Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am vazut deunazi ,citeva accidente,din cauza vitezei,si as vrea sa aflu ce parere aveti,ce ar trebui sa faca politia,pt ca in america daca esti surprins cu mai mult de 30mph[mile pe ora]esti arestat pe loc,ce discutie de amenda,sau altceva,arest pe loc,cu tot ce urmeaza,rate de asigurare mai mari,plus ca esti verficat mereu in computerul central,la politie.ce ziceti nu ar fi bun si lanoi un astfel de program?eu zic ca da!dar voi?
Skip ads

  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut !
Care din situatiile de mai jos vi se par mai periculoase :
1. mergi pe un drum european in afara localitatii cu 160-170 km/h (viteza la care clar iti ia permisul)
2. mergi in oras cu 20-30 km/h , zapada si gheata pe jos , te apropii de o trecere de pietoni , si cand mai ai 10-20 m pana la ea observi ca o persoana se angajeaza sa treaca strada si fara sa se asigure pune capul in jos si da-i inainte ca vorba aia are prioritate pe trecere .Nu conteaza ca poate soferul e beat , masina nu are frana , sau e gheata pe jos , PIETONII au priorite .
Nu cred ca viteza este neaparat un factor foarte important in producerea accidentelor , mai degraba ar fi lipsa experientei , atentiei , ignoranta , alcoolul , teribilismul (de a-l face pe "ALA") care impreuna cu viteza fac ravagii .
Multe accidente am observat ca se intampla in intersectii semaforizate cand unii cred ca au timp sa treaca la -2 secunde fata de rosu si cei care pleaca de multe ori inainte cu 1-2 secunde inainte de a se face verde.
  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ideal ar fi ca lumea sa se autodisciplineze ca sa nu ajungem in situatii in care sa ne simtim ca in puscarie, cu camerele in ceafa, ca la americani, unde e absolut clar ca daca ai calcat pedala putin mai tare, in secunda urmatoare ai masina de politie in oglinda retrovizoare. Eu unul daca am o perioada in care merg mai tare decat ar trebui, realizez, si incerc sa ma restrictionez sa merg numai cu limita legala, indiferent cat de stupid ar fi acest lucru in anumite zone. Sunt zone in romania, in care inca iti permiti sa mergi mai tare decat limita de viteza, dar asta nu inseamna ca trebuie facut abuz de pedala.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
body_18_is, ca sa continui in stilul tau, decat pietonul cu ochelari de cal mi se pare mult mai periculos MIG-ul care poate sa cada peste mine si sa ma omoare pe loc! Dupa parerea mea pui problema intr-un mod foarte tendentios pentru a-ti motiva placerea de a depasi viteza.

VITEZA ESTE PERICULOASA SI UCIDE! 160-170 km/h pe un drum european te ucid si pe tine, dar si pe alti nevinovati, in timp ce 20-30 km/h pe zapada doar baga in spital pe pietonul kamikaze. Fratilor, nu mai veniti cu aberatii din astea cum ca viteza este ceva firesc pe soselele noastre!
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Sa imi spun si eu parerea: cand consider (EU, cu experienta asta de 30k km, putina dar acumulata cu grija si atentie) ca situatia e dubioasa, merg incet, atat cat simt, si nu e placere mai mare decat sa vad frustratii din spate dand flashuri, claxonand sau depasind pe contrasens, pe continua etc...Evident, ma dau cat mai in dreapta sa nu incurc...nu stau niciodata ostentativ pe banda 2, daca ea exista...

Acum sa revin la viteza: desi in situatiile pe care le consider dubioase, merg atata de incet incat sa ma simt eu bine, nu am nici o problema, recunosc, sa ii dau 180 pe autostrada, de asemenea sa o calc la 100 prin oras, insa NUMAI ACOLO unde este sosea libera, unde am vizibilitate, unde eventual stiu ca nu sunt treceri de pietoni, etc etc.

E o diferenta a iti asuma viteza insa cunoscand situatia si avand-o sub control si a merge cu viteza neconditionat, din instinct...din prostie sau din teribilism. E o mare diferenta.

Ca regula ce mi-am format-o, chiar daca e pustiu-pustiu in trafic, ma feresc de a depasi 'limita carnetului', adica consider ca 50 km/h peste limita considerata legala e suficient (noroc ca pe autostrada nu poate masina mai mult de 180).
  • ad_y

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2009

  • Mesaj Privat
accidente se fac si la 30km/h, te trezesti cu vreun sinucigas vesel pe strada care traverseaza cum il tai capu, tu il eviti si rupi masina. Cred ca cel mai bine ar fi sa avem si noi o pista de curse (liniute, etc) unde orice nebun sa intre si sa mearga cat il tine masina. E un cadru organizat unde nu omori pe nimeni, mergi pe riscul tau, daca tu vrei sa te omori e problema ta dar nu mai omora si altii nevinovati. Daca am avea asa ceva as considera ca si amenziile ar trebui marite si organizarea zonelor cu limite de viteza ar trebui refacuta. Exemplu: pe DN1 e o zona ( aproape de breaza) unde nu e absolut nici casa, drumu e drept si e limita la 79km/h.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ad_y a scris:Exemplu: pe DN1 e o zona ( aproape de breaza) unde nu e absolut nici casa, drumu e drept si e limita la 79km/h.



Excelenta asta...79 kmph...Very Happy

-cunoscatorii stiu de ce-
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai ce vreau eu sa va spun,daca doar asa putem civiliza un pic traficul si asa destul de infernal,atunci sunt de acord cu masurile drastice expuse de mine mai sus,exceptii e adevarat sunt,nu zice nimeni nu,dar sa faci pe durul doar asa ca tu ai o supermasina,si vezi doamne asa vreau eu sa fie, asta nu e corect,si fiti siguri ca daca vitezomanii astia care se cred MASTER DRIVER ar conduce in arizona pe I-17 sau pe I-10 la o ora devirf nu ar mai face pe eroii!dupa ce vor fi avertizati de ceilalti ca nu fac bine ceea ce fac!regret dar asta e adevarul!
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:am vazut deunazi ,citeva accidente,din cauza vitezei,si as vrea sa aflu ce parere aveti,ce ar trebui sa faca politia,pt ca in america daca esti surprins cu mai mult de 30mph[mile pe ora]esti arestat pe loc,ce discutie de amenda,sau altceva,arest pe loc,cu tot ce urmeaza,rate de asigurare mai mari,plus ca esti verficat mereu in computerul central,la politie.ce ziceti nu ar fi bun si lanoi un astfel de program?eu zic ca da!dar voi?


Propunerea este buna, dupa citeva nopti petrecute in arestul politiei ar trebui sa'ti vina mintea la cap in caz ca si'a luat concediu .
Problema este ca politia nu este in stare sa aplice nici macar legile existente, favoritismul si traficul de influenta sint la putere in RO, tocmai d'aia smecherii vitezomani scapa intotdeauna .

Dupa 15ani de permis si 3-400.000Km parcursi in tara si afara am ajuns la urmatoarele concluzii :
-merg in permanenta "la consum", imi adaptez stilul la starea drumului in asa fel incit sa scot cel mai bun consum, accelerari lungi, frana-in frina de motor, etc .
-pe un drum judetean este bine sa nu depasesti 80-90km/h datorita starii drumului care de obicei este valurit si plin de surprize(gropi, carute, etc) si relativa apropiere a satelor/comunelor unde trebuie sa reduci , daunator mersului constant, respectiv mersului economic .
-pe drumul national merg cit pot de constant dar in general nu mai mult de 100Km/h. Desi fluid de obicei traficul este destul de aglomerat , prezenta santurilor de scurgere si/sau a copacilor pe marginea drumului, radarele din ce in ce mai dese si de multe ori starea nu prea buna a drumului imi descurajeaza orice tentativa de bravada inutila. Nu de putine ori, mergind constant, am ajuns din urma masini care ma depasisera in mare viteza cu ceva timp in urma . Se stie ca peste 100Km/h, pe aceasta categorie de drum, consumul incepe sa creasca destul de "abrupt", distanta de frinare creste exponential iar confortul calatoriei incepe sa scada .
-pe autostrada nu merg cu mai mult de 130Km/h
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ca tot vorbim de accidente... Crying or Very sad http://www.realitatea.net/g...latie_438716.html
Poetul Grigore Vieru are pulsul slab si continua sa se afle in stare grava, transmite Agentia DECA-press.
Vieru a fost internat noaptea trecuta in sectia de reanimare a Spitalului de Urgenta, ca urmare a uni grav accident de masina.
Spitalul de urgenta s-a transformat intr-un adevarat loc de pelerinaj. Mai multe persoane cunoscute din lumea culturala a Moldovei vegheaza la usa spitalului.
Potrivit unor surse, accidentul in care a fost implicat poetul Vierul a avut loc pe portiunea de autostrada avariata pe segmentul Ialoveni-Danceni, in conditii de vizibilitate redusa, cauzate de o ceata densa.
Conform lui Vadim Gheorghelas, unul din apropiatii poetului, Grigore Vieru se intorcea de la Cahul, unde a sustinut un spectacol impreuna cu interpretul Fuego. Vadim Gheorghelas mai spune ca Grigore Vieru nu urma sa mearga la acest spectacol, dar s-a decis in ultimul moment.
La 14 februarie, Grigore Vieru va implini 74 de ani.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ad_y a scris:Cred ca cel mai bine ar fi sa avem si noi o pista de curse (liniute, etc) unde orice nebun sa intre si sa mearga cat il tine masina.


Dupa piste potopul, ultimele mari probleme ce au afectat buna desfasurare a traficului au fost: Need For Speed si Fast and Furious, cand toti pustii penibili din tara asta s-au apucat de tuning si raliuri urbane.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai speram si noi ca politia sa-si faca treaba ca de dat declaratii de presa se pricep ,ceidrept nu-i prea greu,doar tre sa ai un pic de dictie si prezenta de spirit,cit priveste restul mai asteptam,e drept ca influenta isi va spune cuvintul dar tot se vor misca lucrurile inspre mai bine!
Skip ads

  • ad_y

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2009

  • Mesaj Privat
noi din pacate generalizam, nu toti cei cu masini tunate conduc ca nebunii si nu toti cei cu masini stock conduc regulamentar.

PS: Scuze voiam sa zic 70km/h da am apasat 9 din greseala. Anyway nici cu 79km/h nu iti vine amenda acasa ca e considerata eroarea aia de 10km/h
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
Fratilor, nu mai veniti cu aberatii din astea cum ca viteza este ceva firesc pe soselele noastre!


Nu am afirmat ca viteza e ceva firesc . Am afirmat ca nu asta este cauza principala a producerii accidentelor ci neadaptarea ei la diferite conditii , pentru ca de multe ori si viteza legala este prea mare in anumite circumstante .
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca nu viteza in sine ucide, ci neadaptarea ei la starea drumului, a masinii si... a capacitatilor soferului.
Desigur ca trebuie limitari de viteza, fara lege nu se poate (cine si cum o aplica asta e o alta discutie...), oricum, 250 kmh pe autostrada in Germania, ziua, in Mercedes nou, sofer cu 10 ani de permis, are mari sansa sa fie mai putin riscant decat 50 Kmh, noaptea pe ploaie, in Cheile Bicazului, Dacia model 1975 si cu sofer obosit-mort si incepator.
Ceea ce trebuie este un pic de maturitate si discernamant, stiind ca viteza legala (80Kmh pe sosea in Ro, mi se pare) este DEJA mortala.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris: stiind ca viteza legala (80Kmh pe sosea in Ro, mi se pare) este DEJA mortala.


Gresit,viteza legala pe sosea in afara localitatilor e 90Kmh. Smile Rolling Eyes
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Apropo de viteza, poate sunt putin offtopic, dar mi-a povestit un vecin care a depasit viteza legala cu 20 KM/H in Italia ca acolo un politist iti cere actele iar altul sta cu pistolul automat pregatit sa nu misti nimic, nu ca in Romania sa stai la discutii ca nu vrei sa arati permisul , ca esti fiul nu-stiu-cui si alte fitze pe care le mai vedem pe diverse site-uri...... Nu ati vazut si in Anglia ca stau si vedetele de fotbal in arest? La noi ati auzit ca a stat vreunul la racoare o ora? Nu cred........poate doar permis suspendat ca au stat ziaristii cu ochii pe ei......
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:
sorin666 a scris: stiind ca viteza legala (80Kmh pe sosea in Ro, mi se pare) este DEJA mortala.


Gresit,viteza legala pe sosea in afara localitatilor e 90Kmh. Smile Rolling Eyes

*
Eu sunt "afara" din 1991... Embarassed
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
catalinb a scris:Apropo de viteza, poate sunt putin offtopic, dar mi-a povestit un vecin care a depasit viteza legala cu 20 KM/H in Italia ca acolo un politist iti cere actele iar altul sta cu pistolul automat pregatit sa nu misti nimic, nu ca in Romania sa stai la discutii ca nu vrei sa arati permisul , ca esti fiul nu-stiu-cui si alte fitze pe care le mai vedem pe diverse site-uri...... Nu ati vazut si in Anglia ca stau si vedetele de fotbal in arest? La noi ati auzit ca a stat vreunul la racoare o ora? Nu cred........poate doar permis suspendat ca au stat ziaristii cu ochii pe ei......
asta se intimpla afara nu la noi,aici n-ati vazut ?ai bani ai mama si tata,nu ai bani,esti fiul ploii,ce sa mai vb de aplicarea legii,care pt unii este muma,iar pt altii,este ciuma,in america v-am spus,ai depasit viteza,te-ai ars,indiferent cine esti,nu va amintiti de politisti aceia din ploiesti, pitesti nu mai stiu de unde erau,cind le-au scos din masina pe omul ala pe geam?pai fa asa ceva in SUA, si mai vb dupa aia,ca ei mai intii iti gauresc pielea si dupa aia discuta cu tine!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ad_y a scris:noi din pacate generalizam, nu toti cei cu masini tunate conduc ca nebunii si nu toti cei cu masini stock conduc regulamentar.

PS: Scuze voiam sa zic 70km/h da am apasat 9 din greseala. Anyway nici cu 79km/h nu iti vine amenda acasa ca e considerata eroarea aia de 10km/h


O duma excelenta provenita dintr-o greseala. Intr-adevar, sub 10 km/h depasire a limitei nu se specifica in legislatie ca esti ilegal...deci nu au ce sa-ti faca; toata lumea merge asa, cu 79 pe limita de 70, cu 59 pe limita de 50...etc Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR