Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
buna ziua.
de curand mi-am montat geamuri electrice la vectra mea.
instalatia electrica este de pe o calibra.este completa(centralizata,geamuri,boxe,etc)
instalatia are 3 fire de plus pentru alimentare.
1-rosu gros
2-rosu subtire
3-negru
eu am banuit ca 1 si 2 sunt plus continuu si 3 este plus contact.am facut alimentarile asa.
problema este urmatoarea:la punerea contactului se aprind luminile la butoane, merg geamurile electrice totul e perfect.daca iau contactul butoanele nu se sting, ramane tensiune in instalatie,becurile la butoane raman aprinse, geamurile merg in continuare.unde am gresit?

nu reusesc deloc sa fac geamurile sa mearga in modul confort, desi le-am "invatat" de nenumarate ori.
la o proba a instalatiei cu toate fire(rosu gros,subtire si negru) puse direct pe baterie, mergeau in modul confort.

rog colegii care au cunostinte sa ma lamureasca si pe mine cum trebuie facuta alimentarea instalatiei.
din ce am verificat rosul gros merge in macarale, rosu mai subtire merge in modulul de centralizata si negru merge direct in butoane!?

multumesc anticipat si scuze de postul lung.


Ultima modificare facuta de marian_sro la Mie 31 Mar, 2010 11:21 am
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:iau contactul butoanele nu se sting, ramane tensiune in instalatie,becurile la butoane raman aprinse, geamurile merg in continuare

asa fac si la mine...cred ca asa sunt din fabrica
mie cel putin mi se pare mai comod asa sa nu pui contactul tot timpul ca la alte masini ca sa deschizi/inchizi geamurile
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La mine, dupa ce deschid masina, se aprind automat luminile butoanelor pt geamurile electrice si acestea se pot deschide, dar doar cateva minute (vreo 5 min, cred), apoi, daca nu pun contactul, se dezactiveaza.La fel se intampla si dupa ce scot cheia din contact.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
chestia cu butoanele nu ma deranjeaza asa tare.e ok sa mearga geamurile fara contact si becurile din ele consuma foarte putin.
dar oare de ce nu merge modulul confort?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
problema cu butoanele am rezolvat-o.simplu.
in zona franei de mana exista 2 mufe cu 2 fire.practic traseul de masa de la intrerupatoarele portierelor este intrerupt in acel loc.pe cablajul instalatiei de geamuri exista aceleasi mufe.se inseriaza cablajul de geamuri cu ce exista pe masina si gata.acum cu portiera deschisa butoanele sunt aprinse si geamurile functionale.la inchiderea portierei soferului (se deschide circuitul de masa din intreruptoarele de la usi) butoanele se sting si geamurile nu functioneaza.cu contactul pus geamurile sunt functionale.

in continuare nu functioneaza functia confort.poate aveti idei.

multumesc celor care au raspuns si care vor mai raspunde.
  • ristici

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o rugaminte marian...am si eu opel vectra A model 92...imi place d mor masina si as vrea sai pun si eu geamuri electrice fata...imi spui daca s poate la c pret ar ajunge intreaga instalatia d la a la z?...si dak mai sunt alte detalii...ms anticipat...


cu stima,
ristici
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ai nevoie de macarale electrice(contin motorase si un modul electronic).ai nevoie de instalatia electrica de la geamuri+panoul cu butoane.eu nu am avut pe masina nimic,deci am pus instalatia cap coada.la mine donor a fost o calibra.se potriveste dar trebuie prelungite in portiere cablurile de la macarale(sunt mai scurte la calibra).
mai ai nevoie de suruburi+piulita de 5.(8 bucati).
in rest minime cunostinte si multa rabdare.durata montaj cam 5 ore maxim.la pozitionare macaralelor pe portiere ai avea nevoie de inca o persoana.
un tutorial gasesti aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=14907
despre preturi:pe mine m-a costat putin(altfel nu ma bagam).oricum un pret corect pt toata instalatia(macarale+butoane+cablaj) maxim 300 ron.

ca sa fie ca la fabrica iti mai trebuie si fete de usi fara gauri de manivela.
  • ristici

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ms frumos marian...pretul pare ok...insa intreaga operatie mi se pare extrem de dificila...sper sa reusesc...urmeaza sa fac rost d instalatie de pe la dezmembrari...imi place masina ta mult...a mea e aproximativ la fel...vroiam sa te intreb si d faruri cat au costat si d unde...nu am o situatia financiara stralucita si din acest motiv pun problema banilor la inaintare...sper sa nu te deranjez sau sa t eclipsez cu atatea intrebari...

ms anticipat
cu stima,
acelasi ristici
Skip ads

  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
modul confort e ala care se inchid geamurile din telecomanda la o apasare mai lunga a butonului de armare?
sau e acela cind bagi cheia in usa si dupa ce ai inchis usile la prima pozitie a chei dai la a doua?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
modul confort e in centralizata.tii pe inchis cheia la 45 grade si urca geamurile.
functia confort e aia cand urca geamurile dintr-o atingere de buton.
  • bubuuu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut marian!
vreau si eu, ca ristici, sa montez instalatie de geamuri electrice pe vectra a (doar fata). nu as vrea sa il iau din dezmembrari k banuiesc ca is uzate rau (ma ingrijoreaza si ca nu iti merge functia confort) si m-am gandit sa iau noi, chiar daca nu originale. problema e ca nu stiu unde sa gasesc asa ceva si mi-e tare groaza de montaj. daca ai chef, da-mi nr tau de telefon intr-un mesaj privat sa mai povestim. poate poate ma ajuti un pic.
mersi anticipat!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
decat noi si aftermarket mai degraba sh dar bune.sunt foarte rezistente in special partea din usa.eu recomand sh originale. nu prea are ce sa fie uzat, doar macaraua sa nu aiba joc excesiv.

functia confort nu merge nici in ziua de azi dar nu mi-am batut capul.se pare ca lipseste un fir.
sh gasesti pe club la preturi omenesti.recomand pe naniacostin de la publicitate.

messengerul meu e la fel ca aici daca vrei sa povestim.
vezi si link-ul care l-am pus mai sus.duce la un tutorial ff bun.
Skip ads

  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Singura chestie ce se strica la geamurile de fabrica e modulul electronic de pe macara..langa motoras.....in rest....
Si mariane mai detaliaza te rog putin cu mufa aia dintre scaune legata la masa...am impresia ca la mine merg geamurile mereu...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mufa aia provine din instalatia originala a masinii. in zona franei de mana firele care vin de la intrerupatoarele usi - culoare gri si gri+alb sunt intrerupte cu 2 mufe.pe partea care vine de la sofer avem 2 fire.
pe instalatia de geamuri a masinii( care e cu tot cu centralizata) gasim aceleasi mufe.se pun mufele de pe instalatia de geamuri cu mufele de pe instaltia de la intrerupatoare.nu ai cum sa le incurci ca sunt mama -tata.
practic inseriezi intrerupatoarele de la usi cu instalatia de geamuri a masinii.
rezultatul:cu usa sofer deschisa se inchide circuitul de masa si se alimenteaza geamurile. cand deschizi portiera sofer iti merg geamurile fara contact.daca o inchizi nu mai merg.
daca pui si iei contact cu usa inchisa merg geamurile.cand ai deschis o usa si o inchizi nu mai merg.

e un sistem ciudat si complex, dar are avanatajul ca nu trebuie sa ai contact pus sa inchizi/deschizi geamurile.

sper sa fi inteles explicatia.
fara mufele alea puse raman butoanele de geamuri mereu aprinse, in consecinta ,merg mereu geamurile.
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ok merci. Ma duc sa cercetez. Sper sa nu treb sa dau mocheta jos
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu dai nimic jos.doar bucatica aia de sub frana de mana.in zona aia ar trebui sa ai mufele.
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
le-am gasit. sunt cuplate si geamurile merg indiferent de usa sau contact
in contactul de la usa sofer am 2 fire de aceleasi culori ca alea de la frana de mana...or fi intrerupte pe traseu. Am incercat si cu mufa scoasa si tot aceleasi simptome
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
detaliaza ca nu inteleg.daca iei contact merg geamurile pana deschizi usa pasager.
daca inchizi toate usile si fara contact pus butoanele sunt luminate? daca da nu e bine.practic acolo trebuie sa ai 4 mufi.2 mama si 2 tata.2 sunnt pe instalatia de geamuri si 2 separate.
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
nu conteaza daca mufa respectiva e bagata sau nu, daca contactul e pus sau nu, sau daca e vreo usa deschisa...geamurile merg(butoane aprinse)...bateria sa fie legata:)
mufele alea mai mari sunt cuplate toate io am 3 acolo (sau 4) 1 pereche buton BC si 2 perechi geamuri - am si pe spate
  • _zenith_

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un vectra a si zilele trecute am dus-o la spalatorie si l-am pus pe dorel sa aspire si locasul firelor de la geamurile electrice de sub frana de mana. problema e ca acum nu se mai deschid geamurile. m-am uitat eu prin cutia aia dar nu prea mi-am dat seama ce fire sunt deranjate. aveti vreo idee ce as putea sa-i fac? vine caldura si nici ac nu am
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR