Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sorell21

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut!
am o problme cu oglinzile electrice retrovizoare...de curand am observat k acestea pot fi reglete doar in partea drepata...
in mod normal ar fi trebuit sa mearga reglate si in sus si in jos si in stanga...nu doar in dreapta...
mi-ar putea spune cineva care ar putea sa fie problema?
multumesc!
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
posibil butonul de reglaj defect la contacte
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ar mai putea fi ceva ... "cineva" a incercat sa extraga oglinda si nu a reusit decat sa o descentreze. Incearca sa o apesi in dreptul suportilor pana intra pe bumbi aia. Mie mi s-a intamplat asa cand am schimbat-o si nu o apasasem bine, mergea doar in sus si in jos
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
geamul de oglinda daca nu e bine prins in bumbi cum le zici tu el joaca, si la mana se simte imediat, in mod sigur are ceva la contacte, cu un spray de contacte bun ar trebui sa se rezolve
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si ... butonul de reglaj are careva idee cum se desface ? Embarassed
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
se scoate din lacasul lui!incet si cu grija! Wink
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
1. cu o surubelnita ?

trebe sa dau si eu jos butonul de la oglinda si de la geam( pentru a da jos fata de usa) si trebuie sa stiu cum se face.

2. Nici la mine nu merge in sus pe partea dreapta( oglinda)...pe stanga merge... deci aici nu mai e vorba de contact. sa fie deplasata cum spuneti voi ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se curata urmele de oxid de pe placuta, de regula nu merge cu spray contact si se pune mina pe un bisturiu.

Pentru a scoate butonul se foloseste un cutit/bisturiu pe laterala si iese usor din usa.
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Haideti sa va dau si eu o parere la cum trebuie curatate astfel de suprafete de contact, in special la cablaje.

Intr-adevar, stratul de oxid izolator care se formeaza pe suprafata de contact, si care este de ordinul micronilor, nu se duce cu spray de contacte decat in cazuri cu totul izolate si la straturi foarte subtiri. Pentru a nu afecta calitatea suprafetelor (pot fi aurite sau argintate) se va evita intotdeauna curatarea prin metode mecanice incontrolabile. Am in vedere aici smirghel sau lame (cuter, cutit, pile,etc.). Solutia cea mai buna, si pe care o practic de cand ma stiu in meserie, este renumitul praf de menaj TIX. Poate acum ii spune altfel, dar sunt convins ca il stiti. Acesta este un praf abraziv extrem de fin si calitatea curatarii este foarte buna.

Se ia un betisor pentru urechi, se umezeste putin vata cu o picatura de apa, apoi o dam prin praf de tix. Se vine asupra suprafetei si prin miscari blande si circulare se indeparteaza oxidul. Daca se incapataneaza sa mai ramana, se repeta operatia pana dispare complet. Se pensuleaza surplusul de praf, se sterge cu celalalt capat al betisorului ramas uscat.

Ca treaba sa fie perfecta, daca suprafata de contact este mica, se ciopleste in forma de pana un betisor de chibrit, si se lustruieste suprafata de contact. O sa observati ca lemnul va mai lua oxid rezidual, adica se innegreste. Cu ochiul liber nu se observa, asa ca daca nu dati cu lemn de esenta moale, treaba este facuta doar pe jumatate. Pentru suprafete mult mai mari, faceti o pana potrivita dintr-o aschie de brad uscat.

In caz particular, tot din betisor, se poate subtia in forma de spatula, se umezeste si se da prin tix, apoi putem actiona asupra contactelor la relee. Se finiseaza in acelasi mod, cu lemn uscat.

In modul descris de mine, suprafata de contact ramane intacta si perfect functionala. Spor la treaba.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
intrebare: alcoolul tehnic nu e bun ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu face nimic.
Oxidul se indeparteaza mecanic.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:(...) Pentru suprafete mult mai mari, faceti o pana potrivita dintr-o aschie de brad uscat.
(...). Se finiseaza in acelasi mod, cu lemn uscat.(...).


Cred ca de-aia sau defrisat padurile!
Glumeam. Nu am mai auzit de mult de acest procedeu, dar e cel mai bun. Putini il mai folosesc.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
stelea a scris: Nu am mai auzit de mult de acest procedeu, dar e cel mai bun. Putini il mai folosesc.

recomanzi si alt procedeu ?
  • sorell21

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
multumesc mult !
sa incerc sa vad daca rezolv...dak nu va tin la curent cu ce se intampla

bafta..
  • sorell21

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut!
ca sa scot butonul pentru reglarea oglinzilor...trebue sa scot fata usi de la sofer?sau exista o metoda mai simpla Confused si daca e ..cum se procedeaza
multumesc anticipat..!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca e modelul din poza baga pe laterala o lama si scoti usor butonul.
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
scuze dar ar mai fi o alta posibilitate, eu folosesc guma de sters pentru cerneala, celebra guma din 2 culori rosu si albastru, cea albastra e ptr cerneala si e si putin ascutita, in trecut la IPRS Baneasa se doloseau ptr cablaje o guma asemanatoare ptr a nu mai fi oxidat cablajul urmand apoi sa puna piesele pe el si sa-l cositoreasca.
Evident ca dupa aia se da cu o solutie protectoare ca sa reziste in timp mai bine. Bafta
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si guma e o solutie, cu conditia sa fie de calitate cat de cat. E folosita curent in IT la placi de baza, memorii etc.
  • sorell21

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Daca e modelul din poza baga pe laterala o lama si scoti usor butonul.

ce poza?atunci cand am poastat mesajul nu avea poza...eu am un opel astra cupe 2.0 dti din 2001.....ar merge prin metoda descrisa de tine anterior? Question
  • sorell21

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
sorell21 a scris:
dancuciureanu a scris:Daca e modelul din poza baga pe laterala o lama si scoti usor butonul.

ce poza?atunci cand am poastat mesajul nu aveam poza...eu am un opel astra cupe 2.0 dti din 2001.....ar merge prin metoda descrisa de tine anterior? Question

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR