Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Treaba e in felul urmator: am dat vechiul opel la schimb cu alta masina, dar cum aceasta nu era pe numele persoanei respective nu am facut nici un contract de vanzare cumparare pt ea, dar, greseala mare, nici pentru opel. Macar am dat doar talonul si asigurarea nu si cartea de identitate a masinii. In cele din urma opelul a ajuns de la o persoana la alta, i-am dat de urma pana la un moment dat dupa care gata... nu am reusit sa o gasesc. Nu am incotro, tipul care o are se pare ca nu e interesat sa o transcrie (in conditiile in care masina mai functioneaza, ceea ce ma indoiesc, avand in vedere persoanele pe la care a ajuns, dar...) si vreau sa o radiez. Am fost la politie si mi s-a spus ca nu se poate decat daca am toate actele: talon+carte+numere+adeverinta de la primarie cu spatiu de depozitare sau de la dezmembrari...
Dar cum nu mai am talon si numere, o sa incerc sa merg sa imi scot alt talon, eventual si numere si apoi sa incerc radierea, cu toate ca am observat intr-un post ca s-ar putea folosi in loc de talon si numere o declaratie cum ca s-au pierdut. Ramane de vazut ce voi reusi... Daca ajung azi la timp, trec pe la politie sa expun problema.
Daca mai e careva, sau a fost, in aceasta situatie, ce posibilitate de rezolvare a gasit?
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ceea ce vrei tu sa faci(alt talon+numere) este deja infractiune. Nu poti face nimic pana nu gasesti persoana respectiva care detine masina, probabil te va cauta el cand va expira itp-ul(nu-l poate face decat cu cartea masinii).
Cand vei cere alt talon si nr, o sa completezi o declaratie pe proprie raspundere cu ce s-a intamplat cu actele tale, furate, pierdute, distruse.
E complicat ce vrei sa faci, ca sa nu ma gandesc mai departe ce s-ar putea intampla....
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
tu macar mai ai cartea , eu nici aia nu o mai am , am vandut-o si nu mai am nici acte si nici cum sa dau de persoana sau de masina . poate stie cineva o rezolvare sa se poata radia masina .
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da, nu e chiar legal, dar teoretic inca masina e a mea. Nu exista nici un act care sa dovedeasca ca as fi vandut-o. La fel de bine daca as gasi-o as putea sa o iau inapoi, fiindca legal nu as putea fi oprit. Stiu, sistemul legislativ are multe lacune, asa ca trebuie cumva ocolit, nu neaparat incalcat.
Masina mai are ITP pana in ian 2010, si mi-e sa nu-mi vina acasa tot felul de amenzi.
Teodor, daca nu ai nici cartea e si mai nasol, ce o sa faci? Dar... uite ca nici cu cartea nu ai prea multe variante...
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
drestea a scris: Nu exista nici un act care sa dovedeasca ca as fi vandut-o. La fel de bine daca as gasi-o as putea sa o iau inapoi, fiindca legal nu as putea fi oprit.

La fel de bine ai putea ramane si tu fara masina, luata de cel cu care ai facut schimbul, sau de catre proprietarul de drept, asta daca inca n-ai facut actele.
Sincer in acest caz nu ai nici o rezolvare legala. Singurul lucru pe care il poti face este sa dai de urma masinii si sa faci contract de vanzare cumparare cu actualul proprietar.
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai am nici eu acea masina... am scapat de ea.
Pai tocmai, nu e nici o cale legala si atunci ?! Am incercat sa dau de masina, dar nu am reusit, altfel nu ajungeam pana aici...
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Chiar daca vei face talon si numere, si vei face si dovada ca ai o curte unde tii masina, politia o va radia, dar la fisc tot vei plati impozit ptr ca detii acel bun. Numai daca nu va mai exista fizic acel bun, adica daca vei aduce de la un remat autorizat un certificat de distrugere(ca ai predat-o la ei) in care sa fie mentionat datele de identificare ale masinii, o vei radia si de la fisc.
Acel certificat nu ti-l elibereaza nimeni daca nu duci masina.
Am trecut prin asa ceva si stiu cum sta treaba. spre deosebire de tine eu am avut si contract de vanzare cumparare, e adevarat, de mana, dar tot aveam ceva.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca masina e legal a mea, as declara-o furata. Cel mai usor este daca gasesti masina sa-i iei numerele, asta daca mesina e buna, ca daca e un harb, ala se poate lipsi si o duce la fier vechi si atunci o sa tot platesti impozit, pt. ca statului ii convine.
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Treaba cu a declara-o furata nu e deloc ok, isi va crea destule probleme, ptr ca masina va fi gasita de catre politie si se va merge pe fir, astfel vor afla ca n-a fost furata, si atunci sa te tii distractie.
In alta ordine de idei, trebuie sa fii ''bazat'' sa faci asa ceva, oamenii aia care vor fi acuzati de furt, te vor vizita neindoielnic, ei sau rudele lor, ori vreo persoana platita....
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai treaba ar fi in felul urmator:
1. Asiguratorii nu au voie sa incheie asigurare decat proprietarului ( se prezinta buletinul, permisul si talonul in original). Se respecta?
2. Daca esti oprit in trafic, trebuie sa demonstrezi forma legala de detinere a masinii (procura, mentionare in talon si asigurare etc.). Se respecta?
3. Proprietar e cel ce plateste impozit si figureaza in evidenta B.P.R., deci daca faci o sesizare, politia ar trebui sa identifice masina si sa i-a masuri. Se respecta?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Pai treaba ar fi in felul urmator:
1. Asiguratorii nu au voie sa incheie asigurare decat proprietarului ( se prezinta buletinul, permisul si talonul in original). Se respecta?
2. Daca esti oprit in trafic, trebuie sa demonstrezi forma legala de detinere a masinii (procura, mentionare in talon si asigurare etc.). Se respecta?
3. Proprietar e cel ce plateste impozit si figureaza in evidenta B.P.R., deci daca faci o sesizare, politia ar trebui sa identifice masina si sa i-a masuri. Se respecta?

1.nu si daca faci inscrisurile folosind datele de pe vechea asigurare!
2.imprumuti masina. unde scrie ca trebuie sa mentionezi undeva ca incredintezi masina altuia?!
3. corect.ce scrii in sesizare?ca masina ai vandut-o fara sa faci formele legale?!
citat:RADIEREA DIN CIRCULATIE A VEHICULELOR

Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligati sa solicite radierea din evidenta a acestora, în termen de 30 de zile, în urmatoarele cazuri:

a) la trecerea vehiculului în proprietatea altei persoane;

b) la schimbarea domiciliului sau sediului în raza de competenta a altei unitati administrativ-teritoriale decât aceea unde vehiculul este înmatriculat sau înregistrat;

c) la scoaterea definitiva din România a autovehiculului sau remorcii;

d) când vehiculul a devenit impropriu din punct de vedere tehnic pentru a circula pe drumul public si daca face dovada ca acesta este dezmembrat de un agent economic autorizat potrivit legii.

În cazul furtului, radierea din circulatie se efectueaza dupa 90 zile de la data înregistrarii plângerii, la solicitarea proprietarului.

Vehiculul indisponibilizat, prin instituirea unui sechestru asigurator, se radiaza în baza ordonantei motivate a procurorului sau a încheierii instantei de judecata.

Proprietarul vehiculului poate solicita radierea acestuia, daca nu mai doreste sa-l pastreze în circulatie, cu conditia depozitarii lui în alte spatii decât cele apartinând domeniului public.
Se radiaza, din oficiu, vehiculul abandonat ori fara stapân, în conditiile prevazute de lege, precum si vehiculul care a apartinut unei persoane juridice desfiintata si pentru care nu s-a achitat impozitul asupra mijloacelor mecanice de transport pe o perioada mai mare de 3 ani.

Radierea se comunica, în termen de 30 zile, de catre autoritatea care a efectuat-o, administratiei financiare competente, potrivit legii.

Radierea se face pe baza depunerii certificatului si placutelor cu numere de înmatriculare, a cartii de identitate a autovehiculului, a fisei de înmatriculare cu viza administratiei financiare competente, precum si a documentelor care atesta faptul ca a intervenit una dintre situatiile prevazute mai sus.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa dai talonul pierdut(la buletinul oficial sau cum s-o numi) si cu dovada ca ai dat-o pierduta mergi la radieri.Este mai problema cu numerele,dar cred ca o rezolvi~`.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:
1.nu si daca faci inscrisurile folosind datele de pe vechea asigurare!
2.imprumuti masina. unde scrie ca trebuie sa mentionezi undeva ca incredintezi masina altuia?!
3. corect.ce scrii in sesizare?ca masina ai vandut-o fara sa faci formele legale?!


Pai...
1. De-aia s-au facut asigurari la persoane decedate. Deci e corect.
2. Aici e discutabil... se poate verifica... e ciudat sa imprumuti o masina unei persoane din alt judet.
3. Ce inseamna forme legale? Nu se constituie vanzare daca nu s-a intocmit contractul de vanzare cumparare. Poti dovedi ca esti proprietarul unei masini daca nu ai acte care sa ateste acest lucru? In lipsa lor este doar imprumutata si proprietarul de drept poate sa o declare furata (nu a mai fost returnata masina de catre cel ce a imprumutat-o).
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
1.daca moare unu' nu inseamna ca moare si masina lui.poate fi folosita de membrii de familie,cu specificatie la numele utilizatorului.
2.nu vad legatura cu alt judet? poate sa o "imprumuti"/vinzi si vecinului de apartament.
3. forme legale,inseamna ca ai vandut-o /inchiriat-o pe baza unui contract de vanzare/cumparare/inchiriere.nici o firma de leasing NU radiaza masina aflata in folosinta altei persoane,chiar daca aceasta a intarziat cu plata datoriilor.in cel mai rau caz vine si o ia de la persoana.
deci-in mod legal daca nu exista NICI un act care sa ateste instrainarea de orice forma a bunului respectiv,iar persoana in a carei folosinta este bunul,nu dispune de acte cu privire la apartenenta fata de obiect,este pasibila de confiscarea bunului.
adica mai pe romaneste- daca te tine,te duci cu japca si ei masina!pt ca nu are cum sa ateste ca e proprietar pe ea.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se face un contract de vanzare cumparare fictiv(la birou de acte auto, trebuiesc actele barim in copie) si se ia fisa de radiere fiscala si se merge cu ea la fisc de unde se radiaza (Aia de la fisc presupun ca masina se va inmatricula in alta parte, dar nimeni nu verifica daca se mai inmatriculeaza)
Se face un contract de vanzare cumparare(fictiv de mana) in care se specifica ca proaspatul posesor o dezmembreaza si se radiaza de la fisc pe baza acestui contract - merge in general.
Se da o declaratie de catre cineva care poseda teren intravilan si care va depozita masina acolo pentru o perioada lunga de timp. Se duce cu ea la fisc si se radiaza - merge intotdeauna.
Ceea ce v-am scris mai sus va face sa nu platiti impozit la primarie, dar masina inca va fi in evidentele politiei.
Am testat ultimile doua metode cu succes. Cred totusi ca unele primarii nu accepta, in special cele de la oras........
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Masina se radiaza la fisc, abia dupa ce politia pune stampila pe contract.
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci, problema e cat se poate de delicata, cu cateva variante de rezolvare dar niciuna legala, dar asa cum a precizat stelea, nici institutiile, sau organele abilitate nu respecta procedurile, caz in care s-ar rezolva mai usor, asa dar ce alta posibilitate ne ramane decat sa ocolim si noi legea, mergand mai departe pe acest "lant al slabiciunilor". Probabil, asa cum ati spus, nu mai scot alt talon ci doar il declar pierdut. Pare varianta cea mai simpla... oricum, o sa mai astept o vreme, poate poate apare de undeva Rolling Eyes
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, calea legala este prin hotarare judecatoreasca. Am patit si eu necazul asta si la informatii la Udristei mi-au spus ca sunt avocati specializati in acest domeniu care rezolva toata treaba intr-un timp relativ scurt (2-3 saptamani, in functie de termenul dat de judecatorie).
Bineinteles costa si timp si bani, dar este singura metoda de radiere legala.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mda , cam nasol , inseamna ca o sa am o masina pe numele meu in veci , fara sa ma folosesc de ea , si sa platesc impozit la nesfirsit . tere de tot ,,romania tara tuturor posibilitatilor''
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@DB77AAA, poate in alte parti o fi asa, dar la ploiesti intai se radiaza de la politie si apoi la financiar. Aici chiar daca ai radiat-o de la politie daca nu duci acea hartiuta s-o depui la financiar(certificatul de radiere), platesti impozit permanent(patita de mine)
Iar ca sa o radiezi, mai trebuie sa scoti si un CF(certificat fiscal) care sa ateste ca nu ai datorii la stat(impozit pe casa, masina, terenuri, amenzi ) toate trebuiesc platite la zi ptr e fi eliberat CF-ul.

@daniel_aoe, este foarte corect ce ai spus, dar, un proces nu se poate initia decat avand un contract de vanzare cumparare intre cumparator si vanzator, ori initiatorul topicului a spus de la inceput ca nu detine nici un fel de hartie care atesta instrainarea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR