Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
si eu as fi interesat da vad... Shocked ca nu sa riscat nimeni sa-si monteze pina acum
Skip ads

  • makem

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Opelul meu din '93 cu motor de 2l are aer. NU cred ca se baga cineva sa monteze o instalatie de aer de la alt model, dar, din cate am inteles este destul de simplu sa montezi o instalatie de la alt opel cam de aceeasi varsta. sunt destul de rare, dr cred ca daca gasesti pe la dezmembrari o instalatie, chiar si nefunctionala, e destul de simplu de montat.
Va urez succes!
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
de montat se poate (orice e posibil) dar nu se baga nimeni si cei care se baga cer foarte mult ca manopera (cam 300E)
si oricum nu e doar instalatia de aer ce trebe montata , cat si partea electrica a ei , schimbat bordul cu unul cu recirculare(nu neaparat), dat gauri in caroserie in caz ca nu sunt pt tevile ce intra la evaporator in interor cat si scurgerea pt el. , + altele , schimbat cureaua de accesorii etc , etc De obicei si alternatorul la modele cu aer e mai mare.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cam cat costa o instalatie sh are idee cineva? de montat nu cred ca e din cale-afara de complicat (asta daca iei instalatia completa).la alternator,din cate stiiu eu,difera fulia.
Skip ads

  • iancu

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: constanta
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2007

  • Mesaj Privat
O instalatie completa,la dezmembrari ajunge la 200 de euro.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
iancu a scris:O instalatie completa,la dezmembrari ajunge la 200 de euro.


multumesc de lamurire ,mai ramane sa fac si ceva drumuri pe la dezmembrari prin galati sa mai caut ,oricum e destul ...
  • iancu

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: constanta
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Si am montat cineva pana la urma?
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
iancu a scris:O instalatie completa,la dezmembrari ajunge la 200 de euro.


unde ai gasit la pretul asta? caut si eu, la caldurile astea e chiar binevenit. De montat nu cred ca e complicat. Daca am reusit sa schimb bordul in 1h reusesc sa montez si a/c pana la sfarsitul anului. Twisted Evil
Skip ads

  • Cioflica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu nevoie de ventilatoarele de la radiatoru de ac pt o vectra a c20ne! am avut masina in service acum muult timp si am constatat dupa si mai mult timp ca nu mai am ventilatoarele de la radiator! (era o perioada cu vreme misto si nu foloseam ac) si acum bag degeaba freon in instalatie ca il da afara! (ca sa nu il dea afara tre sa merg constant cu 80, 100)
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Se poate implementa AC pe vectra A 92 1.6i?Daca se poate spuneti-mi si mie ce piese am nevoie+instalatie electrica cu totu.Daca are cineva instalat AC pe vectra sa-mi spuna si mie.Multumesc
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
vorbesc doar din citite: compresor ac, curea ac, radiator ac, conducte ac, tubulatura ventilatie, panou de comanda al ventilatiei cu buton de ac (optional, sau se poate pune un buton separat). din cate am inteles, iti rtebuiesc piesele de pe o masina "donatoare", cel putin tubulatura.
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
dar teoretic vorbind s-ar putea "inghesui" si radiatorul de AC langa radiatorul motorului?ADica altfel spus o vectra cu motorizare 2.0,alea cam au din fabrica AC,s-ar potrivi de la motoru de 2.0 la cel de 1.6i?
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
daca a bagat fabrica radiatorul acolo, ar trebui sa il poti baga si tu. insa trebuie sa verifici sa fie sistemul de prindere pe blocul motor la fel al comrpesorului. de asemenea sa fie compresorul la fel cel de 2.0 cu cel de 1.6. marefer la distanta de la prindere pana la fulie, ca daca iese 1cm mai mult sau mai putin nu prea vad cum il bagi.
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daca gasesc pe cineva sa-mi vanda instalatie cap coada pana la buton m-ar tenta sa io cumpar:)
Singuru minus la masina asta e vara ca nu poti conduce deloc pe canicula fara AC,cand se incinge habitaclu,cred ca si cu trapa daca ai si tot nu rezolvi mare branza
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ai uitat de tot complexul aerotermei - e cu totul alta, tubulatura de vacuum care actioneaza recircularea, instalatia electrica completa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR