daca tot am deschis topicul asta ... credeti ca voi avea probleme la asigurator pentru ca soferul avea 0.53?

Asta voiam sa te intreb eu, chiar sunt curios cum vor decurge lucrurile; cum spunea si colegul biela, e probabil ca asigurarea sa nu poate fi utilizata.
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
politistul constatator l-a pus sa semneze o pe o hartie catre asigurator ca citez: Proprietarul autovehiculului nr GJ 01 ..... sau conducatorul acestuia CONSIMTE ca despagubirile pentru pagubele produse sa fie suportate in conformitate cu LEGEA 136/1996
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
El consimte ce vrea, dar decizia e a asiguratorului
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si eu confirm spusele domnului biela/db77aaa .. am un prieten care are un seat leon si fiind baut a luat o curba cu peste 100 km/h (zona cazino pt cine e din constanta), astfel reusind "performanta" sa rupa roata stanga cu totul din cauza unei gropi foarte mari... avea casco iar asiguratorul nu a vrut sa plateasca daunele.

deci mai bine te intelegi cu el pe cale amiabila.. eventual dat in judecata
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
oricum va tin la curent cu mersul "treburilor"
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
azi am fost la asigurare (pentru cine are nevoie daunele pentru Euroins, fost asitrans, sunt pe hategana nr 21), si nu am avut nici o problema am deschis dosarul , am facut pozele si acum urmeaza sa ma duc marti sa imi aleg servisul, am inteles ca pentru masinile noastre ar exista doua pe Bucuresti.
La daune mi-a dat la vopsit ambele usi si aripa spate si de indreptat usa spate.
PS: am ramas uimit cat de bine de purtat angajatii cu toti clientii nu ma asteptam (probabil ca aceasta criza le cam ameninta posturile si s-au gandit sa fie mai amabili ...)
Poza promisa mai jos.

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca cel ce te-a lovit era baut?
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
de ce nu as fi sigur?, care e ideea?
  • istrate vasilica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
slickest a scris:eu am un service unde imi fac diverse (ex pleoape far, montat toba etc) shi se afla pe sos. giurgiului. despre preturi- sunt accesibile ptr ca nici pe mine nu ma dau banii afara deci daca te intereseaza da-mi un pm.

nu se pune problema sa nu iasa culoarea la service-ul asta.
succes.


Sunt nou pe site si as avea nevoie de un service pentru indreptat capota fata si vopsirea acesteia, impreuna cu bara fata. Eu stau in zona garii Obor, ma multumesc cu orice zona, important este sa fie seriozitate si, eventual, preturi accesibile.
Multumesc pentru intelegere.
  • tm98cox

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:azi am fost la asigurare (pentru cine are nevoie daunele pentru Euroins, fost asitrans, sunt pe hategana nr 21), si nu am avut nici o problema am deschis dosarul , am facut pozele si acum urmeaza sa ma duc marti sa imi aleg servisul, am inteles ca pentru masinile noastre ar exista doua pe Bucuresti.
La daune mi-a dat la vopsit ambele usi si aripa spate si de indreptat usa spate.
PS: am ramas uimit cat de bine de purtat angajatii cu toti clientii nu ma asteptam (probabil ca aceasta criza le cam ameninta posturile si s-au gandit sa fie mai amabili ...)
Poza promisa mai jos.



te-a despagubit astia de la asigurare ca am si eu un prieten care e intr-o situatie asemanatoare si nu stie ce sa faca

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai deocamdata tb sa ma duc la un service unde gasesc liber ...... nu ar trebuie sa fie probleme.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva ceva de serviceul speedservice str. Ion SAHIGHIAN NR 2 SECT. 3 BUCURESTI (visa-vis de Masini Unelte) http://www.speed-service.ro/harta.jpg
E singurul care are decontare directa cu euroins.
PS: treburile merg greu pentru ca sunt in sesiune acum.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand imi cer scuze ca nu am terminat povestea mai devreme. Poveste care are un final aproape fericit.
Lucrurile au avut urmatorul traseu, am fost la service si baietii mi-au facut reconstatare in care au spus ca trebuie inlocuita usa spate si vopsite si bandourile ,au trimis reconstatarea , a trebuit sa merg la asigurator sa ii aduc aminte ca are o reconsatare trimisa pe mail, am ramas masca cand mi-a zis ca se accepta inlocuirea usii ( eram inarmat cu multa rabdare stiind ca nu va fi usor, insa am avut o surpriza placuta).
Dupa 3 zile m-au chemat cei de la speed service la ei ca aveau deja usa, masina am lasat-o luni iar vineri era gata. Culoarea a iesit SUPER bine , vopsita bine, insa montajul a lasat de dorit o boxa nu mergea ( nu au pus mufa), un mare luft intre usa din fata si cea din spate (balamalele fiind sudata nu se poate regla usa) si acum parca se inchide mai greu tb sa o imping mai tare in comparatie cu celelate usi.
Masina am luat-o luni de la ei (fix dupa o saptamana) pentru ca vineri nu era persoana la care am predat masina.
Per total sunt multumit de cei de la speed service, mai ales ca nu am dat nici o atentie (am vrut dar nu am stiut cui , pentru ca atunci cand am lasat masina nu stiau cine sa va ocupa de ea), iar personalul este foarte amabil.
Colac peste pupaza am ramas si cu vechea usa.
Ca o concluzie daca sunteti loviti de un in stare de ebrietate nu e problema daca semneaza ca asiguratorul lui sa se ocupe de daune, iar daca nu semneaza va va chema politia sa dati o declaratie si sa va intrebe daca va constituiti parte civila in procesul intentat de ei.




Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR