Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • idnightk

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1994 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
intrebare mare...am vazut ca in elvetia sunt masinile destul de ieftine. chiar daca acum nu e momentul (am 2 masini la vanzare si mare nevoie de bani- nu sunt samsar..e o vectra si o cedare de leasing de logan), vreau ca atunci cand ies din perioada asta f f f f proasta sa imi aduc ceva de acolo. Acum am si eu o intrebare: daca imi iau ceva, indiferent ce, lovita..si o repar aici ca e mai ieftin, ce si cum trebuie sa platesc: stiu ca taxa vamala pentru ca "amaratii" aia nu sunt in UE - dar nu stiu cuantumul ei si la ce valoare se calculeaza ..la valoarea din factura a masinii sau la valoarea de catalog a vamii romane; tva - am inteles ca daca iau pe persoana fizica si nu pe firma trebuie platit si tva-ul...altceva? are cineva idee?
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai este cam pe invers:
Taxa vamala este zero daca obtii certificat de circulatie al marfurilor EUR1 de la vama Elvetiana (nu are NICI o treaba cu gradul de poluare al masinii Smile )
Dar platesti 19% TVA la valoarea de catalog a masinii. Catalogul nu este cel al producatorului ci cel al Min de Finante, in functie de vechimea masinii si de capacitatea motorului.
Parca se plateau si accize - trebuie sa ma interesez, daca vrei cu adevarat Smile
  • idnightk

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1994 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
zi-mi unde ar trebui sa ma interesez...unde e vama in ploiesti? si sar`mainili de raspuns:)
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai sincer ... dar sincer... Smile te-as sfatui sa te feresti de Vama Ploiesti ca de draq!
Am lucrat 6 ani ca declarant vamal pt 2 firme mari din Pl. si in tot acest timp nu pot spune ca am reusit sa ma am pe foarte bune cu vreun vames de acolo...Mai mult, declaranti vamali care lucrau la firma specializata de vamuire NU isi aduceau masinile in Ploiesti ci in Brasov pt. vamuire...
Si eu unul am facut acelasi lucru cand mi-am adus masina - am cerut tranzit vamal in Brasov...
Hai ca facem altfel: ma interesez la prietenii care mai lucreaza in domeniu si vedem...OK?
Skip ads

  • idnightk

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1994 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ok sefu. am gasit pe un site un calculator de taxe vamale...si sunt maricele rau:) pentru ca platesti la valoarea de catalog...care catalog numai pentru noi nu e facut. vreau sa stiu si daca aduc o masina de acolo si o dezmembrez...tre sa mai platesc ceva?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai trebuie sa platesti ceva ca importi o marfa!
Nu conteaza daca o pui sau nu in circulatie pe drumul public...
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vad ca ti-ai furat o suspendare Sad, dar tot iti raspund:
Am vb cu cine trebuia si mi-a spus ca cel mai usor este sa faci vama la intrare in UE - te-as sfatui sa o faci in DE ca se presupune a fi mai usor si nici aia nu-s asa de nasparlii...oare?
Cat despre un tranzit din CH in RO nu cred ca vei gasi declarantul vamal din FR, IT sau DE care sa garanteze taxele vamale pt. tine...

Zici ca valorile in vama le-ai gasit...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR