Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
stiu ca pare o intrebare cam stupida Very Happy dar de cat sa dau bani la cineva sa le puna , mai bine le pun eu Smile . Asa ca in primul rand care ii ordinea de aprindere la opel ( am auzit ca se tine cont de asta ) si ce bujii ma sfatuiti sa imi iau Smile ( am auzit ceva de genu cu 4 picioruse parca ) . Daca miati putea face si o schita ar fi perfect daca nu ii bine si daca imi explicati ca ma prind eu pana la urma Laughing mersi mult . Am astra C16NZ din 92
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ordinea de aprindere nu te intereseaza, demontezi o singura bulie de fiecare data si montezi la loc... Exclamation
Schita... de asta iara n-ai nevoie, este la fel de folositoare ca una care sa-ti arate cum sa pui benzina Wink
Din contra... daca te pricepi CHIAR asa de bine... mergi la mecanic, fara misto... Rolling Eyes
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
p.s. la bujii cu 4 picioruse iti trebuie bobina/bobine mai puternica(e).pt motorul tau, merg f bine cele simple
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Exclamation cand le insurubezi sa ai grija sa nu distrugi filetul. Trebuie sa mearga usor fara fortare.
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
...si daca ai TIS, sa nu citesti NIMIK despre bujii, ca-ti trebuie cheie speciala si strangerea se face cu forta de 20-25N... Laughing
Si eu eram cat pe ce sa merg la Opel service sa-mi schimbe bujiile... pana a ras cineva de mine Sad
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
scoti prima fisa de la bujie, bagi cheia de bujii si desurubezi, insurubezi bujia noua , ai grija sa o bagi drept sa nu strici filetu, bagi cheia si strangi si dupa asta pui fisa la loc de unde ai scos`o respectiv prima bujie, exact asa faci si la urmatoarele 3...

hai ma ce draq e la mintea cocosului Laughing Laughing
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
aha , deci nu conteaza ca incep din stanga sau din dreapta ?Smile apropo ce bujii imi recomandati , ca apoi luni sau marti ma duc sa cercetez piata Smile

p.s. o fii la mintea cocosului da yo nici pe aia nu o am Laughing Laughing Laughing
  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
hai ca mai si glumim...

nu conteaza cu care incepi, dar sa nu scoti mai multe si sa uiti cum au fost fisele, scoate una cate una ca sa fii sigur !

despre bujii, cauta NKG , BOSCH sau DENSO in catalog dupa modelul tau de masina. asta este recomandabil...
vezi ce parerea mai au si altii la bujii...
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
BOSCH !
  • broschi2002

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Da, e simplu schimbi una cate una si nu poti gresi,
recomandarea mea este sa iei bujii bosch cu 4 capete, eu am avut la o astra f din 93, C16NZ si e diferenta mare, motorul merge mai bine si are un pic de putere in plus, asta cred ca vine de la faptul ca scanteia este propagata mai bine decat la cele cu un electrod, si in consecinta arderea e mai completa.
Succes
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
am auzit pana acuma de la un mecanic si de la un electrician ca bujiile astea de Sinterom mai bune , ca ei de astea si-ar pune si in plus is mai ieftine ; ce ziceti de asta ? Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu crezi mai nimic dein ce zice nea Gica, mecanic de Dacia si sa pui ce ti s-a recomandat Exclamation
Sinterom comparativ cu Bosch Twisted Evil
De ce nu Trabantu' cu Mercedesu Rolling Eyes
Skip ads

  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
broschi2002 a scris:Da, e simplu schimbi una cate una si nu poti gresi,
recomandarea mea este sa iei bujii bosch cu 4 capete, eu am avut la o astra f din 93, C16NZ si e diferenta mare, motorul merge mai bine si are un pic de putere in plus, asta cred ca vine de la faptul ca scanteia este propagata mai bine decat la cele cu un electrod, si in consecinta arderea e mai completa.
Succes


obtii 4 scantei diferite fata de una si buna...
si puterea in plus imposibil sa o simti !
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, cele cu scantei multiple (mai multe "capete") sunt in general mai bune si produc scantei mai sigure si mai stabile...
In schimb diferenta de putere se poate "simti" la o masina relativ "grea" si cu putere "modesta" prin comportamentul masinii, evident ca "senzatia subiectiva" nu e quantifiabila in Cai-Putere Wink
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
am fost ieri in doua magazine de piese auto , in intr-unul o zis ala ca nu tine bujii bosch ca is rele Smile , in altu avea bujii bosch da o zis ca is facute in Turcia pt Europa de est (eu m-am lamurit cu lucrurile turcesti si chinezesti Very Happy ). Asa ca am fost in alt mag si am luat bujii BERU , 340mii/set. le-am schimbat si am dat o tura pana la tzara si inapoi , incolo a mers mai fain masina , parca , inapoi nu o mai mers ca incolo Very Happy poate si desi era masina incarcata cu bagaje si 4 oameni in ea Smile.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mr.hat a scris:am fost ieri in doua magazine de piese auto , in intr-unul o zis ala ca nu tine bujii bosch ca is rele Smile , in altu avea bujii bosch da o zis ca is facute in Turcia pt Europa de est (eu m-am lamurit cu lucrurile turcesti si chinezesti Very Happy ). Asa ca am fost in alt mag si am luat bujii BERU , 340mii/set. le-am schimbat si am dat o tura pana la tzara si inapoi , incolo a mers mai fain masina , parca , inapoi nu o mai mers ca incolo Very Happy poate si desi era masina incarcata cu bagaje si 4 oameni in ea Smile.

Beru sunt ok, la Dacie nu este recomandat sa schimbi bujiile atunci cand este motorul cald... la Opel sa fie la fel?
Am trait sa o aud si p-asta "Bosch is rele" oare de ce 90% din masini folosesc sisteme Bosch (aprindere, ECU-uri injectie, senzori, pompe electrice, ABS...)
  • cabal

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2005

  • Mesaj Privat
treaba cu buji bosch super4 (alea cu 4 masse) pare ca e adeverata, nu sunt bune de nimic, eu tot cu beru ultra (sau ultrax) votezi..


bosch produce o gama larga de produse de injectie care sunt printre cele mai bune de pe piata, dar cu bujiile astea au cam dat-o in bara rau, la un alfa 164, 3.0 24V cu twinspark (2bujii pe cilindru) sau rupt pur si simplu elektrozi la 2 bujii super4 in timp ce beru ultra nau avut nici o problema...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si Bosch nu face bujii simple cu un singur varf?
  • cabal

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2005

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Si Bosch nu face bujii simple cu un singur varf?


face, dar eu prefer cu patru ca aprinde mai bine amestecu, deci prefer beru
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
fisele nu prea ai cum sa le incurci pt ca au lungimi diferite...cu efort mare ai putea sa inversezi doua fise vecine...dar se observa ochiometric ca o fisa e prea intinsa si cealalta sta prea lejer...sa nu insurubezi direct cu cheia ci cu mana...asa simti mai bine filetul...treba sa mearga usor pana la cap...si numai strans cu cheia
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR