Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Radierea prin dezmembrarea s-a facut la oras, insa a fost insotita de copii dupa acte si contractul de vanzare intre propietara si cel ce dezmembreaza.
Cealalta privind depozitarea, s-a facut la tara unde nu a fost necesara decat declaratia celui ce ia in primire spre depozitare masina si o dovada a propietatii asupra locului de depozitare.
Prin cele doua metode nu se mai plateste impozit insa masina ramane inmatriculata la politie......
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Deci tot sa o declari furata ramane singura solutie Oare? .
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
''Cate bordeie atatea obiceie''
In orasul asta ce cacao, daca o dezmembrezi, trebuie sa aduci NEAPART hartie(certificat de distrugere) de la remat(predai la ei macar caroseria cu seria) , altfel n-o radiaza sub nici o forma.
Chiar daca ai curte unde s-o depozitezi, se radiaza de la politie, dar impozitul tot il platesti la fisc, ptr ca detii masina''fizic''.
Fara comentarii ceea ce se intampla.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@G_S_C: Am citit atent ce problema are @drestea. Eu am spus exact ce mi s-a spus la informatii la politie. Exista cred (nu sunt de specialitate) posibilitatea ca un avocat sa stie ce sa ceara si cum sa ceara la politie si fisc astfel incat sa reconstituie actele (duplicate). Apoi tot el va sti cum sa o radiezi.
Ne-ar fi de mare ajutor parerea unui coleg de forum cu studii de specialitate.
Oricum, parerea mea este ca suntem mii de "fraieri" (scuze, vorbesc despre mine) care am patit-o. Sunt convins ca exista o portita ca legea sa dea posibilitatea avocatilor sa castige o paine din problemele astea
Skip ads

  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da, se pare ca fiecare avem alte idei de rezolvare. Nu credeam ca subiectul sa starneasca atat interes insa e o problema in care din pacate destul de multi am intrat, si chiar daca ni se intampla doar odata tot "fraieri" suntem. Intr-adevar, un sfat din partea cuiva din domeniul ar fi util.
  • barzu adrian

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel. Am vandut o masina fara sa fac acte si platesc de 5 ani impozit ca prostu. Gandestete ca platesti o pensie alimentara
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Chestia cu duplicatele, nici ea nu e legala, pt. ca trebuie sa declari actele pierdute (ele nefiind de fapt). E cum ti-ai scoate doua buletine (C.I.). Ar trebui sa se dea o lege in acest sens, astfel incat sa te caute ei pe tine sa faci actele. Consider ca proprietarul are "drept de viata si de moarte" asupra masinii, si daca cel care a cumparat-o nu a facut actele, problema lui, eu o declar furata chiar daca mi-a dat banii. O sa declar ca banii erau o garantie pana mi se inapoia bunul.
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ai intrebat la Politie daca o poti radia la cerere? Acum cativa ani stiu ca se putea radia autovehiculul la cerere, dar din pacate nu poti scapa si de fisc in cazul acestei radieri.
Avand in vedere ca traim in tara in care chestia cu "sa moara si capra vecinului" este o regula de baza, daca il prinde politia pe ala ca umbla cu numere scoase din circulatie, se considera infractiune si crede-ma ca nu ii va fi bine de loc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR